بیستودومین جشنواره ملی و دهمین جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه تهران
زمان برگزاری:
۲۴ –۲۹ آبان ۱۳۸۴
مکان برگزاری:
سینما فلسطین
دبیر:
مجتبی اقدامی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)
شورای جشنواره:
ناصر باکیده (مدیر تولید)، سهیل جهانبیگلری، حسن دزواره (امور بینالملل)، مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، شهنام صفاجو (روابط عمومی)، غلاممحسن ضیایی، فرید فرخندهکیش (امور شهرستانها)، علیرضا یوشی (طراح سایت) و شیرین نادری
برگزاری همزمان: قم، زاهدان، ساری و شاهرود
هیات انتخاب:
سینمای ایران: محمود اربابی، کاه بهرامیمقدم، عزیزاله حمیدنژاد، نادره ترکمانی و مرتضی رزاقکریمی
هیات داوری:
سینمای ایران: حمید خضوعیابیانه، کیانوش عیاری، حبیباله کاسهساز،بیژن میرباقری و سیدرضا میرکریمی
مسابقه معناگرا: حسن بلخاری، کارل یاکوبی و فیلیچتا فرارو
مسابقه سینمای بینالملل: محمدمهدی عسگرپور، مونتسرات گیویو والز، مایک هانیگان، یوکا پکالاکسو و مهین ضیاء
آثار:
مسابقه ملی
داستانی
۱- آب و آینه (بیژن زمانپیرا/ بیژن زمانپیرا)، ۲- آدمها تمام نمیشوند (طوفان نهانقدرتی/ طوفان نهانقدرتی)، ۳- اسماء (مجید انتظامزاده/ مجید انتظامزاده)، ۴- اگر هوا آفتابی بود (مهرشاد کارخانی/ حمید اسدیآفتاب نقرهای)، ۵- با او (نقی نعمتی/ انجمن)، ۶- باز خواهد آمد (مهین دائمکار/ محمد فخری)، ۷- بیگ گلین (رضا جمالی/ وزارت ارشاد)، ۸- پوتینها میمیرند (شاهد سلطانیآزاد/ سیداحمد میرعلایی)، ۹- ترانهای برای بیستون (ایرج محمدی/ انجمن)، ۱۰- تمام زندگی من (سالم صلواتی/ سالم صلواتی)، ۱۱- تنهام نگذار (علیرضا توانا/ علیرضا توانا)، ۱۲- تولدت مبارک (معصومه محمدپور/ فرهود بحریکرمی)، ۱۳- تیرک چوبی (اشکان احمدی/ موسسه سناءدل و انجمن)، ۱۴- خاکستری معصوم (محمدمعین کریمالدینی/ محمدمعین کریمالدینی)، ۱۵- دری به خیابان (ایرج کریمی/ ایرج کریمی)، ۱۶- زنی از تبار مه (اشکان احمدی/ انجمن)، ۱۷- شب (رحیم توفان/ سروش)، ۱۸- صلح (حبیب باویساجد و ماجد نیسی/ گروه فیلمسازان آزاد اهواز)، ۱۹- عروس قشلاق (حمید هاشمزاده/ سیروس حمیدی)، ۲۰- قایقهای من (صفی یزدانیان/ مهران حقیقی)، ۲۱- کمی بالاتر (مهدی جعفری/ مهدی جعفری و مهین عباسزاده)، ۲۲- گریه بیصدا (صابر فرزانهوش/ صابر فرزانهوش و صداوسیما)، ۳- مادر در باران آمد (علی سخدری/ علی سخدری و صداوسیما)، ۲۴- ماه جبین (سیدروحاله حجازی/ موسسه شهید آوینی)، ۲۵- یک آرزوی کوچک (بابک بدبین/ بابک بدبین و صداوسیما)، ۲۶- یک شب مهمانی (شهرام میراباقدم/ انجمن)
مستند
۱- آسیابهای بادی (مهرداد اسکویی/ مهرداد اسکویی و مرکز گسترش)، ۲- آوای خاک (پناهبرخدا رضایی/ موسسه شقایق روستا و انجمن)، ۳- اُرسی (صمد وطنخواه/ صمد وطنخواه)، ۴- امامزاده اینترنت (رضا حائری/ مرکز گسترش و آرتیکل زد)، ۵- اینانا (سودابه مجاوری/ مرکز گسترش)، ۶- بم، دروازه شرقی ایران (هرمز امامیخلخالی/ هرمز امامیخلخالی)، ۷- بنویس، آب، باران، دریا (نیلوفر سعیدی/ نیلوفر سعیدی)، ۸- بیسرزمینتر از باد (جواد توانا و سیفاله یزدانی/ جواد توانا)، ۹- پراو، پلکانی به تاریکی (رضا نظامدوست/ رضا نظامدوست)، ۱۰- پرونده هیلیاس (محمدعلی فارسی/ محمدرضا معصومزادگان و صداوسیما)، ۱۱- تناولی به روایت تناولی (لیلا نقدیپری/ مجید برزگر)، ۱۲- جستجو (محمد صوفی/ محمد صوفی)، ۱۳- چادرهای سفید «محمدبهمن بیگی» (کامران حیدری/ علیرضا منیری)، ۱۴- چشم، هزار چشمه (از مجموعه فرزانگان ایران) (همایون امامی/ عصمت شاکری و صداوسیما)، ۱۵- حباب (مجتبی قاسمی/ مجتبی قاسمی)، ۱۶- حلقههای گمشده (مهرداد زاهدیان/ ارد عطارپور و صداوسیما)، ۱۷- حنابندان دیکتاتور (هیوا امیننژاد/ هیوا امیننژاد)، ۱۸- حوض ایرانی (پریسا عشقی/ رضا بهشتی و صداوسیما)، ۱۹- خاطرات ابری – جایی پشت کوتاه (وحید چاووش/ وحید چاووش و صداوسیما)، ۲۰- خطی در یک خاطره (شهران باقری/ مـرکز مستندسازی و امور سینمایی ذوبآهن اصفهان)، ۲۱- داریوش و بانو (فرشاد فدائیان/ فرشاد فدائیان)، ۲۲- دایه شکر (مینو کیانی/ مینو کیانی و مرکز گسترش)، ۲۳- دختران رزم (فاطمه شهبازطهماسبی/ فاطمه شهبازطهماسبی)، ۲۴- دماغ ایرانی (شهرام میراباقدم و فرهنگ آدمیت/ شهرام میراباقدم و فرهنگ آدمیت)، ۲۵- روایت هجر (علی اکبری/ هادی فیلم)، ۲۶- روز شغال (محسن استادعلیمخملباف/ علیرضا علویان و طلوع فیلم)، ۲۷- زنگوله مرداب (فرهاد مختاری/ حسین صابری و خانه فیلمسازان جوان)، ۲۸- سارا خاتون (محمود کیانیفلاورجانی/ محمود کیانیفلاورجانی و انجمن)، ۲۹- سایههای سکوت (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۳۰- سوپرانو (علی خیرخواه/ سیدمرتضی غیبی و آرت فیلم)، ۳۱- سربازهای قیصر (منصور غلامی/ معصومه منصوریان)، ۳۲- شکسته/ پیوسته (محمود یارمحمدلو/ مرکز گسترش و انجمن)، ۳۳- شیخ باد (فریبا رستمیجلیلیان/ مونا رستمی و محمد رشتهگلی)، ۳۴- غرقاب (پیروز کلانتری/ ارد عطارپور و صداوسیما)، ۳۵- فردای دیروز (امین قدمی و علی رزاقی/ وحید چاووش)، ۳۶- قدرت ایمان (فرهاد نوریمقدم/ فرهاد نوریمقدم و صداوسیما)، ۳۷- قصاص سنگ (محمود رحمانی/ سلطانمراد رحمانی)، ۳۸- کاشفان نفت (هرمز امامی/ اکبر نعمتالهی و وزارت نفت)، ۳۹- گردونههای خاموش (مجیدرضا مصطفوی/ شرکت سینمایی آبان)، ۴۰- مراسم ویژه (بهفر کریمی/ کارگاه فیلم واحد)، ۴۱- مردم زنگزده (ماجد نیسی/ مهدب همایونفر و شبکه العالم)، ۴۲- من لیدر هستم (محسن خانجهانی/ انجمن)، ۴۳- منم داریوش (وحید باقرزاده/ ارد عطارپور و صداوسیما)، ۴۴- نخل روز دهم (بابک بهداد/ بابک بهداد)، ۴۵- وصال (سعید خدایی/ شرکت تصویربرداری کیش تصویر سبزوار)، ۴۶- ویرانهای آشنا (مهدی بشیری/ انجمن)، ۴۷- نهم و دهم محرم (بهزاد دورانی/ بهزاد دورانی)
تجربی
۱- آینه (محمد مقدم/ محمد مقدم)، ۲- ایکاروس (ملکمنصور اقصی/ ملکمنصور اقصی)، ۳- ایمان (بابک انوری/ بابک انوری)، ۴- پروانهها در برف میمیرند (کریم عظیمی/ محمد خوشلحن)، ۵- تلفن بی موقع (سیدمحمدسجاد آوینی/ سیدمحمدسجاد آوینی)، ۶- رستاخیز (فرشاد فرشتهحکمت/ فرشاد فرشتهحکمت و صداوسیما)، ۷- ضد خاطرات (کوروش فرزانگان/ شهین باور و انجمن)، ۸- نقش (فرشید آذری/ مرکز گسترش و انجمن)
پویانمایی
۱- اتاق جیغ (شیدا زرینفام/ انجمن)، ۲- انیمیشنهای کاریکاتوری (بزرگمهر حسینپور/ صبا)، ۳- برگ سقید (جمال اسکویی/ صداوسیما)، ۴- بیشه (اصغر صفارخوزانی/ انجمن)، ۵- تناسخ (فرهاد علیزاده/ انجمن)، ۶- جغله (سعید پنجی/ صبا)، ۷- جهانی شدن (محمدمهدی خداکرمی/ صداوسیما)، ۸- چت ایرونی (امیر سحرخیز/ امیر سحرخیز)، ۹- خزش (حسین ضیایی/ حسین ضیایی)، ۱۰- رستوران متروک (مریم عباسپور و رامک امینکاظمی/ مریم عباسپور و رامک امینکاظمی)، ۱۱- زمزمه هستی (حسن زریابی/ مرکز گسترش و انجمن)، ۱۲- زمینی (کیانوش عابدی و حسام دانشور/ صبا)، ۱۳- ققنوس مهتاب (میرمحمود فخرینژاد/ میرمحمود فخرینژاد و صداوسیما)، ۱۴- گریز (مهبد بذرافشان/ سروش خادمی و صداوسیما)، ۱۵- ماهی (میرمحمود فخرینژاد/ صبا)، ۱۶- مترسک (عبدالرضا سعیدنیا/ جواد رمضانی و صداوسیما)، ۱۷- هنگام (سارا خلیلی/ سارا خلیلی)
بخش نماهنگ
۱- آبی باران (امراله محمودی/ امراله محمودی و صداوسیما)، ۲- ایدز (قدیر باقری/ قدیر باقری و صداوسیما)، ۳- در این نزدیکی (لیلی خاتمی/ انجمن)، ۴- دیگر خوابم نمیربود (سیدمحمد حسینی/ سیدداود تقوینژاد و صداوسیما)، ۵- روزهای افتخار (محمد افسری/ اکبر نعمتالهی و وزارت نفت)، ۶- سخن عشق (احمد شهباز/ احمد شهباز)، ۷- سراب (عبداله حاجیمحمدی/ عبداله حاجیمحمدی)، ۸- سمفونی آب (داود ابراهیمی/ داود ابراهیمی)، ۹- شیر خفته (جمال اسکویی/ جمال اسکویی)، ۱۰- نبرد ۲ (آریا آروندی/ حسین مهاجرانی)
نگاه نو
داستانی
۱- آن دستها (آیدا پناهنده/ نزهت ریاضی)، ۲- او میایستد در گندمزار، جایی که … (بهنام صفری/ بهنام صفری)، ۳- بمباران (حبیب باویساجد/ حوزه)، ۴- پیچ (علیرضا سمیعی/ علیرضا سمیعی و گروه فیلمسازی نگاه هفتم)، ۵- پیدایم کن (علیمحمد قاسمی/ مرکز گسترش)، ۶- تلألو (امیر تودهروستا/ حسین صابری و حوزه)، ۷- چشمهای من (ایوب مروانیپور/ عادل مروانیپور و انجمن)، ۸- چه کسی از آدمها میترسد؟ (جمال شیرازیان/ انجمن)، ۹- درس امروز (حسین سپهوند/ حسین سپهوند)، ۱۰- دعای باران (مرجان ریاحی/ انجمن)، ۱۱- دنگ (حمید نجفیراد/ مرضیه پورجوادخواه)، ۱۲- دوئل (رحیم توفان/ سروش)، ۱۳- ژاکاو (منیره کریمیاقدم/ انجمن)، ۱۴- سیزده (یونس طراحی/ حوزه)، ۱۵- شما بگید چکار کنیم؟ (کمال جهانبخش/ کانون فیلم و عکس پیرانشهر)، ۱۶- قرمز جیگری (سمیرا برادری/ انجمن)، ۱۷- کسی که روی این تخت میخوابیده (هاجر سعیدینژاد/ محمدرضا سعیدینژاد)، ۱۸- کلمه (طاهره حسنزاده/ یوناتان بتکلیا)، ۱۹- لالایی برای گهواره خالی (محمدرضا رحمانی/ بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس و انجمن)، ۲۰- بودن در سکوت (مژگان رودبارانی/ مژگان رودبارانی)، ۲۱- لحظه بیزمان (فرشاد فرشتهحکمت/ مهدی رضاخانی و صداوسیما)، ۲۲- مافات (سیدوحید طباطبائیان/ انجمن)، ۲۳- مونولوگ (بهنام صفری/ بهنام صفری)، ۲۴- میتواند بدون نام باشد (کاوه قهرمان/ کاوه قهرمان)، ۲۵- نویز (بابک مینقی/ آرت فیلم)، ۲۶- یادگاری (محسن رمضانزاده/ انجمن)
مستند
۱- آهنگ کوچههای خشتی (ابوذر حیدری و مجید هاشمی/ مجید هاشمی)، ۲- اسکیزو (سعیده سپهی/ انجمن)، ۳- به بلندای کریت (شهریار صیامیشال/ مهندسین مشاور کریتکارا)، ۴- پیله (حجت هاشمی/ حجت هاشمی)، ۵- پیوند (جمشید مجددی/ صداوسیما)، ۶- توازن (محمدعلی صفورا/ ایما فیلم)، ۷- دارالمغفره (محمدتقی درنشان/ محمدتقی درنشان)، ۸- رنگ، رنج، زندگی (زهرا عبداللهیخراطی/ صداوسیما)، ۹- ریشه (سیدغلامرضا رضوی/ مرکز گسترش و شورای آموزشی و فرهنگ پیشگیریی از اعتیاد)، ۱۰- زندگی ادامه دارد (روحاله جعفری/ محمد جعفریسیاوشانی)، ۱۱- سرسره زیر پای مادربزرگهاست (کاوه کیانی/ کاوه کیانی)، ۱۲- سفر به اعماق تمدن (اصغر یوسفینژاد/ اصغر یوسفینژاد و سیدمصطفی طالبی)، ۱۳- شصت و سه (شهناز سلیمانی/ انجمن)، ۱۴- شمارش معکوس (علی ملکی/ انجمن)، ۱۵- عرض داد (غلام حافظی/ غلام حافظی)، ۱۶- فرزندان آدم (محمدرضا فتحینجفی/ محمدرضا فتحینجفی)، ۱۷- فیشینیسم (محمد پورلطفی و مهدی طرفی/ محمد پورلطفی)، ۱۸- قلههای شکسته (بهزاد خداویسی/ بهزاد خداویسی و مرکز گسترش)، ۱۹- کلوک (بهزاد رسولزاده/ تالش فیلم)، ۲۰- کاه در پوست مردگان (سجاد احمدبیگی/ انجمن)، ۲۱- لنز مات (بهرنگ دزفولیزاده/ بهرنگ دزفولیزاده)، ۲۲- من و زندگی (پناهبرخدا رضایی/ محمد زندهنان)، ۲۳- نامهای برای آندره (زهره زمانی و علی حاجیپور/ انجمن)، ۲۴- واکسن زلزه (علی زمانیعصمتی/ علی زمانیعصمتی)، ۲۵- ونگوگ اصفهان (محمدمهدی محمدی/ بهزاد خداویسی)، ۲۶- هزار و یک روز، هزار و یک راه (مسعود امینیتیرانی/ شرکت سهامی آب منطقهای یزد)
تجربی
۱- بارکد (ابراهیم شاکری/ انجمن)، ۲- بدل (ابراهیم نعمتیان/ ابراهیم نعمتیان)، ۳- بی سر و صدا (سهیل بازرگانی/ شرکت سینمایی کارآمد)، ۴- بیقراری ماهان (حمید شاطری/ حمید شاطری)، ۵- درباره ما (اعظم موسوی/ اعظم موسوی)، ۶- در کوچه باد میآید (مسعود معرفی/ انجمن)، ۷- راه شیری (احمد کاوری/ زهرا اسفندیارفرد)، ۸- روبهرو (سیاوش نقشبندی/ سیاوش نقشبندی)، ۹- روز قبل و بعد از پیدا شدن آنچه گم شده بود (حسام دادخواه/ حسام دادخواه)، ۱۰- رویاهای کودکی (کامران ابوذری/ کامران ابوذری) خارج از مسابقه، ۱۱- رویای … (سارا ساغری/ سارا ساغری)، ۱۲- رها (شهنام سجودیزاده/ صداوسیما)، ۱۳- رهزن (سیدمرتضی احمدی/ سیدمرتضی احمدی)، ۱۴- شهر آرام (محمد شیروانی/ محمد شیروانی)، ۱۵- صداکن مرا (ابوالفضل شکیبا/ انجمن)، ۱۶- عبور آزاد (جواد بهجتنژادی/ انجمن)، ۱۷- عشق (کیوان علیمحمدی و امید بنکدار/ انجمن)، ۱۸- مداد فلزی (سجاد احمدبیگی/ انجمن)، ۱۹- ناگهان تلویزیون (سعید نوری/ سعید نوری)، ۲۰- نشانهها (علی ملکپور/ انجمن)، ۲۱- نگاتیف (بهزاد رسولزاده/ تالش فیلم)، ۲۲- و اینک انسان (امیرعلی ویسی/ امیرعلی ویسی)، ۲۳- و اینک پایان … (محمد قربانی/ انجمن)، ۲۴- وحشی مهربان (مجید پیلافکن/ انجمن)، ۲۵- یکی بود یکی نبود (بهنوش زرندی/ بهنوش زرندی)، ۲۶- ؟… (امید غریبی/ امید غریبی)
پویانمایی
۱- پِلِی آل (سجاد آوینی و ابوالفضل طالونی/ سجاد آوینی)، ۲- پرنده (مهرداد سلیمانی/ مهرداد سلیمانی و گروه طراحان پاییز)، ۳- پرواز (الهام دوستحقیقی/ الهام دوستحقیقی)، ۴- خزان (امین فرامرزیان/ امین فرامرزیان)، ۵- خطچین (نیاز ساغری/ نیاز ساغری)، ۶- دابلیو دابلیو دابلیو دات سی (امیر دولتخواه/ امیر دولتخواه)، ۷- داستانی کوتاه برای عشق (لاله بندانی/ لاله بندانی)، ۸- رِد دور (حامد صحیحی/ حامد صحیحی)، ۹- روز داوری۲ (سعید شاهوردی و پگاه خرمآبادی/ سعید شاهوردی)، ۱۰- سبزهها دوباره میرویند (آرش پورنامداریان/ آرش پورنامداریان)، ۱۱- سماع (ساره شفیعیپور/ ساره شفیعیپور)، ۱۲- سیاره هفتم (آرش پورنامداریان/ آرش پورنامداریان)، ۱۳- عشق (محمود قاسمی/ انیمیشن کاشمر)، ۱۴- موجهای گمشده (امیر مهران/ امیر مهران)، ۱۵- میدان ۱۰۱- مهمان (غلامرضا عظیمی/ صبا)، ۱۶- میهمانیهای شبانه (ابراهیم ساکتی/ موسسه حور و مرکز توسعه فرهنگ اجتماعی نیروی انتظامی)، ۱۷- و چنین آغاز شد… (شهرام کاظمیزهابی/ انجمن)، ۱۸- وی لاو اِسکول (نیما نادری/ نیما نادری)، ۱۹- یکی مثل من (احمد تقوایی/ انجمن)
مسابقه سینمای بینالملل
۱- اعتماد زانی (اوسی سیپریانی)، ۲- چرخش (سوفیا کاریلو)، ۳- چاه کن (برانکو ایستوانچیچ)، ۴- آغوش باد (کائلوس پارداس)، ۵- زنی از تبار مه (اشکان احمدی)، ۶- زمان (آسا هوفلین)، ۷- کاترینای خردسال (ایوان گلوونف)، ۸- تونل (کریستوفر استیل)، ۹- هواکش (اریک وانشایک)، ۱۰- تادئو جونز (انریکو گاتو)، ۱۱- اشکهای رنگین (میلوش هولمن)، ۱۲- سه راه به سوی پدرم (علی زجاجی)، ۱۳- پیوند دوستی (مریم قربانکریمی)، ۱۴- جایی (امانوئل مورات)، ۱۵- تبانی (وانی جامین)، ۱۶- میهمانی سنگ (ایوونا بیوچیچماندیچ)، ۱۷- سرگذشت مادرم (هیو-یو چوی)، ۱۸- نقش (فرشید آذری)، ۱۹- رفتار مضحک سالی (ایزاک کوسیر)، ۲۰- ساعت شنی (لورا آلوهآ و خوزه افکو)، ۲۱- مترسک (عبدالرضا سعیدنیا)، ۲۲- برای اگنس (ماسیمو کاپلی)، ۲۳- سکوی راهآهن (یان آئوکی)، ۲۴- شاهزاده لوسنو (ج.م کیبوشی)، ۲۵- آخر هفته احیا شده (گرو گوکل و کریستین وینتر)، ۲۶- عکاس دورهگرد (شهیدالزمان بادال)، ۲۷- مونالیزا (سوتیریس دونوکوس)، ۲۸- نویز (بابک مینقی)، ۲۹- اسکار (گورو اکورنهولمن)، ۳۰- آخرین گودال (هوگ فیرلی)، ۳۱- سرزمین ماشینی (تین زانیک)، ۳۲- مرد، جاده، رودخانه (مارسلوس ال)، ۳۳- پیامی از ماورای زمین (روئل موندلائرس)، ۳۴- تمرین کاتا (سیو تا)، ۳۵- چراغبان (شان کلارک و همت شاردا)، ۳۶- روشنایی (یو سودو)، ۳۷- جیببر کوچک (آسمارا یراکی)، ۳۸- ایکاروس (ملکمنصور اقصی)، ۳۹- تناسخ (تونی چون و هویی وو)، ۴۰- درونی (پاتریک پوبل)، ۴۱- ایاگی (دونگ هیونمی)، ۴۲- توهم (ریتا فیگیریدو)، ۴۳- بازی خانگی (مارتین لاند)، ۴۴- آسمان چگونه بود وقتی تو جوان بودی؟ (جیسکا ریکلز و سانه کورتز)، ۴۵- اینانا (سودابه مجاوری)، ۴۶- هنر نزولی (تومک باگینسکی)، ۴۷- فرانسوا: اجازه اقامت (تاتیانا سوبولوا)، ۴۸- دروازههای بهشت (لوسی لی)، ۴۹- بمب هیدروژنی (نیکولاس فورهرومارتینز)، ۵۰- روز ی که خود را شناختم (ایوان بولوتنیکوف)، ۵۱- واگن خواب (اینس کاردوسو)، ۵۲- تخم مرغ (گورکی گلاسرمولر)، ۵۳- برابر، نابرابر (باربارا دوزر)، ۵۴- پیشبینی پیچیده (دوشکو گاسیچ)، ۵۵- یادداشتهای تمساح (یئولی ناح)، ۵۶- اتاق جیغ (شیدا زرینفام)، ۵۷- بادبادکهای رقصان (احمد اظهرالدین)، ۵۸- دمدمی مزاج (مانوک دپویان)، ۵۹- اتاق (یوسئوک هیون)، ۶۰- چینی (الکساندر مییر)، ۶۱- تغییر نگرش (امره کوکا)، ۶۲- پیش از طلوع (بالینت کنیرس)، ۶۳- آنسوی آینه (رولاند لانگ)، ۶۴- تولد (کاری یوسینن)، ۶۵- قوطی و دمپایی (خاون دلاکروز)، ۶۶- پس از (ت.کیم نوس)، ۶۷- تیله (گریگوری ساوتل)، ۶۸- بم، دروازه شرقی ایران (هرمز امامیخلخالی)، ۶۹- طاسی مکبین (کولم مککارتی)
سینمای معناگرا
۱- بازیگر بدلی (میرکو کوبین)، ۲- نور سفید (تاناسیس سارانتوس)، ۳- با او (نقی نعمتی)، ۴- واژه (جان مکمولین)، ۵- بذرهای خاطره (رناتو رولدان)، ۶- روحیه ورزشی (خاویر بورگس)، ۷- زمینی (کیانوش عابدی و حسام دانشور)، ۸- زمان واپسین (جی هویلی)، ۹- الهام یک راهب (لو ماهو)، ۱۰- ابر موسمی (م.اس.پراکاش بابو)، ۱۱- وعده (الکساندر کاکاواس)، ۱۲- جاودانگی (کارلوس کارهرا)، ۱۳- گستاخی (چارلی سانسونتی)، ۱۴- آخرین مزرعه (رونار رونارسون)، ۱۵- آخرین جملات هرگویدرو (گریمور هاکونارسون)، ۱۶- عشق (ولادیمیر بوریساویهویچ)، ۱۷- به خاطر من پرواز کن! (کارلوس ناوارو)، ۱۸- و من اینجا آرمیدهام (نیل بل و مارک بایلی)، ۱۹- او میایستد در گندمزار، جایی که … (بهنام صفری)، ۲۰- رویاهای کودکی (سدریک بابوش)، ۲۱- رویاپرداز (اسکار سانتوس)، ۲۲- دوناس (رافائل روبیز)، ۲۳- روشنگری (تانون ساتاروجاوونگ)، ۲۴- گریز (مهبد بذرافشان)، ۲۵- باورها (فایریس کوشارد)، ۲۶- شب کریسمس (هاکون لیو)، ۲۷- پیوستگی (تام هاپکینز)، ۲۸- دایه شکر (مینو کیانی)
بخشهای جنبی:
مرور سینمای آسیا
بزرگداشت:
مرور آثار یک فیلمساز: بیژن میرباقری
مرور آثار یک فیلمبردار: مرتضی پورصمدی
کارگاه آموزشی: پویانمایی (عبداله علیمراد)
برگزیدگان:
مسابقه ایران (مسابقه ملی و نگاه نو)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال به خاطر نگاه شاعرانه فیلمساز در ورود به دنیای لطیف یک هنرمند به (محمود یارمحمدلو) برای فیلم مستند/ شکسته، پیوسته
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفت میلیون ریال به بهترین تحقیق/ همایون امامی/ پژوهشگر و کارگردان فیلم مستند/ چشم هزار چشمه
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفده میلیون ریال به بهترین فیلم پویانمایی/ اتاق جیغ/ شیدا زرینفام
نامزدها: ماهی (میرمحمود فخرینژاد)، چت ایرونی (امیر سحرخیز) و بیشه (اصغر صفارخوزانی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ سیزده میلیون ریال به بهترین فیلم تجربی/ ضد خاطرات/ کوروش فرزانهگان
نامزدها: ایکاروس (ملکمنصور اقصی) و ایمان (بابک انوری)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفده میلیون ریال به بهترین فیلم داستانی/ قایقهای من/ صفی یزدانیان
نامزدها: کمی بالاتر (مهدی جعفری)، یک شب میهمانی (شهرام میراباقدم)، با او (نقی نعمتی) و تیرک چوبی (اشکان احمدی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هفده میلیون ریال به بهترین فیلم مستند/ منم داریوش/ وحید باقرزاده
نامزدها: پرونده هیلیاس (محمدعلی فارسی)، داریوش و بانو (فرشاد فدائیان)، غرقاب (پیروز کلانتری) و فردای دیروز (امین قدمی، علی رزاقی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ بیست و دو میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه ملی/ پرونده هلیاس/ محمدعلی فارسی
دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال و یک سکه بهار آزادی به فیلم/ کمی بالاتر/ مهدی جعفری
دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال و یک سکه بهار آزادی به فیلم/ یک شب میهمانی/ شهرام میرابقدم
برگزیدگان مسابقه ایران نگاه نو
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال به بهترین فیلم پویانمایی/ موجهای شکسته/ امیر مهران
نامزدها: پرواز (الهام دوستحقیقی) و www.c(امیر دولتخواه)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال به بهترین فیلم تجربی/ نگاتیف/ بهزاد رسولزاده
نامزدها: رویای … (سارا ساغری)، درباره ما (اعظم موسوی) و ناگهان تلویزیون (سعید نوری)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال به بهترین فیلم داستانی/ تلالؤ/ امیر تودهروستا
نامزدها: یادگاری (محسن رمضانزاده)، میتواند بدون نام باشد (کاوه قهرمان)، آن دستها (آیدا پناهنده) و او میایستد در گندمزار (بهنام صفری)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال به بهترین فیلم مستند/ واکسن زلزله/ علی زمانیعصمتی
نامزدها: پیوند (جمشید مجددی)، من و زندگی (پناهبرخدا رضایی)، لنز مات (بهرنگ دزفولیزاده) و دارالمغفره (محمدتقی درنشان)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال به بهترین فیلم بخش مسابقه نگاه نو/ آن دستها/ آیدا پناهنده
دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به فیلم/ لنز مات/ بهرنگ دزفولیزاده
دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به فیلم/ پرواز/ الهام دوستحقیقی
برگزیدگان مسابقه بینالملل
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ سه هزار دلار به بهترین فیلم پویانمایی/ اتاق/ یوسئوک هیون/ کره جنوبی
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دو هزار دلار به بهترین فیلم تجربی/ مرد، جاده، رودخانه/ مارسلوس آل/ برزیل
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ سه هزار دلار به بهترین فیلم داستانی/ نقش/ فرشید آذری/ ایران
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دو هزار و پانصد دلار به بهترین فیلم مستند/ فرانسوا، اجازه اقامت/ تاتیانا سوبولوا/ روسیه
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنچ هزار دلار به بهترین فیلم بخش بینالملل/ هنر نزولی/ تومک بالیگنسکی/ لهستان
جایره ویژه هیات داوران و دیپلم افتخار به فیلم/ تبانی/ دانی جامین/ اندونزی
جایزه ویژه هیات داوران و دیپلم افتخار به فیلم/ اتاق جیغ/ شیدا زرینفام/ ایران
برگزیدگان مسابقه معناگرا
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنج هزار دلار به بهترین فیلمنامه/ مهبد بذرافشان/ گریز/ ایران
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده هزار دلار به عنوان بهترین فیلم مشترکا/ آخرین مزرعه/ رونار رونارسون/ ایسلند و/ روشنگری/ تانون ساتاروجاوونگ/ تایلند
توضیحات:
– سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از حامیان این دوره بود.
– نشریه روزانه باعنوان نگاه و همچنین کاتالوگ این دوره با اجرای منیژه بهارلو و حسین سلطانمحمدی منتشر شد.
– محمدحسین صفارهرندی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدرضا جعفریجلوه به عنوان معاون سینمایی مسئولیت داشتند.
– نظرسنجی بهترین فیلم از نگاه تماشگران توسط روابط عمومی انجام شد.
– کتاب سینمای مستند سینمای دیگر همزمان با جشنواره عرضه شد.
– نمایش مستند من لیدر هستم با استقبال زیادی همراه شد و حضور علاقمندان فوتبال فضای سالن سینما فلسطین را به استادیوم تبدیل کرد.
– نشست بازاریابی باحضور علیرضا شجاعنوری، وحید اسفندیاری، کتایون شهابی و شیرین نادری برگزار شد.
– تیزر جشنواره توسط محمد شیروانی و گزارش تصویری توسط امیرهوشنگ دارایی ساخته شد.
– این دوره از سینمای ایران به سینما فلسطین منتقل شد.
طراح پوستر:
محمد شیروانی