ابوالفضل جلیلی: قصه «کپسول» داوران را تحت تاثیر قرار داد /  تنبیهی برای نگرانی از بازماندن از تحصیل

ابوالفضل جلیلی: قصه «کپسول» داوران را تحت تاثیر قرار داد /  تنبیهی برای نگرانی از بازماندن از تحصیل

ابوالفضل جلیلی تنها داور ایرانی بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره مولفه‌های فیلم «کپسول» منتخب جایزه بزرگ بخش بین‌الملل گفت: داوران بخش بین‌الملل «کپسول» را فیلمی می‌دانستند که احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با نوجوان داستان همذات پنداری می‌کردند.

 

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، ابوالفضل جلیلی داور بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دنبال اهدای جایزه بزرگ این بخش به فیلم «کپسول» به کارگردانی امیرپذیرفته درباره این اثر بیان کرد: در آیین اختتامیه جشنواره هم به این نکته اشاره کردم که علیرغم این که من مایل بودم فیلمی غیر ایرانی جایزه بزرگ بین‌الملل را دریافت کند تا از این طریق میزبان خوبی باشیم و نوعی تبلیغ فرهنگی شاید نیز برای کشورمان به واسطه ایجاد امکان معرفی به اسکار برای یک فیلم غیرایرانی صورت بگیرد، اما سایر داوران فیلم «کپسول» را دوست داشتند و نظرشان متفق‌القول بر انتخاب این اثر بود. به ویژه داور ایتالیایی که می‌گفت سینماگران ایرانی باید بیشتر دیده شوند و از من هم تشکر می‌کرد بابت این که هیچ تاکیدی بر انتخاب یک فیلم ایرانی برای این جایزه ندارم.

وی افزود: رقیب جدی فیلم «کپسول» در این بخش هم فیلم‌های «راه رفتن با پادشاهان» و «تایتان» از بلژیک بود که به نظرم فیلم‌های خیلی خوبی هم بودند. اما نظر ما به عنوان داوران بر فیلم «کپسول» جمع‌بندی شد.

این سینماگر درباره ویژگی‌های فیلم «کپسول» گفت: من بازی بابک نوری در نقش پدر و ندا حسینی در نقش مادر فیلم را بسیار دوست داشتم. فیلمبرداری این کار هم فوق‌العاده بود. برای داوران تنبیه کودک توسط پدر در ابتدا مورد سوال بود که من برایشان توضیح دادم که در ایران تنبیه معانی مختلفی می‌تواند داشته باشد و در این فیلم از بابت نگرانی پدر برای جا ماندن فرزندش از تحصیل است. آن‌ها «کپسول» را فیلمی می‌دانستند که احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با نوجوان داستان همذات‌پنداری می‌کردند. حتی معتقد بودند که او باید بعد از باز شدن دستش از زنجیر کار پدرش را تلافی کند! به نظرم «کپسول» قصه‌ای پر عاطفه دارد و در واقع همین قصه شاخص اصلی جلب توجه نظر داوران بخش بین‌الملل بود.

وی در پایان درباره این که «کپسول» به عنوان فیلم منتخب جایزه بزرگ بخش بین‌الملل در اسکار ۲۰۲۳ سینمای ایران را نمایندگی خواهد کرد و فیلمی تولید شده در شهرهایی غیر از تهران است بیان کرد: به نظرم فیلم‌سازی در شهرستان‌ها پیشرفت زیادی کرده است. فیلم‌سازان آنجا دیگر با الکسا و رد و با تشکیلات نوری فیلم می‌سازند و به مضامین هم توجه دارند.

گفتنی است «کپسول» به کارگردانی امیر پذیرفته و تهیه‌کنندگی امیر پذیرفته و انجمن سینمای جوانان رفسنجان با کسب جایزه بزرگ بخش بین‌الملل جشنواره سی و هشتم موفق به معرفی به اسکار ۲۰۲۳ شده است.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی ۲۷ مهر تا ۲ آبان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *