سومین دوره

سومین دوره

سومین جشنواره فیلم فجر (بخش تجربی)

زمان برگزاری:
۱۶ –۲۲ بهمن ۱۳۶۳

مکان برگزاری:
شیراز

نام دبیر:
سعید حاجی‌میری

هیات داوری:
بهروز افخمی، جواد سلیمی، کمال تبریزی، محمد آفریده و محمود ارژمند

آثار:
بخش مسابقه:
۱- آخرین خط (عباس مهاجران/ کانون)، ۲- آغاز فصل سرد (حمیدمحمد علیخانی/ علیخانی، خضوعی و دارائی)، ۳- اتفاقی دیگر (محمدرضا عابدی/ نهضت سوادآموزی)، ۴- اتوبوس (محمدرضا غفاری/ انجمن)، ۵- از طناب تا تور (کمال ولکچی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۶- ای نام تو بهترین (امیر اسکندریکه‌تاز/ سپاه پاسداران)، ۷- باغ وحش کاغذی (حسن خراسانی/ کانون)، ۸- بن‌بست (قاسم نهاوندی/ گروه آزاد فیلم ملایر)، ۹- بند کفش (رسول پیروی/ رسول پیروی)، ۱۰- بیاد شهدا (شهلا فرقدانی/ انجمن)، ۱۱- پرنده (حسین خورزوقی/ حسین خورزوقی)، ۱۲- پیش به سوی کربلا (ناصر گلی/ جهاد سازندگی)، ۱۳- تخصص (بهرام بهین/ سازمان تبلیغات اسلامی)، ۱۴- تداوم (بهروز مکوند/ بهروز مکوند)، ۱۵- تلاش (قدرت کاویار/ انجمن)، ۱۶- جدال (محمد مشکاتی/ انجمن)، ۱۷- جنگ جنگ تا پیروزی (محمود پهلوان/ کانون)، ۱۸- چرخ و فلک (حمیدرضا شهباز/ انجمن)، ۱۹- خیال شیرین آزادی (معصومه بهاردار/ معصومه بهاردار)، ۲۰- در آستانه حضور (مجید سیف/ مجید سیف)، ۲۱- در جنگ (علی مهردادی/ انجمن)، ۲۲- دریا خانه من است (جلال موسوی/ کانون)، ۲۳- دژ (محمدرضا کهپداری/ محمدرضا کهپداری)، ۲۴- راهیان قدس (علی‌حسین فرخی/ کار گروهی)، ۲۵- رویای صادقه (احمد بیان/ سپاه پاسداران)، ۲۶- زالوها (خلیل شاه‌نظر/ خلیل شاه‌نظر)، ۲۷- زیر بار بیسوادی (عظیم الهی/ عظیم الهی)، ۲۸- ستاره‌ای در امتداد نگاه (ژیلا ولیخانی/ کانون)، ۲۹- سرگذشت سنگ (مهدی عالی‌پور/ کانون)، ۳۰- شکفتن (نرمین کریملو/ انجمن)، ۳۱- شهیدان زنده‌اند (حسین شیخ‌الاسلامی/ سازمان تبلیغات اسلامی)، ۳۲- طپش (مهدی چخماقی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۳۳- عطش (همایون علیخانی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۳۴- عید خون (عباس انوشه/ جهاد سازندگی)، ۳۵- قاری (مسعود میرمحمد‌صادقی/ انجمن)، ۳۶- قاصد (محمد ترکالکی/ وزارت ارشاد)، ۳۷- قلقلی (محسن غفاری و محسن ایزدی/ کانون)، ۳۸- کاد (محسن مروج‌هرندی/ ستاد اجرائی طرح کاد تهران)، ۳۹- کفشها (بهمن وفای‌اصلاحی/ صداوسیما)، ۴۰- کودک و خزان (امیرشهاب رضویان/ انجمن)، ۴۱- گازر (قدرت‌الله صالحی/ انجمن)، ۴۲- گردو (کار گروهی/ کانون)، ۴۳- گرمرد رهی (غلامحسین پیرهادی/ سپاه پاسداران)، ۴۴- گزا رسک (صراط میهن/ انجمن)، ۴۵- گندمک (حمیدرضا رحیمی و رضا سعیدی/ کانون)، ۴۶- لبیک (شاهپور نوری/ انجمن)، ۴۷- لحظه (محمدرضا سرکانیان/ انجمن)، ۴۸- لحظه‌ها و سایه‌ها (مهدی خواجه‌حسینی/ مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی)، ۴۹- محل مناسب (نادر هشامی/ انجمن)، ۵۰- نساجی سنتی (هلن حقانی‌راد/ سازمان صنایع دستی ایران)، ۵۱- نگاه (مهدی ارجمند/ تهران پرتو)، ۵۲- نوا (شهاب ملت‌خواه/ گروهی)، ۵۳- و این حکایت همچنان باقی است (سیدنورالدین خلخالی/ سازمان تبلیغات اسلامی)، ۵۴- هدفی تازه (محمدعلی صادقی/ مرکز آموزش فیلمسازی پرورش فکری کودکان)، ۵۵- هفت کوه مراد (حجت‌الله عزیزی/ انجمن)، ۵۶- همراه با راهیان (ناصر گلی/ جهاد سازندگی)

برگزیدگان:
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم جنگی داستانی/ قاصد/ محمد ترکالکی
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم داستانی/ تلاش/ قدرت‌اله کاویار
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم مستند/ نساجی سنتی/ هلن حقانی‌راد
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلم نقاشی متحرک/ باغ وحش کاغذی/ حسن خراسانی
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلمبرداری/ تلاش/ شاپور‌ نوری
دیپلم افتخار و جایزه بهترین فیلمنامه/ گازر/ قدرت‌اله صالحی
دیپلم افتخار و جایزه بهترین کارگردانی/ قاصد/ محمد ترکالکی
دیپلم افتخار و جایزه مخصوص هیات داوران/ همراه با راهیان، کار گروهی/ ناصر گلی، غلامحسین پیرهادی

توضیحات:
– کاتالوگی برای معرفی آثار جشنواره زیر نظر سعید حاجی‌میری منتشر شد که در آن نام مهدی سلیمی به عنوان مسئول اجرایی و ابراهیم حاتمی‌کیا، امیر سمواتی، هوشنگ خوش‌سیما، امیرشهاب رضویان به عنوان همکاران به چشم می‌خورد.
– این دوره جشنواره با عنوان سینمای تجربی توسط انجمن سینمای جوانان ایران با همکاری مرکز اسلامی آموزش فیلمسازی و اداره کل ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.
– فخرالدین انوار معاونت سینمایی وزارت ارشاد را عهده‌دار بود.