شیرین برق نورد مطرح کرد؛ تداوم جشنواره فیلم کوتاه تهران عامل موفقیت این رویداد است/ بخش مستند نیازمند توجه بیشتر است

شیرین برق نورد مطرح کرد؛ تداوم جشنواره فیلم کوتاه تهران عامل موفقیت این رویداد است/ بخش مستند نیازمند توجه بیشتر است

عضو هیئت انتخاب بخش مستند در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران این رویداد را مهم و تأثیرگذار خواند و بر لزوم توجه به محتوای کیفی این بخش تأکید کرد.

 

به گزارش ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به نقل از ایسنا، شیرین برق نورد، جشنواره را امکانی مثبت در راستای نمایش آثار فیلم کوتاه دانست و در این باره گفت: به نظر من جشنواره‌ها باعث دستیابی به شرایط بهتر در عرصه فیلم‌سازی نمی‌شوند. در واقع این جشنواره امکان نمایش قابلیت‌های فیلم کوتاه در بیان روایت‌های داستانی یا مستند از اجتماع امروز ایران را فراهم می‌کند.

او افزود: مخاطبان این جشنواره، با دیدن فیلم‌هایی که امکان دیدن آن‌ها را کمتر در فضاهای دیگر دارند، می‌توانند تجربه‌ای متفاوت از مواجه با فیلم کوتاه و تأثیرگذاری آن داشته باشند.

عضو هیئت انتخاب بخش مستند در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ادامه داد: از نکات مثبت این جشنواره می‌توان به تداوم حضور و جدیت آن اشاره کرد که آن را تبدیل به یکی از مهم‌ترین رویدادهای عرصه فیلم کوتاه در ایران کرده است و به همین دلیل همیشه با استقبال بسیار خوبی از طرف مخاطبان مواجه می‌شود.

برق نورد بر لزوم توجه بیشتر به بخش مستند در این جشنواره تأکید کرد و گفت: یکی از ضعف‌های این جشنواره، تمرکز و اهمیت بیشتر آن به فیلم داستانی است تا مستند، به طوری که در اذهان اکثر مخاطبان، کمتر به‌عنوان رویداد فیلم مستند شناخته می‌شود.

او تأکید کرد: وقتی از فیلم کوتاه حرف می‌زنیم، صرفاً از زمان یک فیلم حرف می‌زنیم و نه نوع آن که شامل داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن است. مصداق بارز این تبعیض و تفاوت، جوایزی است که برای کارگردانی فیلم داستانی و مستند وجود دارد اما جایزه ویژه هیات داوران، تنها به بخش داستانی تعلق دارد.

کارگردان مستند “شاعران زندگی”، توجه به بخش مستند را از جمله وظایف جشنواره خواند و بیان کرد: ساخت یک فیلم مستند به سختی و حتی سخت‌تر از ساخت یک فیلم داستانی است! بنابراین به نظر من این نوع نگاه در شان مهم‌ترین رویداد فیلم کوتاه ایران نیست.

برق نورد خاطر نشان کرد: به نظر من، سیاست‌های جشنواره می‌بایست فضایی یکسان را بین فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن به وجود آورند و آگاهانه، از توجه و تمرکز بیشتر بر سینمای داستانی بکاهند و آن را متوجه نوع‌های دیگر سینما نیز کنند چرا که در نهایت آنچه که اهمیت دارد، تأثیرگذاری یک فیلم فارغ از ژانر و نوع آن است.

او، توجه به کیفیت جشنواره را مهم‌تر از مبالغ جوایز دانست و گفت: به نظر من می‌بایست مبلغ جایزه بین‌الملل کاهش پیدا کند و بیشتر صرف ارتقای کیفیت جشنواره شود زیرا واقعاً در اغلب جشنواره‌های دنیا بسیار کم به این مبالغ برمی‌خوریم! 

عضو هیئت انتخاب بخش مستند در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره سطح آثار ارسالی به این دوره، گفت: در بخش مستند جشنواره، حدود ۳۰۰ فیلم دیدم. بخش زیادی از فیلم‌ها مناسبتی یا سفارشی و یا برای نمایش در تلویزیون و نه جشنواره بودند. این در حالی است که جشنواره قرار است امکان نمایش فیلم‌هایی را فراهم کند که اولا، از سطح کیفی سینمایی قابل توجهی برخوردار هستند و دوما امکان نمایش در فضاهای دیگر را کمتر دارند. برق نورد از رشد آثار با کیفیت در عرصه مستند خبر داد و بیان کرد: مخاطب جشنواره، برای دیدن فیلمی متفاوت از آنچه در تلویزیون می‌بیند به آنجا می‌آید. جشنواره یک رویداد فرهنگی هنری است که فضایی مستقل‌تر، هنری‌تر و خاص‌تر می‌طلبد. با در نظر گرفتن اینکه فیلم‌سازی کاری سخت است و اینکه شرایط ساخت یک فیلم خوب معمولاً محدود و کم است، به نظرم فیلم‌های مستند قابل توجهی طی دو سال گذشته ساخته شده است.

بر اساس این گزارش، سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و  همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲۲ آبان۹۷ برگزار خواهد شد.

اخبار این رویداد بین‌المللی در سایت‌ جشنواره به نشانی www.tisff.ir  و همچنین وب‌سایت انجمن سینمای جوانان به نشانی www.iycs.ir  قابل دسترسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *