یازدهمین جشنواره سینمای جوان
زمان:
۸ – ۱۲ فروردین ۱۳۷۳
مکان:
فرهنگسرای بهمن
دبیر:
وحید طوفانی
شورای برگزاری:
علیرضا کریمی صارمی (مدیر اجرایی و دبیرخانه)، مجتبی آقایی (معاون بخش عکس)، مهدی عبدالهی (معاون بخش فیلم)، امیرهوشنگ دارایی (مسئول شبکه تصویر)، ناصر شاملی (مسئول پشتیبانی) و اسماعیل عباسی (سردبیر روزنامه جشنواره)
هیات داوران:
بخش فیلم: علی شیدفر، حمیدرضا آشتیانیپور، جهانگیر الماسی، محمد شریفی و هوشنگ مرادیکرمانی
بخش فیلمنامه: محمد آفریده، اسماعیل رحیمزاده و محمدرضا سرهنگی
آثار
بخش مسابقه
فیلمهای ۸ م.م
۱- عروسک (مرضیه غلامی)، ۲- رقص نیزار (علیرضا مقدم)، ۳- رویای رنگی (سعید رزمآهنگ)، ۴- مهرانه (علیرضا رحمانطلب)، ۵- رویای پرواز (اکبر نیکمرد)، ۶- نگاهی در تاریکی (مهدی فرودگاهی)، ۷- باد هر جا بخواهد میوزد (حمیدرضا هوشمند)، ۸- یکی بود یکی نبود (سعید تارازی)، ۹- آدمک (مجتبی اکبریان)، ۱۰- قیطون (حمید صالحیعلاهی)، ۱۱- شروع حرکت (محمدرضا آزادگر و رضا بهاری)، ۱۲- مرگ یک مترسک (آرش رصافی)، ۱۳- موج (مهرناز ساطورزن)، ۱۴- پله ها (قاسم محمودی)، ۱۵- بوی گل (عباس زارعتوتستانی)، ۱۶- بدر (افشین بخشیزاده)، ۱۷- پاییز زیباست (مسعود یزدانمهر)، ۱۸- زندگی (امیر امید)، ۱۹- سخنرانی بزرگ (فردین محمدتبار و نادیا رحمتی)، ۲۰- راه طویل ترانه (مجید قربانی)، ۲۱- یک قاب، هزار ماهی (مجید قربانی)، ۲۲- ساحل سفید (گلحسین نوری)، ۲۳- گلگونههای کوچک (آنت سیمونیان)، ۲۴- عروج (اسحق عرب)، ۲۵- نقش (زهرا بارکزایی)، ۲۶- بادکنک قرمز (مهران ماهیار)، ۲۷- عینک (شیرین دافساری)، ۲۸- نیلوفر آبی (ابراهیم عابدزاده)، ۲۹- پره (علی ارکیان)، ۳۰- خارکن (فریدون قائدی)، ۳۱- سبز چون دل شالیزار (محمدعلی رمضانی)، ۳۲- دستهای او (فاطمه یوسفی)، ۳۳- شبهای خستگی (سعید شاهحسینی)، ۳۴- پرستو (اصغر زارع)، ۳۵- ثانیهها (سید ابراهیم جوادخانی)، ۳۶- برکه (هاشم محمود)، ۳۷- صعود (شمسالدین آروند)، ۳۸- سکه به روایت تاریخ (سعادتعلی سعیدپور)، ۳۹- نیاز (اسکندر سجادی)، ۴۰- آب (علیمحمد قاسمی)، ۴۱- سایه روشن (طاهره آشیانی)، ۴۲- آقا پسری مثل من (علیمحمد قاسمی)، ۴۳- عروسک جان (غلامرضا حیدری)، ۴۴- وقت لطیف شن (محمد شاهپیری)، ۴۵- روزهای تلخ (سعید ایپکی)
فیلمهای ۱۶ م.م
۱- روز اول (محمد اسلامی)، ۲- سبز رنگ دوستی (مهدی خرمیان)، ۳- آهنگ سبز (آرمان تیمور)، ۴- کلید (جلیل سامان)، ۵- کودکیم (مریم اجدری)، ۶- تصویر عشق (مهدی فیوضی)، ۷- موهبت زمین (رامین فراهانی)
بخش فیلمنامه
۱- مانگ هالات (آرش رصافی)، ۲- وطن (علیرضا ثابتیان)، ۳- بازی سفر (فرزین نوروزی)، ۴- نگذار ماهی بمیرد (حسن سمبلی)، ۵- پروانهها در باد (محسن رضایی)، ۶- کشته توت (علی قاینی)، ۷- سپیده شب (میردولت موسوی)، ۸- عطش (حسین مدحت)، ۹- چرا آقا انشاءالله آب را نمیدید (کورش برزگر)، ۱۰- تانک و عنکبوت (سعید کرمیابر)، ۱۱- انتظار (داود نعمتی انارکی)، ۱۲- نسل جنگل (رحمتاله امیدوار)، ۱۳- میراث جاشو (مهرداد اسکویی)، ۱۴- بدون عنوان (مهدی فرودگاهی)، ۱۵- پل (کاوه بهرامیمقدم)
بخشهای جنبی
برگزیدگان بینالملل/ بخش عکس/ نگاهی به پیشینه سینمای آماتور ایران/ بخش نمایشهای ویژه/ جشنواره در آستانه دهه دوم
برگزیدگان:
بهترین فیلم مستند (ساحل سفید/ گلحسین نوریدلاور/ همدان)
بهترین فیلم انیمیشن (رویای رنگی/ سعید رزمآهنگ/ شیراز)
بهترین فیلم داستانی (روز اول/ محمد اسلامی/ کرمان)
بهترین تجربه اول و دوم (دستهای او/ فاطمه یوسفی/ اراک)
بهترین فیلمنامه (گل گونههای کوچک/ آنت سیمونیان/ ساری)
بهترین تدوین (رقص نیزار/ علیرضا مقدم/ گرگان)
بهترین صدابرداری (محبت زمین/ رامین فراهانی، رحیم قاسمزاده/ اراک)
بهترین فیلمبرداری (نگاهی در تاریکی و آرزوهای تلخ/ حمیدرضا لطفیان/ همدان)
بهترین کارگردانی (خارکن/ فریدون قائدی/ اهواز)
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم (آب و آقا پسری مثل من/ علی محمدقاسمی/ نجفآباد)
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم (باد هر کجا که بخواهد میوزد/ حمیدرضا هوشمند/ نیشابور)
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم (تصویر عشق/ مهدی فیوضی)
توضیحات:
– افتتاحیه در سینماتراس چاپلین و اختتامیه در تالار شهید آوینی فرهنگسرای بهمن برگزار شد.
– در این دوره هم جعفر صانعیمقدم به عنوان مدیرعامل انجمن سینمای جوانان مشغول به کار بود.
– نشریه روزانه در ۵ شماره در کنار کاتالوگ فیلم و عکس و فیلمنامههای منتخب منتشر شد.
– نمایشگاهی با عنوان تکنولوژی کامپیوتر در عرصه فیلم، عکس و انیمیشن به منظور معرفی آخرین دستاوردهای تکنولوژی کامپیوتری برگزار شد.
– غلامحسین کرباسچی شهردار تهران بهعنوان حامی مالی به جشنواره پیام داد.
طراح پوستر:
بابک فروتنی