هجدهمین جشنواره ملی و ششمین جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه سینمای جوان
زمان برگزاری:
۱- ۶ آبان ۱۳۸۰
مکان برگزاری:
مجتمع فرهنگی و هنری تهران (سینما ایران)
دبیر:
جعفر صانعیمقدم (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)
شورای برگزاری:
محمد آفریده (قائم مقام)، علیرضا کریمیصارمی (مدیر اجرایی)، حسن دزواره )مدیر بین الملل(، حبیب ایلبیگی مدیر روابط عمومی)
هیات داوری:
مسابقه ایران: رخشان بنیاعتماد، محمدرضا شریفی، محمدرضا اصلانی، علی معلم و رضا میرکریمی
بخش ویژه فیلمهای کوتاه با موضوع امام علی(ع): سیدحمید میرخندان، عباس معلمی، احمدرضا داوری و علیرضا سجادپور
مسابقه بینالملل: گئورگی کارپاتی، مجید مجیدی و شین اسمیت
مسابقه گفتگوی تمدنها: حسن دزواره، حشام جمالالدینمحمدالخطیب، ماریو ویتالونه و کنستانتین پاسالیس
آثار:
مسابقه ایران
بخش الف
۱- آب و عاطفه (ناهید رضایی/ انجمن)، ۲- آسمان رستم آباد ابری است (محمد جعفری/ امیر سماواتی و صداوسیما)، ۳- آوای خاک (کوروش گرمساری/ انجمن)، ۴- احوالپرسی (محمدرضا قزوینی/ محمدرضا قزوینی و انجمن)، ۵- امیا (محسن نظریخاکشور/ محسن نظریخاکشور)، ۶- اینجا پرنده بود (سهیلا نیکسرشت/ صداوسیما)، ۷- بدون عنوان (پناهبرخدا رضایی/ پناهبرخدا رضایی)، ۸- بیگانه و بومی (علیمحمد قاسمی/ انجمن)، ۹- بیوه مرد (مهرداد اسکویی/ مهرداد اسکویی و انجمن)، ۱۰- پاندول (مهدی بمانی/ مهدی بمانی)، ۱۱- پرنیان (ارد عطاپور/ صداوسیما)، ۱۲- پرهوده (روزت قادری/ انجمن)، ۱۳- پسرها سرباز به دنیا میآیند (فریبرز کامکاری/ فریبرز کامکاری)، ۱۴- تا باد چنین بادا (مریم کسایی/ انجمن)، ۱۵- توازن نامحدود (حسین ضیایی/ حسین ضیایی و انجمن)، ۱۶- تیر (شیرین برقنورد/ انجمن)، ۱۷- چاه (بایرام فضلی/ بایرام فضلی)، ۱۸- چکمهها در برف (شمسالدین آروند/ انجمن و صداوسیما)، ۱۹- چوب مقدس (شهرام درویش/ انجمن)، ۲۰- چیزی شبیه آزادی (محمدتقی راوندی/ فروزان کامرانتبار)، ۲۱- حقیقت (محمدمعین صمدی، حمید براریسوادکوهی، ایمان آقاحسینی و امیر براریسوادکوهی/ گروه رویاگران)، ۲۲- خشم خام (محمدرضا رحمانی/ انجمن و صداوسیما)، ۲۳- خشک اوی (داود فروغی/ حجت فروغی)، ۲۴- خواب طولانی مرغ دریایی (فرهاد نصیری/ حوزه)، ۲۵- داغ (دلارام کارخیران/ سام فیلم)، ۲۶- دو خواهر (بیژن میرباقری/ انجمن)، ۲۷- دوردست (زهرا محمدطاهری/ خانه ادبیات و هنر کودکان)، ۲۸- دو سر طلا (جواد عظیمیپارسا/ جواد عظیمیپارسا)، ۲۹- دیوار (علی خسرویکوهستانی/ وهاب سبقی و علی خسرویکوهستانی)، ۳۰- روایتی دیگر از جنگ (مجید حمیدیان/ انجمن)، ۳۱- زندگی (نیما میگلی و مازیار خسروی/ انجمن)، ۳۲- سد بابا (رضا رمضانپورمفرد/ صداوسیما)، ۳۳- سکوت (عباس امینی/ عباس امینی و انجمن)، ۳۴- سلام آقای ایول (امیر تودهروستا/ امیر تودهروستا)، ۳۵- سنگ قبری برای اردشیر (رضا بهرامینژاد/ رحمتاله بهرامینژاد)، ۳۶- سیاهی (نادر طریقت/ سازمان سینمایی فجر)، ۳۷- شما میبینید یک فیلم (فیما امامی/ انجمن)، ۳۸- شناسایی (ابراهیم اصغرزاده/ روایت فتح)، ۳۹- شهر دلتنگ (سهراب مستوفی/ سهراب مستوفی)، ۴۰- صندلی (سیدشکراله کلانتری/ سیدشکراله کلانتری)، ۴۱- صورتکها (آرش رصافی/ انجمن)، ۴۲- ضد نور (وحید نصیریان/ وحید نصیریان و انجمن)، ۴۳- عکس بدون قاب (مونا زندیحقیقی/ مونا زندیحقیقی و انجمن)، ۴۴- فرشته خیال (لیسا جمیلهبرجسته/ لیسا جمیلهبرجسته)، ۴۵- فصل سرد (بهرام توکلی و سعید لطفی/ انجمن و صداوسیما)، ۴۶- فوتبال به سبک ایرانی (مازیار بهاری/ مازیار بهاری)، ۴۷- فیلترها (حسین اقبالی/ حسین اقبالی و صداوسیما)، ۴۸- قطار هشتونیم (بهزاد خداویسی/ بهزاد خداویسی)، ۴۹- کادو (محمد شیروانی/ سیما فیلم)، ۵۰- کسی به فکر ماهیها نیست (علی زمانیعصمتی/ نما هنر)، ۵۱- کویر (علیرضا امینی/ سازمان سینمایی فجر)، ۵۲- کویر آینهها (کیوان علیمحمدی و امید بنکدار/ کیوان علیمحمدی و انجمن)، ۵۳- کیکاووس (سیدمحمود صائمین/ سیدمحمود صائمین و صداوسیما)، ۵۴- گره (سعید شاهحسینی/ هیلاج و موسسه فیلمسازی سایه)، ۵۵- گیلاسهایی که کمپوت شد (محمد شیروانی/ سام فیلم)، ۵۶- لبهای دوخته (مهدی نادری/ انجمن)، ۵۷- مترسک (سیدمحمد طاهریان/ انجمن)، ۵۸- مثل گلهای گلیم (رضا اکبریراد/ رضا اکبریراد، انجمن و صداوسیما)، ۵۹- مثل همه انسانها (سعید تارازی/ هیلاج)، ۶۰- مدرسه گوشه حیاط (محمدهادی توحیدیمقدم/ محمدهادی توحیدیمقدم)، ۶۱- مرد آبی (داریوش غریبزاده/ انجمن)، ۶۲- معما (امیر سحرخیز/ کارگاه انیمیشن روژنا)، ۶۳- موچول (سعید پنجی/ سعید پنجی)، ۶۴- نقالدی (امیر شمخانی و سعید پورشعبانی و ایرج سعدی/ ایرج سعدی و صداوسیما)، ۶۵- نقش سفال (کمال مدنی/ صداوسیما)، ۶۶- نگاهی به جشنواره تولیدات صداوسیما (علیمحمد کاظمیفرد/ علیمحمد کاظمیفرد و صداوسیما)، ۶۷- و من در خوشبختی شیرین به دنیا آمدم (کیارش انوری/ مصطفی انوری)، ۶۸- هفت قطعه بازیگوش (جمال اسکویی/ صداوسیما)، ۶۹- هوای تازه (فرناز جمشیدیمقدم/ سازمان سینمایی فجر)، ۷۰- یک بعد از ظهر داغ (حسن رشیدقامت/ انجمن)، ۷۱- یک روز خوش (مهناز رکنی/ مهناز رکنی)، ۷۲- یک قفس آزادی (جواد مزدآبادی/ انجمن)
بخش ب:
۱- آقای ماهیچی (امیر شمخانی/ شهرام غفوری)، ۲- آینه (بیژن زمانپیرا/ انجمن)، ۳- اترل ماهی (پویان کفیلی و داود اشرفی/ انجمن)، ۴- اسارت (حسن حکمتی/ استودیو کادر طلایی)، ۵- اگر باران ببارد (نادر شیخالاسلامی/ انجمن)، ۶- اگر دیوارها میتوانستند سخن بگویند (نادر شیخالاسلامی/ انجمن)، ۷- امروز، روز من (امید وفایی/ انجمن)، ۸- اهواز ۱۳۹۰ (سعید پنجی/ موسسه فیلمسازی آرتافیلم)، ۹- باد چیزی خواهد گفت (سمیرا میسجنتیان/ انجمن)، ۱۰- بازار (محمد مقیمپوربیژنی/ انجمن)، ۱۱- بچهها عاشق میشوند (صادق مزاریجلالی/ انجمن)، ۱۲- برش (پیام عزیزی/ انجمن)، ۱۳- برق گرفتگی و مگس (شهرام مکری و ساره بطحایی/ انجمن)، ۱۴- بعد از جنگ (بهنوش زرندی و علی مرادی/ انجمن)، ۱۵- بقچه (بهزاد رسولزاده/ انجمن)، ۱۶- بوم سفید (اکرم هاشمی/ انجمن)، ۱۷- بهار را باور کن (فرحناز آسوده/ انجمن)، ۱۸- بینام (آزیتا رضایی/ انجمن)، ۱۹- پدر (ناصر قهرمانی/ انجمن)، ۲۰- پرچم قرمز (علیمحمد سرچهپیما/ انجمن)، ۲۱- پرسه در حوالی آتش (محمد تراببیگی/ انجمن)، ۲۲- پروانه روی شانه (پروین دنیافر/ انجمن)، ۲۳- پلاک ۴۵ (سهیلا رضاعی/ انجمن)، ۲۴- پیکاسوی کوچو (زهرا فرجی/ موسسه فرهنگی آموزشی بهاندیش)، ۲۵- تصاویر لرزان (افشین عامریان/ انجمن)، ۲۶- چرا؟! (مهدی زنگنه/ مهدی زنگنه)، ۲۷- حلزون (روحالامین امانیمهر/ روحالامین امانیمهر)، ۲۸- خاک خیس (بهزاد رسولزاده/ انجمن)، ۲۹- خانهام ابریست (ناهید حسنزاده و الهه دهقانفرد/ انجمن)، ۳۰- خانهدار (اکبر نیکمرد/ انجمن)، ۳۱- دخیل (هادی بهزادی/ هادی بهزادی)، ۳۲- دده مقصود (غریب منوچهری/ موسسه فیلم کوتاه مقان هنر)، ۳۳- در (ابوالقاسم رئیسی/ انجمن)، ۳۴- در خواب (حمیدرضا سعادتی)، ۳۵- در کوچه باد میآید (صادق داوریفر/ صادق داوریفر)، ۳۶- دستها (رسول صالحی/ انجمن)، ۳۷- دستهای بیریشه (علی عسگری/ انجمن)، ۳۸- دو خط موازی (حامد فراهانی/ حامد فراهانی)، ۳۹- دود این آتش (امیر دهنوی/ انجمن)، ۴۰- دومیها (بهزاد رسولزاده/ انجمن)، ۴۱- راشهای اضافی (نادر محمدیپورساعیور/ انجمن)، ۴۲- رسالتی دیگر (فرید خانلریزادهکلایی/ فرید خانلریزادهکلایی)، ۴۳- رویا (سروش جعفریجوزانی/ جوزان فیلم)، ۴۴- ای/ ام سی به توان ۲ (شهابالدین علیشاهی/ شهابالدین علیشاهی)، ۴۵- رویای خاکستری (حسین طاهری/ انجمن)، ۴۶- زاغی (عزیزاله شاهمحمدی/ صداوسیما)، ۴۷- زمان مرده (فرزین محمودزاده/ فرزین محمودزاده)، ۴۸- زندگی در سکوت (فرهاد مختاری/ انجمن)، ۴۹- زنده در خاک (محمدرضا حاجیغلامی/ انجمن)، ۵۰- زنگ اول (محمد گذرآبادی/ محمد گذرآبادی)، ۵۱- ساکن ذهن شوم (بابک انوری/ بابک انوری)، ۵۲- سفر (شادی حدادپور/ انجمن)، ۵۳- سکوت (علی فتحلایقزاده/ انجمن)، ۵۴- شهربانو (علیاکبر اسماعیلی/ انجمن)، ۵۵- عشق چه رنگیه؟ (مریم اورنگ/ انجمن)، ۵۶- قاب و آینه (شهرام شراره/ شهرام شراره و کارگاه هنری سروش)، ۵۷- قاصدک (حاتم نائیجزاده/ صداوسیما)، ۵۸- قلعه عقابها (بهزاد مولود/ انجمن)، ۵۹- کرین (علی بابایی/ انجمن)، ۶۰- گذر زندگی (میلاد جرموز/ انجمن)، ۶۱- گفتگو از نوع سوم (پیمان دهقانی/ اداره کل زندانها)، ۶۲- گوشت (حسین کتال/ انجمن)، ۶۳- لحظهای تا پرواز (شهرام میراباقدم/ انجمن)، ۶۴- ما نگاه، ما هیچ (علی عامریان/ انجمن)، ۶۵- مادر زنده است (محمد اربابیان/ محمد اربابیان)، ۶۶- مدرسهای که میرفتیم (سیدحمیدرضا میرحسینی/ انجمن)، ۶۷- مرد تک نتی (نادر ساعیور و