شانزدهمین دوره

شانزدهمین دوره

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه سینمای جوان

زمان برگزاری:
۷-۱۲ مهر ۱۳۷۸

مکان برگزاری:
سینما فلسطین، موزه هنر‌های معاصر

نام دبیر:
جعفر صانعی مقدم (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

شورای برگزاری:
علیرضا کریمی‌صارمی (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بین‌الملل)، حبیب ایل‌بیگی (مدیر روابط عمومی)

هیات داوری:
مسابقه ایران (الف): کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی و مجیدمجیدی
مسابقه ایران (ب): محمدعلی طالبی، مهوش شیخ‌الاسلامی و علی‌محمد قاسمی
مسابقه بین‌الملل: منوچهر عسگری‌نسب، آنجلا هارت، کرسی کینونن، آمیریت گانجار و یان باکا

آثار
مسابقه ایران
بخش الف
۱- ۱۹۹۹ (جلال فاطمی/ جلال فاطمی)، ۲- …و ناگهان بهار (محمدرضا قزوینی/ انجمن)، ۳- آخرین باری که خودکشی کردم (کامبیز نادعلی/ کامبیز نادعلی)، ۴- آسمان ابری (عنایت‌اله هوشمند/ ابراهیم کریمی)، ۵- آوازهای مرد خاکستری (امیرشهاب رضویان/ انجمن)، ۶- آوای شب (الهه گل‌محمدی/ محمد کیانی)، ۷- افسانه دو برادر (امیر کساوندی/ صداوسیما)، ۸- افسانه شکفتن (مهدی خرمیان/ صبا)، ۹- اکسیژن (محمدرضا خواجه‌اورسجی/ انجمن)، ۱۰- امیرحسین (علی وفایی/ صداوسیما)، ۱۱- انگشتر سحرآمیز (رویا خاشعی/ صبا)، ۱۲- او چه می‌بیند؟ (فیما امامی/ انجمن)، ۱۳- ایستگاه سفید (سیف‌اله صمدیان/ سیف‌اله صمدیان)، ۱۴- بال پرواز (کیانوش دالوند/ انجمن)، ۱۵- بر یال صبح (مهناز نورالهی‌فرد/ انجمن)، ۱۶- برجک (شاهد احمدلو/ انجمن)، ۱۷- برکه دوستی (مهدی خرمیان/ صبا)، ۱۸- بزرگ‌ترین خط‌کش دنیا (مهرداد غفارزاده/ مهرداد غفارزاده)، ۱۹- پارازیت (سیاوش صفوی/ انجمن)، ۲۰- پای چوبی (بهمن دادفر/ افشین علی‌زاده و بهمن دادفر)، ۲۱- پسری که کوچک شد (مهناز بکایی/ صبا)، ۲۲- پگاه (ماندانا کریمی/ انجمن)، ۲۳- تا آن اندازه دور (علی‌محمد قاسمی/ انجمن)، ۲۴- تاباند (اسداله فولادی)، ۲۵- تحول (نادر طریقت/ مرکز گسترش)، ۲۶- تماشای راز (کریم عظیمی/ کریم عظیمی و کاظم گنجی)، ۲۷- تندیس زخم (علی فردی/ انجمن)، ۲۸- تنها با زمین (وحید موسائیان/ انجمن)، ۲۹- تو کار سختی انجام دادی که زنده شدی (مصطفی آل‌احمد/ علی توتونچی و انجمن)، ۳۰- خاطرات فراموش شده (جواد بزرگمهر/ انجمن)، ۳۱- خانه مادری‌ام مرداب (مهرداد اسکویی/ مهرداد اسکویی و انجمن)، ۳۲- داغما (ایرج سالاروند/ انجمن)، ۳۳- دایره (محمد شیروانی/ انجمن)، ۳۴- درویش فلزات (محمود یارمحمدلو/ انجمن)، ۳۵- دیو نازنین (حسین کربلایی‌طاهر/ انجمن)، ۳۶- دیوار (مهدی محب‌علی/ ابراهیم سعیدی)، ۳۷- راهبان (رضا سبحانی/ انجمن)، ۳۸- رضایت‌نامه (سیروس حسن‌پور/ سیروس حسن‌پور)، ۳۹- زاغی زیرک (اسفندیار احمدیه/ صبا)، ۴۰- زندگی (محمدفواد صفاریان و هرمز فرشی/ هرمز فرشی)، ۴۱- زندگی در مه (بهمن قبادی/ بهمن قبادی و بهروز مقصودلو)، ۴۲- زیارت (مهدی جعفری/ انجمن)، ۴۳- ساق شقایق (محمدرضا سرخاب‌بختیاری‌وند/ انجمن)، ۴۴- سایه روشن (محمد سلیمانی/ انجمن)، ۴۵- سرزمین ناهید (فرشاد فرشته‌حکمت/ فرشاد فرشته‌حکمت)، ۴۶- سکوت طولانی (ابراهیم اصغرزاده/ انجمن)، ۴۷- سنگر (محمدرضا ثانی/ انجمن)، ۴۸- سورثنا (سامان پسیان/ صبا)، ۴۹- سوزواره (محمدرضا فریس‌آبادی/ سیدمحسن میرخالی)، ۵۰- سی‌پی و اسب سفید (سلیمان رضایی/ انجمن)، ۵۱- سی‌پی و صدای سبز (سلیمان رضایی/ انجمن)، ۵۲- شاپرک کاغذی (علی‌اصغر باقرزاده/ استودیو انیمیشن یاشیل‌پیج)، ۵۳- شب کابوس (فریبرز مولازاده و مهرداد غفاری/ انجمن)، ۵۴- شروه در مهتاب (فرشاد فرشته‌حکمت/ فرشاد فرشته‌حکمت)، ۵۵- شناسایی یک زن (مسعود بخشی/ انجمن)، ۵۶- شوک (محمدعلی صفورا/ محمدعلی صفورا)، ۵۷- شیطان (بهرام توکلی/ انجمن)، ۵۸- صلح به رنگ سبز (آریا خوبی/ انجمن)، ۵۹- عاطفه در قاب (شاهد احمدلو/ انجمن)، ۶۰- عروس باران (پژمان فخاریان/ حسن دهقان)، ۶۱- عروسک (محمدرضا رحمانی/ انجمن)، ۶۲- غاز مهاجر (سیروس حسن‌پور/ سیروس حسن‌پور) خارج از مسابقه، ۶۳- فریم (امیر تولایی/ انجمن)، ۶۴- فقط فرشتگان بال دارند (آرش معیریان/ انجمن)، ۶۵- کریستین (محمد جعفری/ دگافیلم)، ۶۶- کلاس اول (سیروس حسن‌پور/ سیروس حسن‌پور) خارج از مسابقه، ۶۷- کلیله و دمنه (حسین مرادی‌زاده/ صبا)، ۶۸- کندوان، دیار آفتاب (محمدرضا عرب/ انجمن)، ۶۹- کودکانه (مرجانه دانه‌کار/ انجمن)، ۷۰- کیفیت برتر (محمدجواد عظیمی‌پارسا/ محمدجواد عظیمی‌پارسا)، ۷۱- گرگ آوازه‌خوان (صمد غلام‌زاده/ صداوسیما)، ۷۲- گل (بیژن میرباقری/ انجمن)، ۷۳- گود زینل‌خان (مسعود توجهی/ انجمن)، ۷۴- ماجراهای المپیک (سیاوش زرین‌آبادی/ صبا)، ۷۵- ماجراهای آقای یکرنگ (جعفر مالمیر/ انجمن)، ۷۶- مایسا و ماسان (محمدرضا مقدسیان/ محمدرضا سرهنگی)، ۷۷- مترسک (ایرج روانگرد/ سیمایاران شرق)، ۷۸- مجال (انسیه شاه‌حسینی/ انجمن)، ۷۹- محبتی به دوست (بهروز پوربهرامی/ بهروز پوربهرامی)، ۸۰- مرد و سایه (بیژن میرباقری/ انجمن)، ۸۱- من ماه را می‌بینم (طاهره‌سادات حسینی/ رسانه‌پویا)، ۸۲- من و عروسکم (پریوش نظریه/ انجمن)، ۸۳- موج بر ساحل (علی‌محمد قاسمی/ انجمن)، ۸۴- موقعیت ۷۷ (حسن نیکبخت/ بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس)، ۸۵- مهمان ماه (حسین مشک‌آبادیان/ انجمن)، ۸۶- میان پرده‌های خورشیدی (سعید ذاکری/ صبا)، ۸۷- می‌خوانمت سبز (رضا دیده‌بان/ آموزشگاه آزاد سینمایی و عکاسی خراسان)، ۸۸- نقاشی (زباله، خیابان) (میترا عبدی و علی صمیمی‌نژاد/ صبا)، ۸۹- نقشینه (محمود زنده‌نام/ صداوسیما)، ۹۰- ننه (شهره صالحی‌لرستانی/ انجمن)، ۹۱- نوازش (مریم کاظمی/ استودیو فیلم امروز)، ۹۲- نوروز گلی (رهبر قنبری/ انجمن)، ۹۳- وضعیت آخر (علی منصوری/ علی منصوری)، ۹۴- وقایع‌نگاری یک فیلمنامه ناتمام (سیدابراهیم اصغرزاده/ انجمن)، ۹۵- هم آوا (هاجر غفارنیا/ هیلاج)، ۹۶- هویت (مسعود یزدان‌مهر/ انجمن)، ۹۷- یوفک (مهوش شیخ‌الاسلامی/ انجمن)

بخش ب
۱- آبشار مارگون (حسن غفاری/ انجمن)، ۲- آرامشی در (سیدمجید سپهری/ سیدمجید سپهریانجمن)، ۳- آسیاب (رحیم بایزیدی/ انجمن)، ۴- احمد باید بپرسد (اژدر دلداده/ کانون)، ۵- اشتن (محمدابراهیم زائرمیری/ انجمن)، ۶- اگر آنچه می‌خواستم ممکن بود (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، ۷- اوخوار (علی‌احمد زرین‌کلایی/ انجمن)، ۸- ای کاش (میرولی حسینی/ انجمن)، ۹- بختک (مسعود مرادمند/ انجمن)، ۱۰- برای گوش‌هایت (علی جیحونیان/ انجمن)، ۱۱- برکه (یوسف محمدپور/ انجمن)، ۱۲- بعد از عشق (کوروش فرزانگان/ انجمن)، ۱۳- پدرم مخملباف بود (رضا رمضان‌پور‌مفرد/ انجمن)، ۱۴- پرده سفید (آرش رصافی/ انجمن)، ۱۵- پرنده قفسی (عباس بلوچی/ انجمن)، ۱۶- پهلوان پنبه (کوروش دالوند/ داریوش دالوند)، ۱۷- تا آسمون (طیبه شجری‌کاشانی/ انجمن)، ۱۸- ترس (افسانه طلایی/ انجمن)، ۱۹- تماشا (بهنام صفری/ انجمن)، ۲۰- تنیر (احمد نصراللهی/ انجمن)، ۲۱- تویوخ (علی ملک‌پور/ انجمن)، ۲۲- تیل او (علیرضا مقدم/ انجمن)، ۲۳- ثانیه‌ها (حمیدرضا عباس‌زاده/ انجمن)، ۲۴- جامپ (امید وفایی/ انجمن)، ۲۵- جایی که فقط خدا بود (محمد برادران و داود محمدیان/ انجمن)، ۲۶- جذابیت پنهان رمان (شهرام مکری/ انجمن)، ۲۷- جشن و زندگی (افسانه زاله/ انجمن)، ۲۸- چیزی به نام سینما (لقمان خالدی/ انجمن)، ۲۹- حسن کچل (سعید پنجی/ سعید پنجی و کیانوش دالوند)، ۳۰- دایره کامل (آنت سیمونیان/ آنت سیمونیان)، ۳۱- دست، دست، دو تا پا (مهدی کارگردان/ انجمن)، ۳۲- دست‌ها (شهریار شکاری/ غربی منوچهری و انجمن)، ۳۳- دنیای من، دنیای ما (قاسم شیشه‌گری/ انجمن)، ۳۴- دیار باد (حسن نقاشی/ انجمن)، ۳۵- رنگ چهارم (غلامرضا ثامری‌زاده/ انجمن)، ۳۶- رویای شب (شهرزاد کریمی/ انجمن)، ۳۷- رویای همیشگی (اکبر نیکمرد/ انجمن)، ۳۸- زمانی برای مهربانی (صالح غربی‌جوان/ انجمن)، ۳۹- زمین (آرش رصافی/ انجمن)، ۴۰- سان‌شو (صابر محمدی/ صابر محمدی)، ۴۱- سرزمین خورشید (علی فتح‌لایق‌زاده/ انجمن)، ۴۲- سکوت (حسن رضایی/ انجمن)، ۴۳- سمت خیال دوست (سید‌محمود ادیب/ سید‌محمود ادیب)، ۴۴- سیاه می‌شود (محمد جهان‌تیغ/ صداوسیما)، ۴۵- شاگردو (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، ۴۶- شاهکارم یک جیغ (سید‌جواد فنردسکی/ انجمن)، ۴۷- شبکه مرگ (رضا طاهری/ انجمن)، ۴۸- شفیره (عزت‌الله پروازه)، ۴۹- صید در پی صید (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، ۵۰- طبیعت فردا (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)، ۵۱- عکس (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)، ۵۲- قشنگ روجم (بهزاد رسول‌زاده/ انجمن)، ۵۳- کات (داود قپانوری/ انجمن)، ۵۴- کریستال (سعید مجیدی/ انجمن)، ۵۵- کلیشه (مجید دادگر/ آموزش و پرورش)، ۵۶- کوچک و بزرگ (امیر طیاری/ انجمن)، ۵۷- کودکانه (اسماعیل خسروی/ ابراهیم خسروی)، ۵۸- کویر (سید‌غلامرضا نعمت‌‌‌پور/ انجمن)، ۵۹- گژک (ناصر ناصرپور/ انجمن)، ۶۰- ماندگار (سید‌محسن احمدی/ انجمن)، ۶۱- مترسک (راضیه شهر‌آیین و مریم نیکو/ انجمن)، ۶۲- محدوده (صدیقه یزدانی/ انجمن)، ۶۳- مرثیه پریشانی (ابراهیم سعیدی/ حلال احمر)، ۶۴- مکانی برای صفر (لقمان خالدی/ انجمن)، ۶۵- نشان بی نشان (امید نوریان/ انجمن)، ۶۶- نقطه سر خط (نوید محمدی/ زینت‌السادات آبادی)، ۶۷- نگاه آخر (جمشید رئوفی/ وزارت ارشاد)، ۶۸- نوشین از نگاه غریبه (حمید امینی/ حمید امینی)، ۶۹- وقتی آدم گرسنه باشد (مجید گرامی/ انجمن)، ۷۰- هفتاد ملا (حسین ریگی/ انجمن)، ۷۱- یک دقیقه (سارا حسینی‌نسب/ سارا حسینی‌نسب)، ۷۲- یک، مساوی بی نهایت (سعید رزم‌آهنگ/ وزارت ارشاد)

مسابقه بین‌الملل
۱- آثار جزئی زمان (هربرت ماکیک)، ۲- اسکارمور (سیکاندر گلداو)، ۳- افکار الکتریکی (گوریس جونس)، ۴- اولین کریسمس (کامل شریف)، ۵- به شانگهای برو (دانیل آپکه و دوروتی بروور)، ۶- پدر (مادلین بلک‌ول)، ۷- تا آن اندازه دور (علی‌محمد قاسمی)، ۸- تصفیه (یوس نویت‌گنز)، ۹- تصویر رویایی شب (پرنیلا هینسفلد)، ۱۰- تو کار سختی انجام دادی که زنده شدی (مصطفی آل‌احمد)، ۱۱- تیکال در سرزمین رعد (برت نایپر)، ۱۲- جاودانگی (کیم داهیون)، ۱۳- جزیره (آندریانا اشتویکویچ)، ۱۴- چهارراه‌ها (فرانسی اسلاک)، ۱۵- داخلی ۵۵ (استاومیر فابیکی)، ۱۶- دایره (محمد شیروانی)، ۱۷- درویش فلزات (محمود یار‌محمدلو)، ۱۸- دست از سرم بردار (دیدیر بیول)، ۱۹- دوچرخه‌ها (کوبایاشی شیگرو)، ۲۰- دوقلو (میلجا آهولا)، ۲۱- روزی که مرا دوست خواهی داشت (له‌آندرو کاتس)، ۲۲- زازن (جورجیو بونچی)، ۲۳- زنیای سن‌پترزبورگ (کاترینا لیلیکویست)، ۲۴- سکوی پرش (کریستف دوراند)، ۲۵- سوپ مگس (لنرت گوستافسن و یلوالی گوستافسن)، ۲۶- سوغاتی (نئوس بویرا)، ۲۷- سه گام (گابریل برتینی)، ۲۸- شکستنی (سوزان بادنبرگ و لورنز تریز)، ۲۹- عروسک (محمدرضا رحمانی)، ۳۰- غاز مهاجر (سیروس حسن‌پور)، ۳۱- غلبه بر سیاهی (فرانسوا لوی‌کونتس)، ۳۲- فرفره (سوزان استمپ)، ۳۳- کریزموریا (ولفگانگ مالی)، ۳۴- ما همه فرشته‌ایم (سیمون للوچ)، ۳۵- مرد و سایه (بیژن میرباقری)، ۳۶- مرداب‌ها (کلودیو سروگتی)، ۳۷- مسافر (دومینیک باچی)، ۳۸- معصومیت (چی هون‌چو)، ۳۹- من و عروسکم (پریوش نظریه)، ۴۰- موسیقی برای یک جغد (تیز پوت)، ۴۱- موش (یان گوستافسن)، ۴۲- ناله‌های آوازه‌خوان (لورنت فیرود)، ۴۳- نشانه‌ها (میلا مویلانن)، ۴۴- نقاب‌ها (پیوتر کارواس)، ۴۵- نقشینه (محمود زنده‌نام)، ۴۶- نور روی آب (لیگیا ماتئوس)، ۴۷- ویکتور (سیمون سندگویست و جوئل برگوالد)، ۴۸- هدیه مادر (پاتریک هالپاین)، ۴۹- هوشیار بی هوش (گئورگ شویسگبل)، ۵۰- یوفک (مهوش شیخ‌الاسلامی)

بخش‏های جنبی
کودک و نوجوان و فیلم کوتاه/ لحظه های ماندگار/ گفتگوی تمدن‌ها/ مروری بر فیلم‌های کوتاه فنلاند/ برگزیده یونیکای ۹۹-۹۸
مروری بر آثار یک فیلمساز: علی‌محمد قاسمی

برگزیدگان
بخش مسابقه ایران (الف)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / افسانه شکفتن / مهدی خرمیان / تهران
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / نقشینه / محمود زنده‌نام / همدان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / خانه مادری‌ام مرداب / مهرداد اسکویی / تهران
جایزه ویژه داوران تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنج میلیون ریال به فیلم / رضایت نامه / سیروس حسن‌پور / تهران
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم جشنواره / زندگی در مه / بهمن قبادی / سنندج
بخش مسابقه ایران (ب)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / مترسک / راضیه شهر‌آئین و مریم نیکو / سبزوار
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم مستند / پرنده قفسی / عباس بلوچی / رفسنجان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / بختک / مسعود مراد‌فر / اصفهان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ شش میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره / جامپ / امید وفایی / ملایر
بخش مسابقه بین‌الملل
دیپلم افتخار به پویانمایی / زنیا اهل سنت‌پترزبورگ / کاترینا لیلیکویست / فنلاند
دیپلم افتخار به فیلم مستند / روزی که مرا دوست خواهی داشت / لیندرو کاتز / آرژانتین و آمریکا
دیپلم افتخار به فیلم داستانی / راحتم بگذار یا دست از سرم بردار / دیدیه بیول / فرانسه
دیپلم افتخار به فیلم داستانی / یوفک / مهوش شیخ‌الاسلامی / ایران
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / دوقلو / میلیا آهولا / فنلاند
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم مستند / داخلی ۵۵ / استاو امیرفابیکی / لهستان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و میلغ هشت میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / جاودانگی / کیم‌دی هیون / کره
تندیس زرین، دیپلم افتخار و میلغ شانزده میلیون ریال بهترین فیلم جشنواره / من عروسکم / پریوش نظریه / ایران

توضیحات:
– به مناسبت یکصدمین سال تولد امام (ره) بخشی با عنوان امام از نگاه فیلمسازان جوان برگزار شد.
– مراسم اختتامیه در سینما کانون برگزار شد.
– شبکه اول سیما در برگزاری این دوره سهیم بود.
– تیزر این دوره به شکل انیمیشن توسط بهرام عظیمی ساخته شد.
– تندیس جشنواره با ارتفاع بیشتری نسبت به دوره قبل طراحی شد.

طراح پوستر:
سارا نامجو