دوره بیست و پنجم

دوره بیست و پنجم

بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۲۲ – ۲۷ آبان ۱۳۸۷

مکان برگزاری:
سینما فلسطین و خانه هنرمندان ایران
برگزاری همزمان:
اهواز، سنندج، لاهیجان، ملایر و یاسوج

دبیر:
ناصر باکیده (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

شورای سیاست‌گذاری:
محمدرضا جعفری‏جلوه، ناصر باکیده، اسداله اعلایی، مجید شاه‏حسینی، محمود زنده‏نام، اکبر نبوی و بهمن حبشی

شورای برگزاری:
مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، یزدان عشیری (مدیر روابط عمومی)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، اکرم ورشوچی (مدیر امور بازرگانی) و ولی‏اله محمدزاده (مدیر امور اداری و مالی)

هیات انتخاب
مستند و تجربی: سهیل جهان‏بیگلری، شهاب‏الدین عادل و فرشاد فرشته‏حکمت
داستانی و پویانمایی: سعید پوراسماعیلی، فریدون حسن‏پور، طهماسب صلح‏جو، بهرام عظیمی و علی‏اکبر قاضی‏نظام
بین‏ الملل: اسداله اعلایی، علی‏اصغر فهیمی‏فر و علیرضا شجاع‏نوری

هیات داوری:
ملی: محمدعلی باشه‏آهنگر، عزیزاله حاجی‏مشهدی، حمید خضوعی‏ابیانه، مرتضی رزاق‏کریمی، رضا سرکانیان، مجید شیخ‏انصاری و علیرضا گلپایگانی
بین‏الملل: کریشتف گیرات، یانگیل کین، یورگن کیتل، عباس ارناوط و رسول صدرعاملی

آثار:
مسابقه سینمای ملی
داستانی
۱- … عزیز (سیدرضا رضوی/ سیدرضا رضوی و مرکز گسترش)، ۲- ۳/۶ (نیما عباس‌پور/ مرکز گسترش)، ۳- آسانسور (سیدمحمدحسین محجلین/ سیدمحمدحسین محجلین)، ۴- آشوب (بابک بهرام‌بیگی/ بابک بهرام‌بیگی)، ۵- آغازی دوباره (کریم عظیمی/ کریم عظیمی و مرکز گسترش)، ۶- آن زن (سیامک کاشف‌آذر/ جواد نوروزبیگی)، ۷- آن گل آفتابگردان (نادیا معقولی/ پرویز آزادفلاح، نادیا معقولی و دانشگاه تربیت مدرس)، ۸- آن مرد (بهروز قبادی/ ایران همزه‌ای)، ۹- ایستگاه اتوبوس (محمدرضا حاجی‌غلامی/ محمدرضا حاجی‌غلامی)، ۱۰- این راه همیشه بود (مسعود امینی‌تیرانی/ سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور)، ۱۱- اینجا تهران است صدای … (انوشیروان مسعودی/ شهین سیار)، ۱۲- باد هر کجا که می خواهد می وزد (مرتضی فرشباف و آناهیتا قزوینی‌زاده/ مرتضی فرشباف و آناهیتا قزوینی‌زاده)، ۱۳- بارون روی شیشه (عباس روزبهانی/ انجمن)، ۱۴- برفک (نقی نعمتی/ انجمن)، ۱۵- به رنگ قرمز (علی مرادی/ علی مرادی و صداوسیما)، ۱۶- بهار (فرزانه فرشاد/ حسن امجدی‌مقدم و انجمن سینمای دفاع مقدس)، ۱۷- پژواک سکوت (مژده کارگر/ مژده کارگر)، ۱۸- پنجره (اکبر شهبازی/ آناهیتا کبیرکوه و صداوسیما)، ۱۹- پنجره (مهدی جعفری/ مرکز گسترش)، ۲۰- پیرمردها نمی میرند (رضا جمالی/ انجمن)، ۲۱- تاج خروس (آیدا پناهنده/ آیدا پناهنده و انجمن)، ۲۲- تازه بوک (ناجیه سلیمی/ ناجیه سلیمی)، ۲۳- ترانه باران (جعفر نورمحمدی/ جعفر نورمحمدی)، ۲۴- ترس و پرسه (رضا نوروزی‌گوهر/ انجمن)، ۲۵- چشم سوم (آوا فیاض‌واثقی/ سعید فیاض‌واثقی)، ۲۶- خداحافظ دره سر سبز (دانش صلواتی‌ و بابک‌صلواتی/ انجمن)، ۲۷- خیال سست یکی تلنگر (مهدی شیری/ مهدی شیری، مسلم تهرانی و رحیمه شجاعی)، ۲۸- دان (حسین ریگی‌لادز/ حسین ریگی‌لادز)، ۲۹- درختان در پاییز شکوفه می دهند (مجید فتحی/ مجید فتحی)، ۳۰- دردسر غیرمجاز (احمد گلزاریان/ روزبه نازک‌کار)، ۳۱- درو باز کن (مرتضی علی عباس‌میرزایی/ مرتضی علی‌عباس‌میرزایی و پویان پورجم)، ۳۲- دندان آبی (هومن سیدی/ هومن سیدی و مرکز گسترش)، ۳۳- دوردست (علیرضا احمدی/ علیرضا احمدی و انجمن)، ۳۴- رستاخیز (پیمان ماندگار/ سیداحمد نجفی)، ۳۵- روی موج سرما (محمد جعفری/ حسن امجدی‌مقدم و انجمن سینمای دفاع مقدس)، ۳۶- ره سپران (رهبر قنبری/ سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور)، ۳۷- زمان می‌ایستد (امیر قشلاقی‌پریدری/ انجمن)، ۳۸- زنگ آخر (روح اله مسرور/ روح‌اله مسرور)، ۳۹- صدای امید (مجید محرابی/ انجمن)، ۴۰- صدای بال پروانه (جواد نادری/ انجمن)، ۴۱- عکس (انیس حسینی‌نژاد/ انیس حسینی‌نژاد و موسسه کیمیا)، ۴۲- فصل (محمود نوری/ محمود نوری)، ۴۳- فصل پنجم (مریم عبدلی/ مریم عبدلی)، ۴۴- فلس (مرتضی فرشباف و آناهیتا قزوینی‌زاده/ مرتضی فرشباف و آناهیتا قزوینی‌زاده)، ۴۵- کمی آن سوتر (محمد عرفان‌عامی/ محمدعرفان عامی)، ۴۶- مادرهای برفی (پیمان نهان‌قدرتی/ مرکز گسترش)، ۴۷- ماندگار (علی نجاری/ علی نجاری)، ۴۸- ماندن به ناگزیر (حجت بکاییان/ علی‌اصغر صدیقی و انجمن)، ۴۹- مردی که نمی شناسم (آیدا تاتاری/ آیدا تاتاری)، ۵۰- من تا من (مهرداد راستگو‌گنجه/ انجمن)، ۵۱- میشه سیگارتو خاموش کنی (عرفان کریمی و امیرمسعود حسینی/ انجمن)، ۵۲- نت هشتم (احسان توکلی/ انجمن)، ۵۳- نفس (پژمان بازغی/ پژمان بازغی)، ۵۴- نقطه شک (علی نعمت‌الهی/ انجمن)، ۵۵- نوروز امسال (دانش صلواتی و بابک صلواتی/ دانش صلواتی)، ۵۶- هفت و هفت دقیقه و هفت ثانیه (فرهود بحری‌کرمی/ جلیل اصغری)، ۵۷- همه چیز سر جاشه (میلاد ثابت کار/ میلاد ثابت‌کار)، ۵۸- هنوز (فرزان قائم‌مقامی/ فرزان قائم‌مقامی)، ۵۹- یال قیز (نادر ساعی‌ور/ نادر ساعی‌ور)

مستند
۱- آشیانه ترس (علیرضا فرخی/ علیرضا فرخی)، ۲- آفتاب صبح نیشابور (رضا شیخلانی/ انجمن)، ۳- آیین بوعلی (سیدمحمدحسین هاشمی/ سیدمحمدحسین هاشمی و موسسه فرهنگ انقلاب)، ۴- اسب (امین شجاعی/ انجمن)، ۵- افق، عمودی (مهدی شیری/ مهدی شیری)، ۶- اگر (مرضیه طهماسبی/ مرضیه طهماسبی و مرکز گسترش)، ۷- ایل راه (سعید تارازی/ مازیار بهاری)، ۸- برکت (علی‌اکبر کاظمی/ علی‌اکبر کاظمی)، ۹- پایان کاسپین (یاسر شعبانی/ یاسر شعبانی و صداوسیما)، ۱۰- پرده آخر (آزاده بی‌زارگیتی/ ناهید دل‌آگاه)، ۱۱- پنج جزیره (کاظم خیرخواه/ نادر پاکروان و صداوسیما)، ۱۲- تار و سیم (کتایون جهانگیری/ کتایون جهانگیری)، ۱۳- تنهایی پر هیاهو (فضل‌اله تاری/ فضل‌اله تاری)، ۱۴- چای خانه (رضا شیخلانی/ سوره)، ۱۵- چرخ ریسک (نادر پاکروان/ نادر پاکروان)، ۱۶- چگونه از یک ملخ یک اسطوره بسازیم (بهروز مشاری و کیومرث مرزبان/ بهروز مشاری و کیومرث مرزبان)، ۱۷- چه سرسبز بود دره ما (فرشته جغتایی/ تورج اصلانی)، ۱۸- چهارده روز جزیره (ابوالفضل سروش‌مهر/ معصومه نورمحمدی، صداوسیما و وزارت نفت)، ۱۹- حباب سرد (امیر جغتایی/ امیر جغتایی)، ۲۰- حرفه: کاریکاتوریست (علیرضا احمدزاده/ روح‌اله زمزمه)، ۲۱- حروف والی (مهدی میرتیموری/ محمدباقر خدادوست)، ۲۲- حفره (محمد قندی/ محمد قندی)، ۲۳- حیات وحش ایران (سیدمانی میرصادقی/ سیدمانی میرصادقی و صداوسیما)، ۲۴- خاطرات گمشده (حمیدرضا صلاحمند/ شرکت فرهنگ فیلم تهران)، ۲۵- خانه باد (روح‌الله فخرو/ مجتبی امامی و صداوسیما)، ۲۶- خوان اخوان (مسعود سلیمانی/ انجمن)، ۲۷- داماش (فرشید آذری/ فرشید آذری)، ۲۸- دریاچه‌ای که بود (پژمان مظاهری‌پور/ مازیار بهاری)، ۲۹- دکل بندها (علی احمدی‌زرین‌کلایی/ علی احمدی‌زرین‌کلایی)، ۳۰- روزگار فراموش شده (حبیب علوانی/ حبیب علوانی و صداوسیما)، ۳۱- رویاهای فراموش شده (مهدی نادری/ مرکز گسترش و استودیو اتاق پشتی)، ۳۲- رویای گمشده خزر (سعید نبی/ سعید نبی و صداوسیما)، ۳۳- زندگی خورشید (مهدی فردقادری/ مهدی فردقادری)، ۳۴- ژنده پیل (فرید اسماعیل‌پور/ انجمن)، ۳۵- ساحل پاسیفیک (محمد جعفری و ‌آذرمهرابی/ محمد جعفری)، ۳۶- سبابه بر رنگ (مهرداد امیرزاده/ همایون امیرزاده و وزارت ارشاد)، ۳۷- سرای خاموش (سام ارجمندی/ انجمن)، ۳۸- سرزمین فراموش شده (ابراهیم لاهوتی/ ابراهیم لاهوتی)، ۳۹- سرشک ون (جعفر نورمحمدی/ جعفر نورمحمدی)، ۴۰- سفر (علی رشیدی‌فر/ علی رشیدی‌فر)، ۴۱- سنمار (علی جعفری‌نجف‌آبادی/ علی جعفری‌نجف‌آبادی و غلامرضا جعفری‌نجف‌آبادی)، ۴۲- سینما آزادی (مهدی طرفی/ حوزه)، ۴۳- شکوفه‌های سپید زیر نورماه میرقصند (آرمان فیاض‌مجتهدی/ انجمن)، ۴۴- شهر فرنگ ملی (مجتبی اسماعیل‌زاده/ سیدمحمد رضوی)، ۴۵- شهر من پیتزا (علاء محسنی/ سعید رشتیان)، ۴۶- صیام (امیر شکرگزار/ امیر شکرگزار)، ۴۷- غریب تر از بهشت (روح‌الله مولوی/ مرکز گسترش)، ۴۸- فرشته (پرشنگ بشیری/ پرشنگ بشیری و صداوسیما)، ۴۹- قالی هر (محمد رمضانی/ محمد رمضانی)، ۵۰- کافه ترانزیت (بابک بهداد/ ناهید دل‌آگاه)، ۵۱- کلبه کاغذی (لاله برزگر/ لاله برزگر)، ۵۲- کلید (محسن خان‌جهانی/ مرکز گسترش)، ۵۳- گذرگاه‌های تهران (کاوه بهرامی‌مقدم/ مؤسسه تصویر شهر)، ۵۴- گنج سوخته (وحیدرضا حدیدی/ وحیدرضا حدیدی)، ۵۵- ما را ببینید (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۵۶- مازاری (احمد صراف‌یزد/ انجمن)، ۵۷- مترو ۸۵ (محمد رضایی‌راد/ مؤسسه تصویر شهر)، ۵۸- مرثیه کارون (احمد ظریف‌رفتار/ احمد ظریف‌رفتار و صداوسیما)، ۵۹- مغازه‌ای که زود تعطیل شد (حسین اکرمی/ حسین اکرمی)، ۶۰- من جانب الطور (زینب‌السادات برزگرآذر/ زینب‌السادات برزگرآذر و راضیه نورالدین‌موسی)، ۶۱- من سبز خواهم شد اگر … (حبیب علوانی/ حبیب علوانی و صداوسیما)، ۶۲- من یک نشانه‌ام (میثم شاه‌بابایی/ میثم شاه‌بابایی و مرکز گسترش)، ۶۳- میدان بی حصار (مهرداد زاهدیان/ ارد عطارپور و مرکز گسترش)، ۶۴- میوه بهشتی (حبیب علوانی/ حبیب علوانی و صداوسیما)، ۶۵- ناگفته‌هایی میان خاک (سعید دادگر/ سعید دادگر و صداوسیما)، ۶۶- نام من بشکرد (خوبیار سالاری/ خوبیار سالاری)، ۶۷- نخل درخت زندگی (علیرضا دهقان/ علیرضا دهقان)، ۶۸- نسل (علی شهابی‌نژاد/ علی شهابی‌نژاد و صداوسیما)، ۶۹- نفر (اسماعیل خضری/ اسماعیل خضری و صداوسیما)، ۷۰- نقل گرد آفرید (هادی آفریده/ هادی آفریده و مرکز گسترش)، ۷۱- نور مقدس (سعادتعلی سعیدپور/ انجمن)، ۷۲- نور، سکوت و صدای آهن (سعید شاه‌حسینی/ حمید نظیری‌آستانه و صداوسیما)، ۷۳- نویز (بابک مجیدی/ بابک مجیدی)، ۷۴- وطن کوچک من (عباس محمدی/ مازیار بهاری و سعید رشتیان)

پویانمایی
۱- آفرینش (سیدقاسم هاشم‌امرئی/ سیدقاسم‌ هاشمی‌امرئی)، ۲- آنتی ویروس دروغ (محسن سنگ‌سفیدی/ محسن سنگ‌سفیدی)، ۳- ابر صورتی (مسعود قدسیه/ مسعود قدسیه و مرکز گسترش)، ۴- ارزش پول (آرمین افشارنجات/ آرمین افشارنجات)، ۵- امیر ارسلان نامدار (حسین کرمی‌افشار/ محسن کرمی‌افشار و شرکت سیاه‌‌ قلم شرق)، ۶- باز و بسته شدن پنجره تنهایی (نوشین کاشانی/ نوشین کاشانی)، ۷- بچه‌های مدرسه ایران (محمدرضا امانی/ ناصر دهقانی‌پوده و موسسه فرهنگی‌ هنری شاهد)، ۸- بدون خداحافظی (روجا دشت‌پیما/ روجا دشت‌پیما)، ۹- به کوتاهی زندگی (حسین فانی/ حسین فانی)، ۱۰- پیرهن ستاره (بهزاد مظاهری/ بهزاد مظاهری)، ۱۱- تنهایی (مهرداد شیخان/ مهرداد شیخان)، ۱۲- تیر آرش (علیرضا قنبری/ صبا)، ۱۳- چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟ (لیدا فضلی/ صبا)، ۱۴- خروپف، سیگار و استخوان کلاغ (سمانه لشگری/ بهمن دادفر و مرکز گسترش)، ۱۵- داستان ناتمام فصل آخر (فاطمه جعفری/ فاطمه جعفری)، ۱۶- دلقک و دنیای وارونه (فتانه بلوریه/ فتانه بلوریه)، ۱۷- دنیای کوچک و من (شهاب آب‌روشن/ شهاب آب‌روشن)، ۱۸- رنگ عشق (علی نوری‌اسکوئی/ مهدی خروشی و شرکت سینمایی اشراق)، ۱۹- روزی که آتش آمد (سیدعلی موسوی‌نژاد/ سیدعلی موسوی‌نژاد)، ۲۰- سر سحر (شهرام بیگی/ شهرام بیگی و صداوسیما)، ۲۱- سرشت پنهان (محمدعلی هاشم‌زهی/ محمدعلی هاشم‌زهی)، ۲۲- سیاره (سیدعباس شفیعی/ سیدعباس شفیعی و انجمن)، ۲۳- سیب سرخ (علی لطفی و مریم هاشمی‌پور/ علی لطفی)، ۲۴- شکار گرازها (امیر مهران/ احسان راطبی)، ۲۵- شوخی زشت (محمدحسن باقری/ محمدرضا باقری)، ۲۶- شیرهای آلواتان (بهروز سلطانی‌فر/ صبا)، ۲۷- عروسی سیا ساکتی (ارد پیکانفر/ شهاب کسرایی و موسسه حور)، ۲۸- کلیدهای رویا (سارا نامجو/ سارا نامجو و اتاق هنر و صبا)، ۲۹- کوم (مسعود اشجعی/ مسعود اشجعی و موسسه سینمایی تصویر گستر)، ۳۰- گله کله پوک‏ها (علی اشرفی/ حوزه و انجمن)، ۳۱- گودال (اکبر تراب‌پور/ سیدمحمدباقر حسینی‌سیر)، ۳۲- لبخندها (کامبیز درم‌بخش/ مرکز گسترش)، ۳۳- ماشین آباد (حسین کرمی‌افشار/ محسن کرمی‌افشار و شرکت سیاه قلم شرق)، ۳۴- ماه من (مریم صلح‌کننده/ حسن نجفی)، ۳۵- ماه و ماهی (باران توجهی/ انجمن)، ۳۶- مصرف زیان آور حشیش (ابراهیم ساکتی/ شهاب کسرایی و موسسه حور)، ۳۷- من نه – ما (مهدی تنگستانی‌زاده/ انجمن)، ۳۸- من و داداشی (فاطمه فلاحیان‌ثابت/ فاطمه فلاحیان‌ثابت)، ۳۹- منطقه ممنوعه (حمیدرضا گودرزی/ حمیدرضا گودرزی)، ۴۰- نقش ماندگار (رضا احمدیاری/ رضا احمدیاری)، ۴۱- نقطه نهایی (علی لطفی/ رسول لطفی و صداوسیما)، ۴۲- و اما صلح (محمود قاسمی/ محمود قاسمی)، ۴۳- هدیه (الناز فروهری/ الناز فروهری)، ۴۴- یکی چند؟ (مصطفی توفیقی‌کاشانی/ مصطفی توفیقی‌کاشانی و موسسه نگاه)

