سینمای جوان گشایش افق‌های نو در سینما است/ بازسازی ظرفیت سینمای جوان برای رویش نسل جدید فیلم‌سازی

رییس سازمان سینمایی در بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران مطرح کرد؛

سینمای جوان گشایش افق‌های نو در سینما است/ بازسازی ظرفیت سینمای جوان برای رویش نسل جدید فیلم‌سازی

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره سینمای کوتاه بیان کرد: سینمای جوان گشایش افق‌های نو در سینماست و بازسازی ظرفیت آن برای رویش نسل جدید فیلم‌سازی ضرورت دارد.

به گزارش ستاد خبری سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز‌های ابتدایی سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران مهمان ویژه این رویداد سینمایی بود.

وی با همراهی مهدی آذرپندار دبیر جشنواره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران از بخش‌های مختلف جشنواره از جمله دومین نمایشگاه و فروشگاه عکس «ایران من»، نمایشگاه تخصصی «کتاب و سینما»، ستاد‌های برگزاری و خبری دیدن کرد و به تماشای یک سانس از فیلم‌ها نشست؛ سانسی که با استقبال ویژه مخاطبان همراه و سالن نمایش آثار پر بود.

خزاعی در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره با اشاره به لزوم حفظ همدلی و همراهی فیلم‌سازان سینمای کوتاه با یکدیگر بیان کرد: سینما و سینمای کوتاه می‌تواند چراغ راهی برای ترسیم و تکوین آینده سینما و نسل‌های فیلم‌سازی باشد.

وی افزود: خوشحالم که پردیس سینمایی ملت به عنوان محل برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران با سالن‌هایی پر میزبان عموم علاقه‌مندان به سینما شده است. سالن‌هایی که به دلیل دو سال درگیری با کرونا رنگ جمعیت زیاد و پرشور تماشاگران را کمتر به خود دیده بودند اما این سالن‌ها امروز رونق دوباره یافته‌اند تا حرف‌هایمان را به واسطه سینما بزنیم، با یکدیگر حرف بزنیم و روز‌هایمان را با خاطراتی از جنس سینمای جوان رنگ بپاشیم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه برای ترسیم افقهای فردا به سینماگران جوان کشور نیازمندیم افزود: جشنواره فیلم کوتاه تهران بضاعت گسترده‌ای در گفتمان‌سازی و رشد استعداد‌های نوظهور دارد. این جشنواره جایگاه تعریف شده، رفیع و بی‌مانندی در عرصه فیلم کوتاه و انتقال تجربه‌ها بین هنرمندان نسل‌های مختلف فیلم‌ساز را دارد و همچنان می‌تواند مرجعی پرعیار و معتبر در حوزه فیلم‌های کوتاه باشد.

وی ادامه داد: استقبال خوب از سی‌ونهمین دوره این جشنواره نشان داد که چقدر کار همکارانم در برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری درست، منطقی و به جا بوده و ثابت کرد که چقدر بستر و تقاضا برای فیلم‌های کوتاه در جامعه زیاد است و این وظیفه ما را برای کار در حوزه فیلم کوتاه سنگین‌تر می‌کند.

به گفته وی؛ این رویداد سینمایی دستاورد سه دهه همکاری موفقیت‌آمیز و پربار مجموعه‌ای بزرگ از هنرمندان جوان و مدیران مختلف بوده است و توانسته جایگاه ویژه و ممتاز خود را حفظ کند و چراغی پرفروغ برای همه نوآمدگان این عرصه باشد.

جشنواره فیلم کوتاه تهران حالا به عنوان ملجا و پناهگاهی برای قاطبه فیلمسازان کوتاه درآمده که در آن سینماگران جوان می‌توانند بخشی از چشم‌انداز باشکوه رویا‌های خود را در آن نظاره‌گر باشند. این جشنواره بخش بزرگی از راهی است که در آن می‌توان ثمره کار هنرمندان جوان را دید و درباره آن قضاوت کرد. انتظار می‌رود در گام دوم انقلاب با بهره وری و بازسازی ظرفیت سینمای جوان به مثابه آموزش و پرورش سینما شاهد بروز و ظهور و رویش نسل تازه فیلمسازی در پرتو گفتمان انقلاب اسلامی و نیاز‌های جامعه امروز باشیم.

خزاعی با اشاره به ویژگی‌هایی چون تنوع و گوناگونی ژانر‌های سینمایی مانند درام، کمدی، فانتزی، ملودرام، رازآلود، وحشت، جنگی و دفاع مقدس، معمایی و نوآر، علمی تخیلی و آخرالزمانی؛ حضور پررنگ فیلم اولی‌ها، توجه به استعداد‌های نو، اهتمام ویژه به فیلم‌ها و مضامین انقلابی و دفاع مقدسی و… نشان می‌دهد که جشنواره بر اساس مطالعه و نیاز‌ها طراحی شده و در حال برگزاری است.

وی با اشاره به حضور ۱۲ اثر اقتباسی، شامل ۶ اثر داستانی، پویانمایی ۱۴ اثر، تجربی ۱۲ اثر خاطرنشان ساخت: نکته مهم دیگر اینکه قصه بسیاری از فیلم‌ها در اقلیم‌هایی غیر از تهران مانند اقلیم‌های آذربایجان، اردبیل، کردستان، بوشهر، گیلان، مازندران، گلستان، سیستان و بلوچستان، بختیاری نشین‌ها مثل خوزستان و چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد و غیره رخ می‌دهد و بیش از ۳۰ فیلم از شهرستان‌ها در جشنواره حضور دارند و حضور ۱۸ فیلمساز خانم هم موید آن است که شورای برگزاری جشنواره به وجوه مختلف این رویداد توجه داشته‌اند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه گزارش‌های خوبی از بخش‌های بین‌الملل جشنواره ارائه شده است بیان کرد: در بخش بین‌الملل توجه ویژه‌ای به کشور‌های منطقه و همسایه، کشور‌های آسیایی و شمال آفریقا شده است؛ به عنوان مثال از لبنان ۲ فیلم، ارمنستان ۱ فیلم، عراق ۱ فیلم، قزاقستان ۱ فیلم، قرقیزستان ۱ فیلم، مراکش ۱ فیلم، اندونزی ۱ فیلم، پاکستان ۱ فیلم، فیلیپین ۱ فیلم، تایلند ۱ فیلم، ترکیه ۱ فیلم در جشنواره حضور دارند.

خزاعی حضور آثاری با مضامین ایثار و شهادت، فساد دوره پهلوی، حوزه مقاومت و کشور‌های منطقه (داعش ستیزی)، پیاده روی اربعین، جمعیت و فرزندآوری، اهدای عضو، عشق به پدر و خانواده، اتفاقات افغانستان، آسیب‌های فضای مجازی و آسیب‌های اجتماعی در این دوره جشنواره را نشان از هدف‌گذاری درست دست اندرکاران انجمن سینمای جوانان ذکر کرد و افزود: اتفاق خوبی که در این دوره افتاده است، تأسیس کانون دانش آموختگان انجمن سینمای جوانان ایران در حاشیه برگزاری جشنواره با دعوت از جمعی از فرهیختگان و فیلم‌سازان و مدیران اجرایی و چهره‌های فرهنگی هنری اقتصادی و سیاسی که دانش‌آموخته انجمن در ادوار گذشته بوده که می‌تواند پایگاهی مهم برای بهره‌گیری از ظرفیت دانش‌آموختگان مراکز سینمای جوانان ایران باشد.

وی در پایان ضمن خداقوت گویی به دبیر و همکاران این جشنواره ابراز‌امیدواری کرد با تکیه بر سه اصل «قانون گرایی، استانداردسازی و عدالت محوری» و با تلالو «اخلاق، آگاهی و‌امید» ضمن آسیب‌شناسی نقاط ضعف و قوت جریان فیلم کوتاه در کشور بیش از گذشته با تحول و جهش‌های جدی و استعلایی همراه شود.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار تا ۲ آبان ۱۴۰۱ درحال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *