پانزدهمین دوره

پانزدهمین دوره

پانزدهمین جشنواره سراسری و سومین جشنواره بین‌المللی سینمای جوان

زمان برگزاری:
۲۴-۲۸ فروردین ۱۳۷۷

مکان برگزاری:
فرهنگسرای بهمن

دبیر:
محمدحسین صوفی

شورای برگزاری:
علیرضا کریمی‌صارمی (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بین‌الملل)

هیات داوری:
بخش فیلم: ناصر تقوایی، کمال تبریزی، احمد الستی، کیوان جهانشاهی، غلام حیدری، محمد داودی، بهرام دهقانی، مجتبی راعی و احمد طالبی‌نژاد

بخش عکس: جهانگیر چراغی، محمد غفوری، احمد ناطقی، مسعود زنده‌روح‌کرمانی، مجتبی آقایی‌سربرزه

آثار:
مسابقه چشم‏انداز سرزمین زیبای ما
۱- از گره تا … (طاهره حاج‏حسینی/ انجمن)، ۲- اسرار خاموش (عطااله ابراهیمی/ انجمن)، ۳- انبرا دشا (مجید موقری/ انجمن)، ۴- ایل بایرامی (عید ایل) (مهرداد اسکویی/ انجمن)، ۵- به سوی افق (غلامعلی باجلانی/ انجمن)، ۶- خندق (فروزان کهوری‏نژادبندری/ انجمن)، ۷- روزنه‏ای به نور (محمدحسین دهقانی/ انجمن)، ۸- سایاچی (احد عبادی/ انجمن)، ۹- سواس (اسداله فولادی/ انجمن)، ۱۰- کلو (احمد کاوند/ احمد کاوند و انجمن)، ۱۱- گنبد برفی (علی ملک‏پور/ انجمن)، ۱۲- نخود (شوکت امین‏شریف/ انجمن)، ۱۳- یک امید، یک بهار (خسرو سینا/ خسرو سینا و انجمن)

مسابقه فیلم‏های ۱ دقیقه‎ای
۱- آبکش (محمدرضا جهان‏پناه و نوذر جهان‏پناه/ انجمن)، ۲- بابا آب داد (محمدرضا رحمانی/ وزارت ارشاد)، ۳- بی‏طناب (ابوالفضل حاجی‏غلامی/ انجمن)، ۴- تلفن (امیرشهاب رضویان و مهرداد محتشمی/ هیلاج)، ۵- خداحافظ رفیق (محمدرضا بندی‏خلف/ انجمن)، ۶- سکوت گربه‏ها (عبدالرضا زهره‏کرمانی/ انجمن)، ۷- سینما (داور نجفی/ انجمن)، ۸- طمع (مرتضی قربانی/ انجمن)، ۹- نگاه شکسته (بهزاد رسول‏زاده/ انجمن)، ۱۰- و تنها تصویر است که می‏ماند (جواد دهقانی/ انجمن)

مسابقه آزاد (غیر حرفه‏ای)
۱- آوای مهر (حسین طالبی/ انجمن)، ۲- به دنبال تناسب (محبوبه ملکی/ انجمن)، ۳- تا انتها، حضور (احسان کاظمی/ انجمن)، ۴- ترانه‏های سبز (ناصر خالدیان/ انجمن)، ۵- تندیس باد (سیدغلامرضا نعمت‏پور/ انجمن)، ۶- چاه (علی ایزد‏پرست/ انجمن)، ۷- چرخ (داور نجفی/ انجمن)، ۸- چشم (محمدرضا جهان‏پناه، نوذر جهان‏پناه و شیرین برق‏نورد/ انجمن)، ۹- دلنوا (منیژه محمدنژاد/ انجمن)، ۱۰- دوست ما آب (مهری گرمسیر/ انجمن)، ۱۱- راهبان (سیدحسین امامی/ انجمن)، ۱۲- راهی که اختیار نکردیم (محمد اسدزاده/ محمد اسدزاده)، ۱۳- رویای کودکانه (صحبت‏اله امیدی/ انجمن)، ۱۴- زمستانی دیگر (فاطمه عدل‎شناس/ انجمن)، ۱۵- سایه‏های سبز (عصمت بیات/ انجمن)، ۱۶- سبز یعنی زندگی (آیدین تجدد/ آیدین تجدد)، ۱۷- سمفونی آتش (کار گروهی هنرجویان آموزشگاه آزاد/ آموزشگاه آزاد سینمایی عکاسی خراسان)، ۱۸- شفا (حسن صلح‏جو/ حسن صلح‏جو)، ۱۹- صدای پر پروانه (شهنام سجودی‏زاده/ انجمن)، ۲۰- صلوه ظهر (لیلا سعدی/ انجمن)، ۲۱- عصر ما (احسان نوروزی/ انجمن)، ۲۲- عکاسخانه (شاهد احمدلو/ مجید قدوسی)، ۲۳- عکس (مجتبی وطن‌خواهان/ انجمن)، ۲۴- قاصد (مسعود صفری/ مسعود صفری)، ۲۵- کماندار بزرگ کوهساران (افسر شفیعی/ افسر شفیعی)، ۲۶- لکه‌های بارانی (بهزاد مولود/ انجمن)، ۲۷- مثل چتر بچه‌ها (نقی نعمتی/ انجمن)، ۲۸- مسافران (علی زمانی‌عصمتی/ محسن عظیمی‌نیا)، ۲۹- مشکل (کیانوش دالوند/ انجمن)، ۳۰- مرا ببوس (سیدمجتبی حسینی/ انجمن)، ۳۱- مراسم عید در روستای گازیر (نادر ساعی‌ور و جعفر محمد‌زاده/ انجمن)، ۳۲- مکالمه (شیرین برق‌نورد/ انجمن)، ۳۳- موراشین (فرهاد ارشدی/ انجمن)، ۳۴- نردبان (زهره بیاد/ انجمن)، ۳۵- نشانی از خورشید (محسن نیک‌نژاد/ انجمن)، ۳۶- نگاهی دیگر (علی کفراش/ انجمن)، ۳۷- نیایش (فرانک احمدی/ انجمن)، ۳۸- هدف کور (ابوالقاسم آقابابایی/ انجمن)، ۳۹- هم آغوش صید (پیمان نهان‌قدرتی/ انجمن)، ۴۰- یَندَه بِه دُوملهَ (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)

مسابقه آزاد (حرفه‏ای)
۱- آنا (کریم عظیمی/ انجمن)، ۲- از بهشتی که می‌آییم (مهرداد اسکویی/ انجمن)، ۳- انتظار (مهدی حسینی‌وند/ مرکز گسترش)، ۴- بچه‌های چای بویی (همایون امامی/ محمد کیانی و صداوسیما)، ۵- تلاش (مهرزاد شورکی و علی رفیع‌زاده/ مریم شعربافیصداوسیما)، ۶- دوست نادان (حسن ساروقی/ انجمن)، ۷- سفالینه (محمود زنده‌نام/ محمود زنده‌نام و صداوسیما)، ۸- سنگواره (سعید تارازی/ انجمن)، ۹- سی‌پی سبز (سلیمان رضایی/ انجمن)، ۱۰- شب (مسعود امینی/ مسعود امینی و مرکز گسترش)، ۱۱- صدای خاک (رهبر قنبری/ وزارت ارشاد)، ۱۲- کودک، رویا، خورشید (محمود کوچک‌زاده/ انجمن)، ۱۳- گردش سایه‌ها (نادر معصومی/ انجمن و تولید فیلم و عکس گیلان)، ۱۴- مکاشفات درباره جهت (امیرشهاب رضویان/ هیلاج)، ۱۵- مهمانی (بهمن قبادی/ بهمن قبادی)، ۱۶- نان آور (مهرداد خوشبخت/ مرکز گسترش)، ۱۷- نسیم یک شب سرد زمستانی (وحید موسائیان/ انجمن)، ۱۸- نقش خورشید نقش ماهی (سعید اکبریان/ محمدرضا سرهنگی و صداوسیما)، ۱۹- نینوا (شاهرخ دولکو/ مؤسسه فرهنگی هنری رزمندگان اسلام)، ۲۰- هویت (پروانه افشاری‌پور/ انجمن)

مسابقه بین الملل
۱- ۳٫٫٫۹۱،۲(پرازن کرانجک)، ۲- آینده در گذشته (اریک پیندا)، ۳- اعتراض آهنین (ریر میشلز)، ۴- اورپو و تورپو (لیزا هلمینن و مارجوت ریمینن)، ۵- اورژانس (آرتور یوف)، ۶- اویرکا (شوماخر)، ۷- بچه سیوتا (آمود دبری)، ۸- تونی (سیمون پینیل)، ۹- چگونه نامه‌های عاشقانه بنویسیم (لیکان تروپ)، ۱۰- حالا دیگه خیلی پیر (دیوید کارایون)، ۱۱- خاطرات (ماکس هانسلی)، ۱۲- خورشید یک زرافه زرد است (آنتونیا رینگ‌بوم و یانا پوسکالا)، ۱۳- دشمن (هروی رنو)، ۱۴- سرسخت (الیور مگاتون‌فونتانا)، ۱۵- سه چرخه (الکساندر مهرینگ)، ۱۶- شلیک (تری مندوزا)، ۱۷- کالبد شکافی (ویچچ ویکارک)، ۱۸- لاپوپی (سارا لوی)، ۱۹- لحظه‌هایی از زمان (ویله سوهونن)، ۲۰- مردن از خنده (استفان بویلاک)، ۲۱- ملاقات با ناخدا، ۲۲- میدان (اندی کورای)، ۲۳- نشان سری (شوماخر)، ۲۴- یک روز از زندگی کوکو ساعت (لون‌‌جین چیمد)، ۲۵- یک شلیک دیگر (کار گروهی)، ۲۶- یکی بود یکی نبود (جان سرپنتلی)

بخش‏های جنبی:
مسابقه بخش عکس

بزرگداشت:
مروری بر آثار یک کارگردان: فرشاد فدائیان

برگزیدگان:
مسابقه چشم انداز سرزمین زیبا‌ی ما
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی فیلم مستند / کلو / احمد کاوند / بروجرد
مسابقه فیلم‌های یک دقیقه‌ای
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی فیلم پویانمایی / تلفن / امیرشهاب رضویان / همدان
مسابقه آزاد (غیر حرفه‌ای)
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم داستانی / یندبه ‌دومله / بهزاد رسول‌زاده / تالش
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم مستند / چرخ / داور نجفی / اردبیل
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین تیتراژ / از گره تا… / محمود عسگری / بندرعباس
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم پویانمایی / به دنبال تناسب / محبوبه ملکی / نجف‌آباد
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمبرداری / زمستانی دیگر / بیتا کاروان‌ثانی / ارومیه
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین کارگردانی / یندبه‌ دومله / بهزاد رسول‌زاده / تالش
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین تدوین / هم‌آغوش صید / آمنه دهقان / رشت
جایزه ویژه هیات داورن شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی به خاطر نگاه امیدوارانه / یندبه ‌دومله / بهزاد رسول‌زاده / تالش
مسابقه آزاد (حرفه‌ای)
در زمینه پویانمایی و مستند، هیات داوران هیچ فیلمی را به عنوان اثر برگزیده معرفی نکرد.
تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم داستانی / سی‌پی سبز / سلیمان رضایی / گرگان
جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی به خاطر توجه انسانی به همبستگی ادیان / از بهشتی که می‌آییم / مهرداد اسکویی / تهران
مسابقه بین‌الملل
جایزه اول شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم داستانی / بچه سیوتا / آمودبری / فرانسه
جایزه دوم شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم پویانمایی / زندگی مرغ کوکو / لون جین‌چیمد / لهستان
جایزه سوم شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلم مستند / کلو / احمد کاوند / ایران
جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس جشنواره، لوح افتخار و جایزه نقدی به خاطر ظرافت نگاه به موضوع مرگ و زندگی / یندبه ‌دومله / بهزاد رسول‌زاده / ایران

توضیحات:
– نشست تخصصی جشنواره باحضور دکتر احمد الستی برگزار شد.
– در حاشیه این دوره نمایشگاهی از مطبوعات و کتاب سینمایی برگزار شد.

طراح پوستر:
بابک فروتنی