سیاوش چراغی پور: سیاست‌گذارها باید فیلمسازان جوان را به سوی تنوع ژانر سینمایی هدایت کنند

سیاوش چراغی پور: سیاست‌گذارها باید فیلمسازان جوان را به سوی تنوع ژانر سینمایی هدایت کنند

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به نقل از تسنیم، سیاوش چراغی پور با حضور در سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت: امروز فیلمساز جوان به فیلم های سال گذشته توجه می کند و هر ژانری مورد توجه قرار گرفته باشد را در فیلم کوتاه خود تولید می کند که اکثرا تکراری است.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به  نقل از تسنیم، سیاوش چراغی پور در حاشیه بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران بیان کرد: بسیار خوشحالم که در شرایط سخت کرونا با این جشنواره پرچم سینما در اهتزاز است و متوجه شدیم که سینما زنده است هم برای ما که با سینما زندگی می کنیم و هم برای مردم که زندگی آن ها از سینما متاثر می شود.
وی افزود: به دلایل متعدد از جمله نشاط جامعه و تاثیر بر زندگی مردم ما باید جشنواره‌هایی را که در این شرایط برگزار می‌شوند، همراهی و حمایت کنیم. به همین دلیل به عنوان عضوی از خانواده فیلم کوتاه خوشحالم که همچنان این جشنواره با همه محدودیت ها برپا است.
این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: آنچه که امروز از فیلم کوتاه می بینم و با تجربه سال های گذشته باید بگویم که دوست دارم دوستان هیات انتخاب سلیقه متنوعی از ژانر را در انتخاب‌های خود در نظر بگیرند.
چراغی پور اظهار کرد: ژانرها متاسفانه در سینمای کوتاه خطی شده‌اند. خطی راه می افتد و همه به دنبال آن می‌روند، معتقدم که ما باید زمینه را برای گسترش ژانر فراهم آوریم و این اتفاق به سیاست ها بر می گردد، سیاست‌هایی که می‌توانند به فیلمسازان جهت دهند.
وی اضافه کرد: امروز فیلمساز جوان به فیلم های سال گذشته توجه می کند و هر ژانری را مورد توجه قرار گرفته باشد، در فیلم کوتاه خود استفاده می کند که بعضا تکراری است.
این بازیگر سینما و تلویزیون گفت: فیلمنامه های فراوانی در طول سال به دست من می رسد که واقعا هیچ اختلافی با هم ندارند و فقط شکل آن ها فرق دارد در حالی که سینمای آینده نیازمند ژانرهای مختلف است و باید از خلاقیت جوانان بهره کامل را ببریم.

چراغی پور با اشاره به اینکه حل این مشکل به سیاست‌ گذاری‌ها بر می‌گردد، بیان کرد: وقتی هیات انتخاب فیلم‌ها را محدود نکند و فیلم ها را به یک مسیر خاص هدایت نکند آنگاه ژانر جنایی و کمدی هم ساخته می‌شود، اما امروز فیلمساز جوان می‌پرسد در کدام دوره جشنواره ژانر جنایی یا کمدی جایزه گرفته است که من به این سمت و سوی بروم؟

وی با اشاره به اینکه امروزه همواره موضوعات اجتماعی تکان دهنده ساخته می شود، خاطرنشان کرد: ما حتی در این ژانر هم نگاه درستی نداریم و متاسفانه فیلمسازان به سمت دیالوگ گفتن رفته اند حتی دیالوگ نویسی را هم در این فیلم‌ها نمی بینیم و بازی از بین رفته است. این موضوعات موجب کاهش بار خلاقیت در فیلم ها می شود.

نمایش فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۱ تا ۵ بهمن‌ماه ۹۹ صورت می‌گیرد. این رویداد به دبیری سید صادق موسوی ششم بهمن‌ نیز با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *