دوره بیست و هشتم

دوره بیست و هشتم

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۱۹ – ۲۴ مهر ۱۳۹۰

مکان برگزاری:
پردیس سینمایی آزادی و خانه هنرمندان
برگزاری همزمان: ارومیه، اصفهان، اهواز، بجنورد، زاهدان، ساری، کرمانشاه و یاسوج

دبیر:
هاشم میرزاخانی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران)

شورای سیاست‌گذاری:
جواد شمقدری، هاشم میرزاخانی، محمد درمنش، حمید بهمنی، هوشنگ توکلی و روح‌اله شمقدری
شورای برگزاری: مژگان زرگر (مدیر اجرایی و سرپرست روابط عمومی)، حسین جوادی (قائم‌مقام و سرپرست امور مناطق)، سعید ربیعی (معاونت آموزش و فرهنگی)، محمدرضا شفاه (سرپرست امور بین‌الملل)، امیر لطفیان (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، علیرضا کریمی صارمی (مدیر آژانس عکس ایران) و محمد روح‌الامین (مدیر هنری)

هیات انتخاب:
داستانی: مهدی جعفری، عباس رافعی، عطااله سلمانیان، مهدی عظیمی‌میرآبادی و علی‌اکبر قاضی‌نظام
مستند: وحید چاووش، مرتضی شعبانی و سهیل کریمی
پویانمایی: سیدعباس پویا، بهرام جوانرودی و محمدعلی صفورا
تجربی: شهاب‌الدین عادل، جواد مزدآبادی و مهناز مظاهری
بین‌الملل: اصغر فهیمی‌فر، سیدمحسن هاشمی، مجید جوزانی

هیات داوری:
ملی: سیدعباس پویا، عزیزاله حمیدنژاد، محمد داودی، عباس رافعی، محمدعلی فارسی، احمد کاوری و نقی نعمتی
بین‌الملل: جن پیتر اسینگ، جولیا گست، انیس لسود، استاوروس راپتیس، نادر طالب‌زاده، هیروکی تانیموتو و احمد ضابطی‌جهرمی
جهان اسلام و آسیا: یحیی برکات، انیس لسود، منتصر مرعی، ایوان ریدلی و نادر طالب‌زاده

آثار:
مسایقه سینمای ملی
داستانی
۱- آغ گول (مهدی حیدری/ انجمن)، ۲- آلوچه ی باغ بالا (علی بیات/ علی بیات)، ۳- آیرلیق (نادر ساعی‌ور/ نادر ساعی‌ور)، ۴- اصغر، پیکان، همسرش و زندگی کمی غیر عادی تر (هومن سیدی/ مرکز گسترش)، ۵- اعتراف (تی‌یام یابنده/ تی‌یام یابنده)، ۶- الا کلنگ (محبوب شکرزاده/ انجمن)، ۷- این تازه شروع ماجراست (میثم زندی/ موسسه مردم نهاد فرهنگی و هنری نیما)، ۸- اینجا تاریک است (علیرضا نسایی/ سعید ملکان)، ۹- بارش بر دهان نیمه باز (سیدعطا‌الله مجابی/ انجمن)، ۱۰- بازگشت (مصطفی پارسائی/ مصطفی پارسائی)، ۱۱- برخورد نزدیک از نوع چندم! (مصطفی حیدری/ تالار هنر و انجمن)، ۱۲- بزخر (حمید صادق‌پور/ حمید صادق‌پور)، ۱۳- بزرگ تر از آسمان (داود قپانوری/ انجمن)، ۱۴- بند (علیرضا خوشنویس/ علیرضا خوشنویس)، ۱۵- به اضافه یک (محمد صفرزاده/ حوزه)، ۱۶- بهشت (سلمان خورشیدی و امیر محمدزاده/ حوزه)، ۱۷- پانزده دقیقه درآب گرم بجوشانید (شیما حیدری/ حوزه)، ۱۸- پانسمان (امید عبدالهی/ حوزه)، ۱۹- پنجه (علیرضا نسایی/ سعید ملکان)، ۲۰- پیام بر (سیدوحید حسینی‌نامی/ سیدوحید حسینی‌نامی)، ۲۱- تاکسی (علی نورمحمدیان/ حوزه)، ۲۲- تجربه مردن من در شبی سرد و طولانی (روح‌الله صدیقی/ مریم داودی)، ۲۳- تی له (مریم فتحی‌فر و فرخ حنیفه‌نژاد‌زیبایی/ انجمن)، ۲۴- جاده مسدود است …. (وحید حاجیلویی/ وحید حاجیلویی)، ۲۵- جنایت و مکافات (کریم لک‌زاده/ انجمن)، ۲۶- چلنگر (مجید پناهی/ مجید پناهی و لیلا فتحی)، ۲۷- چند دقیقه‌ی صبح (مهدی تیموری/ مهدی تیموری)، ۲۸- چهار هزار و چهار صد و چهل یکمین روز زندگی‌ام (نظیر میرزایی/ نظیر میرزایی)، ۲۹- خروسک (فریدون نجفی/ حوزه)، ۳۰- خط (حسین خطیبی/ حسین خطیبی)، ۳۱- دار قالی (محمدعلی شعبانی/ محمدعلی شعبانی)، ۳۲- داستان جنگ (داوود مرادیان/ حسین ساختمانیان)، ۳۳- دست خالی، دل پر (بابک نبی‌زاده/ بابک نبی‌زاده و هفت‌آسمان)، ۳۴- دقیقه ۱۳ (مسعود عشایری/ مسعود عشایری)، ۳۵- دوما (سجاد ایمانی/ سجاد ایمانی و مونا عسگری)، ۳۶- دی ماه (روزبه تذهیبی/ روزبه تذهیبی)، ۳۷- راژوان (کیوان مجیدی/ سیروان مظهری و صداوسیما)، ۳۸- رها (پیمان نعیمی و امیر پارسامهر/ پیمان نعیمی)، ۳۹- زندگی رنگ بژ (پیروز کرمی/ پیروز کرمی)، ۴۰- سفر سرد (جلال نصیری‌هانیس/ حوزه)، ۴۱- سقف کاذب (محمد خلفی/ محمد خلفی)، ۴۲- شصت و چهار ثانیه (احسان پیغمبری/ احسان پیغمبری)، ۴۳- شوخی (عباس فردوسی/ عباس فردوسی)، ۴۴- شیر تلخ (ناصر ضمیری/ حوزه)، ۴۵- شیشه‌های بخار گرفته (افشین عامریان/ انجمن)، ۴۶- صدای باران (جلال ساعدپناه/ جلال ساعدپناه و مرکز گسترش)، ۴۷- عروسی (رضا نوروزی‌گوهر/ مرکز گسترش)، ۴۸- عصر آن روز (لیلا عیسی‌زاده/ سهیلا عیسی‌زاده)، ۴۹- قاب خیال (مهدی کارگر و سهیلا نادری/ مهدی کارگر و سهیلا نادری)، ۵۰- قرار؛ رستوران لفونتن (حسن حبیب‌اله‌زاده/ انجمن)، ۵۱- قصه‌ای کوتاه برای لیلا (محمدرضا مهاجری‌شیراز/ محمدرضا مهاجری‌شیراز)، ۵۲- قصه‌های تکراری (نرگس صفدریان/ نرگس صفدریان)، ۵۳- قوجا (سیدرضا موسوی/ سیدرضا موسوی)، ۵۴- ماجرای آن روز (داریوش غذبانی/ حوزه)، ۵۵- مسیر مشترک (محمد آریانی/ محمد آریانی)، ۵۶- من شیرینم (روح‌اله اکبری/ روح‌اله اکبری)، ۵۷- نامه‌ها عکس‌ها آدم‌ها (سید‌محمدرضا خردمندان/ انجمن)، ۵۸- نفس نرم نسیم (سعید همتی‌وند/ انجمن)، ۵۹- و دیگر هیچ.. (رقیه توکلی/ رقیه توکلی و حوزه)، ۶۰- همسایه (پیروز کرمی/ پیروز کرمی)، ۶۱- هوای تازه (سیدجواد حسینی/ سیدجواد حسینی)، ۶۲- هیچ کدام از وسایل من جا به جا نشده است (مجتبی اسپنانی/ تالار هنر و انجمن)، ۶۳- یک آسمان فرشته (جواد علی‌زاده/ صداوسیما)، ۶۴- یک لحظه چشماتو ببند (محمد کاشی/ محمد کاشی)