طاهره مدرسی/ انجمن)، ۶۸- مرد و ماشین (محمود سعیدی/ انجمن)، ۶۹- ملاقات شبانه (رامین محمودیان/ انجمن)، ۷۰- منور دختر مش قاسمعلی (محمدحسین کرمی و روحاله مولوی/ انجمن)، ۷۱- مهر آئین زندگی (ذبیحاله بختیاری/ انجمن)، ۷۲- ناس (محسن مقدم/ انجمن)، ۷۳- نسیم (سیدمرتضی احمدی/ موسسه سینماگران جوان خمینیشهر)، ۷۴- نقش دل (فاطمه نصرتی/ انجمن)، ۷۵- و اینک زندگی (محمد محمودی/ انجمن)، ۷۶- وقتی برهها سکوت نمیکنند (میرولی حسینی/ میرولی حسینی)، ۷۷- هاشور (مجتبی اسپنانی/ انجمن)، ۷۸- یک اتفاق ساده (علیرضا محمدزاده/ انجمن)، ۷۹- یک اتفاق ساده (حمید رمضانپورمفرد/ انجمن)، ۸۰- یک آئین مذهبی (رضا دریانوش/ رضا دریانوش)، ۸۱- یک عکس بر روی گذرنامه (امیرحسین کیانی/ امیرحسین کیانی)
بخش ویژه مسابقه فیلمهای کوتاه با موضوع امام علی (ع)
۱- ایلیا (میترا تمجیدی/ سام فیلم)، ۲- شب حادثه (جمال محمدپور/ جمال محمدپور)، ۳- علی مولا علی (جمال پیرخدری/ دیدگاه سیما)، ۴- مسافران (مریم اورنگ/ انجمن)، ۵- مشق شبانه (علی بیطرفان/ انجمن و سازمان تبلیغات اسلامی)، ۶- مولود کعبه (علیرضا امینینسب/ آموزشکده سپیده کاشانی)، ۷- نایریکا (طیبه فلکیان/ انجمن و مرکز پژوهشهای اسلامی)، ۸- نقشی بر محراب (وحید چهاردولی/ انجمن)، ۹- وهم سبز (علی زمانیعصمتی/ انجمن و مرکز پژوهشهای اسلامی)، ۱۰- همای رحمت (محمدرضا نجفی/ انجمن و مرکز پژوهشهای اسلامی)، ۱۱- هه ره وس (لیلی عاج/ انجمن و مرکز پژوهشهای اسلامی)، ۱۲- یتیم (علی فردی/ انجمن و مرکز پژوهشهای اسلامی)
مسابقه بینالملل:
۱- دور از چشم تماشاگران (لیزا روبرتسون)، ۲- اتاق زیر شیروانی (سباستین وینکلز)، ۳- استتار (جاناتان هادسن)، ۴- سقوط گنجشکها (مورای کین)، ۵- پوشکین از نگاه شما (اکسانا چرکاسوا)، ۶- ناشناس (آلکساندرا گولئا)، ۷- ضد نور (وحید نصیریان)، ۸- سنگ قبر (مانو گومز)، ۹- پروانه روی شانه (پروین دنیافر)، ۱۰- نوای آکاردئون (ایناز فرناندز)، ۱۱- دختر دادالس (کریس دودوگ)، ۱۲- موضوع مردانه (استاومیر فابیکی)، ۱۳- گریز (جرالد واک)، ۱۴- نبرد چچن (سرگئی بوسنکو)، ۱۵- نامه (یان سازه)، ۱۶- بازتابنده (تاتو پویاویرتا)، ۱۷- جزیره (کران دارسیاسمیت)، ۱۸- ارنست (کیث برمن)، ۱۹- ارزشها (ون فن)، ۲۰- اگر دیوارها میتوانستند سخن بگویند (نادر شیخالاسلامی)، ۲۱- شما میبینید یک فیلم (فیما امامی)، ۲۲- سردخانه (اولیویه ماسهدپاس)، ۲۳- فرو رفته با آب (دوغان اومیتکاراجا و ام.نامیک اوغور)، ۲۴- معجزه (ارنستو کنترراس)، ۲۵- موکو – خالکوبی صورت (جیلیان وایت)، ۲۶- سفری در دل شب (جورام تنبرینک)، ۲۷- مرد آبی (داریوش غریبزاده)، ۲۸- زندگی مشترک (دانیل کازاگرانده)، ۲۹- آینه جادویی (کاتارینا لیلگویست)، ۳۰- فرار شبانه (بوی تاکچوین)، ۳۱- دیشا (ن.د ساداماته)، ۳۲- ترور (اسکار سانتوز)، ۳۳- علفهای بلند (ماتیو ژرو)، ۳۴- دختر جوان و ابرها (گئورگس شویتسگبل)، ۳۵- یک قفس آزادی (جواد مزدآبادی)، ۳۶- تاکسی (گابریل مامروث)، ۳۷- واریوس کوچک (آلن ژاک)، ۳۸- هتل سانترال (مت هالز)، ۳۹- بسیار تاریک برای شب (کلر لانگان)، ۴۰- عاری از پلیدی (آری بافالوکا)، ۴۱- پیتزا پسیوناتا (کاری یوسونن)، ۴۲- بیگانه و بومی (علیمحمد قاسمی)، ۴۳- آرزو میکنم (دایانگ کیم )، ۴۴- خانه سیاه (طارق شهریار)، ۴۵- کلام آخر (جیانفرانکو رزی، یانسباستین لالماند و کارلوس مارتینزکازاس)، ۴۶- پرهوده (روزت قادری)، ۴۷- جای پا فرشته (بئاتریس هالسکس)، ۴۸- مسافر قاچاق (آبی فایجو)، ۴۹- سمفونی سنپترزبورگ (ساشا اسنو)، ۵۰- یا رایاه (کلودیو پازینزا)، ۵۱- شرزو (هیدهاو آاوشیما)، ۵۲- بیوه مرد (مهرداد اسکویی)، ۵۳- موتور سیکلت (آدیتیا آسارت)، ۵۴- حشره شناس (دارن آتینه)، ۵۵- رفتن، جهیدن و پریدن (سرجان وولتیچ)، ۵۶- نمک (سووتلانا موزیچنکو)
بخش ویژه مسابقه بینالمللی گفتگوی تمدنها:
۱- پیش داوری (آری بافالوکا)، ۲- تاکسی (گلابرریل مامروس)، ۳- چمنزار (میتکو پانوف)، ۴- چوب مقدس (شهرام درویش)، ۵- خانهام در آتش است (رودریگو و آریل دوروفمن)، ۶- خداوند خانه ما را حفظ کند (دملا سرکزلر و ت.اونور اردم)، ۷- رقص (کلاوس ورنرفوس)، ۸- ساخت ایران (جواد مزدآبادی)، ۹- سفر به دیگر سو (مازیار رضاخانی)، ۱۰- عشق (امید بنکدار و کیوان علیمحمدی)، ۱۱- کلایبیا – مازارا (طارق بنعبداله و جیان فرانکوپانونه)، ۱۲- مدرسه گوشه حیاط (محمدهادی توحیدیمقدم)، ۱۳- مردی با چشمان زیبا (جاناتان هادسن)، ۱۴- نه تنها یک وعده غذای گرم (لین وندنبرگ)، ۱۵- و غیره (آندری اسیپوف)، ۱۶- وقتی بهرنگ ایومی را ملاقات میکند (مسعود بخشی)، ۱۷- یا رایاه (کلودیو پازینزا)
بخشهای جنبی:
مرور فیلمهای کوتاه آکادمی فیلم و تلویزیون پتسدام بابلزبرگ آلمان / مرور فیلمهای کوتاه انگلیس / مرور فیلمهای کوتاه یونان
مرور بر آثار یک فیلمساز:
مهرداد اسکویی
برگزیدگان:
بخش مسابقه ایران بخش (الف)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / امیا / محسن نظری /
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / چاه / بایرام فضلی /
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / حقیقت / محمدمعین صفدری، حمید براری، ایمان آقاحسینی و ایمان براری
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره بخش (الف) / پرنیان / ارد عطارپور
جایزه ویژه اول هیات داوران به همراه تندیس و دیپلم افتخار / پرهوده / روزت قادری /
جایزه ویژه دوم هیات داوران به همراه تندیس و دیپلم افتخار / کسی به فکر ماهیها نیست / علی زمانیعصمتی /
جایزه ویژه سوم هیات داوران به همراه تندیس ودیپلم افتخار برای بازیگری / اردشیر غلامعلیپور در فیلم / سنگ قبری برای اردشیر ساخته رضا بهرامینژاد
بخش مسابقه ایران (ب)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم انیمیشین / زاغی / عزیزاله شاهمحمدی / کرمان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / بهار را باور کن / فرحناز آسوده / تالش
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / چرا؟! / مهدی زنگنه / تهران
تندیس زرین و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره در بخش (ب) / اگر دیوارها میتوانستند سخن بگویند / نادر شیخالاسلامی / تالش
جایزه ویژه اول هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / ملاقات شبانه / رامین محمودیان / اراک
جایزه ویژه دوم هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / خاک خیس / بهزاد رسولزاده / تالش
جایزه ویژه سوم هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلم / عشق چه رنگیه؟ / مریم ارنگ / تهران
بخش مسابقه بین الملل
تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم تجربی / استتار / جاناتان هادسن / انگلستان
تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / ارزشها / ون فن / آمریکا
تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم مستند / خانه سیاه / تارق شهیار / بنگلادش
تندیس زرین و دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / موضوع مردانه / استاوومیر فابیکی / لهستان
تندیس زرین و دیپلم افتخار به فیلمهای/ عاری از پلیدی/آری بافالوکا/ یونان ، /فرورفته در آب/ انور اردم/ ترکیه و/ پروانه روی شانه/ پروین دنیافر/ ایران
تندیس زرین و دیپلم افتخار برای فیلمبرداری تحسین برانگیز/ بیگانه و بومی/ علیمحمد قاسمی/ ایران
برگزیدگان بخش ویژه فیلمهای کوتاه با موضوع امام علی(ع)
لوح تقدیر به همراه دو سکه بهار آزادی به فیلم / علی مولا علی/ جمال پیر حیدری
لوح تقدیر به همراه دو سکه بهار آزادی به فیلم/ یتیم/ علی فردی
لوح تقدیر به همراه سه سکه بهار آزادی به فیلم/ وهم سبز/ علی زمانی عصمتی
برندگان بخش ویژه مسابقه بینالمللی گفتگوی تمدنها
دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال به فیلم مستند/ و غیره/ آندری اسیپوف/ روسیه به عنوان برگزیده اول
دیپلم افتخار مبلغ شش میلیون ریال به فیلم داستانی/ پیشداوری/ آری بافالوکا/ یونان به عنوان برگزیده دوم
دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال به فیلم مستند/ مدرسه گوشه حیاط/ محمدهادی توحیدیمقدم/ ایران به عنوان برگزیده سوم
دیپلم افتخار به فیلم/ مردی با چشمان زیبا/ جاناتان هادسن/ انگلستان و/خانهام در آتش است/ رودریگوواریل دورفمن/ شیلی
توضیحات:
– برای اولین بار جشنواره در ۳ سالن مجموعه فرهنگیهنری تهران برگزار شد.
– احمد مسجدجامعی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدحسن پزشک بهعنوان معاون سینمایی مسئولیت داشتند.
– این دوره باحمایت شبکه اول سیما برگزار شد.
طراح پوستر:
رضا عابدینی