دوره بیست و هفتم

دوره بیست و هفتم

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۲۸ آبان – ۳ آذر ۱۳۸۹

مکان برگزاری:
سینما فلسطین و خانه هنرمندان
برگزاری همزمان: آبادان، رشت، سنندج، شیراز، قزوین، کرمان، مشهدو یزد

دبیر:
هاشم میرزاخانی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

شورای سیاست‌گذاری:
جواد شمقدری، هاشم میرزاخانی، روح‌اله شمقدری، محمد درمنش، حمید بهمنی، هوشنگ توکلی و مهدی مسعودشاهی

شورای برگزاری:
مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، حسین جوادی (قائم‌مقام و سرپرست امور مناطق)، محسن برمهانی (معاونت بازرگانی و امور بین‌الملل)، سعید ربیعی (معاونت آموزش و فرهنگی)، یزدان عشیری (مدیر روابط عمومی)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، محمدرضا شفاه (سرپرست دفتر تهران)، علیرضا کریمی‌صارمی (مدیر آژانس عکس ایران) و محمد روح الامین (مدیر هنری)

هیات انتخاب:
مستند: محمدرضا اسلام‌لو، روح‌اله شمقدری و سلیم غفوری
تجربی: حمید بهمنی، احمد کاوری و حسینعلی لیالستانی
پویانمایی: میرعلی دریابیگی، محمدرضا کریمی‌صارمی و ناصر گلمحمدی
داستانی: منوچهر اکبرلو، سیروس حسن‌پور، عباس رافعی، سیدعلیرضا سجادپور و محسن محسنی‌نسب
بین‌الملل: میلاد دخانچی، مرتضی سیدی‌نژاد و پرویز شیخ‌طادی

هیأت داوری:
ملی: علیرضا امینی، پوران درخشنده، محمد درمنش، حمید سهیلی، جلیل عرفان‌منش، بهرام عظیمی و رامتین لوافی
بین الملل: محمدرضا عباسیان، احمد عاطف، شهریار بحرانی، وین کولز‌جین، خرگه‌عمر الازابل‌رودریگرز، دنی شکتر و هانس یو‌آخیم‌اشلیگل
جهان اسلام و آسیا جلوه‌گاه شرق: عباس ارناووط، هاشم میرزاخانی و مهین ضیاء

آثار:
مسابقه سینمای ملی
داستانی
۱- ۴دقیقه (محمد کیابیان/ محمد کیابیان)، ۲- آبی عمیق (مرجان اشرفی‌زاده/ جشنواره فیلم مقاومت)، ۳- آشکارا پنهان (اسماعیل میرزایی/ مرکز گسترش)، ۴- آن دورها (رضا جمالی/ انجمن)، ۵- آن روی دیگر (جواد مولانیا/ جواد مولانیا)، ۶- آنها هیچکس را دوست ندارند (جلال ساعد‌پناه/ جلال ساعدپناه)، ۷- اجسام از آنجه می بینید به شما نزدیکترند (نوید سجادی‌حسینی/ نوید سجادی‌حسینی)، ۸- اطاق اکوستیک (محمد ایزدی/ انجمن)، ۹- انجیل پجه ماه (ماهی که انجیر مپزد) (حسن جعفری/ میترا روحی‌منش)، ۱۰- این بود همه داستان (یوسف یزدانی/ حوزه)، ۱۱- این راننده ها دست ندارند (رضا جمالی/ انجمن)، ۱۲- با هم (فرخ حنیفه‌نژاد و مریم فتحی‌فر/ مرکز گسترش)، ۱۳- باد در چادر (بیژن اعرابی/ انجمن)، ۱۴- بیداری در خواب (مهدی دوایی/ آینه جادو)، ۱۵- پابوس (مهدی یارمحمدی/ بنیاد رودکی)، ۱۶- پارکینگ شماره شش (مریم پیربند/ مریم پیربند)، ۱۷- پریسان (اعظم نجفیان/ مرکز گسترش)، ۱۸- تالاس (علیرضا دهقان/ علیرضا دهقان)، ۱۹- تایم کات (منصور غلامی/ انجمن)، ۲۰- ترانه خاموش (جواد علیزاده/ مرکز گسترش)، ۲۱- تولد یک گلوله (کریم فائقیان/ کریم فائقیان و انجمن)، ۲۲- ته تلخ قهوه (مرتضی آکوچکیان/ مرتضی آکوچکیان)، ۲۳- جبر (داود چرخت/ داود چرخت)، ۲۴- جدامانده (یاسر طالبی/ یاسر طالبی و مهدی خلیلی)، ۲۵- جزر و مد (مهدی بوستانی‌شهر‌بابکی/ مرکز گسترش)، ۲۶- چاه (امیررضا جلالیان/ انجمن)، ۲۷- چقدر نزدیک (فرحناز شاهین‌پور/ انجمن)، ۲۸- چهار (سیدمهدی حسینی/ سیدمهدی حسینی)، ۲۹- حرف (احمد‌رضا حجارزاده/ احمدرضا حجارزاده)، ۳۰- حضور (احسان شریفی/ انجمن)، ۳۱- خانه کاغذی (ابوالفضل مرادی/ ابوالفضل مرادی)، ۳۲- خط و خطا (روح‌اله داوری/ حوزه)، ۳۳- خواب گندم (غریب منوچهری/ غریب منوچهری)، ۳۴- در خم راه (سیف‌اله یزدانی/ مرکز گسترش)، ۳۵- در راه ویلا (منیر قیدی/ محمدرضا منصوری و انجمن)، ۳۶- در فاصله دو پاگرد (بابک سراب/ حمید سراب)، ۳۷- دست (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، ۳۸- دلیل (علی الفت/ علی الفت)، ۳۹- دیوار (احسان جعفری/ احسان جعفری)، ۴۰- راوچی (جعفر نورمحمدی/ جعفر نورمحمدی)، ۴۱- رنگ و خاک (قاسم لطفی‌خواجه‌پاشا/ حوزه)، ۴۲- روایت تکه‌ای از روز (سمیه زاجکانی و مهری رحیم‌زاده/ انجمن)، ۴۳- زمین فوتبال (جلال نصیری‌هانیس/ حوزه)، ۴۴- زن (ابراهیم مجرد/ صداوسیما)، ۴۵- زندگی همینه (زهره زاهدی‌کرمانی و مریم عربی/ انجمن)، ۴۶- ساززاد (علی عطار/ علی عطار)، ۴۷- سایه خاموش من (علی حیاتی/ حوزه)، ۴۸- سربازها لک لک ها را دوست دارند (سعید نجاتی/ انجمن)، ۴۹- سکار (داریوش غریب‌زاده/ انجمن)، ۵۰- سکوت برف (محمدحسن حیاتی‌پور/ انجمن)، ۵۱- سهم من (مجید امیری‌مندی/ انجمن)، ۵۲- سیاه مشق (محمد روحی/ سعید روحی)، ۵۳- شتاب کن، به آهستگی (مینا حسین‌آبادی/ شهاب‌الدین غفاری)، ۵۴- شمشیر چوبی (روح‌اله بهرامی/ مرکز گسترش)، ۵۵- غروب حلزون (آزاد محمدی/ آزاد محمدی)، ۵۶- فصل سوم (علی بابائی/ علی بابائی و انجمن)، ۵۷- قیلوله (نیما جاویدی/ مرکز گسترش)، ۵۸- کاج های خشک (مسعود رضایی‌فخر/ مسعود رضایی‌فخر)، ۵۹- کسی پشت پنجره چوبی (مرجان اشرفی‌زاده/ جشنواره فیلم کوثر)، ۶۰- کلاس اول (ب) (محمد نصیری/ انجمن)، ۶۱- کنار هم و دور (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، ۶۲- گذر (مهدی صالحیار/ مهدی صالحیار)، ۶۳- گذر از پنجره های مه آلود (مرجان اشرفی‌زاده/ احمد طلایی‌کیوان)، ۶۴- گهواره امیرعلی (داور علایی/ انجمن)، ۶۵- لانه‌ای بر سنگ (جعفر نورمحمدی/ صداوسیما)، ۶۶- لبخند شکسته (هیوا امین‌نژاد/ هیوا امین‌نژاد و حوزه)، ۶۷- متولد انقلاب (مجید خدابنده‌لو/ انجمن)، ۶۸- مجهول (پیروز کرمی/ پیروز کرمی)، ۶۹- مرغ (شاهد احمدلو/ حوزه)، ۷۰- مشق (شهرام ابراهیمی/ حوزه)، ۷۱- مقصد نهایی (طیب امامقلی/ علی فروتن)، ۷۲- مهمانی زیر آب (بابک امینی/ مرکز گسترش)، ۷۳- میان بر (نقی نعمتی/ انجمن)، ۷۴- میان تاریکی (عماد خدابخش/ عماد خدابخش)، ۷۵- نمی دونم فردا چی میشه (کاوه صباغ‌زاده/ مهدی صباغ‌زاده)، ۷۶- نیمه پنهان (پگاه ارضی/ انجمن)، ۷۷- وندا (فرخ حنیفه‌نژاد و مریم فتحی‌فر/ فرخ حنیفه‌نژاد)، ۷۸- هامون عشق (یاسر خیر)، ۷۹- هوای بسته‌بندی شده (اکبر تراب‌پور/ انجمن)، ۸۰- هیچ چیز مجانی نیست (وجیه‌اله شیرمحمدی/ انجمن)، ۸۱- یار دار (سینا عطائیان/ مرکز گسترش)، ۸۲- یار دوازدهم (فریدون نجفی/ مرکز گسترش)، ۸۳- یک دقیقه سکوت (مهدی برگ‌نیل/ رضا احمدنیا)، ۸۴- یک منهای دو (عماد رسولی/ عماد رسولی)، ۸۵- یک نگاه ساده (آرمین یاری/ آرمین یاری)، ۸۶- یکی از سنگ‌های هفت سنگ (امیرحسین ماکویی/ امیرحسین ماکوئی)، ۸۷- یکی بود یکی نبود (آیدا آب‌پرور/ آیدا آب‌پرور)، ۸۸- یکی پس از دیگری (فرید فهرستی/ عفت شهبازی)، ۸۹- یول (نادر ساعی‌ور/ انجمن)

مستند
۱- آب رود زندگی (حسن دهقان/ انجمن)، ۲- آپولو ۵۸ (حامد خسروی/ پژمان لشگری‌پور و مرکز گسترش)، ۳- آغلارگؤل (بهروز عالمی/ بهروز عالمی)، ۴- آوای خوش ماشته (مونا بنفشی/ انجمن)، ۵- آوای عشق (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ عباس صالح‌مدرسه‌ای)، ۶- آوای کرکیت (قدرت باقری/ صداوسیما)، ۷- اذان شهادت (ابوطالب صادق‌دقیقی و پروانه مرزبان/ پروانه مرزبان)، ۸- از قبیله من (مجید عیدان/ مجید عیدان)، ۹- اسکو (محمدعلی هاشم‌زهی/ احسان محمدحسنی)، ۱۰- اشکوه (علی معصومی/ میترا روحی‌منش)، ۱۱- با دستهای یک مادر (محمدرضا مهرآفرین/ انجمن)، ۱۲- باژ و برسم (حسن نقاشی/ مرتضی رزاق‌کریمی)، ۱۳- برای سوگند (مصطفی شبان/ صداوسیما)، ۱۴- به زلالی آب (پناه‌برخدا رضایی/ مؤسسه شاهد)، ۱۵- به سحر اعتماد کن (وحید چاووش/ صداوسیما)، ۱۶- بهروز و آرزوهایش (سیدوحید قاضی‌میرسعید/ حجت‌الله سیفی و ناهید فیلم)، ۱۷- بیلگردانی (یوسف نیک‌فام/ لیلا خوانساری)، ۱۸- پاپاق (وحید بیوته/ انجمن)، ۱۹- پایان تنهایی (عباس صالح‌مدرسه‌ای/ انجمن)، ۲۰- پلی میان زمین و آسمان (کاوه قهرمان/ مؤسسه شاهد)، ۲۱- تاریخ، ما، بیهقی (کاوه قهرمان/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۲۲- تمام آرزوهای من (مهدی قربان‌پور/ صداوسیما)، ۲۳- چرا سینما؟ (دنیا طیبی/ دنیا طیبی)، ۲۴- چغازنبیل (پژمان فخاریان/ مرکز گسترش)، ۲۵- چهارشنبه آخر سال (میترا روحی‌منش/ میترا روحی‌منش)، ۲۶- حاشیه (حسن خوش‌رفتار/ حسن خوش‌رفتار)، ۲۷- حکایت مردی که شاعر نیست (مهدی میرتیموری/ مهدی میرتیموری)، ۲۸- خاطره شیرین (شیرین برق‌نورد/ صداوسیما)، ۲۹- خواب و بیدار (ارد زند/ صداوسیما)، ۳۰- درمانگر (نادیه جعفری/ مرکز گسترش)، ۳۱- دعوت (بهزاد رسول‌زاده/ سوره)، ۳۲- دل سنگ (سیدمحمد حسینی/ صداوسیما)، ۳۳- دوباره نگریستن (سیدستار چمنی‌گل/ نورالدین عبداله‌پور)، ۳۴- رادیو جوب شور (محمدحسین قاسمی/ راویان فتح)، ۳۵- رد پا (امیر الله‌قلی/ امیر الله‌قلی)، ۳۶- رد پایی بر گود (محمدحسین قاسمی/ راویان فتح)، ۳۷- روایت نحل (سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی/ سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی)، ۳۸- روح زیبا (رحمان حقیقی/ رحمان حقیقی)، ۳۹- روزگار فراموش شده (احمد صراف‌یزد/ انجمن)، ۴۰- رویای زندگی (محمد خلیل‌زاده/ دفتر تأمین رسانه‌های آموزشی)، ۴۱- رویای گمشده (احسان معصوم)، ۴۲- ریتم شهر من (مجید شیدا/ مجید شیدا)، ۴۳- زندگی در کسوف (فتح‌اله امیری/ فتح‌اله امیری و صداوسیما)، ۴۴- زیره‌ها هم گل دارند (محمد اسلامی/ صداوسیما)، ۴۵- ستاره صبح (معین شافعی/ اشکان صادقی)، ۴۶- سردار اکرم (صلاح رحیمی/ حوزه)، ۴۷- سلاطین خیابان‌ها (زینب تدریس‌تبریزی و پالیز خوشدل/ جمشید خوشدل و زینب تدریس‌تبریزی)، ۴۸- سهام دختر هویزه (ابوطالب صادق‌دقیقی و پروانه مرزبان/ پروانه مرزبان)، ۴۹- شگفتیهای آفرینش (اصغر بشارتی/ کانون فیلم عکس قشم)، ۵۰- شهر آجر (احسان صامت‌زاده/ احسان صامت‌زاده)، ۵۱- فی الارض (حبیبه صادقی/ انجمن)، ۵۲- قطع نامه (روناک جعفری/ روناک جعفری)، ۵۳- کتابعلی (محمد عموری/ بنیاد شهید)، ۵۴- کنیز خانم (افسانه سالاری/ افسانه سالاری)، ۵۵- کوچه آلبالو (کریم فائقیان/ کریم فائقیان)، ۵۶- کوکب (سمیه مولایی/ حوزه)، ۵۷- کی میرسد باران؟ (علاء محسنی/ صداوسیما)، ۵۸- گل گیران (محمود غفاری/ مرکز گسترش)، ۵۹- لاهیج، راه طولانی خانه (میترا روحی‌منش/ میترا روحی‌منش)، ۶۰- لیکو (محمدعلی هاشم‌زهی/ پیروز کلانتری و سعید رشتیان و صداوسیما)، ۶۱- ما دستان (احسان صدیقی/ شرکت تبیان فیلم اکباتان)، ۶۲- ماموریت غیرممکن (عباس امینی/ صداوسیما)، ۶۳- مجیده (ماجد نیسی/ پیروز کلانتری و سعید رشتیان و صداوسیما)، ۶۴- مردم پریشان (هادی رهبر/ هادی رهبر)، ۶۵- مسیر عشق (مظفر حسین‌خانی‌هزاوه/ صداوسیما)، ۶۶- مشترک مورد نظر (لقمان خالدی/ صداوسیما)، ۶۷- نان و نفت (طاها کریمی/ مهدی همایونفر)، ۶۸- نانی از دل سنگ (علی صمدی/ صداوسیما)، ۶۹- نغمه های نامیرا (سعید راضی‌حویزه/ صداوسیما)، ۷۰- نمکو (یوسف محمودپور/ وزارت ارشاد)، ۷۱- نون مثل نان خشک (فردوس خسروی‌نژاد/ حوزه)، ۷۲- وقتی ترکش‌ها فوتبال بازی می‌کنند (سیدوحید حسینی‌نامی/ سیدوحید حسینی‌نامی)، ۷۳- وقتی که نور می‌تابد (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۷۴- وقتی همه رفتند (محمدباقر حنطوش‌زاده/ انجمن)، ۷۵- همچو حافظ (مسعود آستانداری/ حوزه)، ۷۶- همنوا با زینب (عبدالرسول آذرشب/ حوزه)، ۷۷- همه دانا (علاء محسنی/ صداوسیما)، ۷۸- همین حوالی همیشه دور (حسین کیهانپور)، ۷۹- هوشیدر (حسن نقاشی/ مرکز گسترش)، ۸۰- یک تقویم یک قبیله (هیوا صوفیه/ هیوا صوفیه)

پویانمایی
۱- آنفولانزا-ای (اکتای نیک‌سرشت)، ۲- اینجوریه-صرفه جویی در کاغذ (پژمان علی‌پور/ صداوسیما)، ۳- بالاتر از ابرهای خاکستری (ساره پورشفیعی/ رای آوین)، ۴- بی خوابی (بهاره نوری‌زاده/ مجید آسودگان)، ۵- پارازیت (امید خوش‌نظر/ حوزه)، ۶- پاس شبانه (امیرحسین علیمراد/ نیروی زمینی ارتش)، ۷- پایانی برای آغاز (علی‌اصغر شامی/ صداوسیما)، ۸- پهلوان اکبر (عاطفه یوسفی)، ۹- پیرزن و گاو (احسان تسویه‌چی/ صبا)، ۱۰- تنها (امینه پارساپور/ امینه پارساپور)، ۱۱- تولدت مبارک (زحل رضوی/ صبا)، ۱۲- حبیب بن مظاهر (ناهید صمدی‌امین/ صبا)، ۱۳- خروج (ابوالفضل کمرکی‌فراهانی/ ابوالفضل کمرکی‌فراهانی)، ۱۴- خشونت (ابراهیم خبازی/ اصلان شاه‌ابراهیمی و صداوسیما)، ۱۵- خورشید حجاز (سعید گایینی)، ۱۶- داستان جعبه‌ای (بهروز بصیری‌فرد/ حوزه)، ۱۷- داستان سفال (مریم بیانی/ رضا مصدق)، ۱۸- دخترک ابری (کیانوش عابدی/ صبا)، ۱۹- دیروز، امروز، امروز (احمد تیموری/ احمد تیموری)، ۲۰- روباه و کلاغ (امین مبارکی/ امین مبارکی)، ۲۱- روزگار سپری شده (فرنوش عابدی/ صداوسیما)، ۲۲- زادگاه (فرزاد شادپور/ مرکز گسترش)، ۲۳- زندگی و دیگر هیچ (امید واحدی/ انجمن)، ۲۴- سالمندان (ابراهیم خبازی/ اصلان شاه‌ابراهیمی و صداوسیما)، ۲۵- سرآشپز (امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی/ امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی)، ۲۶- شکرستان (بابک نظری/ حوزه)، ۲۷- فانوس (طناز پریشان‌زاده/ مرکز گسترش)، ۲۸- قفس (سعید مددی‌ماهانی/ سعید مددی‌ماهانی)، ۲۹- مرگ و پیرزن (لیدا فضلی/ مرکز گسترش)، ۳۰- مشعل المپیک (شهرام حیدریان/ مرکز گسترش)، ۳۱- من، شاه، بابام (وقتی بابا شاه شد) (آزاده معزی/ مرکز گسترش)، ۳۲- نقطه اوج (بهروز بصیری‌فرد/ حوزه)، ۳۳- نیم پرده (حمیده جوادی)، ۳۴- هارمونی (پگاه خرم‌آبادی/ حوزه)، ۳۵- هدیه روز مادر (پیمان دهقانی/ صداوسیما)

تجربی
۱- اتاق روشن (محمدحسین حیاتی‌پور/ حوزه)، ۲- العطش (مهدی فنائیان/ انجمن)، ۳- امتداد (علی الفت/ علی الفت)، ۴- انعکاس (محسن قپانوری/ محسن قپانوری)، ۵- انعکاس (نوید هدایت‌پور/ نوید هدایت‌پور)، ۶- ایستگاه ۴۴ (فرشید اخلاقی‌پور/ فرشید اخلاقی‌پور)، ۷- بادبادک ترسو (بنت‌الهدی ترابیان/ زهرا شیخ‌بیگ)، ۸- بازگشت (سعید مترصد/ مرکز گسترش)، ۹- به انزوای بی‌خطر پلک‌ها پناه‌آور (مریم کریمی/ انجمن)، ۱۰- پرواز (احسان ملازاده/ احسان ملازاده)، ۱۱- پنجاه پنجاه (کیوان محسنی/ کیوان محسنی)، ۱۲- پیاده روی بزرگ (نیما عباس‌پور/ نیما عباس‌پور)، ۱۳- تولد در ثانیه ۱۲۰ (مجید امیرمندی/ انجمن)، ۱۴- چرا حسین سبز‌ه‌وندی جلوی روحی رو نمیگیره؟ (سیدفرشاد هاشمی/ سیدفرشاد هاشمی)، ۱۵- حرف آخر (روشنک عباسی/ محمدمهدی بهفرراد)، ۱۶- خام، پخته، سوخته (شهرام مکری/ محمد صوفی)، ۱۷- خانه ام ابریست (کریم عظیمی/ کریم عظیمی و مرکز گسترش)، ۱۸- خیالات (سهراب منصوری/ انجمن)، ۱۹- در آستانه چهل سالگی (مهرداد سلیمانی/ انجمن)، ۲۰- رویای ناقوس (مهدی تنگستانی‌زاده/ حوزه)، ۲۱- سمبل (محمدهادی شریفی/ محمدهادی شریفی)، ۲۲- سوپر مارکت (عادل انیسی/ انجمن)، ۲۳- سیگنال آسمانی (الهه صلح‌جو/ صداوسیما)، ۲۴- طیف و نخ (یعقوب جدیری‌تقدیسی/ یعقوب جدیری‌تقدسی)، ۲۵- فردای دیروز (بهزاد مولود/ انجمن)، ۲۶- قصیده آینه ها (شهرام علیدی/ مرکز گسترش)، ۲۷- قطعه ای برای آزادی (هامون بهرامی‌مقدم/ انجمن)، ۲۸- گوش جان (بابک سراب/ بابک سراب)، ۲۹- لطفا تشویق کنید (مجید امیری/ حسین اردستانی)، ۳۰- مترسکی برای مزرعه (غریب منوچهری/ مؤسسه مغان هنر)، ۳۱- مخصوصا موسیقی (سینا عطائیان/ مرکز گسترش)، ۳۲- من، روشنی، گل، آب (محمد‌حسین صفری/ محمدحسین صفری)، ۳۳- و روز ها می‌گذرد (معین رضایی‌راد/ انجمن)، ۳۴- ویو (پریسا گرگین/ پریسا گرگین)

مسابقه بین‌الملل
داستانی
۱- یک قطره (آبیشک پاتاک)، ۲- همه چیز برای تو (توما واسزارو)، ۳- قفس (آدریان سیتارو)، ۴- کارون (پیر زاندروویچ)، ۵- صفا و صمیمیت (کریستین ریچ)، ۶- اما (ماشا کاستیورینا)، ۷- سقوط (مارچلو مسکویتا)، ۸- شبنم اول (ماریاآنا ریمپفل)، ۹- برای هیچ (تونی ویگا‌دانیل‌دلاتوره)، ۱۰- قورباغه در چاه (کن اوچیای)، ۱۱- از این نقطه به بعد (جوزف کیس)، ۱۲- می‌خواهم باقی عمرم را با تو بگذارنم (مانوئلا مورنو)، ۱۳- ایکارا (آلخاندرو روخو)، ۱۴- تاکسی غیر قانونی (آدی آومانویچ)، ۱۵- سفری بدون بازگشت (گوکلو یامان)، ۱۶- دادگاه کودکان (کلوین ردورس)، ۱۷- بوسه (یوست ون‌گینکل)، ۱۸- خودگردان (زاوی سالا)، ۱۹- میشل (امانوئل مار و آنتونی راسیک)، ۲۰- سیاه چال (یورگن بلیک)، ۲۱- خارج (شارلوت بویسون‌تیسوت)، ۲۲- عبور از جاده (سایمون لامونتاگ)، ۲۳- مکعب روبیک (الیزه ووگل)، ۲۴- دریای حفاظت شده (جرارد اوزکاتگویی)، ۲۵- شیفت (آنو آنو)، ۲۶- قیلوله (نیما جاویدی)، ۲۷- مرا به خواب بخوان (ماگنوس ایمسن)، ۲۸- شبی بی‌خواب (ساموئل تیلمن)، ۲۹- سنگ‌ها (گویلیو موزی)، ۳۰- اشک‌های شبنم (آنتونی موکت)، ۳۱- سرمای پاییز (تورنیک بیزیاوا)، ۳۲- حفره تاریک (فیل سنسام‌اولی‌ویلیامز)، ۳۳- کره اسب (جوش تانر)، ۳۴- شرایط (جیسون لاموته)، ۳۵- تارها (مت تابو)، ۳۶- تام (کریم قورایب)، ۳۷- شلیک (رودریک مک‌کی و دیو استفان)، ۳۸- یولیسه (جیوآنی اسپورتیلو)، ۳۹- وقتی باران ببارد (جید بل)، ۴۰- ماه زرد (وونیمیر یوریچ)

مستند
۱- ۳۸,۵ (گرزگرز دی‌یووسکی)، ۲- آسکو (محمدعلی هاشم‌زهی)، ۳- بارونز (برونو خورگه)، ۴- بچه های کاروستا (الینا لیتوینووا)، ۵- قلب در جایی اشتباه (جوسو ونرو)، ۶- میان حقیقت و آتش (محمد حمو)، ۷- زندگی در کسوف (فتح‌اله امیری)، ۸- حس بادهای موسمی (آندریا ایانتا)، ۹- کلیسای بزرگ (آلیوکا آلارد و آلسیو ریگودریگی)، ۱۰- ستاره صبح (معین شافعی)، ۱۱- آرزوهای خیابانی (مارینا فاگوندز‌آزودو)، ۱۲- متقارن (روجر ویلاروپا)، ۱۳- الغراس (سعداله المصری)، ۱۴- پلی دور (پابلو‌خوزه لوزانو‌هرناندز)، ۱۵- روایت نحل (سیدمحمدرضا خردمندان‌سعدی)، ۱۶- باغبان و ۲۱ گلهایش (امیل لانگ‌بال و ماریا صامت‌ل‌دوس)، ۱۷- شاهد (سعداله المصری)

پویانمایی
۱- بیگ بنگ، بیگ بوم ( بلو)، ۲- کالیپسو (جک پری)، ۳- آزادی (جرمی ایسزو، ایلای اوئرباخ و محمد قصاص)، ۴- هارمونی (پگاه خرم‌آبادی)، ۵- سینماتوگرف (تومک باجیسکی)، ۶- پرنده پیغامبر (اینا فیندایزن)، ۷- پارازیت (امید خوش‌نظر)، ۸- کبوتر: غیر ممکن (لوکاس مارتل)، ۹- پایان سرخ و جامعه همزیستی ظاهری (رابین نوردا و بتانی دی‌فارس)، ۱۰- بی زبانی (دنیل گریوز)، ۱۱- داستان سفال (مریم بیانی)، ۱۲- تکلوپلیس (خاویر امرد)، ۱۳- فراری (ملانی گوهن)، ۱۴- دباغخانه (لین گاردنر)، ۱۵- ام عبدالله (سحر السواف)، ۱۶- ویروس (رابرت پراچ)، ۱۷- دیروز، امروز، امروز (احمد تیموری)

تجربی
۱- شش تکه از بی‌نهایت (مارکوس چان)، ۲- آفتاب هزار رنگ (میهای گرکو)، ۳- ناشنوایی (میروسلاو اسلابوش‌پیتسکی)، ۴- حس کن آنچه را احساس می‌کنند (چین تنگساکولتاپورن)، ۵- پنجاه، پنجاه (کیوان محسنی)، ۶- رویای ناقوس (مهدی تنگستانی‌زاده)، ۷- خانه‌ام ابریست (کریم عظیمی)، ۸- خام، پخته، سوخته (شهرام مکری)، ۹- مترسکی برای مزرعه (غریب منوچهری)، ۱۰- مخصوصاً موسیقی (سینا عطاییان)، ۱۱- رقص خیابان (آی تینگ‌وو)، ۱۲- فریادکنان (روبرتو پی‌تولدو)، ۱۳- بیماری های جنگ (ماری ماگسکاس)، ۱۴- زمانیکه دستانم را می‌گشایم (عمر‌رابرت همیلتون)، ۱۵- منطقه‌ی ب ۱۹ (ندا مورفوا)

بخش‌های جنبی:
بزرگداشت سی‌امین سالگرد هشت سال دفاع مقدس/ روژنا (مرور فیلم‌های فیلمسازان کرد زبان)/ بهترین بهترین‌ها (مرور آثار برتر دوره‌های گذشته) / مرور فیلم‌های کشور‌های عضو اکو ئ اتحادیه بین‌المللی فیلمسازان مسلمان، مرور سینمای پویانمایی (مرور آثار پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دانشگاه هنر و طراحی سوئیس) / آثار برگزیده جشنواره فیلم کارتاج (تونس ۲۰۱۰) / زاویه پنهان (مرور سینمای کوتاه آمریکا) / دنیای پیرامون (مرور سینمای کوتاه فرانسه) / سینما بیداری
نکوداشت: زنده‌یاد منوچهر حقانی‌پرست

برگزیدگان:
بخش ملی
داستانی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ریال حمایت از تولید اثر بعدی به داریوش غریب‏زاده/ سکار/ بوشهر
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ جایزه نقدی به آزاد محمدی/ غروب حلزون / تهران

مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به لقمان خالدی/ مشترک موردنظر / تهران
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ جایزه نقدی به فتح‏اله امیری / زندگی در کسوف / تهران

پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به ساره شفیعی‏پور/ بالاتراز ابرهای خاکستری / تهران
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ جایزه نقدی به عاطفه یوسفی / پهلوان اکبر / تهران
جان بخشی پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۰ ریال جایزه نقدی به بهزاد رجبی‏پور / پارازیت / تهران
دیپلم افتخار برای جان بخشی به حمید سهرابی / نیم پرده / تهران

تجربی
تندیس جشنواره و مبلغ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به کریم عظیمی/ خانه ام ابریست / اردبیل
بهترین فیلم با موضوع چشم‏انداز سرزمین زیبای ما تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به بابک نظری برای فیلم پویانمایی شکرستان / تهران
بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به محمدعلی هاشم‏زهی برای فیلم مستند لیکو / تهران
بهترین فیلم با موضوع چراغ راه تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به وحید چاوش برای فیلم مستند به سحر اعتماد کن / تهران

بهترین تحقیق و پژوهش
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی به احسان معصوم برای فیلم مستند رویای گمشده / تهران
بهترین فیلمنامه
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی به الهه صلح‏جو برای فیلم داستانی یار دوازدهم / شهرکرد
صدا
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی به آرش قاسمی برای صداگذاری فیلم داستانی غروب حلزون / تهران
تصویربرداری
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی به ارسطو مداحی گیوی برای فیلم مستند زندگی در کسوف از تهران
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال جایزه نقدی به محمد حدادی برای فیلم داستانی / در راه ویلا / تهران
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال جایزه نقدی به اشکان اشکانی برای فیلم داستانی / مهمانی زیر آب / تهران
تدوین
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ ریال جایزه نقدی به احمد قلعه‏نویی برای فیلم مستند / مسیر عشق / اراک
در این بخش هیئت داوران فیلمی را شایسته دریافت تندیس ندانست
تهیه‏کننده
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال جایزه نقدی به احسان محمدحسنی برای تهیه‏کنندگی فیلم مستند اسکو / تهران
بازیگری
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ جایزه نقدی به خاطره ندری برای بازی در فیلم داستانی با هم / اردبیل
دیپلم افتخار و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵ جایزه نقدی به پوریا رحیمی برای بازی در فیلم داستانی غروب حلزون / تهران

بهترین استعداد جوان
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۷ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به علی الفت برای فیلم داستانی دلیل / همدان
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۷ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به مجید شیدا برای فیلم مستند / ریتم شهر من / یزد
هیئت داوران فیلمی را شایسته دریافت تندیس در بخش پویانمایی ندانست.

بهترین فیلم به معنای مطلق با نگاه ملی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۴۰ ریال جایزه نقدی و ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال حمایت از تولید اثر بعدی به عنوان جایزه ویژه به کریم فائقیان برای فیلم داستانی تولد یک گلوله / بوشهر

بخش بین الملل
بهترین فیلم داستانی به طور مشترک به فیلم‏های یک قطره / آبیشک پاتاک / هندو سکار / داریوش غریب‏زاده / ایران
لوح تقدیر بخش داستانی / مرا به خواب بخوان/ ماگنوس آرنسن / نروژ
بهترین فیلم مستندباغبان و ۲۱ گلهایش/ امیل لنگ‏باله / دانمارک
لوح تقدیر بخش مستند / اسکو/ محمدعلی هاشم‏زهی/ ایران
بهترین فیلم پویانمایی بی زبانی/ دنیل گریوز/ انگلستان
لوح تقدیر بخش پویانمایی / داستان سفال/ مریم بیانی/ ایران
بهترین فیلم تجربی به طور مشترک به فیلم‏هایمخصوصا موسیقی / سینا عطاییان / ایرانو خام، پخته، سوخته/ شهرام مکری/ ایران

مسابقه‌ی جهان اسلام
جایزه بهترین فیلم/ روایت نحل/ سیدمحمدرضا خردمندان‏سعدی/ ایران
لوح تقدیر/ آزادی/ جرمی ایسزو/ کانادا
آسیا جلوه‌گاه شرق
جایزه بهترین فیلم/ قیلوله/ نیما جاویدی/ ایران
لوح تقدیر/ خانه‌ام ابریست/ کریم عظیمی/ ایران

توضیحات:
– افتتاحیه در سینما فلسطین و اختتامیه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
– طهماسب صلح‌جو، رامتین شهبازی، سیدناصر هاشم‌زاده، علی علایی، عزیزاله حاجی‌مشهدی و حسین سلطان‌محمدی نقد و بررسی فیلم ها را برعهده داشتند.
– نشست با اساتید و هنرمندان باحضور اهمان یوخن (مدیر دانشکده پویانمایی دانشگاه هنر و طراحی سوئیس)، لوس آیریس (مدیر فستیوال جشنواره کودک اشتوتگارت)، علیرضا پناهیان، مجید شیخ‌انصاری و پل پاولز (مدیر موسسه اتما از بلژیک و فرانسه) برگزار شد.
– در نشست سینما بیداری دنی شکتر (کارگردان فیلم سلاح های فریب جمعی)، پروفسور نورمن فینکلشتاین (استاد دانشگاه از آمریکا)، آساکو کاگیاما (فیلمساز ژاپنی) و نادر طالب‌زاده حضور پیدا کردند.
– نشریه روزانه باعنوان سینمای جوان به سردبیری یزدان عشیری و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.
– ۸ منطقه فرهنگی در سراسر کشور به‌صورت همزمان میزبان جشنواره بودند.
– دو کتاب به‌نام‌های رباعی سینما (بررسی ویژگی‌های ساختاری فیلم کوتاه) نوشته آرش رصافی و مشق خیال (فیلمنامه‌های برگزیده) منتشر شد.
– برای اولین بار فیلم‌ها با فرمت HDپخش شد.
– تفاهم‌نامه‌ای میان جشنواره فیلم کوتاه با ۶ جشنواره خارجی منعقد شد.
– در این دوره کاندیدایی معرفی نشد.
– در این دوره ۳ تیزر ساخته شد که یکی از آنها به‌عنوان فیلم جشنواره مورد استفاده قرار گرفت و ساخت آن را امیر پوروزیری برعهده داشت.
– کارگاه آموزشی تخصصی برای سرپرستان دفاتر در فرهنگستان هنر برگزار شد.
– در این دوره حدود ۴۰ میهمان خارجی به‌عنوان داور،‌ کارشناس، خریدار فیلم و دبیران جشنواره‌های معتبر حضور داشتند.
– ثبت‌نام در این دوره به‌شکل آنلاین انجام شد.
– از سایت انجمن سینمای جوانان ایران رونمایی شد.
– هیأت انتخاب در ۴ گروه تخصصی آثار را انتخاب کردند و یک گروه نیز به انتخاب آثار بین‌الملل پرداخت.
– آرش رصافی ساخت گزارش تصویری، محمد خردمندان ساخت برنامه تلویزیونی و محمد روح‌الامین ساخت دکور اختتامیه را برعهده داشتند.

طراح پوستر:
محمد روح الامین