نهمین دوره

نهمین دوره

نهمین جشنواره سینمای جوان

زمان برگزاری:
۱۸ -۲۲ شهریور ۱۳۷۰

مکان برگزاری:
سینما کانون

دبیر:
وحید طوفانی

هیات داوری:
فیلم: محمود ارژمند، محمد آفریده، ابوالفضل جلیلی، علیرضا زهادی و خیریه بیگم‌حائری‌زاده
عکس: سیف اله صمدیان، مجتبی آقایی سربزه، امیرعلی جوادیان، کاوه گلستان و محمد ستاری

آثار:
مسابقه (جوانان)
۱- تشنه، ۲- شب، باران، دستهایم، ۳- رشته بران، ۴- سایه، دیروز، ۵- نگهبان، ۶- یک پرنده دو قفس، ۷- دیوسار، ۸- تابستونو چیکار کنم، ۹- دختر روستا، ۱۰- سفر گل، ۱۱- آخرین خانه، ۱۲- سیزده بار، ۱۳- دست بافته‌ها، ۱۴- باری دیگر زندگی، ۱۵- گاو، ۱۶- فراسو، ۱۷- آنسوی دریچه، ۱۸- باران، ۱۹- جل، ۲۰- خانه، شیشه‌ای، ۲۱- سرود باد، ۲۲- تولدی دیگر، ۲۳- پاپیه ماشه، ۲۴- آکواریوم خالی، ۲۵- تذهیب، ۲۶- یک نگاه، ۲۷- فضای خاکی، ۲۸- پنج عکس، ۲۹- نفر نقوش، ۳۰- سفر، ۳۱- رویای یک نگاه، ۳۲- خرسی، ۳۳- تقلب، ۳۴- دو بال یک پرنده، ۳۵- یک پرس مضحک قلمی، ۳۶- فصل شب، ۳۷- این، این است، ۳۸- گمشده‌ای در غبار، ۳۹- تصویر آرزوها

مسابقه (جوان)
۱- در کوچه باد می‌آید، ۲- اتوبوس، ۳- درس-مادر، ۴- بوی سیب، ۵- تصویر مضاعف، ۶- اینجا پرنده بود، ۷- دوتار، ۸- هفت تابلو، ۹- در انتظار غروب، ۱۰- نبض تنهایی، ۱۱- سفره‌ی زار، ۱۲- سایه، ترس، ۱۳- در، ۱۴- رقص علم، ۱۵- یادگار دوست، ۱۶- دو برادر، ۱۷- قطره‌ای از دریا، ۱۸- عروسک، ۱۹- آقا اجازه؟، ۲۰- کیست هیداتیک، ۲۱- کلوچه، ۲۲- سه‌تار، ۲۳- شوپه، ۲۴- زنگوله‌ها، ۲۵- برای اینکه ماهی‌ها نمی‌رند، ۲۶- آب را گل نکید، ۲۷- معیشت، ۲۸- همکلاسی، ۲۹- سمنو

بخش‌های جنبی
جشنواره جشنواره‌ها/ تجربه‌ها/ آثار موفق عکاسان باتجربه ایرانی/ نمایش اسلاید از آثار عکاسان بزرگ دنیا

برگزیدگان:
بخش جوانان
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین صداگذاری/ خانه شیشه‌ای/ سیدرضا صافی‌/ بوشهر
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ تابستونو چکار کنم/ علی‌محمد قاسمی/ نجف‌آباد
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ تابستونو چکار کنم/ حمید امانی و مهدی جعفری/ نجف‌آباد
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ سایه‌ دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراکو ۱۳بار/ محمدتقی علیشاهی/ ملایر
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تیتراژ/ فصل شب/ حسن صلح‌جو/ همدان
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی/ سایه‌ دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراکو فصل شب/ حسن صلح‌جو/ همدان
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین داستانی/ سایه دیروز/ سعید شاه‌حسینی/ اراک
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین مستند/ رشته بران/ عباس عربزاده/ همدان
جایزه ویژه هیات داوران به بازیگر/ سایه دیروز/ مرضیه شاه‌حسینی/ اراک
جایزه ویژه هیات داوران به بازیگر/ فصل شب/ محمد بهرامیان/ همدان
برگ بلورین و یادواره افتخار و جایزه ویژه به فیلمنامه/ تشنه/ زهرا میر‌حسینی/ زاهدان
تقدیر و یادواره افتخار به فیلم/ گمشده‌ای در غبار/ سیمین سرابندی/ زاهدان
تقدیر و یادواره افتخار به کارگردانی فیلم/ فضای خاکی/ محمد حمیدی‌مقدم/ همدان
تقدیر و یادواره افتخار به کارگردانی فیلم/ تولدی دیگر/ فریده کشمیری/ اصفهان
تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ نگهبان/ یحیی رحمتی/ زنجان
تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ باری دیگر زندگی/ یحیی کریم‌آبادی/ گرگان
تقدیر و یادواره افتخار به فیلمنامه/ سفر چند سالکان/ مجید فهیم‌خواه/ رشت
تقدیر و یادواره به فیلمبرداری/ دیو سار/ افشین علیزاده/ اردبیل
تقدیر و یادواره به تدوین/ فضای خاکی/ محمد حمیدی‌مقدم/ همدان
تقدیر و یادواره به صدابرداری/ سفر چند سالکان/ نادر معصومی و نیما زاهدی/ رشت

بخش جوان:
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین تدوین/ شویه/ فریما نمازی‌/ تهران
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ تولدی دیگر -فضای خاکی -فصل شب/ امیر قلعه‌جوزدانی -مصطفی مروست/ اصفهان – همدان
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین کارگردانی/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلم داستانی/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد
برگ بلورین و یادواره افتخار بهترین فیلم انیمیشن/ کلوچه/ مریم فهیمی‌مهدی‌آبادی/ مشهد
جایزه ویژه، برگ بلورین و یادواره افتخار به/ قطره‌ای از دریا/ حسن لطفی –مرتضی متولی/ قزوین
تقدیر و یادواره افتخار به فیلم انیمیشن/ در/ حمیدرضا پوردیلمی/ لنگرود
تقدیر و یادواره افتخار به فیلم مستند/ هفت تابلو بیاد خواهرم/ اشرف موسی‌خانی/ همدان
تقدیر و یادواره افتخار به فیلم مستند/ سمنو/ فریبا غنی‌شایسته/ ارومیه
تقدیر و یادواره افتخار بهترین فیلمنامه/ معیشت/ محمدرضا بحری/ یزد
تقدیر و یادواره افتخار بهترین فیلمبرداری/ یادگار دوست/ حمید خضوعی‌ابیانه/ تهران

بخش عکس
مجموعه فیلم و عکس:
برگ بلورین و یادواره افتخار به مجموعه دست‌ها/ حسینعلی قربانی‌افخمی/ گرگان

تک عکس:
برگ بلورین و یادواره افتخار/ محمدرضا بهمرام/ اهر
برگ بلورین و یادواره افتخار/ حمید گودرزی/ خرم‌آباد
برگ بلورین و یادواره افتخار/ حسینعلی قربانی‌افخمی/ گرگان
برگ بلورین و یادواره افتخار/ سعید عبدالحمیدی/ اراک
برگ بلورین و یادواره افتخار/ جعفر رحیمی‌سوره/ ارومیه
برگ بلورین و یادواره افتخار/ هاشم عطار/ مشهد
برگ بلورین و یادواره افتخار/ امیر مقامی/ کاشان
برگ بلورین و یادواره افتخار/ مجموعه آثار/ دریا سالاری/ ساری
برگ بلورین و یادواره افتخار/ مجموعه آثار/ هرمز قبادی/ قائم‌شهر
تقدیر و یادواره افتخار/ مهدی یمانی/ مشهد
تقدیر و یادواره افتخار/ یداله عبدی/ تهران
تقدیر و یادواره افتخار/ رضا فومنی/ رشت
تقدیر و یادواره افتخار/ احمد خادم‌الحسینی/ مشهد

توضیحات:
– نشست مردم‏شناسی در عکاسی و نقش عکاسی در مردم‏شناسی با سخنرانی جابر عناصری برگزار شد و اکبر عالمی و سیف‏اله صمدیان هم به ترتیب درباره مبانی تبلیغ و مجموعه عکس صحبت کردند.
– برای اولین بار نشریه روزانه منتشر شد.
– دو بخش تجربه‏ها و جشنواره جشنواره‏ها به دلیل بالا بودن کیفیت تکنیکی و محتوایی بیش از هر بخش دیگری مورد توجه قرار گرفت.
– بخش جشنواره جشنواره‏ها به فیلم‏های برگزیده هنرجویان جوان در جشنواره‏های داخلی و خارجی اختصاص داشت.
– حضور مسئولین و میهمانان در مرقد امام (ره) از برنامه‏های این دوره بود.
– جعفر صانعی‏مقدم مدیریت انجمن سینمای جوانان را عهده‏دار بود.
– از این دوره تصمیم گرفته شد جشنواره‏های استانی سینمای جوان به صورت منطقه ای برگزار شود.
– آثار ۸ میلیمتری فیلمسازانی که حداکثر سن آنها ۲۰ سال بود در بخش جوانان و در بخش جوان نیز آثار ۸ و ۱۶ میلیمتری که فاقد شرایط لازم در بخش دیگر بودند به‌نمایش درآمد.
– در این دوره بار دیگر بخش عکس اضافه شد که شامل بخش مسابقه در دو قسمت تک عکس و مجموعه پنج‌عکس بود و از میان ۱۶۶۰ قطعه عکس رسیده ۵۹ قطعه عکس و از میان ۲۲ مجموعه پنج‌عکس تنها یک مجموعه انتخاب و به بخش مسابقه راه پیدا کرد.
– در بخش عکس یادبودی برای مرحوم منزه سردبیر و مدیرمسئول سابق مجله عکاسی برگزار شد.

طراح پوستر:‌
رضا عابدینی