تنوع ژانر در سینمای کوتاه به نفع سینمای ایران است/ اکران بسته‌های فیلم کوتاه در «هنروتجربه»

محمد حمیدی‌مقدم در حاشیه بازدید از جشنواره فیلم کوتاه تهران مطرح کرد؛

تنوع ژانر در سینمای کوتاه به نفع سینمای ایران است/ اکران بسته‌های فیلم کوتاه در «هنروتجربه»

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی با حضور در پردیس سینمایی ملت و سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران بر اهمیت و تاثیر رویکردهای جدید این دوره جشنواره به ویژه «تنوع ژانر» بر سینمای بلند تاکید کرد.
به گزارش ستاد خبری سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترس سینمای مستند، تجربی و پویانمایی با حضور در محل برگزاری سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره این رویداد و رویکرد جدیدی که در دوره ۳۹ نسبت به تنوع ژانر دارد، گفت: معتقدم هر رویکردی که برای عبور از یکنواختی در سینمای کوتاه و مستند درنظر گرفته شود، به نفع سینمای ماست. پایه این تغییر نیز از سینمای کوتاه آغاز می‌شود. اتفاقی که امسال در جشنواره فیلم کوتاه تهران رخ داده مبتنی بر طراحی جدیدی‌ است که در تولیدات انجمن سینمای جوانان ایران به وجود آمده و این اتفاق مهمی‌ است چراکه رویکرد مبتنی بر تنوع ژانر معضلات سینمای داستانی ما را نیز پوشش خواهد داد.
او ادامه داد: زمانی که فیلمسازان جوان مستعد و آینده‌دار سینما در راستای این تنوع ژانری عمل می‌کنند، در واقع از همان مراحل اولیه فعالیت در سینما، تجربه‌های مهمی را ثبت کرده و با این آزمایش‌ها به نوعی خود را محک می‌زنند. باید گفت در فضای سینمای کوتاه داستانی تخیل و خلاقیت بار عظیمی را به دوش می‌کشد و وقتی این خلاقیت به ثمر می‌نشیند، فیلم برای مخاطب جذاب خواهد بود و در اینجاست که تنوع ژانر به یک موضوع محوری و مهم در سینمای ما تبدیل می‌شود.
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی درباره تنوع اقلیمی که در جشنواره سی‌ونهم وجود دارد نیز بیان کرد: رویکردهای زبانی، فرهنگی و… به ما رنگین‌کمانی از زندگی در دوران معاصر را نشان می‌دهد و اگرچه این رویکرد در قدم ابتدایی قرار دارد اما زمانی که به قوام برسد، اتفاق بسیار خوبی برای سینمای کوتاه و نویدبخش آینده‌ای درخشان است.
او درباره از سرگیری فعالیت گروه «هنر وتجربه» و اکران دوباره بسته‌های فیلم کوتاه عنوان کرد: خوشبختانه شروع دوباره فعالیت گروه هنر و تجربه اتفاق خوبی بود چراکه با افزایش سالن‌های سینما رو به رو بودیم و با تغییراتی که در شکل اجرایی اکران‌ها اتفاق افتاده است، به زودی اکران بسته‌های آثار مستند و کوتاه از بخش‌های اصلی فعالیت هنر و تجربه خواهد بود. همچنین یک بسته انیمیشن نیز به اکران‌ها اضافه خواهد شد که شامل اکران انیمیشن‌های بلند و بسته‌های ۹۰ دقیقه‌ای از انیمیشن‌های کوتاه می‌شود.
حمیدی‌مقدم در پایان درباره برگزاری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» گفت: باید بگویم درحال حاضر مراحل ابتدایی ارزیابی فیلم‌های ارسالی آغاز شده و ستاد اجرایی و شورای برگزاری نیز در حال تدوین برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری جشنواره و گردهمایی فیلمسازان جوان و خلاق در آذر ماه امسال هستند.
سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱ مصادف با ۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *