پاسخ دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران به ابهامات و گلایه‌ها؛ منطقِ عدم راهیابی برخی از آثار به جشنواره، محدودیت فرصت‌هاست / دستاورد اسکار بر پایه مستندهای ارائه شده به دست آمده است

پاسخ دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران به ابهامات و گلایه‌ها؛ منطقِ عدم راهیابی برخی از آثار به جشنواره، محدودیت فرصت‌هاست / دستاورد اسکار بر پایه مستندهای ارائه شده به دست آمده است

سیدصادق موسوی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در نشست رسانه ای این رویداد در پاسخ به برخی گلایه‌های اخیر صورت گرفته از سوی فیلم‌سازان درباره عدم حضور در جشنواره بیان کرد: امیدوارم نگرانی‌های ایجاد شده صرفا بابت بی‌اطلاعی عده‌ای باشد.همه فیلم‌ها دیده شد. تنها سه فیلم بود که ما به دلیل مضمون‌شان نتوانستیم آن‌ها را در جشنواره بپذیریم و جالب است که آن‌ها اصلا جزو معترضین نیستند. دولت و وزارت ارشاد برای کسب دستاورد تأییدیه اسکار سال‌ها تلاش کرده‌اند و مستندات ارائه شده توسط انجمن سینمای جوانان ایران و جشنواره فیلم کوتاه تهران باعث کسب این افتخار شده است.

 

به‌گزارش ستاد خبری سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه تهران؛ نشست خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران ظهر امروز (شنبه ۲۴ مهر) در سالن ۲ سازمان سینمایی واقع در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سیدصادق موسوی دبیر جشنواره، سعید پوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزش، طیبه فلکیان معاون استان‌ها و مدیر امور جشنواره‌ها، آرش رصافی معاون تولید و پشتیبانی و مسعود مدرسی مدیر روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست، سیدصادق موسوی ضمن تبریک سالروز امامت حضرت ولیعصر (عج) و تبریک ماه مبارک ربیع گفت: در ابتدا از شما ممنون هستم که در این شرایط سخت کرونایی برای پوشش نشست رسانه‌ای این جشنواره اهتمام می‌ورزید.
وی ادامه داد: این جشنواره توسط انجمن سینمای جوانان ایران و با دبیری بنده برگزار می‌شود. در طی ۲۴ سال فعالیت بنده، پنج سال است که مسؤولیت دبیری این رویداد را برعهده دارم و به زعم من در این سال‌ها شاهد ارتقای سطح کیفی جشنواره از هر حیث بوده ایم. البته که هنوز تا نقطه آرمانی فاصله داریم اما به دلایل متعدد این جشنواره می‌تواند بهترین و معتبرترین جشنواره سینمایی باشد زیرا ژانر فیلم کوتاه به دور از مناسبات اقتصادی حاکم بر سینمای حرفه‌ای و خلاقیت و نوآوری که دارد و به دلیل حضور فیلم‌سازان جوان و نوآور قابلیت ارتقا دارد. در بخش بین‌الملل نیز توانستیم امسال به تنها جشنواره «اسکار کوالیفاید» در ایران تبدیل شویم. ضمن این که میان کشورهای مسلمان فقط ما، مصر و ترکیه جشنواره‌ای مورد تایید آکادمی اسکار داریم.

 

