عباس میرزایی مطرح کرد؛ آثار بیشتری در این دوره از جشنواره دیده می‌شوند

عباس میرزایی مطرح کرد؛ آثار بیشتری در این دوره از جشنواره دیده می‌شوند

عضو هیئت انتخاب بخش داستانی در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از انتخاب تعداد بیشتری از آثار توسط این بخش خبر داد و گفت: یکی از تفاوت‌های عمده این دوره انتخاب حجم گسترده‌تری از آثار، برای دیده شدن است.

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به نقل از ایلنا،مرتضی علی عباس میرزایی این دوره از جشنواره فیلم کوتاه تهران را متفاوت از سال قبل خواند و در این باره گفت: به نظر من این دوره از جشنواره فیلم کوتاه تهران حداقل در بخش داستانی یک تفاوت جدی با سال‌های گذشته دارد و آن این است که هیئت انتخاب توانست دبیر جشنواره را برای انتخاب حجم بیشتری از آثار راضی کند.

 او افزود: من معتقدم، اینکه حجم بیشتری از آثار برای نمایش به جشنواره راه‌یافته است، اتفاق بسیار خوبی است زیرا سبب خواهد شد که افراد بیشتری بتوانند آثار را ببینند و قطعاً خوشحال شوند بنابراین جا دارد که برای چنین رویکردی از هیئت انتخاب که با همدلی کنار یکدیگر بودند و صد البته دبیر جشنواره تشکر کنم.

عضو هیئت انتخاب بخش داستانی در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تصریح کرد: انتخاب این حجم از آثار در سی و پنجمین دوره جشنواره اتفاق بسیار خوبی است زیرا چنین رویکردی در سال گذشته بعید نشان می‌داد بنابراین من بسیار خوشحالم.

عباس میرزایی درباره سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: به نظر من سطح کیفی آثار نسبت به سال قبل و دوره‌های گذشته دارای افت کیفی است به همین خاطر ما بیش از آثار خوب، شاهد فیلم‌های متوسط در این دوره از جشنواره بودیم.

او درباره دلیل افت کیفیت در حوزه فیلم کوتاه گفت: من فکر می‌کنم بی‌خبری فیلم‌سازان از کارهای یکدیگر و صدا البته از سینمای جهان دلیل اصلی این افت کیفیت است. مسئله اینجاست که بسیاری از فیلم‌سازان ما کارهای یکدیگر را دنبال نمی‌کنند و از اتفاقاتی که در این حوزه رخ می‌دهد، بی‌خبرند. من فکر می‌کنم، همین مسئله و  بی‌خبری از سینمای جهان سبب‌ساز چنین افتی در سطح کیفی آثار ما شده است.

کارگردان فیلم‌ کوتاه “شغل دوم” خاطرنشان کرد: درست است که تنها چند روز آن هم در تهران به فیلم کوتاه تخصیص داده شده است اما کسی که عاشق سینما و فیلم کوتاه است، باید یک فیلم بین خوب باشد و جسورانه عمل کند اما متأسفانه به نظر می‌رسد که همه چیز به یکدیگر پیچیده است.

عباس میرزایی بر لزوم توجه به نمایش فیلم کوتاه در جشنواره تأکید کرد و افزود: انجمن سینمای جوان ایران به عنوان متولی دولتی در سیستم آموزشی فیلم کوتاه، لازم است که آثار جهانی این عرصه را در حجم گسترده اکران کند.

او ادامه داد: اکران و نمایش آثار فیلم کوتاه باید هر روز به صورت مداوم دنبال شود نه اینکه به واسطه هنر و تجربه آثار معدودی را اکران کنیم بلکه باید چند سینما را به فیلم کوتاه اختصاص داد تا پاسخگوی نیاز علاقه‌مندان به این حوزه باشد.

کارگردان فیلم کوتاه “سردار” تأکید کرد: به طور حتم جشنواره فیلم کوتاه تهران در این عرصه تأثیرگذار است، بنابراین تداوم آن ضروری است. زیرا حتی اگر این جشنواره موجب تحول حتی یک فرد و نشان دادن مسیر به او شود، نیز ارزش برگزاری را دارد.

عباس میرزایی افزود: یکی از اهداف جشنواره فیلم کوتاه تهران تحول فیلم‌سازان و نشان دادن راه و روش به آن‌هاست که قطعاً تا حدودی انجام می‌شود اما من امیدوارم که روزی فرا برسد که ما برای نمایش فیلم‌های کوتاه با محدودیت رو به رو نباشیم تا علاقه‌مندان به این حوزه بتوانند آنچه را که باید ببینند و تحلیل کنند.

او درباره ملاک‌های انتخاب آثار در این دوره از جشنواره گفت: به نظر من باید در یک دوره از جشنواره آثار رد شده در این رویداد را برای مخاطبان به نمایش بگذاریم تا خود آن‌ها و فیلم‌سازان دریابند که چه چیزی ساخته شده است.

عضو هیئت انتخاب بخش داستانی در سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران تصریح کرد: هدف از نمایش آثار در جشنواره، دنبال کردن نگاهی آموزشی است اما متأسفانه به نظر می‌رسد که طی سال‌های اخیر کمتر افرادی به جشنواره می‌آیند که قصد یادگیری داشته باشند.

عباس میرزایی ادامه داد: امیدوارم که فیلم‌سازان، ما را از خود جدا ندانند زیرا ما نیز مانند آن‌ها عاشق سینما و فیلم کوتاه هستیم و انتخاب‌ها بر مبنای غرض‌ورزی نبوده است.

او ضمن تشکر از دبیر جشنواره گفت: به کسانی که کارهایشان در این جشنواره انتخاب شده تبریک می‌گویم، حتی کسانی که از سوی ارشاد آثارشان رد می‌شود نیز از نظر ما برگزیده هستند. امیدوارم کسانی که آثارشان رد شده است، صبور باشند و در زمان و شرایط مناسب‌تری اقدام به ساخت فیلم‌های خود کنند. همه باید درک کنیم که هر جشنواره‌ای محدودیت‌هایی دارد که باید درک کرد و پذیرفت.

بر اساس این گزارش، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و  همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲۲ آبان۹۷ برگزار خواهد شد.

اخبار این رویداد بین‌المللی در سایت‌ جشنواره به نشانی www.tisff.ir  و همچنین وب‌سایت انجمن سینمای جوانان به نشانی www.iycs.ir  قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *