بازی در فیلم کوتاه برایم ارجحیت دارد

بازی در فیلم کوتاه برایم ارجحیت دارد

بازیگر فیلم سینمایی «برف» با اشاره به علاقه‌اش برای نقش آفرینی در فیلم‌های کوتاه، گفت: بازی در فیلم‌های کوتاه را دوست دارم، چراکه شاخه‌ای هنری است که مهجور واقع شده اما برای من بسیار جذاب است و به نظرم این قبیل آثار ماندگارتر هستند.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به نقل از ایرنا، محمدرضا غفاری درباره اهمیت و جایگاه فیلم کوتاه، اظهار داشت: فیلم کوتاه برای من جایگاه قابل احترامی دارد. تلاش می‌کنم که حداقل سالی یک فیلم کوتاه کار کنم و تاکنون در بیش از ۳۵ اثر کوتاه ایفای نقش کرده‌ام. درواقع، رویکردم این است که از افرادی که در ابتدای مسیر فیلم‌سازی قرار دارند، حمایت کنم.

وی ادامه داد: نگاهم این است که کار کردن در فیلم‌های کوتاه منجر به شناختن افراد جدید، زاویه دید و نگاه آن‌ها می‌شود. همچنین به من این اجازه را می‌دهد که تجربی‌تر کار کنم و شخصیت‌های جدید و نقش‌های تازه ای را تجربه کنم.

غفاری درباره بازیگری در فیلم‌های کوتاه گفت: شخصیت‌پردازی و بازیگری در کار کوتاه به اقتضای زمانی که در اختیار داریم، سخت‌تر از دیگر آثار است. به همین دلیل وسواس بیشتری را برای انتخاب کار به خرج می‌دهم و تلاشم این است که فیلم‌نامه‌های متفاوت‌تری را کار کنم.

وی ادامه داد: من در فیلم‌های کوتاه بسیاری از کارگردان‌ها بازی کردم که بعدتر فیلم‌های بلندشان را ساخته‌اند و تبدیل به فیلم‌سازهای موفقی شدند.

بازیگر فیلم «هفت و نیم» درباره سطح کیفی آثار سینمایی کوتاه گفت: سال قبل هنرجوهای یک کلاس کارگردانی فیلم‌های کوتاهشان را ساخته بودند و جشنواره فیلم برگزار کرده بودند. من از اعضای هیات بازبینی این جشنواره بودم و به تماشای ۷۰ اثر کوتاه نشستم. می‌توانم بگویم از این تعداد حداقل ۳۰ فیلم، از نظر تکنیک ساخت سطح بسیار بالایی داشتند و من را حیرت‌زده کردند.

وی درباره مهجور واقع شدن سینمای کوتاه گفت: در هر صورت این واقعیت وجود دارد که فیلم کوتاه کمتر از آثار سینمایی دیده می‌شود اما در چند سال گذشته در این حوزه رو به جلو حرکت کرده ایم و آثار کوتاه بیشتری دیده شده اند. برای مثال آثار کوتاه در وی او دی ها نمایش دارند و بستر پخش‌شان بیشتر مهیا است.

غفاری گفت: درهرحال سینمای کوتاه به دلیل ماهیتی که دارد، مخاطب خاص خود را می‌طلبد اما این روزها می‌بینیم که بچه‌های دهه ۸۰ علاقه بیشتری به تماشای آثار کوتاه از خود نشان می‌دهند و این جریان به نفع سینمای کوتاه است. برای مثال من دوستانی دارم که سینماگر نیستند اما فیلم کوتاه را دنبال می‌کنند و این، جای خوشحالی دارد.

بازیگر «آباجان» ادامه داد: بازی در فیلم‌های کوتاه را دوست دارم چراکه هنری است که متاسفانه مهجور واقع شده است. این حوزه برای من جذاب است و به نظرم فیلم‌های کوتاه جزو آثار ماندگارند.

غفاری درباره وضعیت بازگشت سرمایه در حوزه فیلم‌های کوتاه گفت: امیدوارم به زودی فرهنگ اکران آنلاین آثار شکل گرفته و رواج یابد، مردم بلیت بخرند و در فضای آنلاین آثار کوتاه را تماشا کنند تا چرخه اقتصادی در آثار کوتاه نیز بچرخد و برگشت و سود مالی در این حوزه به بهترین شکل، صورت بگیرد. البته در حال حاضر هم با حضور فیلم‌های کوتاه در جشنواره‌های خارجی و برگزیده شدنشان، این بازگشت مالی تا حدودی اتفاق می‌افتد.

بازیگر فیلم سینمایی «برف» درباره برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: به عنوان بازیگر ترجیحم اکران و نمایش آثار است اما به دلیل شرایط شیوع بیماری کرونا چاره‌ای نیست و بهترین تصمیم، همین رویکردی است که جشنواره در پیش گرفته است. من دوست دارم با مثبت‌اندیشی به قضایا نگاه کنم، در نتیجه به بیماری «کرونا» هم از این دید نگاه می‌کنم که این امکان را برایمان فراهم کرد که در خانه بمانیم و فیلم ببینیم و این بحران دستکم جریان اکران و نمایش آنلاین آثار را تسریع کرد.

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی با برگزاری نشست‌های «۳۷-۲۰» تا فردا شنبه ۱۷ آبان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *