بیستوچهارمین جشنواره ملی و دوازدهمین جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه تهران
زمان برگزاری:
۲۲ – ۲۷ آبان ۱۳۸۶
مکان برگزاری:
سینما فلسطین و سینما قیام
برگزاری همزمان:
بجنورد، بندرعباس، بیرجند، تویسرکان، نیشابور و زاهدان
دبیر:
ناصر باکیده (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)
شورای برگزاری:
مجید شاهحسینی (مدیر فرهنگی بخش سینمای بینالملل)، محمود زندهنام (مدیر فرهنگی بخش سینمای ملی)، مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (امور بینالملل)، یزدان عشیری (مدیر روابط عمومی)، محمدحسین شفایی (مدیر امور مالی اداری)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، مهدی نجابت (مدیر امور استانها)، ولیاله محمدزاده (مدیر حراست)، علیرضا یوشی (طراح سایت) و اکرم ورشوچی(مدیر امور بازرگانی)
هیات انتخاب:
مسابقه سینمای ملی: سیروس حسنپور، حمید دهقانپور، علیاکبر قاضینظام، محمود گبرلو، ناصر گلمحمدی، وحید موسائیان، سیدناصر مهینطاهری
هیات داوری:
مسابقه سینمای ملی: میثاق امیرفجر، کمال تبریزی، محمدرضا سکوت، سیدمانی میرصادقی، سعید عقیقی، عبداله علیمراد و مازیار میری
مسابقه سینمای بینالملل: آمریت گانگار، آندری بدنارک، فیراس دهنی، ژوئا گارسابورگز و مجید شاهحسینی
آثار:
مسابقه نگاه ملی
داستانی
۱- ابله (امیر عزیزی/ بهزاد الماسی و امیر عزیزی)، ۲- ادامه دارد (کاوه ساسانی/ حمیدرضا ساسانی)، ۳- او رفته است با صدایش (حسام فرهمندجو/ مرکز گسترش)، ۴- آن بالا کسی مرا دوست دارد (سیدجواد میرهاشمی/ سیدجواد میرهاشمی و مرکز گسترش)، ۵- آوای موهوم (کرشمه افسری/ هومن کبیریپرویزی)، ۶- بارش شهابی (ماکان عاشوری/ مرکز گسترش)، ۷- باغ آرزو (جمشید بایرامی/ جمشید بایرامی)، ۸- به روایت یک رویا (بهاره للهی/ انجمن)، ۹- به همین راحتی (امید وفایی/ انجمن)، ۱۰- بوق (روحاله مسرور/ روحاله مسرور)، ۱۱- بیهوده نیست (علی چکاو/ شبنم آذر و علی چکاو)، ۱۲- پاک شو، دشمن (حسین سپهوند/ حسین سپهوند)، ۱۳- پرسش یک پاسخ (کاوه قهرمان/ کاوه قهرمان و عاطفه خادمالرضا)، ۱۴- تابلو (علیرضا طالبزاده/ محمدرضا عرب)، ۱۵- تب آخر (ناهید قبادی/ بیژن زمانپیرا)، ۱۶- تنگ خالی ماهی (عاطفه خادمالرضا/ انجمن)، ۱۷- تهران ۳۱۸ (سوران مردوخی/ سوران مردوخی)، ۱۸- جانبازان (احسان محمدلو/ احسان محمدلو)، ۱۹- حقیقت مجازی (نگار آذربایجانی/ مرکز گسترش)، ۲۰- خدا میبیند (رضا جمالی/ محمد خوشلحن، حوزه و گوزل فیلم)، ۲۱- خواب سرد (پیمان نهانقدرتی/ مرکز گسترش)، ۲۲- در انتها (حمیدرضا قطبی/ انجمن)، ۲۳- در ساعت ۸ صبح (مصطفی امامی/ انجمن)، ۲۴- درد خاموش تاک (رضا نوروزیگوهر/ حوزه)، ۲۵- دستها (رضا سبحانی/ مرکز گسترش)، ۲۶- دیازپام (احمد عبداللهیانبلوچی/ احمد عبداللهیانبلوچی)، ۲۷- ردپای او (بهزاد مولود/ مژگان فرزانه)، ۲۸- رقص تلخ (رضا ابراهیمی/ انجمن)، ۲۹- رهگذران دره انار (اشکان احمدی/ وزارت فرهنگ حکومت اقلیم کردستان)، ۳۰- روشناییهای شهر (آیدا پناهنده/ آیدا پناهنده)، ۳۱- رویاهای از دست رفته (فایسال سویسال/ مرکز گسترش)، ۳۲- روی خط (محمد صوفیآبادی/ مرکز گسترش)، ۳۳- زمین من (احمد کاوند/ مرکز گسترش)، ۳۴- زندگی جنگ و دیگر هیچ (امیراطهر سهیلی/ انجمن)، ۳۵- زندگی و دیگر هیچ (روحاله مولوی/ انجمن)، ۳۶- زندگیم خوبه (محمود کریمی/ ورا هنر و واحد فیلم کوتاه و مستند تهران)، ۳۷- زیر پلک (بیژن میرباقری/ مرکز گسترش)، ۳۸- ساخته شده با یک نور (علی روئین/ انجمن)، ۳۹- سلول (بهروز فرجی/ مرکز گسترش)، ۴۰- سمفونی سیفون (فرید میرخانی/ فرید میرخانی و دامون فیلم)، ۴۱- سوتهای تاریکی (مهدی نادری/ استودیو اتاقپشتی)، ۴۲- سوگند به شب (عطا مجابی/ انجمن)، ۴۳- شمارش معکوس (سیمین طهماسبی/ سیمین طهماسبی)، ۴۴- شیراز بهار ۴۸ (ساره بطحایی/ انجمن)، ۴۵- صندلی کنار پنجره (فرود عوضپور/ فرود عوضپور)، ۴۶- عروس نینوا (پناهبرخدا رضایی/ حسن امجدیمقدم و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس)، ۴۷- فصل آخر (حسن قهرمانی/ محمد خوشلحن و حوزه)، ۴۸- فصل خاک (شاهرخ بهرالعلومی/ الناز فرزادمهر)، ۴۹- فصل کوچ (عبدالستار کاکایی/ بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و انجمن)، ۵۰- فقط دو قاشق غذاخوری (بهروز حسینزاده/ علیرضا حسینی)، ۵۱- فقط اومدم تلفن کنم (عبداله قهری/ انجمن)، ۵۲- قهوه تلخ (احمدرضا کرمی/ احمدرضا کرمی)، ۵۳- کار (مصطفی امامی/ انجمن)، ۵۴- ما چهرههای همدیگر را ندیدهایم (سعید محسنصفوی/ انجمن)، ۵۵- ماتیک (محمدپیمان معادی/ محمدپیمان معادی و مرکز گسترش)، ۵۶- مانداب (اشکان احمدی/ مرکز گسترش)، ۵۷- مترسک (حمیدرضا عطارزاده/ انجمن)، ۵۸- مثل باران (محمدباقر جعفرزاده/ صداوسیما)، ۵۹- مصائب مشدی (شهرام میراباقدم/ مرکز گسترش)، ۶۰- ملکالموت (محمدحسین مهدویان/ محمدحسین مهدویان)، ۶۱- میان دو سیاهی (سیدمرتضی جذاب/ انجمن)، ۶۲- میخانه سبز (داریوش یاری/ مرکز گسترش)، ۶۳- میشه حرف نزنی؟ (کاوه سجادیحسینی/ کاوه سجادیحسینی)، ۶۴- نغمههای ابدی (رهبر قنبری/ مرکز گسترش)، ۶۵- نگذار دلت بمیرد (پیام زینالعابدینی/ حسن امجدیمقدم و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس)، ۶۶- ویزیت (ناصر ناصرپور/ حوزه)، ۶۷- هفت خاطره (بهزاد خداویسی/ بهزاد خداویسی و مرکز گسترش)، ۶۸- همه زندگیم (رضا دانشپژوه/ انجمن)، ۶۹- یک چهار (پگاه قلیپور/ آرین قلیپور)، ۷۰- یک روز زیبا (آرشیا شکیبائیان/ آرشیا شکیبائیان)
مستند
۱- اُمبار (محمدرضا سرسازیزدی/ محمدرضا سرسازیزدی صداوسیما)، ۲- ام دی ام ای (کیوان علیمحمدی و امید بنکدار/ ارد عطارپور و صداوسیما)، ۳- آن مرد آمد (سیفاله یزدانی/ سیفاله یزدانی)، ۴- آوای رخسارههای سیمین (سعادتعلی سعیدپور/ انجمن و حوزه)، ۵- اینجا گندمزار دارد (پناهبرخدا رضایی/ پناهبرخدا رضایی)، ۶- بازی انگلیسی (امیرحسین نوروزی و سیدمحمدحسین نصیری/ حبیب والینژاد و روایت فتح)، ۷- بر بال فرشته (وحید زارعزاده/ زهرا مشتاق و روزن تصویر)، ۸- بی سروصدا (لقمان خالدی/ لقمان خالدی)، ۹- پارتنر (رضا گودرزی/ انجمن)، ۱۰- پیدا و نهان (برهان احمدی/ انجمن)، ۱۱- تاک (محسن حسینیتبار/ انجمن)، ۱۲- تبریز! تصاویر دنیای فراموش شده (محمد احسانی/ زاون خاچاتوریان، ادوین آوایش و علی رضایی)، ۱۳- ترانه اندوهگین کوهستان (حامد خسروی/ مرکز گسترش)، ۱۴- ترنجبین (محمد دستمالچیان/ محمد دستمالچیان و صداوسیما)، ۱۵- تهران چند درجه ریشتر؟ (پیروز کلانتری/ ارد عطارپور و صداوسیما)، ۱۶- خداحافظ اسکار (جمشید مجددی/ جمشید مجددی و صداوسیما)، ۱۷- در جستجوی گوهر شب چراغ (مسعود امینیتیرانی/ صداوسیما)، ۱۸- دِ هَند آف گاد (احسان رضایی و ایمان رضایی/ محمدمعین رضاییتازیانی)، ۱۹- رقص گندم (رفیع رفیعی/ رفیع رفیعی و صداوسیما)، ۲۰- رقصهای طلایی (علی کلانتری/ سوره)، ۲۱- رنگ خاک، رنگ آسمان (مجتبی حسینی/ مجتبی حسینی و صداوسیما)، ۲۲- روز حادثه (محمدعلی فارسی/ محمدعلی فارسی و بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس)، ۲۳- روز هفتم (آرش رئیسیان/ آرش رئیسیان)، ۲۴- سراب (بهزاد رسولزاده/ مرکز گسترش)، ۲۵- سکانس گمشده (محمد کندی/ مرکز گسترش)، ۲۶- سیاخان (محسن مقدم/ گروه فیلمسازی فصل چهارم)، ۲۷- سیانوزه (رخساره قائممقامی/ رخساره قائممقامی)، ۲۸- شبیخون (محمدعلی فارسی/ محمدعلی فارسی و بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس)، ۲۹- شناسنامه یک حماسه (آرش پژمان/ پژوهشکده علوم و معارف دفاع مقدس)، ۳۰- طبیعت فردا (بهزاد رسولزاده/ بهزاد رسولزاده)، ۳۱- طلای سفید (بیژن زمانپیرا/ بیژن زمانپیرا)، ۳۲- فاجعه ۶۱۲۰۰ (امیر زبانآور و شهرزاد راستانی/ امیر زبانآور و شهرزاد راستانی)، ۳۳- فدیشه جلوهگاه نینوا (علی مهاجران/ صداوسیما)، ۳۴- فردا (غلامحسین میرجلیلی/ انجمن)، ۳۵- فوتبال، جایی که داور ندارد (محمد رمضانی/ محمد رمضانی و صداوسیما)، ۳۶- فیروزه (حمید ناصریمقدم/ انجمن)، ۳۷- کودک آزاری (محمد جعفری/ صداوسیما)، ۳۸- کودکان یاسر (خاطره حناچی/ خاطره حناچی)، ۳۹- گربی (مهرداد راستگو/ انجمن)، ۴۰- لیلا (امین قدمی/ امین قدمی)، ۴۱- ماجراجویان (فرهاد نوریمقدم/ فرهاد نوریمقدم و انجمن)، ۴۲- مدرسه ما (ناصر ناصرپور/ ناصر ناصرپور)، ۴۳- مشروطه و خانم (جمشید خوشدل/ جمشید خوشدل)، ۴۴- مهتاب (محمدعلی هاشمزهی/ محمدعلی هاشمزهی و انجمن)، ۴۵- نزدیکتر از نفس (پریوش نظریه/ مرکز گسترش)
تجربی
۱- ادامه بنبست (علی ملاقلیپور/ مرکز گسترش)، ۲- ادامه دارد (مرتضی شیربگ/ مرتضی شیربگ)، ۳- این فیلم صورت ندارد (فاطمه شهبازطهماسبی/ فاطمه شهبازطهماسبی)، ۴- بومرنگ (داریوش غریبزاده/ انجمن)، ۵- پای بوم مهاندود (بهنام صفری/ بهنام صفری)، ۶- تاریکترین نقطه شهر (بهرنگ بابایی/ انجمن)، ۷- تناوب (مهدی فردقادری/ انجمن)، ۸- جهنم! عکسبرداری ممنوع (رضا نوروزیگوهر/ انجمن)، ۹- چوب سرخ (رایا نصیری/ فرشاد نکومنش)، ۱۰- حیات مردان نامی (اسفندیار ترکمنراد/ علیرضا ترکمنراد)، ۱۱- خصوصی (لقمان خالدی/ لقمان خالدی و مرکز گسترش)، ۱۲- دو نفر روبهروی هم (کیارش اسدیزاده/ کیارش اسدیزاده)، ۱۳- رسم عاشقی (فرشید اخلاقیپور/ شرکت طلوع تصویر فردا)، ۱۴- زمستان عروسکساز (نگین کیهانفر/ کیامرز کیهانفر)، ۱۵- سارا در ۱۰ دقیقه (صدف فروغی/ مرکز گسترش)، ۱۶- سکوت سگها (نوروز علیزاده/ انجمن)، ۱۷- سیزده (مجید آزادمنش/ موزه هنرهای معاصر اصفهان)، ۱۸- سیلی (احساناله حسینیامانی/ احساناله حسینیامانی و مرکز گسترش)، ۱۹- شدونا (وحید گلستان/ فاطمه خیاطزاده و شکیبا گالری کانادا)، ۲۰- عشق و پلاستیک (لیلا خلیلزاده/ مرکز گسترش)، ۲۱- گهواره کوچ (پروین مراحمی/ ناصر ناصرپور و صداوسیما)، ۲۲- لحظهها (پرستو فائق/ پرستو فائق)، ۲۳- مرگ رنگ (پرستو فائق/ پرستو فائق)، ۲۴- مونوپاپ (علیرضا فشامی/ علیرضا فشامی)، ۲۵- مونولوگ ۴۷۳- سی (علیرضا شفیعی، فرخ سلگانی و هوتن حقشناس/ علیرضا شفیعی، فرخ سلگانی و هوتن حقشناس)، ۲۶- میلهها را یکی یکی پاک باید کرد (فرهاد مختاری/ انجمن)، ۲۷- هیومن (سعید اسدی/ سعید اسدی)، ۲۸- یک روز (وحید صادقی/ وحید صادقی)
پویانمایی
۱- آخرین ترانه دختر همسایه قبل از اینکه تمام رویاهایش را بسوزانند (ماشااله محمدی/ ماشااله محمدی)، ۲- آلامد (امیر سحرخیز/ امیر سحرخیز)، ۳- آن کس که مادر است (فرهاد علیزاده/ فرهاد علیزاده و صداوسیما)، ۴- بادکنک سارا (مجید پناهی/ موسسه فرهنگی هنری آراسب)، ۵- بازگشت (سیدغلامرضا نعمتپور/ سیدغلامرضا نعمتپور و صداوسیما)، ۶- بدون شرح (علی احمدی/ سوگل فیلم)، ۷- بیابتدا (سعادت رحیمزاده/ مرکز گسترش)، ۸- بیباک (فریبرز پوریاری/ فریبرز پوریاری)، ۹- بیرون فنجان چای (حسین ضیایی/ حسین ضیایی و مرکز گسترش)، ۱۰- تا به افق (شیوا حسینپور/ شیوا حسینپور)، ۱۱- تجربه (توران کولیوند/ صداوسیما)، ۱۲- تلخ و شیرین (جواد رمضانی/ شرکت دایره و حوزه)، ۱۳- تو که ماه بلند در آسمانی (علی خائف/ انجمن)، ۱۴- جمع و تقسیم (سلمان باهنر/ سلمان باهنر و موسسه سینمایی بچههای نون)، ۱۵- جنگساز (شهرام حیدریان و ارد پیکانفر/ مرکز گسترش)، ۱۶- حس نامرئی (طناز پریشانزاده/ طناز پریشانزاده)، ۱۷- خدا با ماست (سعید پنجی/ شرکت رهاسازان رویا و صبا)، ۱۸- خواب (علیرضا چیتایی/ کانون)، ۱۹- دو زیست (جمال اسکویی/ انجمن)، ۲۰- راز نو (سعید شاهوردی/ حوزه)، ۲۱- رهایی (حسینعلی شاهی/ مهدی نجارپیشه)، ۲۲- روباه و کلاغ (محسن شیری/ محسن شیری و صبا)، ۲۳- رویای شیشهای (حسین اکرمی/ انجمن)، ۲۴- سحر نزدیک است (بهرام عظیمی/ انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس)، ۲۵- سلطان (مهدی قاسمی/ کانون آگهی و تبلیغاتی سارنگ)، ۲۶- شب بود (مریم کریمی/ انجمن)، ۲۷- شبرنگی (حسین معماری/ صبا)، ۲۸- عروسک گمشده (معین صمدی/ مهدی آقاحسینینایینی و استودیو رایآوین)، ۲۹- قفس (راحله قاسمپورخامنه/ حوزه)، ۳۰- قلعه بیداد (امیر مهران/ احسان راطبی)، ۳۱- کابوس (مصطفی توفیقی/ گروه طراحان نگاه و انجمن)، ۳۲- کیاووس جنگل (کیارش زندی/ حسن امجدیمقدم و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس)، ۳۳- گرسنگی کشیدن در شکم نهنگ (مهدی زرینقلمی/ مهدی زرینقلمی)، ۳۴- لابیرنت (امید خوشنظر/ صبا)، ۳۵- مثلث (سهیلا جولاییویجویه/ حوزه)، ۳۶- محمدحسین شهریار (مریم صلحکننده/ مرکز گسترش)، ۳۷- من راه خانهام را بلد نیستم (پژمان علیپور/ پژمان علیپور و صداوسیما)، ۳۸- من یک پلیس عاشقم (سیدعلی موسوینژاد و محمود قاسمی/ سیدعلی موسوینژاد)، ۳۹- مورچه خودخواه (بهزاد مظاهری، مسعود عارفی و علی ذکوی/ بهزاد مظاهری و صداوسیما)، ۴۰- هفتسین (سعید پنجی/ شرکت رهاسازان رویا)، ۴۱- همدمی شاید مرا (فطیما یثربی/ فطیما یثربی)، ۴۲- هیچ (فطیما یثربی/ فطیما یثربی)، ۴۳- قفس (وحید نصیریان/ وحید نصیریان)، ۴۴- ویلیام تل (شیلا توکلی/ گروه انیمیشن خطخطی)
مسابقه سینمای جوان
داستانی
۱- اسم من، داود (احسان بیگلری/ احسان بیگلری)، ۲- افسانه ۳ برادر (رضا علیپور/ انجمن)، ۳- بازگشت به آینده (مجتبی فرید/ مهرداد فرید و پندار فیلم)، ۴- بازی جنگ (علی بوریان/ علی بوریان)، ۵- بالابر (محمد پازوکی/ محمد پازوکی)، ۶- بد سیگنال (سیدجواد حسینی/ سیدجواد حسینی)، ۷- بعد از او (نسترن شمسی/ نسترن شمسی)، ۸- بیرنگی (الهه مونسی/ فرهود یزدانپناه و الهه مونسی)، ۹- تو را من چشم در راهم (علیرضا اصولی/ انجمن)، ۱۰- چراغ روشن (علی خسروی/ علی خسروی)، ۱۱- چهلوپنجم ۱۹ غربی (سهیلا گلستانی/ کاوه سجادیحسینی)، ۱۲- حس مرده (لیلا احمدی/ انجمن)، ۱۳- در آستانه (علی بیات/ انجمن)، ۱۴- در حضور تباهی (ایرج فلاح/ حوزه)، ۱۵- دوستانی که هرگز ندیدم (علی میرزایی/ علی میرزایی)، ۱۶- رادیکال ۲ (صدف امینرنجبر و فراز فشارکی/ صدف امینرنجبر و فراز فشارکی)، ۱۷- روایت فرشته مرگ در ۵ پرده پیدرپی (امیر شبگیر/ انجمن)، ۱۸- زمان صفر (شاهین جلالی/ حوزه)، ۱۹- شاید وقتی دیگر (نوید صولتی/ نوید صولتی)، ۲۰- شب بیستویکم (مهروز ناصرشریف/ رکنالدین حائریزاده)، ۲۱- شب روز برفی (دانش صلواتی و بابک صلواتی/ اشکان فتاحی، حسین ابوالصدق و دانش صلواتی)، ۲۲- شوم مهتاب (آزاده اشجع/ انجمن)، ۲۳- صبر کن هوا روشن بشه (فرشته هوشمندفتوت/ فرشته هوشمندفتوت)، ۲۴- کفشهایم کو؟ (سیدحسن میرباقری/ محمد مسعود)، ۲۵- کنار این راهها (ایمان بهروزی/ محمد بهروزی)، ۲۶- کیف قاپ (سعید محمودی/ محسن محمودی)، ۲۷- گاو صندوق (سجاد شاهدیباغخندان/ حامد شاهدیباغخندان)، ۲۸- مترسک (سمیرا تیموری/ انجمن)، ۲۹- مثبت (محمدحسین مختاریه/ محمدحسین مختاریه و انجمن)، ۳۰- مسافر ساکن (علیرضا شیرازی/ انجمن)، ۳۱- مهم نیست ساعت چنده (سولماز اسلامینژاد/ سولماز اسلامینژاد و صداوسیما)، ۳۲- میهمانی (رقیه توکلی/ حوزه)، ۳۳- میهمانی ناخوانده (امیرمحمد مترصد/ سعید مترصد)، ۳۴- ناتمام (بافه جافری/ مرکز گسترش)، ۳۵- یک نفر مثل ما (فرزانه فرشاد/ فرزانه فرشاد)
مستند
۱- آبی پشت صورتک (محمد بهبهانی/ محمد بهبهانی)، ۲- ارزیابی شتابزده (سیدمسعود آستانداری/ سیدمسعود آستانداری و انجمن)، ۳- بالُکا (مریم رمضانی و الهام حقرضایی/ انجمن)، ۴- در همین نزدیکی (بهزاد داودیجاه/ بهزاد داودیجاه و میراث فرهنگی)، ۵- دفینه (رضا عرفانی و حسین راستی/ رضا عرفانی، حسین راستی و موسسه سینمایی کندو)، ۶- راه ناتمام (شاهین تقیخانی/ احسان فولادیفرد و سازمان عقیدتی سیاسی ارتش)، ۷- رهروان راه (مجید انتظامزاده/ مجید انتظامزاده)، ۸- زرد چشمک زن (شیما منفرد/ انجمن)، ۹- زهرا دخترهاجر (فاطمه حیدری/ فاطمه حیدری و انجمن)، ۱۰- سمفونی سکوت (حسن ملکزاده/ حسن ملکزاده و آرت فیلم جنوب)، ۱۱- سوز تار (مهدی جعفری/ مهدی جعفری و انجمن)، ۱۲- شهر ما خانه ما (سیدعلی جعفری/ انجمن)، ۱۳- صدای فاصلهها (هاجر قهرمانی/ حوزه)، ۱۴- عبور از سرزمین آلامتو (مهدی نورمحمدی/ مهدی نورمحمدی، نادر گوهرسودی و انجمن)، ۱۵- گاهی به آسمان، گاهی به زمین (حمید بیگزاده/ انجمن)، ۱۶- گَمَج (زهرا علیپور/ انجمن)، ۱۷- گورستان بینام (نصیر درویشوند/ انجمن)، ۱۸- منفی یک (محمد فنایی/ علیرضا فنایی)، ۱۹- مهمان ممل (مرجان اسماعیلی/ مرجان اسماعیلی)، ۲۰- نان و آتش و پیرمرد (شهروز توکلی/ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران)، ۲۱- نوفل لوشاتو (حامد کلاهدوز/ روایت فتح)، ۲۲- یک روز، یک شهر (امیرحسین بیژن/ امیرحسین بیژن)
تجربی
۱- نوروز (علی شمس و امیر شمس/ علی شمس)، ۲- بازگشت (آیین ایرانی/ آیین ایرانی)، ۳- روند (محسن دایمی/ محمدحامد جانعلیقربانی)، ۴- قالی جادویی (سعید بناء/ سعید بناء)
پویانمایی
۱- بند (ابوالفضل کمرکیفراهانی/ صداوسیما)، ۲- پیکنیک (سیمین علیعسگری/ سیمین علیعسگری)، ۳- جای جان (سجاد فروغی/ انجمن)، ۴- در خانه ما (مریم کشکولینیا/ مریم کشکولینیا)، ۵- ده فرمان (مرضیه خدیوی/ مرضیه خدیوی)، ۶- ذوالجناح (علیرضا عینالقضاتی و رامین رهبر/ محمدرضا رهبر و صبا)، ۷- سفیر (علیرضا عینالقضاتی و رامین رهبر/ محمدرضا رهبر)، ۸- سلام (فتانه بلوریه/ فتانه بلوریه)، ۹- شوگولی (حسین صفارزادگان/ گروه انیمیشنسازی رویای پارسی)، ۱۰- قرمز یا خاکستری (سمانه ممتازمند/ سمانه ممتازمند)، ۱۱- کاغذها (آزاده دهقانی/ آزاده دهقانی)، ۱۲- لامپ (داود اشرفی/ انجمن و حوزه)، ۱۳- مرغ آزاد (شیما تایکندی/ شیما تایکندی)، ۱۴- هزار و یک شب (هدی مسعودی/ هدی مسعودی)
بخش ویژه
میراث نبوی
۱- آوای جاودان (امرالله محمودی/ صداوسیما)، ۲- بر شاخ این شجر (محمد ملاعباسی/ انجمن)، ۳- پیر عشق (نقی موسیوند/ صداوسیما)، ۴- چاووش (فرخ حنیفهنژادزیبایی/ انجمن)، ۵- طلوع (فرامرز شکاری/ صداوسیما)، ۶- قاصد (محسن صالحیفرد/ مرکز گسترش)، ۷- محمد«ص» (پدرام گنجی/ پدرام گنجی و صداوسیما)، ۸- محمد (ص) را به خاطر بسپار (سیدعلی موسوینژاد/ سیدعلی موسوینژاد)،
۹- نت هفتم (سیدمرتضی سبزقبا/ سیدمرتضی سبزقبا)، ۱۰- هر چه تو را به یاد من آورد زیباست (لیلی عاج/ مرکز گسترش)
چشمانداز سرزمین زیبای ما
۱- اسپندار (ایمان پورحسن/ ایمان پورحسن)، ۲- اشاره به حیات دیگر (رسول انتشاری/ محمدحسین ایراننژاد)، ۳- انسان و خدا (محمدجعفر باقرینیا/ انجمن)، ۴- ایران (حمید مجتهدی/ صداوسیما)، ۵- این سخن آبی است (رضا مجلسی/ فرشاد فرشتهحکمت و صداوسیما)، ۶- بازار تبریز (جلال مهماننواز/ جلال مهماننواز)، ۷- ترانهای برای دختر یموت (عباس عجم/ انجمن)، ۸- جادوی انگشتان (بتول بیرانوند/ انجمن)، ۹- چرا کودک من (اکبر شهبازی/ صداوسیما)، ۱۰- حیات در حیاط (پریسا عشقی/ صداوسیما)، ۱۱- سایههایی از نیاکان (احمدرضا بشیری/ احمدرضا بشیری)، ۱۲- سرزمینم کرمانشاه (مریم یاریمیانه/ سیدحسامالدین صبوری و صداوسیما)، ۱۳- سرو عرشی (حامد کلجهای/ حامد کلجهای، انجمن و حوزه)، ۱۴- سماع راست (فرید اسماعیلپور/ انجمن)، ۱۵- سیری در کوههای ایران- سبلان (سیدکاظم گنجی/ سیدکاظم گنجی)، ۱۶- شکوه نقش (احسان معصوم/ صداوسیما)، ۱۷- عبور از خط زرد (محمدرضا باغبانی/ محمدرضا باغبانی)، ۱۸- عزیز و نگار (یوسف علیخانی/ انجمن)، ۱۹- کازرون دیار کهن (علیرضا توکلی/ موسسه فرهنگی هنری نقش جهان)، ۲۰- کزج (سیدجلال کرامتی/ حمدالله جعفریدانش)، ۲۱- ماه اردلان (امید راستبین/ امید راستبین و لادن حسینی)،