تجربی
۱- آسمان (احسان رمضانی/ احسان رمضانی)، ۲- آندو – سی (شهرام مکری/ انجمن)، ۳- بدون عنوان (رضا بازگیر/ انجمن)، ۴- پرواز کن پرواز کن (فریبرز آهنین/ فریبرز آهنین)، ۵- جدا افتاده (حمید قوامی/ انجمن)، ۶- چهار ساعت و بیست و سه دقیقه بعد (رحیم‌الله علیزاده/ سیروس صفری)، ۷- خاطرات ویرانی (علی خائف/ علی خائف)، ۸- خطوط فرضی (کریم عظیمی/ کریم عظیمی)، ۹- خیره (مرتضی آکوچکیان/ مهدی رحمانی)، ۱۰- رباعی آب (شهرام علیدی/ شهرام علیدی و مرکز گسترش)، ۱۱- روزنه (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۱۲- رویای سنجاقک (عاطفه خادم‌الرضا/ عاطفه خادم‌الرضا و کاوه قهرمان)، ۱۳- زندگی (زهرا قدیری/ انجمن)، ۱۴- زندگی من نیستم (سعیده رحیم‌زاده/ سعیده رحیم‌زاده)، ۱۵- سایه (حامد سلیمان‌زاده/ محمدمهدی کلهری)، ۱۶- سایه روشن (مریم پویافر/ مریم پویافر)، ۱۷- سلوک (سعید نجاتی/ سعید نجاتی)، ۱۸- سمت راست من (کیارش اسدی‌زاده/ کیارش اسدی‌زاده)، ۱۹- عیسی هنوز زنده است (محمد جعفری/ محمد جعفری)، ۲۰- قاب عکس خالی (ابراهیم شفیعی/ ابراهیم شفیعی)، ۲۱- قطره (رضا عرفانی/ انجمن)، ۲۲- مانده تا برف آب شود (حسین اکرمی/ حسین اکرمی)، ۲۳- ماهی اگه ماهی باشه (مهدی الماسی/ فاطمه قاسمی)، ۲۴- مثل راز که حرکت آن را باز کرد (اشکان نعمتیان/ اشکان نعمتیان)، ۲۵- مسافر ساکن (علیرضا شیرازی/ انجمن)، ۲۶- مسیر سرد خون (امیر مهران/ امیر مهران و مهرداد غفارزاده)، ۲۷- نوشته های آبی (علی امجدی‌مسلمان/ انجمن)، ۲۸- یک روز (نوید سجادی‌حسینی/ نوید سجادی‌حسینی)، ۲۹- یهودا (مجتبی غلام‌دوست/ انجمن)

بخش ویژه
میراث نبوی
۱- آخرین وداع (سیدامیررضا قرشی/ انجمن)، ۲- آهنگ ابدیت (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ عباس صالح‌مدرسه‌ای)، ۳- پرده (مصطفی حیدری/ انجمن)، ۴- تعزیه در کویر (علی مهاجران/ رضا مهاجران و صداوسیما)، ۵- خانه فاطمه کجاست؟ (فریدون نجفی/ حوزه)، ۶- خورشید دوباره می‌دمد (روح‌الله سهرابی/ روح‌اله سهرابی)، ۷- در این نزدیکی (امید وفایی/ انجمن)، ۸- دریای نور (عاطفه خادم‌الرضا/ مرکز گسترش)، ۹- سند آزادی (محسن خان‌جهانی/ حوزه)، ۱۰- صبر ایوب (وحید زارع‌زاده/ زهرا مشتاق)، ۱۱- فصل وصل (پناه‌برخدا رضایی/ سیدحسین حقگوحوزه)، ۱۲- کسی در راه است (آرمین حشمتی و آبتین حشمتی/ حوزه)، ۱۳- لحظه دیدار (سیدحمید طاهری/ انجمن)، ۱۴- لعبتکان (نبی میرزایی/ رسول میرزائی و صداوسیما)، ۱۵- نردبان (روح‌اله سهرابی/ روح‌اله سهرابی)، ۱۶- نزدیکتر از نفس (آرش عدسی/ انجمن)، ۱۷- نسیم (هاجر قهرمانی/ انجمن)، ۱۸- وقت دیدن رویا (علی شاهیده/ انجمن)،

چشم‌انداز سرزمین زیبای ما
۱- آخرین بخشی خراسان (احمد شادکامی/ محسن وکیلی‌اسفندیاری)، ۲- آوای زمین (امیر یوسفی/ امیر یوسفی و صداوسیما)، ۳- افسانه و افسون کردستان (کیوان مجیدی/ کیوان مجیدی)، ۴- اگر عشق… (محمد اسلامی/ صداوسیما)، ۵- بازگشت (شیرین برق‌نورد و محمدرضا جهان‌پناه/ محمدرضا جهان‌پناه و مرکز گسترش)، ۶- بوم‌های سنگی (مهدی اسدی/ مهدی اسدی و مرکز گسترش)، ۷- پازن دنا (خسرو حیدری/ خسرو حیدری)، ۸- پیر گل (حسین ریگی‌لادز/ حسین ریگی‌لادز)، ۹- پیر مسگر (داور علائی/ داور علائی و انجمن)، ۱۰- چرخ ریسک (علی احمدی‌زین‌کلایی/ علی احمدی‌زرین‌کلایی)، ۱۱- خیابان (آرش رئیسیان/ آرش رئیسیان)، ۱۲- رنج شیرین (سعید بهره‌مند/ انجمن)، ۱۳- زروان (حسن نقاشی/ حسن نقاشی و مرکز گسترش)، ۱۴- زعفران آهنگ زندگی (محمد برادران و احمد نصرتی/ انجمن)، ۱۵- زمزمه سکوت (علی ظریفیان/ مهران رحمانی و صداوسیما)، ۱۶- زن شهر سوخته (وحید وحیدیان/ وحید وحیدیان و مرکز گسترش)، ۱۷- سرایی به رنگ اصفهان (طیبه فلکیان/ طیبه فلکیان و میراث فرهنگی)، ۱۸- شور بر خاک (علی شاهیده/ انجمن)، ۱۹- شیمبار (حجت اله قاسمی‌اشگفتکی/ حجت‌اله قاسمی‌اشگفتکی و صداوسیما)، ۲۰- صدای پای آب (محمد اسلامی/ صداوسیما)، ۲۱- غالی (مجیدرضا دهقانی/ مجیدرضا دهقانی)، ۲۲- کتور (محمد دستمالچیان/ محمد دستمالچیان)، ۲۳- کرمان (علیرضا تقاصی/ مهدی نعمت‌الهی و صداوسیما)، ۲۴- کیمیای خاک (مسجدجامع یزد) (عبدالحمید بقاییان/ حامد بقائیان و صداوسیما)، ۲۵- گلین بارماق (عباس عجم/ انجمن)، ۲۶- گنبد سلطانیه (احسان محمدلو/ انجمن)، ۲۷- مدال‌های گروهبان آقامیرزا (خسرو حیدری/ خسرو حیدری)، ۲۸- مرگان (شکارچی) (جعفر نورمحمدی/ جعفر نورمحمدی)، ۲۹- مسجد جامع ورامین (احمد سلیم‌موفق/ احمد سلیم‌موفق)، ۳۰- نغمه‌های دست (اعظم مرادی/ انجمن)، ۳۱- یک بیراهه درست (محسن آزادی/ موسسه رسانه‌های تصویری، وزارت نفت و انجمن)

سی‌امین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بستر فیلم کوتاه
۱- آل گونش (قربانعلی طاهرفر/ قربانعلی طاهرفر)، ۲- آینه (علی خسروی/ علی خسروی و حوزه)، ۳- انتقال نفت در لرستان (حسین سپهوند/ حسین سپهوند و سروش)، ۴- اول ۵۹ (نصرت کریمی/ نصرت کریمی و مرکز گسترش)، ۵- بسوی فرار (عبدالحمید ارجمند/ عبدالحمید ارجمند و صداوسیما)، ۶- پلاک ۱ (صفیه پرویز/ انجمن)، ۷- تا تو هستی (کاوه سجادی‌حسینی/ کاوه سجادی‌حسینی)، ۸- ثنا (محمدحسین مهدویان/ حبیب والی‌نژاد)، ۹- خانه پدری (داود جلیلی/ انجمن)، ۱۰- دیدار (کاوه قهرمان/ حسین همایونفر و انجمن سینمای دفاع مقدس)، ۱۱- رویانا (سیدعباس ضیائی‌هاشمیان‌مقدم/ سیدعباس ضیائی‌هاشمیان‌مقدم)، ۱۲- ریشه در خاک (حبیب باوی‌ساجد/ انجمن)، ۱۳- زندگی آنسوی مه (بهزاد رسول‌زاده/ محمدرضا شفیعی)، ۱۴- قاچ (میثم امینی و اردشیر عبدالرحیمی/ میثم امینی)، ۱۵- قصه شب (عباس امینی/ عباس امینی و مرکز گسترش)، ۱۶- محکوم (مهدی بوستانی/ حسن بوستانی)، ۱۷- نشانی (امین قدمی/ حسین همایونفر)، ۱۸- هدیه‌ای برای تو (عباس حسنی‌پور/ انجمن)

