وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از جشنواره سی‌و‌چهارم: جشنواره امسال در فضای سینمایی‌تری برگزار می‌شود/نباید فیلم کوتاه را از اکران در سالن‌های سینما محروم کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از جشنواره سی‌و‌چهارم:  جشنواره امسال در فضای سینمایی‌تری برگزار می‌شود/نباید فیلم کوتاه را از اکران در سالن‌های سینما محروم کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز خوشحالی از این‌که جشنواره امسال در فضای سینمایی‌تری برگزار می‌شود، مهمان روز سوم سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران شد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان بازدید از سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در گفتگو با ستاد خبری جشنواره گفت: ما نیاز مبرمی به ایجاد فضای ثابت برای جشنواره‌های سینمایی داریم و در مجموع اصل این نکته که جای ثابتی برای برگزاری نمایشگاه‌های سینمایی داشته باشیم، یک تقاضای جدی و مطالبه قدیمی است. امیدواریم هم شرایط و هم منابع مالی اجازه بدهد تا این اقدام صورت بپذیرد.

او ادامه داد: خوشبختیم جشنواره فیلم کوتاه، امسال درمحیط سینمایی‌تری برگزار می‌شود و این محیط سینمایی به افرادی که به این فضا می‌آیند کمک بیشتری می‌کند تا در یک محیط فرهنگی به گفت‌و‌گو بپردازند.

او درباره اهمیت اکران فیلم کوتاه در طول سال و در فضاهای متنوع فرهنگی گفت: فیلم کوتاه  چه در فضای داخلی و چه در فضای بین‌المللی یک فرصت خاصی برای ما ایجاد کرده واین فرصت روزبه‌روز  رو به افزایش است و طبعا افزایش این فرصت در فضای تولید اقتضای آن را می‌کند که در فضای اکران هم تمهیداتی را در نظر داشته باشیم.

صالحی اظهار داشت: فیلم کوتاه به علت محمل‌ها و حامل‌های متنوعی که دارد صرفا به اکران در سالن‌ها احتیاجی ندارد. اکران سالن‌ها هم یکی از فرصت‌های عرضه و ارائه فیلم کوتاه است و نباید فیلم کوتاه را از اکران در سالن‌های سینما محروم کرد و دیدن‌های جمعی که خود هیجان و جذابیت‌های خاص خودش را دارد را در اختیار فیلم کوتاه نیز قرار داد.

او گفت: دوستان در سازمان سینمایی با توجه به قابلیت‌هایی که در فیلم کوتاه پیدا کردیم و جایزه‌های متنوعی که در فضای بین‌المللی داریم و فضایی که در محیط داخلی هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ کیفیت داریم به فکر جدی‌تری درباره نحوه اکران فیلم کوتاه خواهند افتاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انجمن سینمای جوان مسؤولیت‌های متعددی دارد و همان‌گونه که از عنوان آن مشخص است، پویش جوانان در سینما را فعال‌تر و زنده‌تر نگه داریم. یک بخش این پویش جوانانه در سینما آموزش است و یک بخش آن تولید است؛ آموزش مقدمه تولید است و ما باید به آموزش فکر کنیم، محیط‌های جوانانه از تولیدات جوانانه سرشار‌تر شود، اتفاقی که خوشبختانه در جشنواره فیلم کوتاه رخ داده است و در سینمای مستند هم این اتفاق افتاده است.

 

سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۵ تا ۳۰ مهرماه به دبیری سیدصادق موسوی در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.