تاییدیه اسکار با آگاهی از قوانین و ضوابط سینمای ایران صورت گرفته است
او گفت: در ابتدا به دلیل سوءتفاهمات پیش آمده باید بگویم که بخش مسابقه ملی ما ارتباطی به ماجرای اسکارکوالیفاید ندارد و جایزه بزرگ در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره به آکادمی اسکار معرفی می‌شود. این رویداد سینمایی به واسطه حضور فیلم‌سازان و حمایتی که سازمان سینمایی طی چهار دهه از این جشنواره به عمل آورده است، توانست این امکان را کسب کند که جزو تاییدیه اسکار باشد. اسکار می‌داند که ما جزوی از جمهوری اسلامی ایران هستیم و از بیش از ۶۰۰۰ اثری که برای ما ارسال می‌شود، تنها می‌توانیم با وجود قواعد اسلامی تنها یک درصد از این آثار را برگزینیم. ضمن این که داوران بخش بین‌الملل فیلم اصلی را تماشا می‌کنند اما چیزی که در ایران اکران می‌شود، مطابق با قوانین و ضوابط‌ ایرانی است و آکادمی اسکار نیز از این ماجرا خبر دارد.
دبیر جشنواره گفت: خوشحالم که این حق در دوره من و همکارانم استیفا شد. سال گذشته ۴۵۰۰ اثر در بخش بین‌الملل ثبت نام کرده بودند و امسال بیش از دو هزار اثر نیز اضافه شد. یکی از دلایل ما جوایز ارزی بود که در بخش جایزه بزرگ پنج‌هزار یورو هدیه می‌دادیم، موقعیت ما در منطقه و صنعت سینمای ایران و قدمت جشنواره، مؤلفه‌هایی است که نشان از اعتبار جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران دارد.
وی افزود: پنج سال است که دبیر این جشنواره هستم اما برای اولین‌بار ایمیل فیلم‌سازان خارجی را دریافت کردیم که به چه علت فیلم ما در جشنواره نیست؟ زیرا در کل جهان، تعداد ۱۲۷ جشنواره اسکار کوالیفاید هستند و ۶۷ تا از آن‌ها تنها در آمریکا برگزار می‌شوند و ایران عزیز ما، سومین کشور مسلمانی است که از این امتیاز برخوردار است. ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، مصر و ترکیه و ایران تنها کشورهایی هستند که جشنواره‌هایشان اسکارکوالیفاید هستند.

 

داوران دوره سی و هشتم تراز بالاتری دارند
وی گفت: در ابتدا پرونده درخواست اسکارکوالیفاید ما ریجکت شد برای این که جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از جشنواره‌های رایگان بود. ما علت را به آکادمی توضیح دادیم که این ماجرا به دلیل تحریم‌ها است و این‌گونه ما تنها رویدادی شدیم که اسکارکوالیفاید هست و ظرف ۱۰ روز به ۴۵۰۰ فیلم ثبت‌نامی، ۲۱۰۰ فیلم خارجی از اقصی نقاط جهان اضافه شد و چنین رخدادی مهم‌ترین دستاورد جشنواره بود و قطعا باعث ایجاد حساسیت‌های بیشتری نسبت به جشنواره نیز شده است.
موسوی گفت: داوران امسال جشنواره، به دلیل «اسکارکوالیفاید» شدن این رویداد تراز بالاتری داشتند. نزدیک به ۱۰ درصد آثاری هم که در بخش بین‌الملل حضور دارند، آثار ایرانی را تشکیل می‌دهند. بیشترین فیلم‌ها از کشورهای هند، فرانسه، اسپانیا، برزیل، ایتالیا، روسیه فرستاده شدند و در مراتب بعدی چین، ترکیه و… حضور داشتند. در این جدول کمترین تعداد آثار، ۶۲ فیلم از پرتغال بوده است. در مجموع ۱۲۸ کشور خارجی به دوره سی و هشتم این رویداد اثر ارسال کرده‌اند و این افتخار بزرگی برای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران است. هرچند که به خاطر تحریم‌ها مبلغ جوایز ارزی کاهش یافته است.

مهم‌ترین دلیل عدم راه‌یابی برخی از آثار، محدودیت فرصت است
او گفت: در بخش ملی نیز باید بگویم که همه از رویدادهای این روزها آگاه هستیم. به لحاظ رشد کمی ما امسال بیشترین آثار را داشتیم. ۱۷۷۵ فیلم در بخش‌های مختلف به جشنواره ارسال شدند که از این میان ۱۲۵ اثر در کل انتخاب شد. این یعنی ۷ درصد آثار به بخش مسابقه راه پیدا کردند و ۹۳ درصد بیرون ماندند. در بخش داستانی هم تنها ۴ درصد آثار توانستند در جشنواره شرکت کنند.
او درباره برخی اعتراضات اخیر صورت گرفته گفت: اعتراض‌ها جنس‌های مختلفی دارند اما مهم‌ترین منطق برای نبودن بسیاری از آثار صرفا محدودیت فرصت است. زیرا ۱۶۵۰ اثر به ناگزیر از جشنواره بیرون ماندند و از این میان اگر ۱۰ درصد آن‌ها معترض باشند یعنی ۱۶۵ نفر فقط معترض فعال داریم. من می‌فهمم که بچه‌ها با سختی‌های بسیار به ساخت آثارشان مبادرت می‌ورزند.

سعی کردم خودم را در جریان گلایه‌ها جای فیلم‌سازان قرار دهم
وی افزود: جان کلام این است که همه نیاز به دیده شدن دارند. به هر حال جوان هستند و خود را متعلق به حوزه فرهنگ و هنر می‌دانند. با مشقت فیلم تولید می‌کنند به امید دیده شدن. می‌دانم که هر سال دلخوری‌هایی پیش می‌آید اما ای کاش رویدادی بود که همه این فیلم‌ها می‌توانستند در بستری دیده شوند. همه این فضای پر خشم به خاطر کمبود امکانات است. در این مدت توهین‌هایی‌ به من شد که تنها با این موضوع توانستم آرام شوم که خودم را جای آنها می‌گذاشتم. برخی حمله می‌کردند و شب پیام می‌دادند که ناراحت نشو. من یا هر کسی دیگری که مسئولیت می‌پذیریم باید خودمان را سیبل کنیم چون به هرحال برخی از آن‌ها به حق است.
موسوی خاطر نشان کرد: قبل از هرچیز مانند سلیقه و… باید بدانیم یک جمعیت چهل هزار نفری داشتیم که فیلم‌هایشان بیرون مانده و باید آنها را درک کرد. اگر حتی ۱۲۵ فیلم کاملا بی نقص را هم انتخاب می‌کردیم بقیه نمی‌توانستند این موضوع را بپذیرند. امیدوارم جشنواره‌های دیگر، پلتفرم‌ها و دیگر رویدادها بتوانند این فرصت را برای جوانان فیلم کوتاه فراهم کنند تا این فیلم‌ها دیده شود و این انتظار بزرگی نیست.
وی ادامه داد: نکته دیگری که می‌خواهم بگویم، درباره سیاست‌های جشنواره است. اگر دوستان ما یک‌بار فراخوان را بخوانند، بسیاری از مسایل حل می‌شود. این جشنواره توسط وزارت فرهنگ و ارشاد و با بودجه بیت‌المال برگزار می‌شود و باید در چارچوب سیاست‌های آن نقد شود. ما جشنواره‌ای خنثی نداریم. بسیاری از جشنواره‌ها در جهان ممکن است محدودیت نداشته باشند اما در ابتدای فراخوان نوشته بودیم چه اولویت‌هایی داریم. مثلا فیلم‌های امیدبخش، با محوریت همبستگی اجتماعی و سرمایه‌های اجتماعی و… مورد قبول بود. اگر دو فیلم با دو موضوع متفاوت و باکیفیت برابر باشند حتما آن فیلمی را انتخاب می‌کنیم که درباره خانواده باشد. حتی در جایزه ها هم گفته‌ایم بیشتر به فیلمی جایزه می‌دهیم که درباره همبستگی اجتماعی باشد برخی فیلم‌ها را کنار گذاشتیم چون کاملا مغایر با اولویت‌ها بود. دست‌کم در این پنج سال از همه آقایان و خانم‌ها شنیده‌ام که ۱۰تا ۱۵ فیلم شاخص هستند، برخی در سطح دو و نسبت زیادی در رده سوم کیفیت قرار دارند. اگر بخواهیم بسته رفتار کنیم باید تنها ۱۵ فیلم را انتخاب کنیم. چند سال پیش کمی فضا را باز کردیم اما بقیه گفتند چرا همه فیلم‌ها راه پیدا کرده است بنابراین کار سختی را همیشه پیش رو داریم.
دبیر جشنواره سی‌و هشتم توضیح داد: ما سه مولفه اصلی داریم. همه فیلم‌ها باید از شورای پروانه نمایش مجوز بگیرد. امسال پنج فیلم مجوز نگرفت و چهار فیلم اصلاحیه خورد. این فیلم‌ها به لحاظ کیفی هم باید حداقل‌هایی داشته باشند و دیگر اینکه باید در چارچوب اولویت‌ها باشند. ما چیزی را پنهان نکردیم این سه پارامتر برای ما مهم بود. آن چهار فیلمی را که شورا رد کرد، ما قبول کرده بودیم برخی فیلم‌ها خوب بودند اما جامعه ستیز بودند و با سیاست‌های اعلام شده ما مغایرت داشتند.
وی درباره انتخاب عنوان مشاوران انتخاب آثار در دوره سی و هشتم گفت: ما در سال کنونی عنوان مشاوران انتخاب را داشتیم. آنها برخی از فیلم‌ها را که در جشنواره‌های دیگر برگزیده شده بودند، اصلا انتخاب نکردند، در بخش بین‌الملل هم مکانیسمی طولانی برای انتخاب داشتیم. شنیدم می‌گفتند برخی فیلم‌ها دیده نشده اما همه فیلم‌ها دیده شد. ترکیب مشاوران انتخاب امسال ما تکراری نبوده است. دوستان ما در سایر استان ها می‌گویند باندی هست اما ترکیب ما یک نفر دو نفر که نیستند. تمام تلاش ما این بود که ترکیبی جدید را برای این موضوع انتخاب کنیم.
موسوی گفت: ما به تک تک مشاوران انتخاب زنگ زدیم و گفتیم ۱۰ آثار برگزیده تان را به ما معرفی کنید و آن‌ها را دوباره دیدیم. جالب اینجا است که سه فیلمی که ما خیلی ناراحت شدیم نبودند و در جشنواره حضور نداشتند، اصلا جزو معترضین نیستند. هیچ لیست ۸۰ تایی نداشتیم که سه تای آن‌ها بخواهد حذف شود. برای مثال یکی از معترضین به من می‌گفت که فیلم من هفتم شد و بسیار توهین کرد اما رتبه فیلمش ۳۱۷ بود یا فیلم‌ دیگری که پیگیری کردم، رتبه‌اش ۸۲۶ بود و می‌گفت من جزو این ۸۰ فیلم بودم.
موسوی بیان کرد: در جشنواره‌های خارجی نیز کانسپت‌ها و مفاهیم ایرانی فیلم‌سازها بودند که حرف داشته و باعث درخشندگی آثار ایرانی بودند. رویدادهایی چون «ایسفا» و… هستند و دوستان می‌توانند در این جشنواره‌ها به خوبی دیده شوند. برای مثال بر اساس اولویت ما فیلمی که درمورد حقوق کودک است، برای من نسبت به فیلمی که درباره آلودگی هوا است، ارجحیت دارد. نه به این معنا که آلودگی هوا مهم نیست بلکه قطعا همه این موضوعات معضل هستند اما ما با محوریت آیین‌نامه‌ای که داریم تصمیم‌گیری می‌کنیم.
موسوی گفت: به دلیل «اسکارکوالیفاید» شدن در این دوره قرار است افتتاحیه ای برگزار ‌کنیم و آن‌جا از تیزر جشنواره و ۱۱ کتابی که منتشر کردیم، رونمایی می‌کنیم. در جشنواره امسال ۲۰ نشست تخصصی داریم که با عنوان نشست‌های مجازی ۳۸-۲۰ با حضور ۸ مدرس ایرانی و ۱۲ مدرس بین‌المللی درباره موضوعات روز بحث و مناظره می‌کنیم و محوریت زیادی به موضوع سینمای تجربی قایل شده‌ایم. ۱۱ عنوان کتاب منتشر کردیم چراکه رویکرد ما مبتنی بر دانش‌افزایی است.
موسوی با اشاره به بخش انتشارات جشنواره گفت: در اختتامیه کتاب فهرست‌نگاری دهه ۹۰ جشنواره را معرفی خواهیم کرد. جشنواره سی و هشتم همچون سال گذشته در پردیس سینمایی «ایران مال» برگزار می‌شود و آن‌ها اسپانسر ما هستند و بسیاری از موارد جشنواره را به صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهند. فضای باز و ارتفاع سقف‌ها در این مجموعه برای ما تعیین کننده بود، مسافت برای خیلی از عزیزان اذیت‌کننده است اما من روزگاری را به خاطر دارم که اگر چک انجمن پاس نمی‌شد، حتی برای بنر زدن نمی‌توانستیم وارد یک سالن شویم.
وی درباره سامانه میزبان آنلاین جشنواره گفت: ما امسال پلتفرم «هاشور» را برای اکران داریم که فیلم‌سازها می‌توانند مختارانه اثرشان را برای اکران در پلتفرم‌ها ارائه دهند.
نکوداشت زنده یاد فرشته طائر پور در جشنواره سی و هشتم
دبیر جشنواره درباره نکوداشت فرشته طائر پور در جشنواره بیان کرد: برای بخش نکوداشت از زنده‌یاد «فرشته طائرپور» که عضو هیات امنای انجمن سینمای جوانان ایران نیز بودند یاد خواهیم کرد.