مسابقه بین‌لملل
مسابقه اصلی
۱- ۶۷ (کاسیمیر برگس)، ۲- ۹۰۰متر زیر زمین (امیلی کارلسون‌گرس)، ۳- آ چهار (نیما یوسفی )، ۴- آخرین سفر (پیر دوکلوت)، ۵- آزول هیل لوگوبر نکتار (لوئیس فیلیپه‌هرناندزآلانیس)، ۶- آکانک (مادینا ایسکاکوا)، ۷- آندو- سی (شهرام مکری)، ۸- از کار افتاده (ریچارد پارکین)، ۹- اعدام سولمون هریس (ویات گارفیلد و اد یونایتیس)، ۱۰- اگر سقوط کنم (هانالینا هائورو)، ۱۱- انسانیت (آداما روآمبا)، ۱۲- انگشتان پا (لارنت دنیس)، ۱۳- برج پرندگان (جرج‌پل تیلر)، ۱۴- برفک (نقی نعمتی)، ۱۵- به اطراف نگاه کن (کیو-تای لی)، ۱۶- بهت زدگی (گوین دین)، ۱۷- پیتر سالخورده (ایوان گولونف)، ۱۸- پیدا شده (آرمین میلادی)، ۱۹- تاج خروس (آیدا پناهنده )، ۲۰- تله کابین (کلادیوس جنتینتا و فرانک براون)، ۲۱- تورم (کریستینا آندرسن)، ۲۲- جناغ ماشین‌بر (رندل اوکیتا)، ۲۳- جینا داستایوفسکی (ونسا زوگاانلی)، ۲۴- چه می‌دانم (سیلا کامریک و تیمور ماکارویچ)، ۲۵- حیات وحش ایران (سیدمانی میرصادقی)، ۲۶- خرچنگ (خاویر سرون و کریستف هرمانز)، ۲۷- خط کشان جاده (جوهو کاوسمانن)، ۲۸- خیابان لاله‌ها (آله کامارگو)، ۲۹- دستور جلسه (جرج دیدریک‌گروبلر)، ۳۰- دقایقی بعد (نیکلای تئودوروف)، ۳۱- روان بندان (مارسین وژیکوفسکی)، ۳۲- روزن (ریم القاضی)، ۳۳- رویای روشنی (ابراهیم بامیانی)، ۳۴- زبان بسته (بلو بلو)، ۳۵- زندگی در باغ (شاهدالزمان بدل)، ۳۶- زندگی نو (کریستف گاتری)، ۳۷- زیر درختان جینگو (الیجی شیمادا)، ۳۸- سایه ها (آلبرتو مرونی)، ۳۹- سرود سوگواری (محمد مفتکیر)، ۴۰- شارون (کیارا آمبروزو)، ۴۱- شکننده (آلکس موراوسکی)، ۴۲- شهر متحرک (آلبرتو ناچی)، ۴۳- شیر (باستین راجر)، ۴۴- عصر آهن (مایکل کوت)، ۴۵- فانوس دریایی (هیرویوکی ناکانو )، ۴۶- فوتبالیست (مهین ضیا)، ۴۷- فوندو (عبدلبار محمود)، ۴۸- فیل‌ها (سالی پیرس)، ۴۹- قاب پنجره (برت گوتچالک)، ۵۰- قرار دیدار (پتروس پاپادوپولوس و زینا پاپادوپولوس)، ۵۱- کالاندا، چهل سال بعد (خوان لوئیس‌بونوئل)، ۵۲- کبوتر وحشی (کولدو آلماندوز)، ۵۳- کشتی شکسته (دوراند کلورینده)، ۵۴- کنش آخر (آنتیم آدیایا)، ۵۵- کودکی گمشده (بیلال.آ. جان)، ۵۶- کینشازا ۲٫۰ (تبوهو ادکینز)، ۵۷- گذشت زمان (میخائیل ژلزنیکوف)، ۵۸- گیلس (کونستانت منتزاس)، ۵۹- لسان الغیب (دیوید الکساندر‌آندرسن)، ۶۰- لغزش حافظه (ساندرا دسمازیرس)، ۶۱- مادربزرگم، بنجینگ (ماتز گروراد)، ۶۲- مادرم سینما می‌آموزد (نزمی یتیک)، ۶۳- ماهیگیر پیر (پائولو سنت‌آنجلو)، ۶۴- مردان و سایه‌ها (آرلین فوکالت)، ۶۵- مضمون مکرر (کلمنته کورسله)، ۶۶- ناقوس نواز (داستین ریز)، ۶۷- ورزش سه گانه (باتوژ وارواس)، ۶۸- وقتی بزرگ شدم (امیلی برتیو)، ۶۹- هرم (دیمیتریوس پاپاتاناسیس)، ۷۰- همچون پدر، همچون مرگ (آدی اومانویچ و مارک اومانویچ)

آسیا (جلوه‌گاه شرق)
۱- اسطوره (سان زان)، ۲- تفاوت و تکرار (یئونجیونگ کیم)، ۳- رویاهای فراموش شده (مهدی نادری)، ۴- فصل وصل (پناه‌برخدا رضایی)، ۵- همه چیز روبراه است (آکجول بربولوتف)

در جستجوی حقیقت
۱- انتظار (فرناندا تکسیرا)، ۲- باشو (بابک گری)، ۳- بهترین مادرها (نادین کویپرز)، ۴- پرواز (رومین بادین)، ۵- تغییر جهت (ژان-ژولین پوس و پیر پرینس‌باخ)، ۶- دریای نور (عاطفه خادم‌الرضا)، ۷- سکوت در جهان پر هیاهو (کاترین فیلپ )، ۸- فکر خوبی نیست… (اوگو سانز)، ۹- گذرگاه (یانیس کاتسامبولاس)، ۱۰- یگانگی (آلکساندره کوزمینسکی)

