هشتمین جشنواره سینمای جوان
زمان برگزاری:
۵ -۹ شهریور ۱۳۶۹
مکان برگزاری:
سینما کانون
دبیر:
پرویز صمدی مقدم یا وحید طوفانی
هیات انتخاب:
ابراهیم تجدد علیزاده، رضا مقصودی، محسن شهابی، نورالدین خلخالی و فاطمه مرادی
هیات داوری:
انسیه شاهحسینی، رخشان بنیاعتماد، محمود کلاری، بهروز غریبپور، علی معلم و محمدعلی حسیننژاد
آثار:
بخشهای جنبی
مرور یک سال سینمای ایران
برگزیدگان:
بخش فیلمهای ۸ میلیمتری:
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین صدابرداری / کوره / علی رحمانی / قزوین
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین تدوین / دیدنم آرزوست / سیدمحمد طاهریان / شهرکرد
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری / در تاریخ او / علیمحمد قاسمی / نجفآباد
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه / شکار / حمید آلحمودی / اهواز
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی / شکوفههای نیاز / مرجان شاملو / مشهد
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین متحرک سازی / جنگ و صلح / هوشنگ کلهر / شاهرود
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین مستند / نانی از گل / سعید معتمدی / فولاد شهر
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین داستانی / در تاریخ او / مهرداد اسکویی / نجفآباد
یادواره افتخار به صداگذاری / در تاریخ او / حمید امانی / نجفآباد
یادواره افتخار به فیلم / حباب / کاوه بهرامیمقدم / تهران
بخش فیلمهای ۱۶ میلیمتری:
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین صدابرداری / کورههای آتش / صادق جوادی / تهران
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین تدوین / کتاب / رسول بابارضا / تهران
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری / تالاسمی / مسعود امامی / گرگان
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه / تالاسمی / محمد عرب / گرگان
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی / کولیها / محمد سیفزاده / خرمآباد
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین مستند / کولیها / محمد سیفزاده / خرمآباد
برگ سیمین و یادواره افتخار بهترین داستانی / کورههای آتش / نادر مقدس / تهران
سایر جوایز:
یادواره افتخار به فیلم ۱۶ میلمتری / دیدار / مجتبی محمدی / باختران
یادواره افتخار به فیلم ۸ میلیمتری / فردا روز دیگری است / فرهاد ربیعی / لاهیجان
یادواره افتخار به فیلم ۸ میلیمتری / بایگانی / آزیتا رضوان / اصفهان
یادواره افتخار به فیلم ۸ میلیمتری / چرخ / علیرضا ثناییفرد / تبریز
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم ۸ میلیمتری / لورگ باغ / غلامعلی کیخواهآریا / زاهدان
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم ۸ میلیمتری / در تاریخ او / مهرداد اسکویی / نجفآباد
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم ۸ میلیمتری / شکوفههای نیاز / مرجان شاملو / مشهد
برگ سیمین و یادواره افتخار به فیلم ۱۶ میلیمتری / زنگ تفریح / عباس صالحمدرسهای / تهران
توضیحات:
– به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان، زمان برپایی جشنواره تغییر کرد.
– در این دوره بخش عکس برگزار نشد و مسئولین قول برگزاری این بخش را بهصورت مستقل در زمانی دیگر دادند.
– در بخش در مسیر تجربه، فیلمهای سینمایی چون تا مرز دیدار، کاکلی، در جستجوی قهرمان و آرزوهای بزرگ به نمایش درآمد.
– نشستهای تخصصی با عنوان سخنرانی فیلم در موضوعات سینمای ملی و فرهنگ بین المللی، قصص و ادبیات کهن در سینما، کاربرد تکنیکهای ویژه در عکاسی و فیلمبرداری و هنرمند سینما و جامعه برگزار شد که در آن افرادی چون زهرا رهنورد، جابر عناصری، محمود کلاری و بهروز غریب پور سخنرانی کردند.
– مراسم اختتامیه در سینما کانون برگزار شد.
– به جای انتشار کاتالوگ، مشخصات فیلم ها در یک برگ بزرگ چاپ شد.
– از میان ۵۰۰ فیلم ارسالی تعداد ۵۴ فیلم ۸ میلیمتری و ۲۵ فیلم ۱۶ میلیمتری به نمایش گذاشته شد.
– جعفر صانعیمقدم بهعنوان مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران مسئولیت داشت.
طراح پوستر:
بیژن جناب