 


ادامه نشست رسانه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به پاسخ گویی به سوالات اهالی رسانه اختصاصی یافت.
زهرا منصوری از خبرگزاری مهر درباره نامه‌ای که دو نفر از اعضای آکادمی اسکار در جهت ابطال آثار قرار است ارسال کنند، پرسید. دبیر جشنواره در پاسخ گفت: وطن‌پرستی نیز درجه‌ای دارد و هرکسی در جایگاهی از این مدار می‌ایستد. اتفاقی که رخ داده اصلا در بخش «اسکار کوالیفاید» نیست. امیدوارم این نگرانی‌ها صرفا فقط بابت بی‌اطلاعی باشد. هرکسی صاحب اختیار است و می‌تواند نامه بنویسد. دولت و وزارت ارشاد برای این مهم تلاش کردند و مستندات ارائه شده باعث شد که جشنواره در این سطح قرار بگیرد و هرکسی هرجوری که صلاح می‌داند، می‌تواند عمل کند.
موسوی درباره اکران آنلاین فیلم‌ها در پاسخ به سوال علی رستگار از روزنامه جام جم بیان کرد: صاحبان اثر سه ماه پیش همان موقع تصمیم گرفته بودند که در بخش آنلاین باشند یا نه. این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست. نگرانی‌ها هم مشخص است. یک فضای بیمارگونه می‌تواند این باشد که یک نفر بر اساس خصومت شخصی فیلم‌ها را ضبط و در اینترنت پخش کند و این چنین مانع ورود فیلم به جشنواره‌های دیگر باشد. امیدوارم امسال فیلمسازان اجازه بدهند بیشتر فیلم‌ها به بخش آنلاین بیایند.
دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره نحوه انتخاب پنج فیلم ایرانی که به بخش بین‌الملل راه پیدا می‌کنند، در پاسخ به سوال کمال پورکاوه گفت: درباره «سفید پوش» باید توضیحی بدهم. ما سال گذشته هیات انتخاب بخش بین‌الملل را داشتیم. هیات انتخاب بخش ملی هرکدام فیلمی را انتخاب کردند فیلم‌ها را به هیات انتخاب بخش بین‌الملل دادند. اتفاقا فیلم «سفیدپوش» آقای فهیمی در بین آنها نبود من پیشنهاد کردم آن را ببینند اما گفتند شایستگی ندارد. آنها پنج فیلم انتخاب کردند یک فیلم را هم دبیر جشنواره به آن اضافه کرد. در آیین نامه بندی هست که با اختیار و سهم خودم یک فیلم را می توانم انتخاب کنم که سال گذشته فیلم‌های ایرانی بخش بین‌الملل ۶ فیلم شد. داوران بخش بین‌الملل همه فیلم‌های ایرانی و هر ۶ فیلم را دیدند که «سفیدپوش» از میانشان انتخاب شد من متهم شدم که به داوران فشار آورده ام این فیلم را انتخاب کنند. اما من یک بارهم با آنها حرف نزدم. سوالم این است که داوری که برای خود اعتباری دارد چطور اعتبار خود را به حراج می‌گذارد و به فیلمی که من انتخاب کرده‌ام رای می‌دهد؟!

