دوره بیست و یکم

دوره بیست و یکم

بیست‌و‌یکمین جشنواره ملی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۲۷ آبان –۲ آذر ۱۳۸۳

دبیر:
محمد آفریده (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

مکان برگزاری:
مجموعه فرهنگی هنری تهران –سینما ایران
برگزاری همزمان: اهواز، زنجان، سمنانو زاهدان

شورای برگزاری:
مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسن دزواره (مدیر بین‌الملل)، شهنام صفاجو (مدیر روابط عمومی)، سهیل جهان بیگلری، فرید فرخنده کیش، مسعود بخشی، شیرین نادری

هیات انتخاب:
مسابقه ملی: حمید جمدر، روبرت صافاریان، فرشاد فرشته‌حکمت، مهدی فرودگاهی و وحید موسائیان

هیات داوری:
مسابقه ملی: سهیلا نجم، منوچهر طیاب، اکبر نبوی، محمدرضا سکوت و مجتبی راعی
مسابقه بین‌الملل: میتزی گلدمن، آندری کالپاکچی، کریستین برادتامسن، مسعود جعفری‌جوزانی و مسعود امراله‌آل‌علی
مسابقه معناگرا: محمد آفریده، علی بیطرفان و پژمان لشکری‌پور

آثار:
مسابقه ملی بخش الف
۱- آتش این کبریت (هیوا امین‌نژاد/ هیوا امین‌نژاد)، ۲- آتش زیر خاکستر (ابراهیم سعیدی‌/ ابراهیم سعیدی‌)، ۳- آدمها و بشقابها (جواد یاری/ انجمن)، ۴- آقایان پرنده (رضا بهرامی‌نژاد/ شبکه آرتیکل۲ و آرت فرانسه)، ۵- آکواریوم (علی خیرخواه/ علی خیرخواه)، ۶- آن (پوپک مظفری/ پوپک مظفری)، ۷- آنجا که هیچکس نیست (مهدی قربان‌پور/ مهدی قربان‌پور)، ۸- آن روی سکه (نادر شیخ‌الاسلامی/ انجمن)، ۹- آوای درون (حسن دهقان/ صداوسیما)، ۱۰- آه جان مراد (عزت پروازه/ موسسه سینمای برگ سبز)، ۱۱- آی روبات (رضا قبادی/ شرکت تی‌کار)، ۱۲- آیینه‌های روبرو (مهرنوش هاشمی‌صدیق/ شرکت تهران فراژه)، ۱۳- از صعود تا صعود (مهرداد گودرزپور/ صداوسیما)، ۱۴- اسماعیل مردی میانسال است (حمید شاطری/ حمید شاطری)، ۱۵- افسون (هیوا امین‌نژاد/ سوره)، ۱۶- امروز و فردا (حسن ساروقی/ انجمن)، ۱۷- اوج موج (ناصر صفاریان/ ناصر صفاریان)، ۱۸- اولین عکس آفتاب (/ جعفر نورمحمدی و صداوسیما)، ۱۹- اهورائی ماندگار (آیدا فیض‌جعفری/ آیدا فیض‌جعفری)، ۲۰- برای صفر (محمد عبدی و فرهاد عبدی/ شرکت تصویر رویا)، ۲۱- برکه کهن، رویای سنجاقک (مهدی اسدی و نصیب‌الله حیاتی/ مهدی اسدی)، ۲۲- به یاد آنها که رفتند (مریم کشکولی‌نیا/ مریم کشکولی‌نیا)، ۲۳- بیست و یکم (محمد نوباغی/ محمد نوباغی)، ۲۴- بیگانه‌ای در خانه ماست… (فریبا خانزاده/ فریبا خانزاده)، ۲۵- پاسور (زهره زمانی‌خلفلو و علی حاجی‌پور/ انجمن)، ۲۶- پرنده‌های کاغذی (بابک ناهیدی/ انجمن)، ۲۷- پشت دانایی (پدرام خوشبخت/ پدرام خوشبخت)، ۲۸- پناهنده به قبر (داریوش غذبانی/ انجمن)، ۲۹- پنجره‌ای رو به آفتاب (بیژن زمان‌پیرا/ بیژن زمان‌پیرا)، ۳۰- پیچاق (بابک کلانتری‌خرمی/ بابک کلانتری‌خرمی)، ۳۱- تا صبح فقط یک کوچه باقیست (سینا صعیدی/ سینا صعیدی)، ۳۲- تاکونومی (آیدا پناهنده/ آیدا پناهنده و عطااله پناهنده)، ۳۳- تخته سفید (فردین باتمانی/ فردین باتمانی)، ۳۴- ترانه سکوت (محمدجواد کاسه‌ساز/ حبیب‌اله کاسه‌ساز)، ۳۵- ترانه گم شده (مهتا نیلفروشان/ نقی نعمتی‌)، ۳۶- تضاد شدید (کیوان نظام‌آبادی/ کیوان نظام‌آبادی)، ۳۷- تولد (هدا مکرمی/ هدا مکرمی)، ۳۸- تولد (انسان در بدو وجود لوح سفیدی است) (سیمین طهماسبی/ سیمین طهماسبی)، ۳۹- تولد یک شکارچی (حمید قوامی/ حمید قوامی)، ۴۰- جامبه (محسن وکیلی‌صادقی/ انجمن)، ۴۱- جایی همین نزدیکیها (سام کلانتری/ محمد آفریده)، ۴۲- جعبه سیاه سی وی آر (زهرا امیری/ علی افصحی‌نیا)، ۴۳- جنس دوم (لاله مستوفی/ کانون طه و بخش فیلمسازی فرهان تصویر)، ۴۴- جنگ و زندگی (جمال رحمتی/ انجمن)، ۴۵- جواب زمین (پناه‌برخدا رضایی/ حوزه)، ۴۶- چای قند پهلو (آرش رصافی/ آرش رصافی)، ۴۷- چرخ گردون (رضا مجلسی/ صداوسیما)، ۴۸- حجم فلزی (رایا نصیری/ ناصر رفائی)، ۴۹- حرکت سریع چشم (کیارش انوری/ کیارش انوری)، ۵۰- خانه‌ام روی تپه‌هاست (شهرام درخشان/ صداوسیما)، ۵۱- خرک (علی‌اصغر آتشین‌بار و سید محمد حسینی/ صداوسیما)، ۵۲- خط آزاد (نقی نعمتی/ نقی نعمتی)، ۵۳- در حاشیه جنگل (سیدحسین صافی/ صداوسیما)، ۵۴- در زندگی سری من (آرمین قبادی‌پاشا/ آرمین قبادی‌پاشا)، ۵۵- درست سر وقت (شیوا وزیری/ شیوا وزیری)، ۵۶- در سه ثانیه اتفاق افتاد (حسین ضیایی/ حسین ضیایی و دبیرخانه شورای آموزش و فرهنگ پیشگیری از اعتیاد و مرکز گسترش)، ۵۷- دنیا… یه بادکنک قرمز (امیراحمد انصاری/ امیراحمد انصاری)، ۵۸- دوازده و نیم (پدرام صوفی/ پدرام صوفی)، ۵۹- دو نفر روی خط (حسین مشک‌آبادیان/ انجمن)، ۶۰- دویدن در باد (مجید معین/ طاهر احمدی)، ۶۱- دیوار (عارش کوردسالی/ انجمن)، ۶۲- راننده (هلیا رفایی/ ناصر رفایی)، ۶۳- رقص شیطان (کیانوش عابدی/ صبا)، ۶۴- رویا (هدا مسعودی/ هدا مسعودی)، ۶۵- زارچ (مسعود امینی‌تیرانی/ مسعود امینی‌تیرانی و شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد)، ۶۶- زاووش (حسن نقاشی/ انجمن)، ۶۷- زبر و زرنگ (سیاوش زرین‌آبادی/ صبا)، ۶۸- زنان دیگران (فریده امیرآبادی/ فریده امیرآبادی)، ۶۹- زیر خط مورس (عاطفه خادم‌الرضا/ زهره یعقوبی‌نیا)، ۷۰- سایه غبار (سیدمحمدصادق جعفری/ سیدمحمدصادق جعفری)، ۷۱- سایه‌های بازمانده (سیدرضا صافی/ صداوسیما)، ۷۲- سپید و سیاه (عبدالرضا سعیدنیا/ صداوسیما)، ۷۳- سربازی که شکست (بتین قبادی/ مژ فیلم)، ۷۴- سکوت (سیدجلال کرامتی/ صداوسیما)، ۷۵- سنت خورشید (حسن اسدی/ فرهان تصویر)، ۷۶- سیاه، سبز، سفید (مهرداد شیخان/ مهرداد شیخان)، ۷۷- سیاه مشق (علیرضا باقری/ علیرضا باقری)، ۷۸- شهر خیالی (عباس احمدی/ صداوسیما)، ۷۹- شیدایی (علی حمزه‌خانپور/ علی حمزه‌خانپور و تاراز علی‌بازی)، ۸۰- صدای باد لای نیزار (اکبر محمودی‌شریعت/ انجمن)، ۸۱- فال قهوه (سارا سعیدان/ سارا سعیدان)، ۸۲- فصل دیگر (غلامحسین لطفی/ صداوسیما)، ۸۳- فصل هفتم (مرجان اشرفی‌زاده/ مرجان اشرفی‌زاده)، ۸۴- قاتل یا مقتول (مهوش شیخ‌الاسلامی/ مرکز گسترش)، ۸۵- قطار ساعت صفر (بابک شیرین‌صفت/ ناصر شفق و بابک شیرین‌صفت)، ۸۶- قهوه‌ات را بخور (پویان کاظمی/ پویان کاظمی)، ۸۷- کات (پریسا امین‌اللهی/ علی امین‌اللهی)، ۸۸- کادر (سوسن خطایی/ سوسن خطایی)، ۸۹- کله کدو (سعید پنجی/ شرکت رهاسازان رویا)، ۹۰- کنتراست (وحید نصیریان/ وحید نصیریان)، ۹۱- که پلیس‌ها دنبالت بودند (بهمن شهروان/ بهمن شهروان)، ۹۲- که در کابوسی زرد خمیازه می‌کشد (سوسن بیانی/ سوسن بیانی)، ۹۳- کهن روز (پناه‌برخدا رضایی/ صداوسیما)، ۹۴- گردن بند (سوسن شمس/ سوسن شمس)، ۹۵- گریز (رحیم ذبیحی/ اتحادیه زنان کردستان)، ۹۶- گل مرداب (سارا بخش‌شهرستانی/ انجمن)، ۹۷- گورکن‌ها (سیدعلی موسوی‌نژاد/ سیدعلی موسوی‌نژاد و کانون فیلم و عکس ماهشهر)، ۹۸- گوشه خیس خیابان‌ها (پیام عزیزی/ انجمن)، ۹۹- لنگه کفش ایمان (میرعباس خسروی/ میرعباس خسروی)، ۱۰۰- م-جامع از فریومد (حمید اسماعیلی/ امیرحسین ماکویی ، مهدی عرب‌یار و حمید اسماعیلی)، ۱۰۱- مردن به جای دیگری (ابوالفضل طالونی/ یعقوب برزگری)، ۱۰۲- مرد هزار ساله (آزاده شکوری‌راد و کاوه کنعانی/ آزاده شکوری‌راد و کاوه کنعانی)، ۱۰۳- مرزها (فرشاد فدائیان/ فرشاد فدائیان)، ۱۰۴- مرزه‌وان (کیوان مجیدی/ کیوان مجیدی)، ۱۰۵- مرسی آقا پیاده میشم (شهرام میراب‌اقدم/ انجمن)، ۱۰۶- مریم جزیره هنگام (مهرداد اسکویی/ مهرداد اسکویی)، ۱۰۷- مسافر (میرمحمود فخری‌نژاد/ صداوسیما)، ۱۰۸- مشق‌های عشق (پگاه جهاندار/ مهدی مجتهدی)، ۱۰۹- مشی و مشیانه (حسن نقاشی/ انجمن)، ۱۱۰- من از کوه دلگیرم (محمد نجارصراف‌وندایی/ روایت فتح)، ۱۱۱- من با خدا حرف می‌زنم (کاوه بهرامی‌مقدم/ مرکز گسترش)، ۱۱۲- من جایزه می‌خواهم (احمد نیک‌کار/ صداوسیما)، ۱۱۳- منطق مطلق اتفاق (بهرام توکلی/ انجمن و موسسه فرهنگی هنری سناءدل)، ۱۱۴- مهر آسمان (حسن دهقان/ صداوسیما)، ۱۱۵- مهربانی (فهیمه نیکومنظری/ صداوسیما)، ۱۱۶- میان ماندن و رفتن (رضا آزادی/ رضا آزادی)، ۱۱۷- نارنجی (هادی آفریده/ انجمن)، ۱۱۸- نامه رسان (جواد علیزاده/ انجمن)، ۱۱۹- نشسته‌ام تا … (روشنک صدر/ روشنک صدر و شادمهر راستین)، ۱۲۰- نفس‌های سایه (محمد مقدم/ محمد مقدم)، ۱۲۱- نقشی بر زمان (جمال اسکویی/ صداوسیما)، ۱۲۲- نگه دار پیاده می‌شم! (معین صمدی/ گروه رویاگران)، ۱۲۳- همه چیز یک خیال بود (اکرم خوشوقت‌پیرسلطان/ انجمن)، ۱۲۴- هه نا سه‌ی سه رد (آه سرد) (اکبر شهبازی/ اکبر شهبازی و آناهیتا کبیرکوه)، ۱۲۵- یک تأثیر (صدف فروغی/ صدف فروغی)، ۱۲۶- یونس (مسعود امینی‌تیرانی/ مسعود امینی‌تیرانی)

مسابقه ملی بخش ب
۱- آلوچه ترش (رحیم بایزیدی/ انجمن)، ۲- امید کجاست؟ (سمیه سوری/ انجمن)، ۳- انسان والاتر (الهام بنائی/ الهام بنائی و ژان یعقوب)، ۴- اوهام (امین لطفی‌شهپر/ انجمن)، ۵- باز باران (ذبیح‌الله بختیاری/ انجمن)، ۶- بازخوانی یک پرونده مختومه (حمید بیگلی/ انجمن)، ۷- بازگشت (احسان ایزدی‌دهکردی/ انجمن)، ۸- بدون عنوان شماره ۳۶ (فریور حمزه‌ای و سعید صفری/ انجمن)، ۹- برای کمک … (سعید زارعیان/ سعید زارعیان)، ۱۰- به سفارش شبکه (مجتبی کوهی/ انجمن)، ۱۱- به همین سادگی (سجاد فروغی/ انجمن)، ۱۲- پرواز سی‌مرغ (غلامرضا قاسمی‌زاده/ انجمن)، ۱۳- تنبلستان (محمدمقیم پوربیژنی/ انجمن)، ۱۴- توپ (عرفان دستورنژادحقیقی/ انجمن)، ۱۵- تولد (نگار جاویدتاش/ انجمن)، ۱۶- جاده (داود جلیلی/ انجمن)، ۱۷- جن (راضیه کیانادارابی/ راضیه کیانادارابی)، ۱۸- چولی قزک (جواد تقی‌ئی/ انجمن)، ۱۹- حکایت آن رود که کنارش جسدی بود در کیسه زباله (حامد کلجه‌ئی/ انجمن)، ۲۰- در دامان سرخ کوه (محمدرضا وطن‌دوست/ محمدرضا وطن‌دوست)، ۲۱- دزد شکلاتی (امیر توده‌روستا/ امیر توده‌روستا)، ۲۲- دلم میل سفر دارد (مجید قربانی‌آهودشتی/ مجید قربانی‌آهودشتی)، ۲۳- رحمتلیک (کریم عظیمی/ انجمن)، ۲۴- رویای ناتمام (علی ژاله/ انجمن)، ۲۵- زمزمه با خاک (امید عبداللهی/ انجمن)، ۲۶- زندگی خالی نیست (عرفان دستورنژادحقیقی/ انجمن)، ۲۷- ساری بلبل (علی نوری‌اسکوئی/ حوزه)، ۲۸- سرخ بزرگ (کامران حیدری/ انجمن)، ۲۹- سینما، ویتنام و من (مصطفی غضنفری/ حسینعلی غضنفری)، ۳۰- طبیعت مشروط (غلامرضا حیدری و امیرشکرگزار/ غلامرضا حیدری و امیرشکرگزار)، ۳۱- عروس در گهواره (بتول بیرانوند/ انجمن)، ۳۲- عکس (شهرزاد شیخ‌صراف/ شهرزاد شیخ‌صراف)، ۳۳- فرزندان باغچه‌بان (هادی آفریده/ انجمن)، ۳۴- فریاد (سیدحسین طبسی و علی‌اکبر امیری/ خانه سینماگران جوان)، ۳۵- قاچاق (حسن پاشاقلی‌پور/ حسن پاشاقلی‌پور و شهناز احمدپور)، ۳۶- قدغن (جواد بهجت‌نژادی/ انجمن)، ۳۷- کابر (سعید شاهوردی/ حوزه)، ۳۸- کالی یوگا (بابک صف‌شکن و بهروز بصیری‌فرد و کامران حیدری/ انجمن)، ۳۹- مرگ شاعرانه (مسعود گوراوانی/ انجمن)، ۴۰- مرور یک واقعه (مهدی توحیدی/ انجمن)، ۴۱- مشق (لیلا قمری/ انجمن)، ۴۲- من هنوز خواب می‌بینم (حسین حقانی و سیف‌اله یزدانی)، ۴۳- میترا (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۴۴- نفس زمان (صادق رسولی/ انجمن)، ۴۵- ویلنیست (امید عامری/ امید عامری)، ۴۶- هستی (آرش ابوالمعالی/ انجمن)، ۴۷- یک فیلم ساده (رسول کیاپاشا و دامون قنبرزاده/ رسول کیاپاشا)، ۴۸- یک قدم تا پنج حرف (آذر خورشیدی/ انجمن)

مسابقه بین‌الملل
۱- آب در کره مریخ (هورست دالوتس)، ۲- آقایان پرنده (رضا بهرامی‌نژاد)، ۳- آگاه باش (تیه‌یری سبان)، ۴- آن (پوپک مظفری)، ۵- آینه (صالح کرامه)، ۶- انقباض/انبساط (استفان آرسنیه‌ویچ)، ۷- ایفی (پال کونز)، ۸- بازگشت پرندگان ماهیخوار (جیانگ یو)، ۹- باغ فلزی (میشل ون‌باکل)، ۱۰- بدن انسان (توبیاس فرومورگن)، ۱۱- برای تانگو (گابریله زوچلی)، ۱۲- برزخ ابدی گریگور بلک (میگل اتکینسون و هو دیویس)، ۱۳- بودا (عبدالرحمان عالمی)، ۱۴- پراکنده در باد (رایمو اونیمی)، ۱۵- پنجره (ماتیو ماردوج)، ۱۶- پیدایش (ریاض دیس)، ۱۷- پیرمردی با کوله‌پشتی (هیون کیونگ‌پارک و وونکی کیم)، ۱۸- تروریست کوچک (آشوین کومار)، ۱۹- تضاد شدید (کیوان نظام‌آبادی)، ۲۰- تلویزیون (لوچیانو اولیورا و نایانا گووه‌آ و تیاگو دی‌بریتو)، ۲۱- تمامیت (توربیورن اسکارلید)، ۲۲- جاده (مارتین مجیا)، ۲۳- جوانی منزه (اکتوراس لیگیزوس)، ۲۴- چرخ (ویکتور آسیلیوک)، ۲۵- چه کسی را دوست داری؟ (جیم‌مک روبرت)، ۲۶- چهارشنبه شب در توکیو (یان وربک)، ۲۷- خانه‌ها (خوان رامون‌کیز)، ۲۸- خداحافظ فرزند (برنارد مک‌لاورتی)، ۲۹- خط آزاد (نقی نعمتی)، ۳۰- دریای کوچولو (سیمونه ماسی)، ۳۱- رب‌النوع (کدانستانتین برونزتی)، ۳۲- روح و کریستال (استوارت پاند)، ۳۳- روزمرگی (سدریک بابوچه)، ۳۴- روسری (سافی مبو)، ۳۵- ساعت ۹/۲۴ به وقت محلی (دانانجای کاپور)، ۳۶- سرزمین مه‌آلود (سووی آبدرا‌هلمینن)، ۳۷- شعر کوکتو (دان‌ بورد و لوئیس والدوینو)، ۳۸- غیبت آدریان (رضا سرکانیان)، ۳۹- فال قهوه (سارا سعیدان)، ۴۰- فراتر رفتن (جین‌سو کیونگ)، ۴۱- فراسوی سرما (نیک شیرر)، ۴۲- فرود (فرانک برانداشتتر و نیکیاس کریسوس)، ۴۳- قزاق‌های چوکاتکا (الکسی واکروشف)، ۴۴- کارخانه (سرگی لوزنیتسا)، ۴۵- کتیبه (علی صمیمی)، ۴۶- کرجی (یان تورینگ)، ۴۷- کریسمس دروغین (ژان فرانسوا‌ریوارد)، ۴۸- کمبود جا (گایرهنیه هوپلاند)، ۴۹- ماتیلدا (الیویر استفان)، ۵۰- مدرسه زندگی (جیک پولونسکی)، ۵۱- مردی بدون سر (جوآن سولاناس)، ۵۲- مرز (یان نیازاکی)، ۵۳- مضر (آنتوننین مورا)، ۵۴- من با خدا حرف می‌زنم (کاوه بهرامی‌مقدم)، ۵۵- من با زنده‌ها زندگی می‌کنم (ورژ پتروسیان)، ۵۶- منطق مطلق اتفاق (بهرام توکلی)، ۵۷- موسیقی تامسون (یاکوب زیمنسکی)، ۵۸- نظافتچی خط آهن (اسلوبودان زویه‌ویچ)، ۵۹- نقاشی گل رز (میگل ریبیرو)، ۶۰- نوح (ژانا رومانوا)، ۶۱- یک نفر یا رقص دایره‌وار (آلاده جیمیهو)

مسابقه معناگرا
۱- آب و گل (محمدعلی صفورا)، ۲- آخرین مشتری (دینه پترله)، ۳- آقای بورل (پاسکال لاهمانی)، ۴- آوا (مصطفی جلالی‌فخر)، ۵- اسمش را رویا بگذار (ماریوژ زیوبرینیه‌ویچ)، ۶- الاکلنگ (فابریس لاونگ‌ویژا)، ۷- الهام (آندره لوچنا و لوکاس اوگاساوارا و دانی‌یلا ترالدی)، ۸- امید (کریم عظیمی)، ۹- اوفر (محمد ابراهیم‌رجبیان)، ۱۰- بازار زار (محمد احسانی)، ۱۱- بچه‌ها در باغ (مانوئل مارتینزولاسکو)، ۱۲- بیستم نوامبر (مت دری)، ۱۳- پرنیان (ارد عطاپور)، ۱۴- پرهوده (روزت قادری)، ۱۵- پول خرد (مارک آندریاس‌بوشرت)، ۱۶- تانگو در هوا (کریس روت)، ۱۷- تکیه بر جام (میردولت موسوی)، ۱۸- تلگرام (کرالی فارگیت)، ۱۹- جاده خلوت (فرزاد اژدری)، ۲۰- خانه به دوشی دانته (محسن آقالر)، ۲۱- خدا نزدیک است (بیژن شیرموز)، ۲۲- خفتگان بیدار (جواد مزدآبادی)، ۲۳- درباره زندگی (ایگناسیو ثروتی)، ۲۴- دستهای سنگی (محسن امیریوسفی)، ۲۵- دو زن (امیر رضازاده)، ۲۶- رقص شیطان (کیانوش عابدی)، ۲۷- رودخانه (جیت رکس)، ۲۸- روژگیران (مهرداد اسکویی و ابراهیم سعیدی)، ۲۹- زیارت (مهدی جعفری)، ۳۰- سردخانه (اولیویه ماسه‌دپاس)، ۳۱- سفر به دیگر سو (مازیار رضاخانی)، ۳۲- سیب آدم (منصور بهنام و ایرج اسماعیل‌پورقوچانی)، ۳۳- شرق وحشی (یولیانا کنستانتینسکو)، ۳۴- طبقه سومی (حمید زرگرنژاد)، ۳۵- عشق، وفای به عهد (ولادیمیر پروویچ)، ۳۶- غفلت (سعید مترصد)، ۳۷- فلسطین تحت کنترل (ایلیا سلیمان)، ۳۸- قربانی (پناه‌برخدا رضایی)، ۳۹- قطره (فرهاد فرهادی)، ۴۰- کودکان را نجات دهید (ترژه رانگ‌نز)، ۴۱- گرسزوم (یاسک پودگورسکی)، ۴۲- مسافر (آرش رصافی)، ۴۳- مهتاب روی بوم (امیرحسین ترابی)، ۴۴- مهر آسمان (حسن دهقان)، ۴۵- نفس‌های سایه (محمد مقدم)، ۴۶- هیرومبا (محمدجعفر باقری‌نیا)، ۴۷- یک مراسم کوچک (بندیکت پانیو)

بخش‏های جنبی:
فیلم کوتاه آذربایجان غربی/ ۲۱فیلم از ۲۱ دفتر انجمن سینمای جوانان ایران ۱۳۸۳-۱۳۸۲/ برگزیدگان ۲۰سال جشنواره سینمای جوان (جشنواره فیلم کوتاه تهران)/ نگاهی به جشنواره فیلم ابوظبی/ مرور فیلم‌های کوتاه دانمارک

بزرگداشت:
مرور آثار یک فیلمساز:
محسن امیریوسفی

مرور آثار یک فیلمبردار:
بایرام فضلی

برگزیدگان:
مسابقه ایران (الف)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / کنتراست / وحید نصیریان / تهران
نامزدها: رقص شیطان (کیانوش عابدی)، جنگ و زندگی (جمال رحمتی)، فال قهوه (سارا سعیدان) و مسافر (سیدمحمود فخری‌نژاد)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال بهترین فیلم تجربی / (برکه کهن) (رویای سنجاقک) / نصیب حیاتی و مهدی اسدی / تهران
نامزدها: پنجره‌ای رو به آفتاب (بیژن زمان‌پیرا)، من جایزه می‌خواهم (احمد نیک‌کار)، آدم‌ها و بشقاب‌ها (جواد یاری) و مسجد جامع فریومد (حمید اسماعیلی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / آن / پوپک مظفری / تهران
نامزدها: خط آزاد (نقی نعمتی)، در زندگی سری من (آرمین قبادی)، منطق مطلق اتفاق (بهرام توکلی) و گرن‌بند (سوسن شمس)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال بهترین فیلم مستند / دیوار / عارش کوردسالی / اهواز
نامزدها: زارچ (مسعود امینی)، مریم جزیره هنگام (مهرداد اسکویی)، تخته سفید (فردین باتمانی) و ترانه گمشده (مهتا نیلفروشان) و من با خدا حرف می‌زنم (کاوه بهرامی‌مقدم)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال بهترین فیلم بخش الف / من با خدا حرف می‌زنم / کاوه بهرامی‌مقدم / تهران
دیپلم افتخار به فیلم مستند / مریم جزیره هنگام / مهرداد اسکویی / تهران
دیپلم افتخار به فیلم داستانی / منطق مطلق اتفاق / بهرام توکلی / تهران

مسابقه ایران (ب)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال بهترین فیلم پویانمایی / کابر / سعید شاهوردی / خرم آباد
نامزدها: به همین سادگی (سجاد فروغی) و انسان والاتر (الهام بنایی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال بهترین فیلم تجربی / نفس زمان / صادق رسولی / آبادان
نامزدها: سینما، ویتنام و من (مصطفی غضنفری)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ده میلیون ریال بهترین فیلم داستانی / یک قدم تا پنج حرف / آذر خورشیدی / ارومیه
نامزدها: جاده (داود جلیلی)، رویای ناتمام (علی ژاله) و دزد شکلاتی (امیر توده‌روستا)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ نه میلیون ریال بهترین فیلم مستند / در دامان سرخ کوه / محمدرضا وطن‌دوست / ساری
نامزدها: تنبلستان (محمد مقیم‌پوربیژنی)، قاچاق (حسن پاشاقلی‌پور) و بازخوانی یک پرونده مختومه (حمید بیگلی)
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال بهترین فیلم بخش ب / جاده / داود جلیلی / قم
دیپلم افتخار به فیلم / تنبلستان / محمد مقیم‌پور‌بیژنی / ساری
دیپلم افتخار به فیلم / سینما، ویتنام و من / مصطفی غضنفری / بوشهر

مسابقه بین‌الملل
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ دو هزار پانصد دلار بهترین فیلم پویانمایی / کرجی / یان تورینگ / آلمان
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ هزارو پانصد دلار به بهترین فیلم تجربی/ جاده/ مارتین مجیا/ کلمبیا
تندیس زرین ،دیپلم افتخار و مبلغ دوهزارو پانصد دلار مشترکاُ به بهترین فیلم‌های داستانی/آن /پوپک مظفری/ ایران و / انقباض، انبساط/ استفان آرسینه ویچ‌/ اسلوونی
تندیس زرین،دیپلم افتخار ومبلغ دوهزار دلار به بهترین فیلم مستند/ سرزمین مه‌آلود/ سووی آبدر اهلمینن/ دانمارک
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ چهار هزار دلار به بهترین فیلم بخش بین‌الملل/ تروریست کوچک/ آشوین کومار/ هندوستان
جایزه ویژه هیات داوران و دیپلم افتخار به فیلم / چه کسی را دوست داری/ جیم‌مک روبرت/ انگلستان
جایزه ویژه هیات داوران و دیپلم افتخاربه فیلم/ من با خدا حرف می‌زنم/ کاوه بهرامی‌مقدم/ ایران

مسابقه معناگرا
تندیس زرین، دیپلم افتخار و مبلغ پنج هزار دلار به بهترین فیلمنامه/ آخرین مشتری/ نایل مونا کام/ انگلستان
تندیس زرین،دیپلم افتخار و مبلغ ده هزار دلار مشترکاُ به بهترین فیلم‌های معناگرا/ بچه‌ها در باغ/ مانوئل مارتینز و لاسکو/ اسپانیا و /خفتگان بیدار/ جواد مزدآبادی/ تهران
دیپلم افتخار و پنج سکه بهار آزادی به فیلمنامه/ زیارت/ مهدی جعفری و مهین عباس‌زاده/ تهران

توضیحات:
– کارگاه آموزشی فیلمنامه توسط ناتالی آلوتر وکازال فیلمساز هلندی و کارگاه تولید مشترک توسط کاترین لوکوک متخصص پروژه‌های همکاری‌های فرهنگی و تولیدات مشترک از فرانسه در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
– پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی فیلم کوتاه به سردبیر مرجان ریاحی آغاز به‌کار کرد.
– نشست تخصصی باحضور الکساندرا می‌فین‌لی معاون خرید فیلم کوتاه و بلند شبکه ۴ تلویزیون دولتی انگلیس برگزار شد.
– از یونس فرزانه به‌عنوان کهنسال‌ترین بازیگر فیلم کوتاه در اختتامیه تقدیر شد.
– تیزر جشنواره توسط محمد شیروانی ساخته شد.
– به‌منظور بزرگداشت ابراهیم اصغرزاده، فیلم‌های کوتاه و مستند این فیلمساز فقید بر روی نوار VHSعرضه شد.
– امور اجرایی جشنواره، بازدیدکنندگان روزانه را حدود ۳۰۰۰ نفر اعلام کرد.
– نشریه روزانه باعنوان نگاه به‌سردبیری حسن معظمی‌گودرزی منتشر شد.

طراح پوستر:
بابک فروتنی