ملل مسلمان (قلمرو سبز)
۱- آستانه ی بخشش (فرانچسکو اسپراندئو)، ۲- آهنگ ابدیت (عباس صالح‌مدرسه‌ای)، ۳- پیامی از خداوند (محمد شاریزاهدی‌کوه)، ۴- خانه ام، کابل (محمدتقی سیراج (اکبری)، ۵- نمی‌توانی خود را از خدا پنهان کنی (پتر لوم )، ۶- نور مقدس (سعادتعلی سعیدپور)، ۷- هر چیز به خودی خود (مورات اینسدمیر)

بخش‌های جنبی
مرور بر فیلم‌های کوتاه برزیل / مرور بر فیلم‌های کوتاه کره جنوبی/ مرور بر فیلم‌های کوتاه اتحادیه فیلمسازان کوتاه/ کشور‌های مسلمان و کشور‌های عضو اکو/ مقاومت و پایداری به مناسبت شصتمین سال اشغال فلسطین
مرور بر آثار یک فیلمساز: رضا سبحانی
مرور بر آثار یک تدوینگر: محمود یارمحمدلو

برگزیدگان:
مسابقه ملی
در بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال به عنوان بهترین فیلم بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما به مهدی اسدی برای فیلم مستند بوم‌های سنگی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به حسن نقاشی برای فیلم مستند زروان
نامزد: زن شهر سوخته (وحید وحیدیان)

در بخش ویژه میراث نبوی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به هاجر قهرمانی برای فیلم داستانی نسیم
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال به عنوان بهترین فیلم بخش ویژه میراث نبوی به عباس صالح‌مدرسه‌ای برای فیلم مستند آهنگ ابدیت

در بخش سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب‌اسلامی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال به عنوان بهترین فیلم بخش ویژه سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به کاوه سجادی‌حسینی برای فیلم داستانی تا تو هستی از تهران
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به عباس امینی برای فیلم مستند قصه شب
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به عبدالحمید ارجمند برای فیلم مستند به سوی فرار
نامزدها: زندگی آنسوی مه (بهزاد رسول‌زاده) و نشانی (امین قدمی)

در بخش تصویربرداری
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال در بخش تصویربرداری به سیدمانی میرصادقی برای تصویربرداری فیلم مستند حیات وحش ایران
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به روزبه رایکا برای تصویربرداری فیلم داستانی پیرمردها نمی‌میرند
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمدرضا تیموری برای تصویربرداری فیلم مستند آهنگ ابدیت
نامزدها: رسول احدی (بهار) و هومن بهمنش (دندان آبی)

در بخش تدوین
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال در بخش تدوین به مهدی اسدی برای تدوین فیلم مستند بوم‌های سنگی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به محمد پورفر برای تدوین فیلم داستانی ترس و پرسه
نامزدها: رحیمه شجاعی (خیال سست یکی تلنگر)، بهرنگ سنجابی (حیات وحش ایران) و آرش کریمی (مسیر سرد خون)

در بخش صدا
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال در بخش صدا به بهروز شهامت برای صداگذاری فیلم پویانمایی تنهایی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به آقایان مهرشاد و مهران ملکوتی و امیر نوبخت برای صدابرداری فیلم داستانی دندان آبی
نامزدها: حسین قورچیان (چه سرسبز بود دره ما)، داود رجبی و حبیب محمدی (غریب‌تر از بهشت) و محمدرضا علیقلی (حیات وحش ایران)

در بخش فیلمنامه
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال در بخش فیلمنامه به رضا جمالی برای فیلم داستانی پیرمردها نمی‌میرند
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به لیدا فضلی برای فیلم پویانمایی چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟
نامزدها: مسعود امینی‌تیرانی (این راه همیشه بود) و هومن سیدی (دندان آبی)

در بخش کارگردانی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال در بخش کارگردانی به آیدا پناهنده برای کارگردانی فیلم داستانی تاج خروس
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به فرشته جغتایی برای کارگردانی فیلم مستند چه سرسبز بود دره ما
نامزدها: پیمان نهان‌قدرتی (مادرهای برفی)، هومن سیدی (دندان آبی) و عاطفه خادم‌الرضا (رویای سنجاقک)

در بخش داستانی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال اهدا می‌شود به هومن سیدی برای فیلم دندان آبی
نامزدها: آن گل آفتابگردان (نادیا معقولی)، مادرهای برفی (پیمان نهان‌قدرتی)، تاج خروس (آیدا پناهنده) و پیرمردها نمی‌میرند (رضا جمالی)

در بخش مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال به مهرداد زاهدیان برای فیلم میدان بی‌حصار
نامزدها: افق، عمودی (مهدی شیری)، حیات وحش ایران (سیدمانی میرصادقی)، من جانب الطور (زینب برزگر) و چه سرسبز بود دره ما (فرشته جغتایی)

در بخش تجربی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال به عنوان بهترین فیلم تجربی به امیر مهران برای فیلم مسیر سرد خون
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به عاطفه خادم‌الرضا برای فیلم رویای سنجاقک
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به شهرام مکری برای فیلم آندو –سی
نامزد: زندگی، من نیستم (سعیده رحیم‌زاده)

در بخش پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی به مهرداد شیخان برای فیلم تنهایی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به لیدا فضلی برای فیلم چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟
نامزدها: آفرینش (سید‌قاسم هاشم‌امرئی) و ابر صورتی (مسعود قدسیه)

در بخش مجری طرح یا تهیه‌کننده
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ ریال به عنوان بهترین تهیه‌کننده اهدا می‌شود به ارد عطارپور و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای فیلم مستند میدان بی‌حصار
دیپلم افتخار بهترین تهیه‌کننده اهدا می‌شود به شبکه یک سیما جمهوری اسلامی ایران برای فیلم مستند حیات وحش ایران
دیپلم افتخار بهترین مجری طرح اهدا می‌شود به انجمن سینمای جوانان ایران–دفتر اردبیل برای فیلم داستانی پیرمردها نمی‌میرند
نامزدها: مازیار بهاری (دریاچه‌ای که بود) و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (دندان آبی)

در بخش تحقیق و پژوهش
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۲ریال اهدا می‌شود به سعیده اخکان برای تحقیق فیلم مستند حیات وحش ایران ساخته سیدمانی میرصادقی

در بخش استعداد جوان پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال اهدا می‌شود به سیدهاشم امرئی برای فیلم آفرینش
در بخش استعداد جوان مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال اهدا می‌شود به مهدی شیری برای فیلم افق، عمودی
در بخش استعداد جوانداستانی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال مشترکاً اهدا می‌شود به آیدا پناهنده برای فیلم تاج خروس و رضا جمالی برای فیلم پیرمردها نمی‌میرند

تندیس بهترین فیلم از نگاه تماشاگران بخش مسابقه سینمای ملی مشترکاً به شهرام مکری برای فیلم تجربی آندو –سی و هادی آفریده برای فیلم مستند نقل گردآفرید

بخش بین‌الملل
دیپلم افتخار در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلم تجربیآندو-سی ساخته شهرام مکری از کشور ایران
دیپلم افتخار در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلم مستندحیات وحش ایران ساخته سیدمانی میرصادقی از ایران
جایزه بهترین فیلم انیمیشن در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلم لسان الغیب ساخته دیوید الکساندراندرسن جایزه بخش در جستجوی حقیقت به فیلم بهترین مادرها ساخته نادین کویپرز از کشور هلند
جایزه بخش ملل مسلمان به فیلم نور مقدس ساخته سعادتعلی سعیدپور از کشور ایران
جایزه بخش آسیا جلوه‌گاه شرق در مسابقه بین‌الملل به فیلم همه چیز روبراه است ساخته آکجول بربولوتف از کشور قرقیزستان
جایزه بهترین فیلم مستند در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلم پیتر سالخورده ساخته ایوان گولونف از کشور روسیه
جایزه بهترین فیلم داستانی در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلمخرچنگ ساخته خاویر سرون و کریستف هرمانز از کشور بلژیک
جایزه بهترین فیلم تجربی در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلمکبوتر وحشی ساخته کولدو آلماندوز از کشور اسپانیا
جایزه بهترین فیلم جشنواره در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلمژیل (گیلس) ساخته کونستانت منتزاس از کشور کانادا

اتحادیه فیلمسازان کوتاه کشورهای مسلمان
براساس رای هیات داوران، لوح تقدیر این اتحادیه به فیلم سوارکار خردسال به کارگردانی یولی آندرای از کشور اندونزی اهدا شد.

انجمن فیلم کوتاه ایران
در بخش مسابقه ملی دیپلم افتخار انجمن فیلم کوتاه ایران به فیلم تجربی سمت راست من ساخته کیارش اسدی‌زاده
دیپلم افتخار و تندیس انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) به فیلم داستانی باد هرکجا بخواهد می‌وزد ساخته مرتضی فرشباف و آناهیتا قزوینی‌زاده
در بخش مسابقه بین‌الملل دیپلم افتخار و تندیس انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) به فیلم داستانی شکننده ساخته آلکس موراوسکی از استرالیا

توضیحات:
– مراسم اختتامیه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
– کارگاه‌های آموزشی باعنوان سینمای اقتباسی (هوشنگ مرادی کرمانی)، ایجاز در فیلم کوتاه و ایده پردازی (مهین ضیاء)، جلوه‌های ویژه در سینمای کوتاه (لاساد جموسی) و چیستی و چرایی مکاتب نوپدید دینی و عرفانی با تکیه بر تحلیل فیلم شوک (محمدجواد ادبی) در مرکز فرهنگی و هنری صبا برگزار شد.
– جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها با حضور طهماسب صلح‌جو، مرجان اشرفی‌زاده و امیرشهاب رضویان برگزار شد.
– علی ضاهر (مدیر انجمن هنرمندان لبنان)، لطیف احمدی (رئیس افغان فیلم افغانستان)، یورگن کیتل (مدیر هنری جشنواره فیلم کوتاه هامبورگ) و یانگیل کین (مدیر بخش تدوین دانشگاه ملی هنر کره از کشور استرالیا) از جمله حاضران در نشست بااساتید و هنرمندان بودند.
– نشریه روزانه با عنوان خبر انجمن به سردبیری رامتین شهبازی و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.
– بخش سینمای جوان و سینمای ملی با هم تلفیق شد.
– برای اولین بار هیأت انتخاب بخش‌ها از هم تفکیک شدند.
– مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کاندیداهای بهترین فیلم بخش داستانی و مستند مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲ ریال اهدا کرد.
– هیئت داوران فیلمی را به عنوان بهترین فیلم مفهوم مطلق‌شناسایی معرفی نکرد و دبیر جشنواره جایزه نقدی این بخش را به تساوی بین دریافت کنندگان دیپلم افتخار در تمامی بخش‌ها تقسیم نمود.
– تیزر جشنواره توسط محمد شیروانی، گزارش تصویری حمیدرضا هوشمند و برنامه تلویزیونی توسط امیرهوشنگ دارایی ساخته شد.
– اختتامیه با اجرای رضا رشیدپور در تالار اندیشه برگزار شد و اجرای دکور این مراسم را منیر رضی‌زاده برعهده داشت.

طراح پوستر:
مهرداد سلیمانی