۲۲- نیان (کیوان مجیدی/ کیوان مجیدی)، ۲۳- واران (احمد صرافیزد/ حوزه)، ۲۴- یک روز صبح (فریدون قدیمی/ ابراهیم نعمتیان و نهضت سوادآموزی)
مسابقه بخش بینالملل
۱- الا (سیلوانا آگیرهزگارا)، ۲- آتشبازی (آلبرتو ناسی)، ۳- آدل (سب کویی)، ۴- آرزوهای بزرگ (مزدک نصیر)، ۵- از دوردست (الخاندرو فرناندسآلمندراس)، ۶- آژیر (آندراس نوراک)، ۷- استخوانها (شینساکو هیداکا)، ۸- افقها یا زندگی در فراسوی واقعیت (دیانا ماتوزویسینه)، ۹- بازار تسوکیجی (ماسیمیلیانو موزوتا)، ۱۰- باغ آرزو (جمشید بایرامی)، ۱۱- برگشت (خاویر بییری و سیرل دیلاچائو)، ۱۲- به دنبال ماهی (دنیز باسر)، ۱۳- به سوی شمال (گابریل ماسکارو)، ۱۴- بومرنگ (داریوش غریبزاده)، ۱۵- بیصدا (نادیا بورداک، استر دورین و ماریا هایدپریم)، ۱۶- بیش از حد معمولی (ماریا آورامووا)، ۱۷- پریان جنگل بلک هیت (کلاران فوی)، ۱۸- پناهگاه گناهکاران (استفان آلهوا)، ۱۹- پنجرهها درها را استتار میکنند (سارا اورناستاین)، ۲۰- تغییری ناگهانی در زندگی آقای لارکین (کیجتیل آندرهآسکنوتسن)، ۲۱- تنگ خالی ماهی (عاطفه خادمالرضا)، ۲۲- جایی تمام عیار (النا زولودکووا)، ۲۳- جراحی قلب باز (کلاری فوئلر)، ۲۴- جرج اسکاترز، ماهیگیر شبانه (پروویچ ولادیمیر)، ۲۵- جنبش عالمگیر چرخ قلابدوزی (کیربی هاموند)، ۲۶- جیمز دین (کورنتین روژ)، ۲۷- چشم (لوک لوسی)، ۲۸- چیستان (ژرمی بویت)، ۲۹- خاطرات آنجلو (الساآمی یل)، ۳۰- خط مرزی (الکس چاندول)، ۳۱- خوآنیتو زیر درخت پرتغال (خوآن کارلوسویلامیزار)، ۳۲- خوک و شکسپیر (گئون کیم)، ۳۳- در انزوا (بابک انوری)، ۳۴- درخت (توماس اسکاتس)، ۳۵- دریای خودشان (وونکی کیم)، ۳۶- دندانها (جان کندی)، ۳۷- راه طبیعت (جین شیارر)، ۳۸- راهزنان (آنتی لاکسو)، ۳۹- رنگهای سیاهی (آلبرتو ناسی)، ۴۰- روز موعود (یوانا بسینسکاکورونکیویچ)، ۴۱- رویاهای کودکی (پاکهو چائو)، ۴۲- رویای ژاک هگلین (لیونل کوورو)، ۴۳- ساقه لوبیا (کاتارینا آفونسو)، ۴۴- سفر (میشل پاولو)، ۴۵- سوفیا (دیوید پرالت)، ۴۶- شب بلورین (استانیسلاو تومیک)، ۴۷- شعری برای قطار (کریستینا پینهیرو و آندره اسکیوکاتو)، ۴۸- شکر گیری (اوپالی گاملات)، ۴۹- شیشه دهنگشاد (مارینا گورباخ)، ۵۰- شیمزی (ایزابل فورنت)، ۵۱- ضربالمثلهای فلامنی (آنتوین روگیرز)، ۵۲- عروسک گمشده (معین صمدی)، ۵۳- فارکو (آرماند کولتنامی)، ۵۴- فنیکس (فرناندا روماندیاکریل)، ۵۵- قایقران (دیلان هویت)، ۵۶- قصهگوی داپور (پاپفان هویسدن)، ۵۷- قهرمان راتریکس (رافائل هرناندس)، ۵۸- کشتی (گرژگورژ یونکایتس)، ۵۹- کلام آخر (رالف بائوداخ)، ۶۰- کودک کیبریایی (ناتان کولت)، ۶۱- گرینا (ویلی هرمن)، ۶۲- لیپاری (فرانک فاندنانجل)، ۶۳- مراقبت کردن (یان واگتر)، ۶۴- میان عشق و مرگ (رالیتسا کیسکینوا)، ۶۵- میلا (پیوتر ریچکو)، ۶۶- هاجیمه (کنشین ناوا)، ۶۷- همان گونه که هست (الیزابت روخاسالگادو)، ۶۸- همدردی (تام گینز)، ۶۹- هنر زندگی (دیانا دلانو)، ۷۰- هیولا (میکائلا اوستادالووا)، ۷۱- وظیفه (ولاد تراندیفر)، ۷۲- ویدئو ۳۰۰۰ (مارک شلایس، یورن گروسهانس، یورگ ادلمن و یوخن هاساکر)، ۷۳- یه تکه گچ (هانگ یونگچوی)
مسابقه فیلمهای در جستجوی حقیقت
۱- تو از من خواستی منتظر باشم (گریگوری رنتیس)، ۲- جادوی معمولی (دبورا آنزالونا)، ۳- خانه ناشناخته (آندری یولیکاتاوارس)، ۴- درباره سارا (میشل پرتر)، ۵- راهی یخبسته بهسوی آفریقا (رازوان موراریو)، ۶- ساعت بیصدای جان (شینمی هیانگپارک)، ۷- ساکنین آپارتمان ۳۰۴ (لئوناردو کاتاپرتا)، ۸- سوزنبان (اشیش پاندی)، ۹- عکاس تریکالا (واسیلیس کوسموپولوس)، ۱۰- فراتر از سکوت (پیوتر ریچکو)، ۱۱- مزاحم (دانیل ویرتبرگ)، ۱۲- میخواهم خلبان شوم (دیگو کوئمادادیز)، ۱۳- نزدیکتر از نفس (پریوش نظریه)، ۱۴- ونوس (ژوزه آلوارس)
مسابقه فیلمهای آسیا پاسیفیک
۱- بچههای نفت (حیدر اصلانوف)، ۲- خواب سرد (پیمان نهانقدرتی)، ۳- شهر تک دیواری (سوگی اورتاک)، ۴- فروشنده بادامزمینی (فرید شاه)، ۵- مادربزرگ (آنتونی چن)، ۶- وظیفه پسر (تمیر بکبیرنازارف)
بخشهای جنبی:
مروری بر فیلمهای انیمیشن آلمان/ مروری بر فیلمهای کوتاه قرقیزستان/ مروری بر فیلمهای کوتاه اسپانیا/ فیلمهای ملل مسلمان
مرور بر آثار یک فیلمساز: بهرام توکلی
مرور بر آثار یک فیلمبردار: سعید پوراسماعیلی
برگزیدگان:
بخش سینمای جوان
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۸ ریال به عنوان بهترین تحقیق و پژوهش به آقای سفیر درویشوند برای تحقیق فیلم مستند ” گورستان بی نامی ” از بندر انزلی
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به خانم فرشته هوشمندی فتوت برای کارگردان فیلم داستانی ” صبر کن هوا روشن بشه ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای رضا عرفانی برای تصویربرداری فیلم مستند ” دفینه ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۸ ریال به عنوان بهترین تصویربرداری به آقای مسعود امینی تیرانی برای تصویربرداری فیلم داستانی ” صبرکن هوا روشن بشه ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای علی جعفری برای فیلم مستند ” شهر ما خانه ما ” از اراک
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به خانم فاطمه حیدری برای فیلم مستند ” زهرا دختر هاجر” از شهرکرد
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۹ ریال به آقایان رضا عرفانی و حسن راستی برای فیلم مستند ” دفینه ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقایان دانش و بابک صلواتی برای فیلم داستانی ” شب روز برفی ” از سنندج
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به خانم فرشته هوشمندی فتوت برای فیلم داستانی ” صبر کن هوا روشن بشه ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای سعید بناء برای فیلم تجربی ” قالی جادوئی ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال به خانم هدی مسعودی برای فیلم پویانمایی ” هزار و یک شب ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۹ ریال به خانم مریم کشکولی نیا برای فیلم پویانمایی ” در خانه ما ” از تهران
بخش مسابقه ملی
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به خانم آیدا پناهنده برای فیلم داستانی ” روشنایی های شهر” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۸ ریال به آقای روح الله مسرور برای فیلمنامه فیلم داستانی ” بوق ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۸ ریال به آقای پیروز کلانتری برای تحقیق فیلم مستند ” تهران چند درجه ریشتر” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای حامد خسروی برای فیلم مستند ” ترانه های اندوهگین کوهستان ” از بندرانزلی
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای بیژن زمان پیرا برای فیلم مستند ” طلای سفید ” از سنندج
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال به خانم رخساره قائم مقامی برای فیلم مستند ” سیانوزه ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به خانم شهرزاد راستین و آقای امیر زبان آور برای فیلم تجربی ” فاجعه ۶۱۲۰۰” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای اسفندیار ترکمنی راد برای فیلم تجربی ” حیات مردان نامی ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال به آقای مهدی فرد قادری برای فیلم تجربی ” تناوب ” از نیشابور
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای امیر سحرخیز برای فیلم پویانمایی ” آلامد ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال به آقای معین صمدی برای فیلم پویانمایی ” عروسک گمشده ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال به آقای وحید نصیریان برای فیلم پویانمایی ” قفس ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای محمد صوفی آبادی برای فیلم داستانی ” روی خط ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای بیژن میرباقری برای فیلم داستانی ” زیر پلک ” از تهران
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال به خانم عاطفه خادم الرضا برای فیلم داستانی ” تنگ خالی ماهی ” از تهران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۸ ریال به آقای پیمان نهان قدرتی برای فیلم داستانی ” خواب سرد ” از تهران
بخش ویژه
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳ ریال به آقای فرخ حنیفه نژاد برای فیلم داستانی ” چاووش ” از مشهد
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای امید راست بین برای فیلم مستند ” ماه اردلان ” از سنندج
– دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به آقای محمدرضا باغبانی برای فیلم مستند ” عبور از خط زرد ” از سنندج
بخش بین الملل
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم داستانی به ولاد تراندافیر برای فیلم ” وظیفه ” از کشور رمانی
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم تجربی به آقای داریوش غریب زاده برای فیلم ” بومرنگ ” از کشور ایران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم پویانمایی مشترکاً به گرژگورژ یونکاتیس برای فیلم ” کشتی ” از کشور لهستان و آقای معین صمدی برای فیلم ” عروسک گمشده ” از کشور ایران
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم مستند به النا زولودکوا از کشور روسیه
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۵ یورو به عنوان بهترین فیلم بخش بین الملل به سیلوانا آمگره زکارا برای فیلم ” الا ” از کشور انگلستان
بخش ویژه
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم بخش ملل مسلمان به جاستین تافل برای فیلم ” نیمه دیگر من ” از کشور لهستان
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم بخش آسیا پاسفیک به تمیربک بیر نازارف برای فیلم ” وظیفه پسر” از کشور قرقیزستان
– تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۳ یورو به عنوان بهترین فیلم بخش در جستجوی حقیقت مشترکاً به آشیش یاندی برای فیلم ” سوزن بان ” از هندوستان و خانم پریوش نظریه برای فیلم ” نزدیک تراز نفس ” از کشور ایران
توضیحات:
– نشستهای تخصصی در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
– در جلساتی باعنوان نشست با اساتید که هرشب در سالن ۳ سینما فلسطین برگزار شد، سینماگرانی چون خسرو سینایی و کمال تبریزی حضور پیدا کردند.
– کتاب رباعی سینما نوشته آرش رصافی مشتمل بر مباحث نظری درباره فیلمنامه فیلم کوتاه و بررسی ویژگیهای ساختاری آن، به همراه کتاب نخستین اجلاس اتحادیه فیلمسازان کوتاه کشورهای مسلمان منتشر شد.
– پروفسور بدنارک فیلمساز لهستانی، در نشستی با عنوان فیلم کوتاه در لهستان شرکت کرد.
– نمایشگاه عکس هنرمندان زاهدانی در سینما فلسطین برگزار شد.
– پایگاه خبری فیلم کوتاه تهران بهعنوان تنها سایت تخصصی فیلم کوتاه و مستند از حامیان خبری این دوره بود و منتخبانش را نیز معرفی کرد.
– نشریه روزانه باعنوان خبر انجمن به سردبیری رامتین شهبازی و کاتالوگ جشنواره نیز به سردبیری آرش رمضانیان منتشر شد.
– تیزر توسط بیژن میرباقری و گزارش تصویری توسط حمیدرضا هوشمند آماده شد.
– مراسم اختتامیه با اجرای امیرحسین مدرس و به کارگردانی مجید برزگر در تالار وحدت برگزار شد.
طراح پوستر:
حامد داوری زاده