پنجمین دوره

پنجمین دوره

پنجمین جشنواره سینمای جوان

زمان برگزاری:
۶ –۱۲ فروردین ۱۳۶۶

مکان برگزاری:
موزه هنر‌های معاصر

دبیر:
پرویز صمدی مقدم

هیات داوری:
داریوش ارجمند، ابوالفضل جلیلی و ابراهیم حاتمی‌کیا

آثار:
فیلم‏های ۸ میلیمتری
فیلم‏های ۱۶ میلیمتری
مسابقه عکس حرفه‏ ای
مسابقه عکس جوان

بخش‌های جنبی:
نگاهی به جشنواره‏های استانی/ در مسیر تجربه/ تجربه اول/ مروری بر دیگر جشنواره‌ها/ مرور بر عکس‏های برگزیده/ جشنواره‏های عکس استانی

برگزیدگان:
بخش ۸ میلیمتری
برگ سیمین بهترین فیلمبرداری/ انتقال/ مهدی برادر‌خامنه/ کرمان
برگ سیمین بهترین فیلمنامه/ ترا من چشم در راهم/ خسرو اسدی/ خرم‌آباد
برگ سیمین بهترین کارگردانی/ انتقال/ محمد اسلامی/ کرمان
برگ سیمین بهترین نقاشی متحرک/ پایان طفولیت/ مهران سپهران/ تهران
برگ سیمین بهترین فیلم مستند/ انگور/ مجید خسروزاده/ ارومیه
برگ سیمین بهترین فیلم داستانی/ همبازی/ فرزانه رحیم‌پور/ اصفهان
برگ سیمین بهترین برگزیده استانها/ وارثین/ فرشته سرابندی/ زاهدان
برگ سیمین بهترین فیلم بخش جنگ/ از خرمشهر تا ابدیت/ علیرضا اسلامیان

بخش فیلم‌های ۱۶ میلیمتری
برگ سیمین بهترین فیلمبرداری/ جای‌پا/ اصغر جاوید/ زنجان
برگ سیمین بهترین فیلمنامه/ او مثبت/ مهدی حقی/ قم
برگ سیمین بهترین تدوین/ تولدی در آتش/ الله‌کرم رضائی‌زاده/ تهران
برگ سیمین بهترین کارگردانی/ ساحل نخل‌های سرخ/ جواد شمقدری/ تهران
برگ سیمین بهترین فیلم مستند/ انتظار/ علی آقا‌بابایی/ تهران
برگ سیمین بهترین فیلم داستانی/ جای پا/ محمود نظرعلیان/ زنجان
جایزه ویژه داوران به تهیه‌کننده فیلم/ ساحل نخل‌های سرخ/ مرکز گسترش سینمای تجربی و نیمه‌حرفه‌ای/ تهران

بخش عکس
الف) عکاسان جوان
یادواره افتخار در موضوع دفاع مقدس(نفر دوم)/ حسن شکیب‌زاده، مهدی رحیمیان/ قزوین –تهران
یادواره افتخار در موضوع دفاع مقدس(نفر سوم)/ هوشنگ سلامت/ تهران
جایزه ویژه در موضوع دفاع مقدس/ لاله شرکت/ تهران
برگ سیمین و یادواره در موضوع زندگی(نفر اول) حسینعلی قربانی‌افخمی/ گرگان
یادواره افتخار در موضوع زندگی(نفر دوم)/ مسعود زنده‌روح/ تهران
یادواره افتخار در موضوع زندگی(نفر سوم)/ فیروز نوروزی/ تهران
یادواره افتخار در موضوع فرهنگ و هنر (نفر دوم)/ عباس اشرفی‌چهل‌حجره- بهناز گلعنبری/ تهران
یادواره افتخار در موضوع فرهنگ و هنر(نفر سوم)/ حسین سیدشاکری/ تهران
یادواره افتخار در موضوع طبیعت(نفرات دوم)/ بهنام منادیزاده- هرمز قبادی/ تهران- قائم‌شهر
یادواره افتخاردر موضوع طبیعت(نفر سوم)/ علی غلامی/ بوشهر
دیپلم افتخار در موضوع فنون عکاسی/ ناصر حکمی/ کرج
دیپلم افتخار در موضوع فنون عکاسی/ توکل شهبازی/ تهران
دیپلم افتخار در موضوع فنون عکاسی/ مجتبی آقایی/ تهران
ب) عکاسان حرفه‌ای
برگ سیمین، یادواره افتخار در موضوع زندگی/ کامران جبرئیلی/ تهران
برگ سیمین، یادواره افتخار در دفاع مقدس/ امیرعلی جوادیان/ تهران
جایزه ویژه داوران در موضوع دفاع مقدس/ سعید صادقی/ تهران
یادواره افتخار به عکس طنز نمایشگاه/ عباس اشرفی‌چهل‌حجره/ تهران
یادواره افتخار به عکس برگزیده استان‌ها/ هادی اسلام‌پناه/ کرمان
توضیحات:
– بخش عکس با موضوعات دفاع مقدس، زندگی، فرهنگ و هنر، طبیعت ایران و فنون عکاسی برگزار شد.
– سخنرانی‏های بخش عکس این دوره به موضوعاتی چون شاخه های عکاسی (بهمن جلالی)، عکاسی سه بعدی (اکبر عالمی) و عکاسی و جنگ (امیرعلی جوادیان) اختصاص داشت و نقد عکس های جشنواره بر عهده بهمن جلالی بود.
– از سخنرانی بخش فیلم نیز می‏توان به انقلاب هنری و هنر انقلابی (محمد رجبی)، سینمای تجربی و ضرورت آن (سیدمحمد بهشتی)، زبان-ساخت-آفاق دریچه‏ای بر ادبیات نمایشی (پرویز زاهدی)، جامعه و هنر (حسن حبیبی)، بحثی درباره موسیقی فیلم (سیدمحمد میرزمانی) و تمهیدات سینمایی همراه با فیلم‏های نور و دنیای جدید (علی‏اصغر آگه‏بنایی) اشاره کرد.
– ۵۰۰ فیلم ۸ و ۱۶ میلیمتری به دفتر جشنواره رسید که از میان آنها ۷۹ فیلم به بخش مسابقه راه پیدا کرد، همچنین از مجموع ۳۰۸۰ عکس ارسالی از ۲۵۷ عکاس ۴۹۴ عکس برای مسابقه انتخاب شد.