کارگردان فیلم «مادر مرده»: جشنواره فیلم کوتاه، گذرگاه مهمی برای هنرمندان و هم وزن جشنواره فیلم فجر است

کارگردان فیلم «مادر مرده»: جشنواره فیلم کوتاه، گذرگاه مهمی برای هنرمندان و هم وزن جشنواره فیلم فجر است

 

حامد نجابت جشنواره فیلم کوتاه تهران را بستر مناسبی برای بروز و ظهور استعدادها در حوزه فیلم کوتاه تهران دانست.

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، حامد نجابت، جشنواره فیلم کوتاه تهران را بستر مناسبی برای رشد فیلم کوتاه دانست و در این باره گفت: به طور حتم جشنواره فیلم کوتاه تهران، بستر مناسبی برای اکران آثار فیلمسازان حوزه فیلم کوتاه است به همین خاطر من معتقدم که این فستیوال یکی از مهم‌ترین مراکزی است که به واسطه قدمت برگزاری توانسته جایگاه مهمی در این عرصه به دست آورد.

او در این باره گفت: جشنواره فیلم کوتاه تهران به شکلی روشن و بدیهی، گذرگاه مهمی برای هنرمندان فیلم کوتاه به شمار می‌رود تا جایی که من آن را هم وزن جشنواره بین‌المللی فجر برای فیلم بلند می‌دانم.

کارگردان فیلم اشیاء گمشده بر لزوم توجه به چنین رویدادهایی تأکید کرد و افزود: فیلم کوتاه از جمله مدیاهایی است که کمتر فضایی برای بروز و ظهور به  دست می‌آورد به همین خاطر فضای حرفه‌ای اکران، نقد و بررسی آثار در جشنواره فیلم کوتاه تهران بسیار حائز اهمیت است زیرا این جشنواره طی دوره‌های مختلف خود توانسته آثار مطرحی معرفی کند و استعدادهای خلاق این حوزه را به متخصصان این حوزه بشناساند.

نجابت تصریح کرد: روح جشنواره به عنوان یک جشن که دارای صمیمیت قابل توجهی بین هنرمندان است، اکران آثار در این رویداد را متمایز از برنامه‌هایی چون جشن خانه سینما یا دیگر بخش‌ها می‌کند چرا که در جشنواره امکان تعامل با دسته‌های مختلف مخاطبان از افراد متخصص گرفته تا غیرحرفه‌ای‌تر فراهم می‌شود و این بسیار عالی است.

او برگزاری بخش‌های جنبی جشنواره را ضروری خواند و اظهار کرد: بخش‌های جنبی جشنواره نظیر ورک شاپ‌ها و یا جلسات نقد فرصتی هستند که به نظر من هر چه گسترده‌تر و بیشتر باشد، بهتر است زیرا می‌تواند طیف گسترده‌تری از مخاطبان را جذب کند و به افزایش بعد علمی و تخصصی جشنواره کمک کند.

این هنرمند خاطر نشان کرد: افزایش کمیت و کیفیت در جشنواره عامل مهمی برای جذب مخاطبان و صد البته استعدادهای جوان‌تر به شمار می‌رود که به نظر من باید روی آن تمرکز کرد، هر چند که جشنواره طی سال‌های اخیر چنین گزینه‌ای را به صورت جدی دنبال کرده است.

نجابت، افزایش مخاطبان فیلم کوتاه را یک ضرورت دانست و افزود: به نظر من جذب مخاطبان در این عرصه می‌تواند یک الزام باشد زیرا در حوزه فیلم کوتاه شکل و فضای جدیدی به روی مخاطب گشوده می‌شود که بسیار متنوع‌تر و متفاوت‌تر از فضای فیلم کوتاه است.

او ادامه داد: به طور حتم بخشی از فیلمسازان حوزه فیلم کوتاه به سمت فیلم بلند جذب می‌شوند و این عرصه را دنبال می‌کنند بنابراین افزایش مخاطبان حوزه فیلم کوتاه می‌تواند به مخاطبان کمک کند تا علاوه بر شناخت چهره‌های فیلم کوتاه، دنیای متنوع‌تری را بشناسند و آینده سینمای بلند کشور را نیز بهتر درک و دنبال کنند.

این کارگردان فیلم کوتاه تأکید کرد: افزایش مخاطبان فیلم کوتاه از نگاه تخصصی نیز بسیار مهم است زیرا در فیلم کوتاه فرم و محتوا، آزادی عمل بیشتری برای بروز دارد بنابراین امکان پذیرش سینمای حرفه‌ای با دنبال کردن سینمای کوتاه در بین مخاطبان افزایش خواهد یافت.

نجابت افزود: به نظر من برگزاری جشنواره طی دوره‌های مختلف بسیار خوب بوده است به خصوص در دوره گذشته نوع اکران فیلم‌ها، صدا و کیفیت آثار به واسطه پردیس ملت بسیار عالی بود اما من معتقدم که صمیمیت فضای پردیس چارسو و امکان ارتباطی که بین هنرمندان در آن فضا ایجاد می‌شود، در پردیس ملت وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و  همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲۳ آبان۹۷ برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *