نخستین جشنواره فیلم فجر (بخش فیلمهای ۸ و ۱۶ میلیمتری)
زمان برگزاری:
۱۲ –۲۲ بهمن ۱۳۶۱
مکان برگزاری:
سینما آفریقا، موزه هنرهای معاصر و تئاتر شهر
دبیر:
محمدعلی اثنیعشر (سرپرست مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)
شورای برگزاری:
سیدحسین حقگو (مسئول اجرایی)، مهدی سلیمی (امور مالی و اداری)، جواد شمقدری، اکبرحر، مسعود ترقیجاه و سیفاله صمدیان
هیات انتخاب:
سیدحسین حقگو، جواد شمقدری، اکبرحر، مسعود ترقیجاه، محمود نظرعلیان، حمید رستگارپناه و محمدمهدی حیدریان
هیات داوری:
محمد اعتصامی، سیفاله داد، حمید دهقانپور، محمود نظرعلیان و ناصر عبدالهینگار
آثار ۸ میلیمتری:
۱- ۷۲ آذرخش (عارفزاده)، ۲- آخرین رویای من (امیر سمواتی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۳- آدمها آب شدهاند (مرتضی پوراظهری/ مرتضی پوراظهری)، ۴- آژیر (آرتوش مهریخانی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۵- آنروز که رحیم آمد (سیدنورالدین خلخالی)، ۶- آنسوی تپهها (محمدعلی مشکینی)، ۷- آنکه گفت…! (محمدرضا صحرایی/ محمدرضا صحرایی)، ۸- آنکه همراهم بود (علی عبدیزاده)، ۹- آواره (رضا عزیزی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۱۰- اتحاد سبز (کار گروهی)، ۱۱- اردوگاه آوارگان جنگی (کار گروهی)، ۱۲- ارمغان شیاطین (حمید اخوان/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۱۳- استبداد و آزادی (زهره عظیمیان/ زهره عظیمیان و حشمت ثابتقدم)، ۱۴- اسلحه (غفاری)، ۱۵- الفبای انقلاب (حمیدرضا آشتیانیپور/ حمیدرضا آشتیانیپور)، ۱۶- امیر پایین محله (محمود نظرعلیان)، ۱۷- انقلاب (شهاب رضویان/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۱۸- ایران ایران ایران (احمد مولوی/ احمد مولوی)، ۱۹- ایمان (رضا منشیزاده/ رضا منشیزاده و اداره کل ارشاد اسلامی فارس)، ۲۰- بادکنک (مجید مسکنی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۲۱- برادرم (کیوان خلیلپور/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۲۲- بش زن (طیب)، ۲۳- بعد از انجماد (سعید سلاحچی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۲۴- بغض (حسین شریفی/ حسین شریفی)، ۲۵- بهیاد پیری (مصطفی چیتگر)، ۲۶- بیتالمقدس (غلامرضا رمضانخانی/ جهاد سازندگی)، ۲۷- بیجینگر (علی طالبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۲۸- بیهق (طیب)، ۲۹- پرواز (حسن میرچولی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۳۰- پل (کار گروهی)، ۳۱- پنجره (یداله لوعفری/ پورعبداله)، ۳۲- تبعیض (محمود ذهبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۳۳- تشییع جنازه شهدای ساوه (نصرتاله خروج/ نصرتاله خروج)، ۳۴- تصاویری از حاشیه شهر (کار گروهی)، ۳۵- تعزیه حر ریاحی (محمود نظرعلیان)، ۳۶- تعزیه حضرت عباس (محمود نظرعلیان)، ۳۷- تلاش برای تهیه آتش (نصرتاله خروج)، ۳۸- توپ، توپ، بچهها (کامبیز بزرگنیا/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه)، ۳۹- تهیه نان در روستا (نصرتاله خروج)، ۴۰- جنگ و صلح (محمد ابراهیمی/ محمد ابراهیمی)، ۴۱- چهارشنبه سوری، نه (محمود قاسمپور/ محمود قاسمپور)، ۴۲- چهل شاهد (کار گروهی/ ستاد تبلیغات جنگ)، ۴۳- حسنک کجایی (کار گروهی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۴۴- حلقه (مرتضی پوراظهری)، ۴۵- حماسه شهدا در ۲۲ بهمن (محمود ذهبی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۴۶- خارش و بالش (کار گروهی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۴۷- خانه سنگی (مجتبی طایفهچمنی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۴۸- خروس (بهروز بورنگ/ بهروز بورنگ)، ۴۹- خروش (مصطفی چیتگر/ مصطفی چیتگر)، ۵۰- خشت (علیرضا سلمان/ علیرضا سلمان)، ۵۱- درس امروز (غلامرضا کریمی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۵۲- دوچاهی (طیب/ جهاد سازندگی)، ۵۳- دوری از برزخ (محمدرضا غفاری/ محمدرضا غفاری)، ۵۴- دیر بود آمدنش (طیب)، ۵۵- دیوار (محمود نظرعلیان/ محمود نظرعلیان)، ۵۶- رابطه (حمیدرضا دولتخواه/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون و کتابخانه سبزوار)، ۵۷- راه شهید (نصرتاله خروج)، ۵۸- رسانه ( کار گروهی)، ۵۹- روز جهانی قدس (حمید همتی/ حمید همتی)، ۶۰- روزنامهفروش (جلیل سنائی/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه شماره ۲ اصفهان)، ۶۱- زندهها در خاک (داود رئیسی/ کانون تبریز)، ۶۲- سپیدارهای بلند گچی (جواد ثابتقدم/ جواد ثابتقدم)، ۶۳- ستاد پشتیبانی جبهههای غرب کشور (کار گروهی)، ۶۴- سوک بودن (مصطفی چیتگر)، ۶۵- سوگ (کامبیز بزرگنیا)، ۶۶- سه گاو (کار گروهی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۶۷- شب (حمیدرضا دولتخواه/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۶۸- شکوفههای انقلاب (کاظم ایزدی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۶۹- شهادت در سنگر دیگری (طیب)، ۷۰- شهدای فتحالمبین ( کار گروهی)، ۷۱- صادق بالاجازاده (محمود نظرعلیان)، ۷۲- صبر (محمدرضا رهبر/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۷۳- صفرها (مرتضی ایمانی/ مرتضی ایمانی)، ۷۴- طاعون (علیاکبر قربانی)، ۷۵- طلوعی در خون (سراجیان)، ۷۶- عاشورا در خرمآباد (محمود نظرعلیان)، ۷۷- عاشورای ۵۹ (محمدتقی شمخانی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۷۸- عاشورای انقلاب (حجتاله رشنو)، ۷۹- عاشورای تهران ۵۷ (علیمحمد سوزنچی/ علیمحمد سوزنچی)، ۸۰- علت (محمدعلی مشکینی/ کانون تبریز)، ۸۱- غارتگران (طیب/ علیاکبر طیب و امور تربیتی منطقه ۱۲ تهران)، ۸۲- قفس (حسن میرچولی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۸۳- قفس عجز (مصطفی چیتگر)، ۸۴- قندی میشن (مرتضی ایمانی)، ۸۵- قیام (مرتضی ایمانی)، ۸۶- کارت تبریک (حسین خندان/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۸۷- کارخانه قند آبکوه مشهد (کار گروهی)، ۸۸- کفش کتانی ( حسن اخوانزاده/ مرکز آموزش فیلمسازی و عکاسی کتابخانه سبزوار)، ۸۹- کفش نو (موسیالرضا دولتآبادی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۹۰- گریز (مصطفی چیتگر)، ۹۱- گل سرخ (حمید شریفی/ اداره کل ارشاد اسلامی فارس)، ۹۲- لاجرم خون (غلامرضا رضوی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۹۳- لویینه (حجتاله رشنو/ حجتاله رشنو)، ۹۴- ماهی (منظره سهرابی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۹۵- ماهی بزرگ و یک تجربه (حسین خورزقی)، ۹۶- مبصر (علیاکبر قربانی)،
۹۷- مروری بر آستان باستانی دامغان (ناصر افشار/ ناصر افشار)، ۹۸- مسجد در جنگ (حسین مروی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۹۹- معبر (علیاکبر قربانی)، ۱۰۰- معراج (محمدرضا عزیزی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۱۰۱- معرکه (ابراهیم نوچی/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور همدان)، ۱۰۲- من برای جنگ ( غلامرضا کریمی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۱۰۳- من هم دوست دارم، اما (علی نیاکام/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون و کتابخانه شماره ۴ شیراز)، ۱۰۴- میلاد خورشید در خون (رسول خامهیار/ رسول خامهیار)، ۱۰۵- میلاد عاشورا (اصغر جاوید/ اصغر جاوید)، ۱۰۶- نامگذاری شده (بهروز مشهدی/ بهروز مشهدی)، ۱۰۷- نجات (محمدرضا غفاری/ محمدرضا غفاری)، ۱۰۸- ندای وجدان (مسعود تشکری/ مسعود تشکری)، ۱۰۹- نماد (مرتضی ایمانی)، ۱۱۰- نمازجمعه (امیر یزدانی/ مرکز آموزش فیلمسازی کانون)، ۱۱۱- نوشتههای روی دیوار (حسین مهدیزاده/ کانون تبریز)، ۱۱۲- نهضت (مشکینی)، ۱۱۳- وابستگی (خشکباری)، ۱۱۴- هدف (مصطفی چیتگر/ مصطفی چیتگر)، ۱۱۵- هدیه شادی (بهزاد موسوی/ بهزاد موسوی)، ۱۱۶- همسایه (بهروز طاهری/ قاسم کاوسی و بهروز طاهری)، ۱۱۷- یک روز در مدرسه (کار گروهی/ علیاکبر طیب و امور تربیتی منطقه ۱۲ تهران)
آثار۱۶ میلیمتری :
۱- آبادان شهر مظلوم (کار گروهی)، ۲- آخرین اعلامیه (حمید لیقوانی/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۳- آری اینچنین بود برادر (کار گروهی)، ۴- آزادی آمریکائی (پرویز کلانتری طالقانی/ کانون)، ۵- آفتابپرست (طباطبائی)، ۶- آفرین برادرم آفرین (مجید افشاریان)، ۷- آمریکا نابود است (حسن آقاکریمی/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۸- آن شبهای حکومت نظامی (علیاصغر عسکرون)، ۹- آنها که در انتظارند (حسن کاربخش/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، ۱۰- آیات احادیث – سوره اعراف (کار گروهی)، ۱۱- آیات احادیث – سوره جمعه (کار گروهی)، ۱۲- آیات احادیث – سوره سجده (کار گروهی)، ۱۳- آیات قرآن – آل عمران ۱۹۲ (کار گروهی)، ۱۴- آیات قرآن – نساء ۳۰ (کار گروهی)، ۱۵- انهدام اسکله البکر (فیروز ملکزاده/ کانون)، ۱۶- با هم برای ایثار (رضا خزائلی پارسا/ دفتر پژوهشی هنر ایرانی)، ۱۷- بچههای دیار صفا (سعید حاجیمیری/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۱۸- بر بال ملائک، ۱۹- بهداشت دندان (عباس کیارستمی/ کانون)، ۲۰- بهکدام مکتب است این؟ (منوچهر عسگری/ صداوسیما)، ۲۱- پایان دنیای زاید (بهزاد موسوی/ بهزاد موسوی)، ۲۲- پرواز (خوشخرام/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۲۳- جانبازان (افسانه حافظی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، ۲۴- جبهه انقلاب (علی پزشکی/ اداره کل ارشاد اسلامی)، ۲۵- جستجو (جواد حبیبزاده/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، ۲۶- جنگ (محمدرضا سپهداری/ محمدرضا سپهداری)، ۲۷- حدود تاریخ (محمدرضا اسلاملو)، ۲۸- حدیث پایداری (ناصرالدین خیرآبادی/ رضا رخصتپناه)، ۲۹- حماسه جانبازان (عبدالرضا بهارمست/ شهیدغلامحسین خمیریان و عبدالرضا بهارمست)، ۳۰- خرمشهر ۶۱ (محسن راستانی و داریوش آشوری/ دانشکده صداوسیما)، ۳۱- درخت آزادی (هوشنگ خوشسیما/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۳۲- دزفول ۵۹ (رضا رخصتپناه و عسگرینژاد/ مرکز فیلمبرداری گروه مخابرات ستاد مشترک ارتش)، ۳۳- دوباره میآیم (کیوان شبدیز/ مجتمع دانشگاهی هنر)، ۳۴- دیدار در جبهه (ناصر مهدیپور/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، ۳۵- راهیان شهادت (امیرفرشید طالبزاده/ جهاد سازندگی)، ۳۶- روایت رزم (فرامرز باصری/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۳۷- زائر (محمدرضا دارین/ صداوسیما)، ۳۸- سرودی ناتمام (حسن آقاکریمی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، ۳۹- سند زنده (اصغر بیچاره/ اصغر بیچاره)، ۴۰- سنگر وحدت (خوشخرام/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۴۱- شکست حصر آبادان (رخصتپناه/ ستاد مشترک ارتش)، ۴۲- شهادت طلبان (کار گروهی)، ۴۳- طلوع (اسماعیل رحیمزاده/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۴۴- علمدار (مرادی)، ۴۵- فقیر و غنی (اکبر حر/ صداوسیما)، ۴۶- فلسطین (عبدالکریم قاسمی وجودی/ مجتمع دانشگاهی هنر)، ۴۷- قصه بیداری (سناریست/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، ۴۸- قصه حسین (جلیلی)، ۴۹- قوای صلح – جرم ما این است (سینا صادقیان)، ۵۰- کودک و انقلاب (/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۵۱- کوردلان (ابراهیم حاتمیکیا/ مرکز اسلامی فیلمسازی آماتور)، ۵۲- کورهپز خانه (محمدرضا مقدسیان/ کانون)، ۵۳- گل سرخ شهادت (عبدالرضا بهارمست/ عبدالرضا بهارمست)، ۵۴- لبیک یا امام (جنتخواه دوست)، ۵۵- لوطی عنتری با شیطان بزرگ (کار گروهی/ اصغر بیچاره)، ۵۶- ما انقلاب کردیم ( شبیری/ ستاد برگزاری مراسم دهه فجر)، ۵۷- ماجرای رحیم (امیرحسین قهرائی/ میترا خامنهای)، ۵۸- نبرد حق – خرمشهر، شهر خون، شهر عشق (حقیقی/ صداوسیما)، ۵۹- نخلستان خونین (کار گروهی)، ۶۰- هدف چه بود (سریه شناسی/ محمود جعفریان)، ۶۱- همهجا جنگ (نیکزاده/ مرکز اسلامی مطالعات هنری و فیلمسازی)، ۶۲- یا زهرا (جواد شمقدری/ سازمان تبلیغات اسلامی)، ۶۳- یک جلوش بینهایت صفر (طاهری)
برگزیدگان:
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند جنگی/ بر بال ملائک/ محمود بهادری
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند داستانی/ من و مش کاظم/ تهرانی
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند گردآوری شده/ آمریکا نابود است/ کریمی
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ/ خرمشهر شهر خون، شهر عشق/ منوچهری
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه جنگ/ بکدام مکتب است این/ منوچهر عسگرینسب
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند اجتماعی/ به شاگرد/
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی/ یا زهرا/ جواد شمقدری
دیپلم افتخار بهترین موسیقی متن/ یا زهرا/ اسماعیل تهرانی
دیپلم افتخار بهترین موسیقی سوژه عروسکی/ با هم برای ایثار/ رضا خزائلی
دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری مستند/ خرمشهر ۶۱/ محسن راستانی
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی/ بچه های دیار صفا/ سعید حاج میری
دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری/ علمدار/ طباطبایی
دیپلم افتخار بهترین بازیگر/ علمدار/ مجید افشاریان
دیپلم افتخار بهترین نورپردازی ۸ میلیمتری/ زیر گنبد کبود/ یوسف اکرمی
دیپلم افتخار بهترین مستند بلند جنگی/ چهل شاهد/ کار گروهی
دیپلم افتخار بهترین فیلم داستانی/ درس امروز/ غلامرضا میرکریمی
دیپلم افتخار بهترین تصویر و متن/ ابراهیم کیهانی
توضیحات:
– این دوره در دل اولین جشنواره فیلم فجر توسط اداره کل تحقیقات و روبط سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد.
– در این دوره ۱۱۷ فیلم ۸ میلیمتری و ۶۱ فیلم ۱۶ میلیمتری به نمایش درآمد.
– دو شماره بولتن با اجرای بزرگمهر رفیعا منتشر شد.
– آنونس جشنواره توسط حسن آقاکریمی ساخته شد.
طراح پوستر:
مرتضی ممیز