وی ادامه داد: فیلم «سفیدپوش» برای حضور در جشنواره‌های مهم اسکارکوآلیفاید جهان از جمله کلرمون فران و… هم انتخاب شد. آیا من به دبیران آن جشنواره ها هم نامه زدم و گفتم آن را انتخاب کنید؟! این ها توهماتی است که باید روشن شود. من نه فیلمسازم نه سینما خوانده ام. اما «سفیدپوش» را انتخاب کردم و در این انتخاب هیچ انتفاعی هم ندارم. امسال هم به مشاوران انتخاب گفتیم فیلم‌های خود را انتخاب کنند. در نهایت دو فیلم داستانی، دو فیلم انیمیشن و یک فیلم مستند از آثار ایرانی به بخش بین الملل معرفی شد تا در کنار سایر فیلم‌های بین‌المللی دیده شوند اما این به این معنا نیست که در این بخش حتما باید یک فیلم ایرانی انتخاب و برگزیده شود.
دبیر جشنواره افزود: پروگرمرها و … وقتی دارند پکیج خود را می‌بندند به تنوع خیلی توجه می‌کنند. دنبال هسته اصلی قصه و حال و هوای متفاوت آن می‌گردند. امسال هم در بین فیلم داستانی‌ راه یافته به بخش بین‌الملل هم تلقی ما این است که آثار خوبی هستند و هر دو تولید انجمن هستند که فرهنگ ایرانی را معرفی می کنند. هر فیلمی که از اکتبر پارسال تا ۳۰ سپتامبر امسال انتخاب می‌شد می‌توانست به اسکار معرفی شود که آن فیلم «سفیدپوش» بود.

 

۸۰ فیلم اجازه نمایش آنلاین در جشنواره را دارند
وی درباره تعداد فیلم‌هایی که بنا بر اجازه صاحبانشان در پلتفرم میزبان جشنواره نمایش آنلاین خواهند داشت، عنوان کرد: ۸۰ فیلم از ۱۲۵ فیلم ایرانی حاضر در دوره سی و هشتم اجازه دادند فیلمشان در پلتفرم‌ها اکران آنلاین شود و بیش از یک سوم از صاحبان آثار تنها موافق با نمایش اثرشان روی پرده سینما در طی روزهای جشنواره هستند.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران درباره فراخوان بخش بین‌الملل گفت: این فراخوان در اسفندماه منتشر شد و اولویت آن ارزش های اخلاقی انسان معاصر بود. آنجا ممکن است فیلمی بیاید که از نظر اندیشه فیلم خوبی باشد اما صحنه‌های برهنگی داشته باشد. مجبوریم این بخش‌ها را حذف کنیم فیلمی را هم مشکل محتوایی و هم مشکل پوششی داشته باشد، نمی‌توانیم انتخاب کنیم. این پنج فیلمی که از بخش ملی آمده‌اند ابتدا باید شایستگی حضور در بخش ملی را داشته باشند، بعد به بخش بین‌الملل بیایند. ابتدا باید مطابق ضوابط بخش ملی باشند. همه فیلم‌های خارجی باید پروانه نمایش بگیرند. آن‌ها فرایندی به مراتب سخت‌تر دارند. ما یک بخش جنبی هم داریم اما چون فیلم‌ها روی پرده می‌آیند، همه آنها از قبل مجوز گرفته‌اند.
وی در پاسخ به سوال حامد قریب از هنرآنلاین درباره تولیدات انجمن سینمای جوانان ایران گفت: انجمن سه مولفه دارد، یکی تولید فیلم است. انجمن بزرگترین مدرسه سینمایی کشور است که مشابه آن را در جهان نداریم. در فرایند آموزش مقوله کشف استعداد را هم داریم. آن‌ها باید فیلم پایان‌نامه تولید کنند. ما در این بخش هم به بچه‌ها کمک می‌کنیم. لذا مقوله کشف استعداد جزو آثاری می‌شوند که ضعف دارند اما آنها را کمک کرده‌ایم. با این حال سال گذشته تعداد زیادی فیلم را به تلویزیون فروختیم لذا بخش زیادی از فعالیت انجمن به دلیل تجربه‌های اول فیلمسازان، فیلم‌های آماتوری خواهد بود.
وی در این باره افزود: در ارتباط با نمایش فیلم‌های کوتاه، اکران هنر و تجربه کمی فرصت و فضا را فراهم کرده است. پیشنهاد دیگرمان این بود که در ابتدای پخش فیلم‌های بلند در سینماها یک فیلم کوتاه پخش شود اما سینماداران استقبال نکردند. همچنین پروانه نمایشی که گرفته می‌شود برای یک نوبت نمایش است.
آموزش، تولید و رویداد باید در جهت منافع ملی ایران امروز باشد
دبیر جشنواره در پاسخ به سوال محمد صنیعی‌منش خبرنگار تسنیم نیز درباره تاثیر تغییرات مدیریتی بر تغییرات سیاستی انجمن سینمای جوانان ایران در حوزه تولید گفت: تولیدات انجمن در شورایی در سطح وزارت‌خانه شکل گرفته بود که هدفمند بودجه خود را خرج کنیم. سرمایه اجتماعی به عنوان چالش به ما گفته شده بود و قرار شد یارانه و بودجه مخصوص فرهنگی صرف فیلم‌هایی شود که منجر به افزایش سطح سرمایه‌های اجتماعی و مقوم همبستگی اجتماعی باشد.
او گفت: در واقع باید فیلم‌هایی ساخته شود که امید به آینده را از بین نبرد و نشاط موجود را زایل نکند. تلاش ما در این خصوص بود و همان رویکرد را با خود به جشنواره آوردیم. آموزش، تولید و رویداد باید در جهت منافع ملی ایران امروز باشد.
او ادامه داد: من یک‌بار خدمت آقای خزاعی رسیدم و درباره موضوعات مربوط به انجمن صحبت کردیم. اما رویکردهای جشنواره دو سال پیش انتخاب شده بود. لازم می‌دانم بگویم که من درباره تولیدات محدود انجمن و جشنواره و آثار حاضر در آن مسئول هستم. حتما فیلم‌هایی هم در جشنواره امسال هستند که شاید صد در صد در راستای جشنواره امسال نباشند اما امیدوارم بتوانند شما را راضی کنند.
مهیار جوادی‌فر از سینمای نو نیز درباره فیلم‌های سانسور شده پرسید که چرا نمی‌توان آن‌ها را با آثار دیگر جایگزین کرد: ما در پنج سال گذشته هیات انتخاب داشته‌ایم و هرچه که می‌گفتیم در راستای چارچوب جشنواره انتخاب کنید به ما می‌گفتند که ما آرتیست هستیم و بر این مبنا انتخاب می‌کنیم. درنتیجه از آن‌جایی که من خودم باید پاسخگو باشم باید مسئولیت را برعهده بگیرم. فیلم «کاریز» ساخته هادی آفریده که جایزه هم گرفته است توسط مشاوران انتخاب ما قبول نشد که این فیلم جزو ۲۵ اثر راه یافته بخش مستند باشد. درنتیجه وقتی دبیر چنین مسائلی را می‌بیند باید تمهیدی را فراهم کند که اعمال قدرت داشته باشد. من دست کم سه فیلم به لحاظ تکنیکی خوب را مجبور شدم که کنار بگذارم چون مغایر با ارزش‌های جشنواره بود. ۵ فیلم موفق به دریافت جایزه نشد و ۴ فیلم هم اصلاحیه خورد.
دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران توضیح داد: روز گذشته دکتر خزاعی زنگ زد و گفت می‌خواهی فیلم اضافه کنی گفتم نه. چند نامه به دستم رسیده که صاحبان فیلم‌ها تقاضای بازنگری داشتند حتی یک فیلم با محوریت سردار شهید سلیمانی داشتیم که گفتند هیات انتخاب به این دست از مفاهیم توجه کافی نکرده است. اما در آیین‌نامه بندی نیاورده ایم که امکان تجدید نظر وجود دارد، نامه‌ها را دیدم اما در آیین‌نامه این بند بازنگری وجود ندارد. بهترین فیلم معنوی هم بیاید دیگر به لیست اضافه نمی‌شود چون به نظرم پایبندی به قوانین بهتر است. فکر کردم ممکن است سال دیگر نباشم اما سنگ بنایی گذاشته باشم که ممکن است مشکل‌زا باشد. توجه داشته باشید مجوز به اسم دبیر صادر می‌شود، اماکن دبیر را می‌شناسند، وزارت ارشاد هم دبیر را می‌شناسد بنابراین انتخاب‌ها مهم هستند. با نظر خودم گفتم سه فیلم به جشنواره نیایند چون بسیار فیلم ضد مردمی بودند ولی به لحاظ تکنیکی فیلم هایی خوب بودند. حتی همان‌ها را اگر دستکاری کنیم دیگر آن ضربه را ندارند و این خوب نیست.
وی در پاسخ به سوال رضا پورزارعی درباره میزان رضایت از عملکرد خود در انجمن سینمای جوانان ایران گفت: سال اولی که به انجمن آمدم به سختی توانستم سیمرغ فیلم کوتاه را به جشنواره فیلم فجر بازگردانم. یک بار دیگر محدودیت زمانی فیلم کوتاه را در جشنواره فیلم فجر داشتیم و امیدوارم این موضوع هم حل شود.
اگر بگویم در این پنج سال از خودم راضی بودم که بسیار کوتاه نظرانه است. تلاش کردم سطح برگزاری جشنواره به استانداردها نزدیک شود. با این حال بازگرداندن سیمرغ فیلم کوتاه و اسکار کوآلیفاید شدن از دستاوردهای خوب دوره ماست. بین رویاها و واقعیت‌های موجود فاصله زیاد است. ۲۴ سال کار کردم و هفت سال است در حوزه سینما هستم. بخت یار بود اما سال آخر حضورم در انجمن بهترین سال بود. خدا خواست، بخت هم با ما یار بود که توانستیم از این درخت پر ثمر محصول بچینیم. از اینکه فیلمسازان فیلم کوتاه از من گاهی ناراضی هستند، غمگین هستم دوست داشتم راضی تر بودند. عمده اعتراض‌های دوستان این است که چرا چهره‌ها تکراری است، اما امسال چهره‌ها متفاوت شد یا می‌گویند چرا پول به شهرستان ها کمتر داده می‌شود اما ما پیچینگ را به شهرهای مختلف بردیم. تمام تلاش ما این بوده که با تعدد افراد، شفاف سازی و… جلوی مفاسد را بگیریم این در حالی است که بودجه ما بسیار اندک است. اگر جاهایی از خودم خرسند هستم به مدد همکاران و یارانم بوده است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: ۲۱۹ اثر از تولیدات انجمن در جشنواره ثبت‌نام کردند که ۲۸ فیلم به جشنواره راه پیدا کردند.
منصور جهانی نیز گفت که امسال برای اولین مجله «ورایتی» اخبار جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران را منتشر کرد. این مجله اعلام کرد ما اخبار مربوط به جشنواره های اسکارکوالیفاید را کار نمی‌کنیم اما این جشنواره برای آن‌ها جذاب بود و بعد از این مجله، در IMDB نیز به جشنواره اشاره شد. این پوشش خبری برای من اتفاقی ویژه بود و هم برای جشنواره و هم برای بخش رسانه‌ای مهم است.
امیر تهرانی از «سینما اشاره» و برنامه رادیویی «پرانتز باز» نیز گفت: بسیاری از ناشنوایان و کم شنوایان در فضاها و رویدادهای سینمایی پیش از این همواره نادیده گرفته می‌شدند. اما جشنواره فیلم کوتاه تهران توانست قدم‌های خوبی را در این حوزه بردارد. اما این سوال وجود دارد که چرا سینمای ایران از یک جمعیت پرشور استفاده نمی‌کند، چراکه زندگی یک ناشنوا خودش اتفاقی مینیمال است
موسوی در ادامه حرف وی گفت: بیش از سه میلیون نفر در ایران جمعیت کم‌شنوا و ناشنوای ما هستند. ما در حد ایده‌هایی که استقبال کردیم، تمایل به ایجاد راه داریم. هیچ‌کس در سازمان سینمایی و انجمن از این ظرفیت غافل نیست اما کار ما به میزان امکاناتمان برمی‌گردد و امیدواریم که بتوانیم از این ظرفیت‌ها بهره بگیریم.
او ادامه داد: من از ورود بخش خصوصی به این حوزه نا امید هستم چراکه به دنبال بازگشت سرمایه هستند اما بخش دولتی وظایفی دارد که نیاز است به آن با ایجاد یک هم‌افزایی مطالبه کرد.

 

در پایان این نشست از پوستر سی‌و‌هشتمین‌جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با طراحی احسان برآبادی توسط مهیار جوادی فر نماینده اهالی رسانه رونمایی شد.

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می‌شود. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.

یک پاسخ

  1. من به نوبه خودم از کلیه عوامل برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و انجمن سینمای جوانان ایران قدردانی میکنم و خسته نباشید میگویم .اومیدوارم همیشه خوش بدرخشید و موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *