جشنواره سی و هشتم آغاز به کار کرد؛ از قرائت پیام وزیر فرهنگ تا معرفی تازه‌های انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران

جشنواره سی و هشتم آغاز به کار کرد؛ از قرائت پیام وزیر فرهنگ تا معرفی تازه‌های انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که در آیین افتتاحیه این رویداد قرائت شد، فیلم کوتاه را سرآغاز حرکت‌هایی سازنده و ثمربخش دانست.

به‌گزارش ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، صبح امروز سه‌شنبه، ۲۷ مهرماه مراسم افتتاحیه این رویداد در سالن ۸ پردیس سینمایی «ایران مال» برگزار شد.

در ابتدای این مراسم الهام عادلی مجری مراسم از دبیر جشنواره دعوت به سخنرانی کرد. سیدصادق موسوی دبیر جشنواره به روی صحنه آمد و گفت: سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران مثل هر سال در دو بخش ملی و بین‌الملل برگزار می‌شود. امسال از سوی آکادمی اسکار نیز تاییدیه گرفتیم تا در خاورمیانه سومین کشور و در آسیا هفتمین کشوری باشیم که به این مهم دست یافته است.
وی افزود: امسال ۱۲۸ کشور جهان با ۶۴۰۲ فیلم در دبیرخانه آثار خود را ثبت کردند. در بخش ملی نیز ۱۷۷۵ فیلم ثبت‌نام کردند و بعد از رقابت تنگاتنگ ۷ درصد افراد توانستند به این دوره از جشنواره راه پیدا کنند که در بخش داستانی ملی به ۴ درصد و در بخش بین‌الملل به کمتر از ۱ درصد می‌رسد.
دبیر جشنواره ادامه داد: به قصد دانش‌افزایی ۲۰ نشست تخصصی رایگان با عنوان نشست‌های تخصصی مجازی ۳۸-۲۰ نیز از طریق پلتفرم‌ها و اینستاگرام برگزار می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: با تمرکز بر غنای تئوریک سینمای تجربی در این دوره تمرکز جشنواره به این حوزه معطوف شده است و امیدواریم که این رویداد سینمایی فرصت مغتنمی برای کشف استعدادهای تازه به شمار بیاید. از تمامی فیلمسازان سراسر گیتی و به‌خصوص ایران که فرصت اکران آثارشان را به هر دلیلی نداشتیم عذر می‌خواهیم و امیدواریم که فرصت دیده شدن و تشویق شدن را در سایر رویدادها پیدا کنند.

 

سینما روایت‌گر مسلط واقعیت و حقیقت است
او در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه را قرائت کرد که به شرح زیر است:
«هنر، بازآفرینی واقعیت است و اندیشه‌ای که با واقعیت زندگی پیوند نخورد، درختی بی ریشه است. هنر، گزارش واقعه است و هنرمند، گزارنده و جوینده راهگشا. طرح نوساخته‌ای که هنرمند از واقعیت پدید می‌آورد آینه‌ای است در مقابل جامعه و سینما هنری راهبردی، هنری متعالی و رسانه‌ای تاثیرگذار، نافذ و سریع‌الامضاست و در عصر حاضر معرف تاریخ، فرهنگ و تمدن کشورهاست.
فیلم کوتاه، سرآغاز حرکت‌هایی سازنده و ثمربخش است و جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران خاستگاه چشم‌گیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه بوده و به دلیل ارتباط تنگاتنگ‌اش با نسل جوان و نوگرای کشور، افق نگاه آن می‌بایست مبتنی بر نگاهی ملی و انقلابی باشد و امروز در دومین گام انقلاب، با حضور نسل جوان متعهد کار آزموده دانا و پرانگیزه سبب شکوفایی و بالندگی فرهنگ ایرانی اسلامی و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی خواهد شد.
به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «هنر سینما بلاشک یک هنر برتر است؛ یک روایت‌‎گر کاملا مسلط-که هیچ روایت‌گری تاکنون در بین این شیوه‌های هنری روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدی نیامده-و یک هنر پیچیده و پیشرفته و متعالی.
برای هنرمندان و سینماگران سرزمینم، ایران عزیز، موفقیت و سربلندی را آرزومندم.»

 

در ادامه تیزر این رویداد ساخته بهمن ارک با نقش‌آفرینی سینماگرانی همچون حامد سلیمان‌زاده، تی‌یام یابنده، امید شمس و… به مناسبت آغاز جشنواره سی و هشتم پخش شد.
سپس با پخش یک کلیپ، از هنرمندانی که سال گذشته جان خود را از دست دادند، یاد شد.
در ادامه کلیپی از تازه‌های انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران پخش شد و سپس آیین معرفی این کتا‌ب‌ها با حضور سعید پوراسماعیلی مدیر فرهنگی و آموزش و سیدجواد میرهاشمی مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.
سعید پوراسماعیلی گفت: انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران مدتی تعطیل بود تا دوباره از فستیوال ۳۴ به بعد با تمرکز بر فیلم کوتاه آثار بسیاری در این انتشارات به چاپ رسیدند. از آن‌جا که جان دادن به فیلم از طریق فیلمنامه است، سعی کردیم تمرکز ما بر فیلمنامه فیلم کوتاه باشد. تمرکز این دوره نیز بر محوریت «سینمای تجربی» متکی بود. این در حالی است که گاهی می‌بینیم که جسارت فیلم کوتاه به محاق رفته و صرفا از سینمای بلند روایت‌گری می‌کند.
سپس کلیپی درباره چکیده نظرات سینماگران درباره تاییدیه آکادمی اسکار بر جشنواره پخش شد. همچنین ویدیوی بعدی به مرور اختتامیه دوره سی و هفتم جشنواره اختصاص داشت.
سپس گروه موسیقی گل‌ها به رهبری استاد مهیار فیروزبخش به روی صحنه آمدند تا قطعاتی از موسیقی را اجرا کنند. علیرضا افتخاری خواننده پیشکسوت نیز به اجرای آوازی قطعاتی پرداخت.

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می‌شود. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *