نوزدهمین جشنواره ملی و هفتمین جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه سینمای جوان
زمان برگزاری:
۲۹ مهر –۴ آبان ۱۳۸۱
مکان برگزاری:
مجتمع فرهنگی و هنری تهران (سینما ایران)
دبیر:
مجتبی اقدامی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)
شورای برگزاری:
مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بینالملل)، منصور صفایی (مدیر امور فنی)، محمدرضا دزفولی (مدیر امور استانها)، علیرضا یوشی (طراح سایت) و محسن سیدمحمودی (مدیر امور هنری)
هیات داوری:
مسابقه ایران: جعفر صانعیمقدم، محمدرضا جعفریجلوه، علیرضا رئیسیان، کامبوزیا پرتوی و پرویز صمدیمقدم
مسابقه بینالملل: علیرضا شجاعنوری، آندری بدنارک، یوک موییچانگ، امیر عماری و استاووس استاورووسخاساپیس
آثار
مسابقه ایران
بخش الف
۱- آبگینه (داریوش یاری/ انجمن)، ۲- آخرین نفس (محمود زندهنام/ صداوسیما)، ۳- آنچه باقی میماند (مازیار محمدینژاد/ مازیار محمدینژاد)، ۴- آواز برای هامبورگ (امیرشهاب رضویان/ هیلاج)، ۵- آواز دختران باران (فرحناز آسوده/ انجمن)، ۶- از ساحل کوه تا قله دریا (کوروش گرمساری/ انجمن)، ۷- اسیر، انتظار … (محمد احمدی/ محمد احمدی)، ۸- الحلاء – یاس (اردلان عاشوری/ انجمن)، ۹- اینجا آنتن نمیدهد (بتین قبادی/ بتین قبادی)، ۱۰- این گهواره تکان خواهد خورد (فرود عوضپور/ فرود عوضپور)، ۱۱- این یک سونی است (سامان سالور/ سامان سالوردفتر فرهنگی هنری کلوزآپ نمای نزدیک)، ۱۲- باد سرخ (علیمحمد قاسمی/ انجمن)، ۱۳- باد گیسوانت را شانه خواهد زد (سامان سالور/ ساسان سالوردفتر فرهنگی هنری کلوزآپ نمای نزدیک)، ۱۴- بچه مگس (مصطفی آلاحمد/ انجمن)، ۱۵- بدون توقف (افشین لیاقت/ افشین لیاقت)، ۱۶- برکه (مهدی جعفری/ انجمن)، ۱۷- برهوت (سیدرضا صافی/ سیدرضا صافی)، ۱۸- بوکه بارانی (رحیم مرتضیوند/ رحیم مرتضیوند و رامین محسنی)، ۱۹- به سوی صفر (جمشید رئوفیبروجنی/ انجمن)، ۲۰- پاراگراف (سارا خلیلی و مهدی حسینی/ سارا خلیلی)، ۲۱- پایان انتظار- راز (محمدعلی فارسی/ روایت فتح)، ۲۲- پاییز (لیلی عاج/ انجمن)، ۲۳- پسرک آبی (بیژن میرباقری/ انجمن)، ۲۴- پلهها (مسعود یزدانمهر/ انجمن)، ۲۵- پیر حرا (مهوش شیخالاسلامی/ مهوش شیخالاسلامی)، ۲۶- تصنیف زندگی (پناهبرخدا رضایی/ انجمن)، ۲۷- تیتراژ (کامران شمشیری/ محمود مؤمنی)، ۲۸- چشماندازهای سیاوشآباد (کیوان علیمحمدی و امید بنکدار/ انجمن)، ۲۹- چهارپایه (بهمن نظری/ انجمن)، ۳۰- چه مدرسهام چه سبز بود (جعفر نصیریشهرکی/ جعفر نصیریشهرکی)، ۳۱- حبیب (مهدی محمدیبدرآبادی/ مجید جلیلزاده و صداوسیما)، ۳۲- حلقه (مهبد بذرافشان/ صداوسیما)، ۳۳- خاک خوب (علی زمانیعصمتی/ انجمن)، ۳۴- خالق جبار (علیمحمد قاسمی/ انجمن)، ۳۵- خانه باد (سعادت رحیمزاده/ سعادت رحیمزاده)، ۳۶- خانه عروسک (جمال اسکویی/ صداوسیما)، ۳۷- خواجه غلطانولی (مهرداد گودرزپور/ مرکز گسترش)، ۳۸- خورشید خانم آفتاب کن (عبدالرضا سعیدنیا/ صداوسیما)، ۳۹- در پستو چه میگذرد (احمد کاوند/ شهرداری)، ۴۰- در دامنه سکوت (پناهبرخدا رضایی/ انجمن)، ۴۱- رضایت دادن (محمد شیروانی/ هوشنگ خوببخت)، ۴۲- روزنامه (محمدعلی صفورا/ محمدعلی صفورا)، ۴۳- روشنایی (محمدمهدی خداکرمی/ صداوسیما)، ۴۴- زال و سیمرغ (سیدمحمود صائمین/ صداوسیما)، ۴۵- زمین سوخته (علی عروجی/ صداوسیما)، ۴۶- زنگو (ناصر باکیده/ انجمن)، ۴۷- سپید مثل ذغال (ناصر ناصرپور/ انجمن)، ۴۸- ستایش (آویشه رساییمنش/ رضا سلاحاصفهانی)، ۴۹- سفر نقش (محمود عسکری/ انجمن)، ۵۰- سفید (محمدجعفر رفیعی/ محمدجعفر رفیعی)، ۵۱- سفید تر از برف (عباس اسماعیلی/ خانه هنر)، ۵۲- سنگ بر سنگ (عثمان دباغچیمکری/ صداوسیما)، ۵۳- شالیزه (اعظم نجفیان/ انجمن)، ۵۴- شمشیر در نیام (بابک شیرینصفت/ بابک شیرینصفت)، ۵۵- صدای پای آب (کوروش طاهری/ شهرداری)، ۵۶- غسالخانه (سهیل امیرشریفی/ سهیل امیرشریفی)، ۵۷- قربانی (صابر فرزانهوش/ صابر فرزانهوش و صداوسیما)، ۵۸- قصه خاک سوخته (سودابه مرادیان/ آذین فضائلی و موسسه شقایق روستا)، ۵۹- کائوس (مرجان اشرفیزاده/ مرجان اشرفیزاده و موسسه هور)، ۶۰- کاروان (محسن امیریوسفی/ مرکز گسترش)، ۶۱- کچل کفترباز (کوروش دالوند/ انجمن)، ۶۲- کشتی نوح (سودابه باباگپ/ انجمن)، ۶۳- گفتگو (محمدمهدی خداکرمی/ صداوسیما)، ۶۴- لذت آتش (علیمحمد قاسمی/ انجمن)، ۶۵- مادر (مرتضی علیعباسمیرزایی/ انجمن)، ۶۶- ماهی (لاله کابادایی/ دانشگاه ازمیر ترکیه و انجمن)، ۶۷- مخالف خوان (سیدمحمدصادق جعفری/ انجمن)، ۶۸- مرد و قلب (امین عابدی/ امین عابدی)، ۶۹- مسافر (آرش رصافی/ آرش رصافی)، ۷۰- مسافران (نادر شیخالاسلامی/ انجمن)، ۷۱- میچیکو (رضا الماسی/ انجمن)، ۷۲- میعادگاه -ژوان (ابراهیم سعیدی/ ابراهیم سعیدی)، ۷۳- نبات (مرضیه وفامهر/ مرضیه وفامهر)، ۷۴- نغمههای دلتنگی (بهزاد خداویسی/ انجمن)، ۷۵- نیاز (محمدرضا زهاب)، ۷۶- ورجم (محمد مقدم/ صداوسیما)، ۷۷- وصلهکاری (سعید نوری/ سعید نوری و محمدرضا مسگر)، ۷۸- ویرانی سبز (فاطمه حقجو/ سعید رژدام)، ۷۹- هامبورگ با دور تند (رضا آذرشهاب/ رضا آذرشهاب)، ۸۰- هاوار (رحیم ذبیحی/ رحیم ذبیحی و کریم محمودی)، ۸۱- همسایه (علی مصفا/ انجمن)، ۸۲- همسایهها (امیرشهاب رضویان/ هیلاج)، ۸۳- همه آن سالها (بهزاد رسولزاده/ انجمن)، ۸۴- یک، دو، سه، چهار (سعید توکلیفر/ سهیل امیرشریفی)، ۸۵- یک روز تعطیل (محسن خانجهانی/ انجمن)، ۸۶- یک مرد تشنه (امیرشهاب رضویان/ هیلاج)، ۸۷- شی ایز یو (بهروز سلیمانینظیر/ هیلاج)
بخش ب
۱- ۱=۵ (میلاد بهار/ میلاد بهارگروه فیلمسازی پاییز)، ۲- آخرین طبقه (حجت فروتنراد/ انجمن)، ۳- آشیل (افسانه فدایی/ افسانه فدایی)، ۴- آینههای روبهرو (عباس محمدی/ انجمن)، ۵- اتاق تاریک (منیر زرنگار/ منیر زرنگار)، ۶- ارادت (نویده معادی/ انجمن)، ۷- از کجای این باد (امیر موسوی/ امیر موسوی)، ۸- انتظار تلخ (روحاله مولوی/ انجمن)، ۹- انگار … (جواد میرزاآقازاده/ انجمن)، ۱۰- انگار آفتاب بود (زینب صادقزاده/ زینب صادقزاده)، ۱۱- بالاتر از سکوت (محمدرضا اصلانی/ محمدرضا اصلانی)، ۱۲- برهنه در باد (حامد رجبی/ انجمن)، ۱۳- بنبست (فرزین محمد/ انجمن)، ۱۴- به رنگ زندگی (حامد خیرخواه/ انجمن)، ۱۵- بیبی جان (جعفر بزمیان/ انجمن)، ۱۶- بیگناه (فائزه سمیع/ انجمن)، ۱۷- پاره تن (فرهاد آزمون/ انجمن)، ۱۸- پدر آسمانی (پیمان نهانقدرتی/ پیمان نهانقدرتی)، ۱۹- پر (زهرا حاتمیراد/ انجمن)، ۲۰- پرزوسر (علیرضا مقدم/ انجمن)، ۲۱- پیادهرو (علیرضا کافی/ علیرضا کافی)، ۲۲- تابلوی عشق (مجید معین/ عباس امیری)، ۲۳- تابلوی من (حامد پورجمشیدیان/ انجمن)، ۲۴- تابوت و … (فاطمه رسولزاده/ انجمن)، ۲۵- ترنج (علی شریفی/ انجمن)، ۲۶- تلفن تصویری (یاور صالحی/ انجمن)، ۲۷- تنها (امیراطهر سهیلی/ اداره کل زندانها)، ۲۸- تیوی برگر (سعید صفری/ انجمن)، ۲۹- جاده (حسین ریگی/ شرکت سینمایی نگاران)، ۳۰- چاهدریا (فاطمه ملائی/ انجمن)، ۳۱- چوبی (لقمان قاسمی/ وزارت ارشاد)، ۳۲- حباب (مرضیه پورجوادخواه/ انجمن)، ۳۳- خانم بلور (علی جهانی/ علی جهانی)، ۳۴- خودکشی (جواد زمانی/ انجمن)، ۳۵- دایره (سلطانعلی عابدی/ انجمن)، ۳۶- در باد (فهیمه ملازاده/ انجمن)، ۳۷- درختها نمیمیرند (محمد مقیمپوربیژنی/ انجمن)، ۳۸- در کنار ریل (مریم متعلق/ انجمن)، ۳۹- دو زن (سعید قربانی/ انجمن)، ۴۰- دیگر به من نیازی نیست (جمال محمدپور/ جمال محمدپور)، ۴۱- راز (علی گودرزی/ علی گودرزی)، ۴۲- روزی روزگاری (سامان خرم و محمود سعیدی/ سامان خرم و محمود سعیدی)، ۴۳- روزی که برف بارید (پروین سلیمانی/ انجمن)، ۴۴- روزی که فارسی داشتیم (امید عبدالهی/ امید عبدالهی و انجمن)، ۴۵- روزی گه میزبان میرود (نسرین محمدطاهری/ انجمن)، ۴۶- روشن شب (حسین طاهری/ انجمن)، ۴۷- رویش (حمید قنبریننیز/ انجمن)، ۴۸- زندگی (زهرا احمدی/ انجمن)، ۴۹- زوایای غیرممکن (مجید صدیقیمورنانی/ مجید صدیقیمورنانی)، ۵۰- سوتی (علی عامریان/ انجمن)، ۵۱- سیب درخت بید (غریب منوچهری/ مغان هنر)، ۵۲- شکاف (ماریا امیری/ ماریا امیریان و جمن)، ۵۳- شکوفه فولاد (پیمان دهقانی/ غلامرضا بیابانی و اداره کل زندانها)، ۵۴- شهروند (علیمحمد سرجهپیما/ انجمن)، ۵۵- صعود (رضا میثاقی/ انجمن)، ۵۶- عبور (لطیف فتاحی/ انجمن)، ۵۷- عصای سفید (مرضیه کثیری/ انجمن)، ۵۸- فتح (سیانوش نصیریزیبا/ سیانوش نصیریزیبا و پریناز شجره)، ۵۹- فراموشی (علی ارجمندی/ انجمن)، ۶۰- فلاش بک (سعیده عدلی/ انجمن)، ۶۱- ققنوس عشق (غلامعلی سرخابی/ انجمن)، ۶۲- کارنامه (مرتضی شیربگ/ مرتضی شیربگ)، ۶۳- کج (ایمان تحسینزاده/ هدی امتیاز)، ۶۴- کلید (امیر بدیعی/ انجمن)، ۶۵- کودکیهای من مثل رویا (رضا مکتبی و منصوره محمدصادق/ رضا مکتبی)، ۶۶- گام (لقمان خالدی/ انجمن)، ۶۷- لالایی برای بیداری (ناصر ضمیری/ انجمن)، ۶۸- لبخند خشک (فیروزه احمدپور/ انجمن)، ۶۹- مار (مهدی اصغری/ انجمن)، ۷۰- ما راست قامتان (محمدحسین نیکپور/ انجمن)، ۷۱- محبوبه (مرتضی پایهشناس/ محمد شکیبانیا)، ۷۲- مرغها تخم نمیگذارند (فرهاد مختاری/ انجمن)، ۷۳- مسیر (فاطمه یوسفی/ انجمن)، ۷۴- معبد ماندگار (محمدباقر حنطوشزاده/ انجمن)، ۷۵- من خاکستریام (سعید بذرافشان/ انجمن)، ۷۶- موج اف.ام (رضا آرایی/ انجمن)، ۷۷- نفت (عارش کوردسالی/ انجمن)، ۷۸- نفس (حسین ضیایی/ انجمن)، ۷۹- نقش همدلی (غلامحیدر پهلوانی/ غلامحیدر پهلوانی)، ۸۰- و (علی همرازفر/ علی همرازفر)، ۸۱- همه چیز در پایان است (حمید لاچینی/ انجمن)، ۸۲- یادهای سبز (احسان مقدسی/ انجمن)، ۸۳- یک اتفاق ساده (مرضیه یورجوادخواه/ انجمن)، ۸۴- یک کاسه نذر (وحید گلریز/ انجمن)، ۸۵- یکی بود انگار نبود (مریم کریمی/ انجمن)، ۸۶- اچ (محمد سرمستانی و مصطفی رشنو/ انجمن)
مسابقه بینالملل
۱- ۱۷طبقه (لالا راشیچ)، ۲- آخرین مکان (هولگر ماندل)، ۳- آهنگساز آشفته (پل رینز)، ۴- استراحت (آنیل چالکالی)، ۵- باردو (یون یانگهو)، ۶- بدون توقف (افشین لیاقت)، ۷- بنجامین (خولیو فونس)، ۸- پناهگاه (فیل هانت)، ۹- پنج روز در غنا (تقرید العصفوری)، ۱۰- جز باد هیچ چیز ساکن نیست (ریتا فیگوئردو)، ۱۱- جنگ تن به تن (والدمار مورودارسکی)، ۱۲- چاه (گابریل لوبومن)، ۱۳- چروکیده، مثل یک گوجه فرنگی در آفتاب (تانکای سینگ)، ۱۴- حقیقت درباره ربالنوع رودخانه (استوارت پاوند)، ۱۵- خاک خوب (علی زمانیعصمتی)، ۱۶- خداحافظی انگلیسی (اندی هیثکوت)، ۱۷- دختران آهنی پیونگ یانگ (یونی هوکانن)، ۱۸- در جستجوی زن (دانیل هوفنر)، ۱۹- در مه (اولیویه مولن)، ۲۰- درخت زیتون (لیانه بدر)، ۲۱- دعای کودک (مایرا فورنایووا)، ۲۲- دلقک (ایرینا اوتیوا)، ۲۳- دو زن (امیر رضازاده)، ۲۴- رز سبز (جیسی هونگ)، ۲۵- روش (هاریتز زوبییاگا و خوزه ا.پرز)، ۲۶- رویا (نادین خان)، ۲۷- زمین سوخته (علی عروجی)، ۲۸- ژاپن، مسیر ترن کهزای، یک برداشت (یان تووز)، ۲۹- ساحلها (راشل بیوانبیکر)، ۳۰- ساعت (ولادیمیر پروویچ)، ۳۱- سپید مثل ذغال (ناصر ناصرپور)، ۳۲- سرباز فراری (سرگئی بوسنکو)، ۳۳- سفر به خیر (توماس اوت)، ۳۴- سفید (محمدجعفر رفیعی)، ۳۵- سفید تر از برف (عباس اسماعیلی)، ۳۶- سگ (دمیین اکانر)، ۳۷- سوء ظن (جوتو باربییری)، ۳۸- شب طولانی (کاترینا فیش)، ۳۹- شکستنی (کیز واناس)، ۴۰- صحنه هایی از کودکی (لارا فیتس جرالد)، ۴۱- طوطی (گیولا نمش)، ۴۲- فریب (یلنا گیرلیم)، ۴۳- فلسطین تحت کنترل (الیا سلیمان)، ۴۴- قرار گرفتن در وضعیت (سیمونه ماسی)، ۴۵- کاروان (محسن امیریوسفی)، ۴۶- کشیدن پای من (اولیسس گوزمانرییس)، ۴۷- کفشهای زاپاتا (لوچیانو لاروبینا)، ۴۸- کمکهای فنی (کازومی)، ۴۹- کنترل از راه دور (ایوان زیوکوویچ)، ۵۰- گفتگو (محمدمهدی خداکرمی)، ۵۱- لالایی (ونجلیس کالامباکاس)، ۵۲- لبه تیغ (ویپین ویجین)، ۵۳- لذت آتش (علیمحمد قاسمی)، ۵۴- لئونارد (برایان کلی)، ۵۵- ما روی لبه زندگی میکنیم (ویکتور آسلیوک)، ۵۶- ماشین آشغال آمده! (سرگئی پوتمکین)، ۵۷- ماهیگیران (روزانا لیرا)، ۵۸- مسافر (آرش رصافی)، ۵۹- مساویها (استفن سائونله)، ۶۰- نگهبان نور (مارزنا نرهبکا)، ۶۱- نور خوشید طلوع کننده (رولاند زومبول)، ۶۲- نینا (یروئن کوئیژمانس)، ۶۳- هورا، هورا (تیل پاسوو)، ۶۴- واسی لیسا (گائل امون)، ۶۵- واقعیات و رویاهای لوکمان (موینول هودا)، ۶۶- واگن (رادوی نیکولوف)، ۶۷- ورجم (محمد مقدم)، ۶۸- یانا (یوکه لیبرگه)، ۶۹- یک روز بیشتر زنده ماندن (آلما بسیروویچ)
بخشهای جنبی:
مرور آثار استان اصفهان/ سینمای مقاومت (انتفاضه)/ فیلمهای دانشجویی مدرسه سینمایی «لوچ» لهستان/ مروری بر فیلمهای کوتاه کره/ مروری بر فیلمهای انیمیشن پرتغال/ مروری بر فیلمهای کوتاه فرانسه (یونی فرانس)
بزرگداشت: مرحوم سید ابراهیم اصغرزاده
مرور آثار یک فیلمساز: مسعود بخشی
برگزیدگان:
مسابقه ایران بخش الف
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم انیمیشن (خورشید خانوم آفتاب کن/ عبدالرضا سعیدنیا/ بوشهر)
نامزدها: پلهها (مسعود یزدانمهر)، حلقه (مهبد بزرافشان)، چهارپایه (بهمن نظری)، گفتگو (محمدمهدی خداکرمی) و مرد و قلب (امین عابدی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به طور مشترک به بهترین فیلمهای تجربی (برکه/ مهدی جعفری/ تهران)، (همسایه/ علی مصفا/ تهران)
نامزدها: برهوت (سیدرضا صافی)، وصلهکاری (سعید نوری)، همسایه (علی مصفا) و بچه مگس (مصطفی آلاحمد)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم مستند (کشتی نوح/ سودابه باباگپ/ تهران)
نامزدها: پیر حرا (مهوش شیخالاسلامی)، چشماندازهای سیاوشآباد (امید بنکدار و کیوان علیمحمدی)، خواجه غلطانولی (مهرداد گودرزپور)، کاروان (محسن امیریوسفی)، از ساحل کوه تا قله دریا (کوروش گرمساری) و ورجم (محمد مقدم)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم داستانی (باد سرخ/ علیمحمد قاسمی/ تهران)
نامزدها: حبیب (مهدی محمدیبدرآبادی)، هاوار (رحیم ذبیحی)، خاک خوب (علی زمانیعصمتی)، این گهواره تکان خواهد خورد (فرود عوضپور) و ژوان (ابراهیم سعیدی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال به فیلم بهترین فیلم بخش الف (فیلم مستند/ کاروان /محسن امیریوسفی/ تهران)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم مستند/ چشم اندازهای سیاوش آباد/ امید بنکدار و کیوان علیمحمدی/ تهران)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم مستند/ پیر حرا/ مهوش شیخالاسلامی/ تهران)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم داستانی/ جیب/ مهدی محمدیبدرآبادی/ مشهد)
برگزیدگان مسابقه ایران بخش ب
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم انیمیشن (جاده/ حسین ریگی/ زاهدان)
نامزدها: روزی روزگاری (ساماخ خرم و محمود سعیدی)، آخرین طبقه (حجت فروتنراد)، صعود (رضا میثاقی)، کودکیهای من مثل رویا (رضا مکتبی) و شکوفه فولاد (پیمان دهقان)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم تجربی (اتاق تاریک/ منیر زرنگار/ تهران)
نامزدها: ۱=۵ (میلاد بهار) و در کنار ریل (مریم متعلق)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم مستند (پاره تن/ فرهاد آزمون/ کرمانشاه)
نامزدها: محبوبه (مرتضی پایهشناس)، رویش (حمید قنبریننیز)، مرغها تخم نمیگذارند (فرهاد مختاری)، ققنوس عشق (غلامعلی سرخابی) و خانم بلور (علی جهانی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال به بهترین فیلم داستانی (مسیر/ فاطمه یوسفی/ اراک)
نامزدها: پدر آسمانی (پیمان نهانقدرتی)، لبخند خشک (فیروز احمدپور)، روزی که فارسی داشتیم (امید عبدالهی) و یکی بود انگار نبود (مریم کریمی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال به بهترین فیلم بخش ب (مستند/ مرغها تخم نمیگذارند/ فرهاد مختاری /خرمآباد )
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم مستند/ خانم بلور/ علی جهانی/ قم)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم مستند/ رویش/ حمید قنبری/ کرمان)
جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار (فیلم داستانی/ پدر آسمانی/ پیمان نهانقدرتی/ بندر انزلی)
برگزیدگان مسابقه بینالملل
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۵۰ دلار به بهترین فیلم انیمیشن (دلقک/ ایرنیا اونیرا/ روسیه)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۵۰ دلار به بهترین فیلم تجربی (۱۷ دقیقه/ لالا راشیج/ کروواسی و انگلستان)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۵۰ دلار به بهترین فیلم مستند (ما روی لبه تیغ زندگی میکنیم/ ویکتور آسلیوک/ روسیه سفید)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۲۵۰ دلار به بهترین فیلم داستانی (لئونارد/ برایان کلی/ اسکاتلند)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۵۰۰ دلار به بهترین فیلم بخش بینالملل (فیلم داستانی/ دو زن/ امیر رضازاده/ دانمارک)
توضیحات:
– در این دوره تعدادی از عوامل حرفهای سینما بهعنوان دستاندرکار حضور داشتند که از جمله آنان میتوان به بهرام بیضایی بهعنوان تدوینگر فیلم بادسرخ، علی مصفا بهعنوان کارگردان و تدوینگر فیلم همسایه، هدیه تهرانی و محمد صالحعلاء بهعنوان بازیگر و همایون پایور بهعنوان فیلمبردار فیلم همسایه و منوچهر اولیایی بهعنوان تدوینگر چند فیلم کوتاه اشاره کرد.
– نشریه روزانه باعنوان نگاه بامدیریت حسین سلطانمحمدی منتشر شد.
– سازمان ملی جوانان، شبکه اول سیما، موسسه فرهنگی هنری شقایق روستا و هواپیمایی هما از حامیان این دوره بودند.
– نشستهای تخصصی باعنوان فصل نوین فیلم کوتاه باحضور فرهاد توحیدی، علیاکبر قاضینظام، استاوروس خاساپیس، آندری بدنارک، رسول صدرعاملی، علیرضا رئیسیان، علیمحمد قاسمی، امیر اماری، پوک مویی چانگ، کریستف یوفیل و مسعود بخشی برگزار شد.
– مراسم اختتامیه در سالن ۳ سینما ایران برگزار شد.
– محمد شیروانی ساخت تیزر را برعهده داشت.
– مهدی کرمپور کارگردانی مراسم اختتامیه و اجرای این برنامه را علیرضا خمسه برعهده داشتند.
طراح پوستر:
مرتضی آکوچکیان