مستند
۱- امین نگهبان شالی‌های نورس (محمدعلی هاشم‌پور/ محمدعلی هاشم‌پور)، ۲- انگار… (فرشید اخلاقی‌پور/ فرشید اخلاقی‌پور و مرکز گسترش)، ۳- بهارگاه (محمدعلی هاشم‌زهی/ مرتضی ندایی)، ۴- بهزاد بدون مجوز (محمد‌صادق اسماعیلی/ حوزه)، ۵- پاچال (پرویز رستمی/ پرویز رستمی)، ۶- پدر (سعید حدادی/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۷- تا باران بعدی (مریم سپهری/ پیمان فتوت‌احمدی)، ۸- تا مردانمان برقصند (هیوا امین‌نژا/ هیوا امین‌نژاد و شهرام علیدی)، ۹- تاب آب (سید‌مانی میرصادقی/ سید‌مانی میرصادقی)، ۱۰- تامان خالا (علی دلکاری/ علی دلکاری)، ۱۱- جنایت در سکوت (بهروز نورانی‌پور/ بهروز نورانی‌پور)، ۱۲- چای ساز (نواب محمودی/ آرمان حق‌گو، نواب محمودی و انجمن)، ۱۳- چرخ نان (حسین نظری/ حسین نظری)، ۱۴- چرند و پرند (محمد‌صادق جعفری/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۱۵- چشمان کاملا بسته (شهرام درویش/ شهرام درویش)، ۱۶- چه شور بود دریاچه من (حسن قهرمانی/ مرکز گسترش)، ۱۷- حساب کتاب (غلامرضا حیدری/ محمدرضا شهیدی‌فرد)، ۱۸- حنا (سیامک کاشف‌آذر/ سیامک کاشف‌آذر)، ۱۹- خاک و تاک (مظفر حسینخانی‌هزاوه/ زهرا مرجانی)، ۲۰- خانه سنگ ندارد (فائزه عزیزخانی/ فائزه عزیزخانی)، ۲۱- خنیاگران گمنام – خنیاگران گم نام (مجید خادم/ محمدعلی نجفی)، ۲۲- خوشه‌های مقدس (محمدباقر حنطوش‌زاده/ محمدباقر حنطوش‌زاده)، ۲۳- داستان سی‌مرغ (مریم حق‌پناه/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۲۴- دختران همین چهارشنبه بی‌زمستان (سپیده برنجی/ سپیده برنجی و سعید ریاحی‌فر)، ۲۵- دوار (حسین ریگی‌لادز/ حسین ریگی‌لادز)، ۲۶- رگهای خاکستری (حامد سعادت/ حامد سعادت و انجمن)، ۲۷- روزنه (عاطفه خادم‌الرضا/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۲۸- زاغ و روباه (محمود کیانی‌فلاورجانی/ مرکز گسترش)، ۲۹- سالینجر خوانی در پارک شهر (پیروز کلانتری/ سعید رشتیان و موسسه تصویرشهر)، ۳۰- سهم من از زیبایی (شیرین برق‌نورد/ صداوسیما)، ۳۱- عبور از نت‌های سوخته (رحمان حقیقی/ رحمان حقیقی)، ۳۲- فریماه (سحر جعفری‌فرد و محمد فنایی/ آرش فنایی)، ۳۳- قریب قربت (مهیار خسروانی‌تهرانی/ موسسه تصویرشهر)، ۳۴- قهرمان من (علی خسروی/ علی خسروی)، ۳۵- کودکی رنگ پریده (هادی آفریده/ هادی آفریده)، ۳۶- کیجا کرچال (حسن جعفری/ میترا روحی‌منش)، ۳۷- گلستان ۱۳۱۸ (مهدی تنگستانی/ انجمن)، ۳۸- گلی گوران (محمد‌صادق اسماعیلی/ عباس سالاری)، ۳۹- لو و قیچی (عادل تبریزی/ عادل تبریزی و حمید ضیایی)، ۴۰- مادران سرزمین جنگ (محمد‌حسین قاسمی و سلمان ابوطالبی/ ابوذر پورمحمدی)، ۴۱- مادرم بلوط (محمود رحمانی/ حوزه)، ۴۲- مردمی که همه‌چیز همه‌چیز همه‌چیز دارند (شهرام درخشان/ شهرام درخشان و مرکز گسترش)، ۴۳- مردی که همه چیز می‌دانست (مینا کشاورز/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۴۴- مش تقی (سید‌محمدحسین هاشمی/ سید‌محمدحسین هاشمی)، ۴۵- مشتی اسماعیل (مهدی زمانپور‌کیاسری/ مهدی زمانپور‌کیاسری)، ۴۶- ملاصدرا (کامران حیدری/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۴۷- ملاقات با خانواده صادق نژاد (محمدعلی نظریان/ محمدعلی نظریان)، ۴۸- مهرا (حسن نقاشی/ حسن نقاشی)، ۴۹- نان و نور (الهام اسدی/ سعید رشتیان و صداوسیما)، ۵۰- نشانی (مجید اسماعیلی و سیامک کاشف‌آذر/ سیامک کاشف‌آذر)، ۵۱- نقاش انقلاب (امید بلاغتی/ پیروز کلانتری)، ۵۲- هوره (افشین عامریان/ جشنواره فیلم کیش)

پویانمایی
۱- ۲قلب (آرش علیپور/ آرش علیپور)، ۲- آرایشگرها وجود ندارند (علی پاک‌نهاد/ انجمن)، ۳- آرزو‌های من (روح‌اله سعادتمند/ روح‌اله سعادتمند)، ۴- آرش (نیما میگلی/ نیما میگلی)، ۵- آن شب بارانی (سلمان خورشیدی و امیر محمد‌زاده/ حوزه)، ۶- آواز مینا (مهدی آقاجانی/ سازمان میراث فرهنگی)، ۷- آیین نامه راهنمایی و رانندگی (علی درخشی/ نگار استخر)، ۸- استرس (علی زارعی‌جلال‌آبادی/ علی زارعی‌جلال‌آبادی)، ۹- اگر من خلبان بودم (سهیلا نیک‌سرشت/ سید‌محمد‌حسن نبوی‌زاده)، ۱۰- ایسم (امین حق‌شناس/ امین حق‌شناس)، ۱۱- بالاتر از سیاهی (وحید گلستان/ دفتر تامین رسانه‌های آموزشی)، ۱۲- برزو نامه (نیما میگلی/ نیما میگلی)، ۱۳- بی بازگشت (کیانوش عابدی/ مرکز گسترش)، ۱۴- پرواز غریب (کامران رضایی/ انجمن)، ۱۵- تن پیچ (سمانه ممتازمند/ کانون)، ۱۶- حد (عابدین محمدی/ عابدین محمدی)، ۱۷- حکایت کفتری که از آن بالا آمد (الهام نیکو/ الهام نیکو)، ۱۸- … دیدن یا ندیدن (مجید احمدی/ مجید احمدی و رضا انصارین)، ۱۹- زنی زیر یخ ها آواز می‌خواند (مریم خلیل‌زاده/ مریم خلیل‌زاده)، ۲۰- سایه ها در آخرین خاطره رود… (رضا محمدی/ حوزه)، ۲۱- سر و پند (نجمه بهنام‌نیا/ سیاوش حیاتی)، ۲۲- سرخ و سفید (هورناز هنرور/ هورناز هنرور)، ۲۳- سقوط (محمدرضا حنفی/ حوزه)، ۲۴- سوسک کوچک (حسین ملایمی/ انجمن)، ۲۵- سیمرغ (سید‌قاسم هاشمی‌امره‌ای/ مرکز گسترش)، ۲۶- صفر (نازنین سربندی/ کانون)، ۲۷- صفر و یک (مهدی شاد/ انجمن)، ۲۸- عطر عاشقی (مجید صبری و منصوره خطیون/ مجید صبری، منصوره خطیون و مرکز گسترش)، ۲۹- غریبه (فواد محمدیانی/ فواد محمدیانی)، ۳۰- فیل (م) (نجمه هاشم‌الحسینی/ نجمه هاشم‌الحسینی)، ۳۱- قرمز سفید سیاه (مرضیه راوند/ مرضیه راوند)، ۳۲- قلاب راست (آرش مینایی/ آرش مینایی)، ۳۳- قلب فرشته (آریا طاهری/ موسسه روزگار طرفه)، ۳۴- کدو قلقله زن (مرتضی احدی/ کانون)، ۳۵- کیمیاگر (مهدی خرمیان/ کانون)، ۳۶- گاوخونی (نجمه مرادی/ نجمه مرادی)، ۳۷- ماسوله (بهرام عظیمی/ بهرام عظیمی)، ۳۸- مثل یک رویا (ملائکه فرهنگ‌ادیب/ علیرضا هاشم‌پور)، ۳۹- مرمت (محمد حدادی‌پور/ علی مفضلی)، ۴۰- من دو نفر بودم (شیوا صادق‌اسدی/ شیوا صادق‌اسدی)، ۴۱- می (سحر شیرمحمدی/ سحر شیرمحمدی)، ۴۲- نوازنده (کیانوش عابدی/ صداوسیما)، ۴۳- وایس ورسا (سینا پاکزاد‌کسری/ اشکان رهگذر)، ۴۴- وقایع از آنچه در آینه می بینیم به ما نزدیک ترند (محسن رضاپور و پیام سلطانی/ محسن رضاپور)

تجربی
۱- آفرینش (نوید ولدخانی و سیاوش حاجی‌آقا‌بیگی/ نوید ولدخانی)، ۲- آن جا (علی بخش‌پور/ انجمن)، ۳- اتاقی در نیویورک (بنیامین هفت‌لنگ/ بنیامین هفت‌لنگ)، ۴- الفبای سفید (حسین اکرمی/ حسین اکرمی)، ۵- بار دیگر خاطراتی که دوست می‌داشتم (الیکا رضایی/ نادر رضایی)، ۶- بازتاب (ایرج محمدی‌رزینی/ ایرج محمدی‌رزینی)، ۷- برای فردا (مهدی بختیاری/ انجمن)، ۸- پیک نیک (کیارش اسدی‌زاده/ کیارش اسدی‌زاده)، ۹- تب (حامد حیدری/ انجمن)، ۱۰- تبخیر (فرشید اخلاقی‌پور/ فرشید اخلاقی‌پور)، ۱۱- تهران دوستت دارم (حسین خطیبی و علیرضا اکبری/ حسین خطیبی)، ۱۲- حاشیه نگاه (کورش شیرالی‌عبدی‌زاده/ کورش شیرالی‌عبدی‌زاده)، ۱۳- خلسه (عباس سندی/ انجمن)، ۱۴- دست (ایمان رضایی و احسان رضایی/ ایمان رضایی)، ۱۵- دیلیت (کاظم ملایی/ کاظم ملایی)، ۱۶- رقص ایرانی (مسعود معین‌اسلام/ مسعود معین‌اسلام)، ۱۷- سکوت برکه‌ها (فاطمه دست‌مرد/ منصور چمنی)، ۱۸- قفس (جواد عبدی/ حوزه)، ۱۹- گل مجنون (علیرضا حاجی‌نور‌محمدی/ مهدی عبداله)، ۲۰- گیس (مریم همتیان‌دهکردی/ وزارت ارشاد)، ۲۱- لحظه سکوت سایه ها (عثمان محمدی/ انجمن)، ۲۲- نقاب (فیاض بهرام/ فیاض بهرام)، ۲۳- نیمکت (علی زارع‌کار/ علی زارع‌کار)، ۲۴- نیوزیف (محمد اسماعیلی/ محمد اسماعیلی)، ۲۵- هبوط (کریم عظیمی/ کریم عظیمی)، ۲۶- یک روز … (علی پورخوشبخت، مصطفی سالم و محمد‌داود صالحی و مصطفی سالم/ مصطفی سالم)

مسابقه سینمای بین‌الملل
داستانی
۱- m270 (میگوئل آ کارمونا)، ۲- آراستن قبر (کلیان ون‌کیسرلینگ)، ۳- آلفرد (متیو ریگات)، ۴- آمین (ریل جویس)، ۵- آنچه می‌ماند (آنا لورنز)، ۶- انتخاب جولیت (چی‌جان هو)، ۷- او منفی (کائتان دی‌آگوستینو و لارا وندل)، ۸- ایزولدا (کاترینا کوچر)، ۹- بارباکان (بارتلومیج زمودا)، ۱۰- بازی (جانی ما)، ۱۱- بازی کودکانه (لارس کورنهاف)، ۱۲- پارک ممنوع (استاموس سانیس)، ۱۳- پاک نشدنی (اریک روزنلوند)، ۱۴- پرونده‌ی جان دو (آکیم وندل)، ۱۵- پنجه (علیرضا نسایی)، ۱۶- پیتزا گریلو (مارکو جیانفردا)، ۱۷- پیرزن ها (آریان میر)، ۱۸- ترس من (موریلو هاسر)، ۱۹- تغییر حالت (جوشی ساندو و ویل هاکونن)، ۲۰- جاده مسدود است …. (وحید حاجیلویی)، ۲۱- جریکو (لیام گاوین)، ۲۲- خداحاقظ بابا (ساندرا ندلف)، ۲۳- دست بسته (آسوکا بسکت)، ۲۴- دلقک ها هرگز دروغ نمی‌گویند (ماریو ترانکوزو)، ۲۵- ریست (نیکولانجلو گلورمینی)، ۲۶- ستوان (رافائل مارتینز)، ۲۷- سرباز پنهان (آلجاندرو سوآرز‌لوزانو)، ۲۸- سرقت شبانه (استفانه دیرسچاور)، ۲۹- سگ (آندرآ زاکاریلو)، ۳۰- سه (کارلوس ویولادی)، ۳۱- سوپ (فرد‌آر ویلیتزکت)، ۳۲- شکت (آندریا کوهن)، ۳۳- شیر تلخ (ناصر ضمیری)، ۳۴- صدای باران (جلال ساعدپناه)، ۳۵- صدای هانس (لوکا واچی)، ۳۶- فراری (ویکتور کری)، ۳۷- فردا ماهی داریم(فلورین وکینگ)، ۳۸- فلفل (ادواردو ماتوس)، ۳۹- فیلم جاده (کریستوبال کارتاجنا)، ۴۰- کارن (پیر زاندروویکز)، ۴۱- کشیدن سیگار تو را خواهد کشت (رافائل ساموت)، ۴۲- گزینش (پاتریک دبوسوق)، ۴۳- گمشده (آلبرتو دورادو)، ۴۴- گنش (سالواتوره آلوکا)، ۴۵- لیلی (کاسیمیر بورگس)، ۴۶- متلاشی (جاسپر وسلز)، ۴۷- مدافع (مانوئل هیدالگو‌مارتین)، ۴۸- مرکزی (الکس مندز)، ۴۹- موانسای بزرگ (رونگانو نیونی)، ۵۰- نامه‌ای به پاپانوئل (آکجولتوی بکبالوتوف)، ۵۱- نگاه مدور (ایوان ساینز‌پاردو، درک سولدنر و جیم باکس)، ۵۲- هفتمین روز (نادین ایلارینا‌واس)، ۵۳- هفتمین مرغ (الیزابت گوستافسون)، ۵۴- یک درس (اوتی هارتیکاینن)

مستند
۱- آب باش، دوست من (آنتونیو مارتینو)، ۲- آدم ماشینی (روزر کورلا)، ۳- ال نینو میگوئل (ناکو مارتین)، ۴- اینووا، روح قطب (دوروتی آدام)، ۵- بهارگاه (محمدعلی هاشم‌زهی)، ۶- بوریگانگا (میشل کوپر)، ۷- پریدن به عشق مارگو (چارلوت مکی)، ۸- تا مردانمان برقصند (هیوا امین‌نژاد)، ۹- تاب آب (سیدمانی میرصادقی)، ۱۰- تاریخ مرکز فضایی کرونیچف (ادوارد رامیشوسکی)، ۱۱- تضاد زندگی (کریم غفور)، ۱۲- جنایت در سکوت (بهروز نورانی‌پور)، ۱۳- حساب کتاب (غلامرضا حیدری)، ۱۴- حنا (سیامک کاشف‌آذر)، ۱۵- خاک و تاک (مظفر حسینخانی‌هزاوه)، ۱۶- خون (دیناندا لوتیکد)، ۱۷- دیلی (ساشمیت قوش)، ۱۸- رویایی به نام آمریکا (آنوپ ساتیان)، ۱۹- شهری با چهره کثیف (پیتر کینگ)، ۲۰- طبقه بندی “فوق سری” (افیم رزنیکو)، ۲۱- طعنه بی‌پایان (دیوید مونزو)، ۲۲- قهرمان من (علی خسروی)، ۲۳- کارت پستال از طرف شوبورا الخیام (لوکاس لوکینسیک)، ۲۴- گرامی داشت (چنگ‌یانگ وانگ)، ۲۵- مادران سرزمین جنگ (محمد‌حسین قاسمی و سلمان ابوطالبی)، ۲۶- مردمی که همه‌چیز همه‌چیز همه‌چیز دارند (شهرام درخشان)، ۲۷- مشتی اسماعیل (مهدی زمانپور‌کیاسری)، ۲۸- میگیزی (تامی گرژویچ)، ۲۹- هر روز گمشده (میشل کوپر)

پویانمایی
۱- ابری (ولیسلاو کازاکوف)، ۲- از پا افتاده (فرانچسکو فلیپی)، ۳- افکاری از زیر زمین (رولند تاث)، ۴- ایسم (امین حق‌شناس)، ۵- آرایشگرها وجود ندارند (علی پاک‌نهاد)، ۶- آزمایشگاه (چدریک نیوولیز، جان‌پیریک موگیانو، کلمنتین کولارد و گابریل انگوین)، ۷- آمازون (سم چن)، ۸- آن مرد با دل ربوده شده (شارلوت بولی و گلد اسمیت)، ۹- آنالیمه (پال کازین)، ۱۰- آنجلینا (ماریانا شیپاک)، ۱۱- باستان شناسان خبره: تحلیلی بر استفاده از لباس (یوریس کلرت، مارک شوالیر و پیر امانوئل‌لایت‌ژ)، ۱۲- برزخ (بنیامین بوی، متیو چائوچک، جولین پریوکس و استفانی کاوانی)، ۱۳- جعبه (لوسیانا اگوتی و پائولو ماپت)، ۱۴- جلیل (آنا شپیلووا)، ۱۵- جهانی (استفان الینگ)، ۱۶- حلزون (مانوئل سامبراک)، ۱۷- خورشید محبوب (اُلی سایس و فرانکا ساچس)، ۱۸- دختر و شکارچی (جادویگا کوالاسکا)، ۱۹- دلتنگی (طارق ریماوی)، ۲۰- ذوق نقاشی (تیموتی مک‌کورت و وزلی لوئیس)، ۲۱- روشی آسان برای هنرمندی معروف شدن (ریتا هائوس‌برگر، مارکوس وندلیدگ و جاناتان رودریگز‌مویا)، ۲۲- روی آب (یی ژائو)، ۲۳- سوسک کوچک (حسین ملایمی)، ۲۴- صفر و یک (مهدی شاد)، ۲۵- طبقات پایین ساختمان (لئوناردو کاتا‌پرتا)، ۲۶- قصه‌گو (ناندیتا جِین)، ۲۷- کیمیاگر (مهدی خرمیان)، ۲۸- من دو نفر بودم (شیوا صادق‌اسدی)، ۲۹- می (سحر شیرمحمدی)، ۳۰- میخوام برم دیسنی‌لند (آنتوئین بلاندین)، ۳۱- ناخدا هو (باسیل وگت)، ۳۲- نژاد‌های سفید و سیاه (جاکوپو مارتینونی)، ۳۳- هدیه (ساوا کنیتسکی)، ۳۴- هشدار ساحل (الکساندرا شادرینا)، ۳۵- همبازی (جولیا پوستاوسکایا)، ۳۶- هوا برفی است (لوسیانا اگوتی، پائولو ماپت و امیر ادمونی )، ۳۷- هیولای نیکس (روستو)، ۳۸- وایس ورسا (سینا پاکزاد‌کسری)، ۳۹- وقایع از آنچه در آینه می بینیم به ما نزدیک ترند (محسن رضاپور و پیام سلطانی)

تجربی
۱- آژیر قرمز (امره آکای)، ۲- اتاقی در نیویورک (بنیامین هفت‌لنگ)، ۳- بار دیگر خاطراتی که دوست می‌داشتم (الیکا رضایی)، ۴- به دام افتاده (کارول یورگا)، ۵- دیلیت (کاظم ملایی)، ۶- رقص ایرانی (مسعود معین‌اسلام)، ۷- رهبر ارکستر (آدام آنتونی)، ۸- زندگی در یک دقیقه (پدرو کولنتس)، ۹- ساعت آبی (سارا بوردو)، ۱۰- سرزمین سایه (میشل پاولو)، ۱۱- سرزمین موعود (فیلیپ گیلدون)، ۱۲- سکوت برکه‌ها (فاطمه دست‌مرد)، ۱۳- سگ قرمز (دیوید پانتالئون و رودریگز ریورو)، ۱۴- سیاره زد (موموکو ستو)، ۱۵- فشار زمان (دُمنیک مولر)، ۱۶- مسیح حفظ می‌کند (فابیانو راموس)، ۱۷- نیوزیف (محمد اسماعیلی)

بخش‌های جنبی:
بهترین بهترین‌ها (مرور آثار برتر دوره‌های گذشته) / آیدین (مرور فیلم‌های فیلمسازان آذری زبان) / مرور بخش ویژه بهترین بهترین‌های جشنواره ۲۷/ برگزیدگان جشنواره ۲۷ / رادیولوژی یک هویت (سینمای تجربی) / گزیده بخش بین‌الملل جشنواره ۲۷ / مرور پویانمایی جهان / سینما بیداری/ زاویه پنهان / دنیای پیرامون / مرور فیلم‌های کشورهای مسلمان

برگزیدگان
بخش ملی
بهترین فیلم با موضوع چشم انداز سرزمین زیبای ما تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم مستند خاک و تاک ساخته مظفر حسینخانی هزاوه از اراک
نامزدها: تا مردانمان برقصند (هیوا امین‌نژاد)، مهرا (حسن نقاشی) و آغ گول (مهدی حیدری)
بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم داستانی جاده مسدود است ساخته وحید حاجیلویی از تهران
نامزدها: گلی گوران (محمد صادق اسماعیلی)، آیریلیق (نادر ساعی‌ور) و عطر عاشقی (مجید صبری)
بهترین فیلم با موضوع چراغ راه تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم مستند مشتی اسماعیل ساخته مهدی زمانپورکیاسری از تهران
بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع داستانی هیئت داوران هیچ فیلمی را حائز دریافت تندیس ندانست
بخش بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۷ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم دبستان ۱۳۱۸ ساخته مهدی تنگستانی از برازجان
بهترین فیلم استعداد جوان با موضوع پویانمایی هیئت داوران هیچ فیلمی را حائز دریافت تندیس ندانست
در بخش تصویربرداری تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به پویا گندمی برای فیلم اتاقی در نیویورک
نامزدها: حمیدرضا امیری (شیر تلخ)، اشکان اشکانی (جاده مسدود است، بهزاد مولود (هبوط) و پیمان عباس‌زاده (آغ گول)
در بخش تدوین تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به هیوا امین نژاد برای فیلم تا مردانمان برقصند از بانه
نامزدها: سپهر وکیلی (چند دقیقه صبح)، اسدالله سعادتی (دقیقه ۱۳) و مجتبی اسماعیل‌زاده (نیوزیف)
در بخش صدا تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به مهر شاد ملکوتی برای فیلم زنی زیر یخ ها آواز می‏خواند از تهران
نامزدها: ناصر ضمیری (شیر تلخ)، محمدرضا علیقلی (تاب آب) و مهرداد اکبرزاده و مهرشاد ملکوتی (جاده مسدود است)
بهترین فیلمنامه تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به ناصر ضمیری برای فیلم شیر تلخ از مشهد
نامزدها: رضا نوروزی‌گوهر (عروسی)، سعید همتی‌وند (نفس نرم نسیم) و کریم لک‌زاده (جنایت و مکافات)
بهترین تحقیق و پژوهش فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به محمد صادق جعفری برای فیلم چرند و پرند از تهران
نامزد: حسن نقاشی (مهرا)
بهترین مجری طرح یا تهیه کننده تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال می شود به سیدمحمدحسن نبوی زاده برای فیلم اگر من خلبان بودم از شیراز
نامزدها: انجمن سینمای جوان ایران- دفتر ارومیه (آغ گول)، حوزه هنری خراسان رضوی (شیر تلخ) و وحید حاجیلویی (جاده مسدود است)
بهترین فیلم تجربی تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم دیلیت ساخته کاظم ملایی
نامزدها: اتاقی در نیویورک (بنیامین هفت‌لنگ)، هبوط (کاظم عظیمی)، نیوزیف (محمد اسماعیلی) و پیک‌نیک (کیارش اسدی‌زاده)
بهترین فیلم پویانمایی تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم کیمیاگر ساخته مهدی خرمیان از تهران
نامزدها: ماسوله (بهرام عظیمی)، زنی زیر یخ‌ها آواز می‌خواند (مریم خلیل‌زاده)، سایه‌ها در آخرین خاطره رود (رضا محمدی) و سوسک کوچک (حسین ملایمی)
بهترین فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم چرخ نان ساخته حسین نظری از طبس
نامزدها: مشتی اسماعیل (مهدی زمانپورکیاسری)، تا مردانمان برقصند (هیوا امین‌نژاد)، تا باران بعدی (مریم سپهری) و تاب آب (سیدمانی میرصادقی)
بهترین فیلم داستانی تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و ۰۰۰/۰۰۰/۱۵ ریال حمایت از اثر بعدی به عنوان بهترین فیلم این بخش اهدا می شود به فیلم شیر تلخ ساخته ناصر ضمیری از مشهد
نامزدها: جاده مسدود است (وحید حاجیلویی)، رها (امیر پارسامهر)، عروسی (رضا نوروزی‌گوهر) و نفس نرم نسیم (سعید همتی‌وند)
بهترین جانبخشی در آثار پویانمایی تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال به عنوان بهترین جانبخشی در آثار پویانمایی اهدا می شود به آقای مصطفی خادمی برای فیلم اگر من خلبان بودم از شیراز
نامزدها: حکایت کفتری که ازآن بالا آمد (الهام نیکو) و سوسک کوچک (حسین ملایمی)

توضیحات:
– جشنواره برای اولین بار در یک پردیس سینمایی برگزار شد و آثار درسالن‌های شهرقصه، شهر فرنگ، شهر هنر، شهر هفتم و آزادی به نمایش در آمد.
– نشریه روزانه با نام فیلم کوتاه به سردبیری وحید سعیدی و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.
– طهماسب صلح‌جو، سعید مترصد، عزیزاله حاجی‌مشهدی، علی علایی، رامتین شهبازی و حسین سلطان‌محمدی آثار جشنواره را نقد و بررسی کردند.
– کارگاه های آموزشی توسط بهرام جوانرودی با عناوین مبانی و اصول جانبخشی و آشنایی با روند تولید جلوه‌های ویژه بصری و کارگاه‌های صدا در فیلم کوتاه و رادیولوژی یک هویت توسط سعید عقیقی برگزار شد.
– افتتاحیه در سینما آزادی و اختتامیه در تالار وحدت برگزار شد.
– در مراسم افتتاحیه از تندیس‌های جشنواره‌ای منطقه ای سینمای جوان رونمایی شد.
– در مراسم افتتاحیه از فیلمسازان برتر سه دهه گذشته که در عرصه فیلم کوتاه فعالیت مستمر داشتند تقدیر شد.
– فیلم‌های برگزیده جشنواره ۲۷ به‌همراه خلاصه مراسم افتتاحیه و اختتامیه و گزارش تصویری به‌صورت DVDعرضه شد.
– بلیت جشنواره برای دانشجویان رایگان اعلام شد.
– کاربرد صدا در فیلم کوتاه باحضور طهماسب صلح‌جو، مهرداد سلیمانی و آرش رصافی و بررسی سینمای تجربی باحضور سعید عقیقی از جمله نشست‌های تخصصی این دوره بودند.
– تفاهم‌نامه‌ای با مدیران فستیوال‌های خارجی توسط دبیر جشنواره در مرکز فرهنگی هنری صبا امضا شد.
– سینمای مستقل آمریکای لاتین و فیلم‌هایی که درباره انقلاب‌های کشورهای عرب‌زبان ساخته شده‌است با برپایی دو نشست بررسی شد.
– فیلم راه آبی ابریشم برای داوران بین‌المللی و مهمانان خارجی در بنیاد سینمایی فارابی به نمایش درآمد.
– نمایشگاه عکس مایکل کنا (عکاس انگلیسی) با موضوع طبیعت در سینما آزادی برپا شد.
– در مراسم افتتاحیه از تجهیزات مدرن فیلمسازی اهدا شده به دفاتر انجمن رونمایی شد.
– تعداد کشورهای شرکت‌کننده در جشنواره به ۱۰۵ کشور ارتقا یافت.
– برای اولین بار دو نشست خبری پیش از آغاز جشنواره برگزار شد.
– کارگاه‌های آموزشی خبرنویسی، مدیریت آموزشی و فرهنگی برای سرپرستان دفاتر در فرهنگستان هنر برگزار شد.
– تیزر و گزارش تصویری این دوره توسط آرش رصافی و برنامه‌های تلویزیونی توسط ابوذر حیدری ساخته شد.
– محمد پرویزی کارگردانی مراسم اختتامیه را عهده‌دار بود.

طراح پوستر:
محمد روح الامین