دوره بیست و نهم

دوره بیست و نهم

بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۱۰ – ۱۶ مهر ۱۳۹۱

مکان برگزاری:
پردیس سینمایی ملت و خانه هنرمندان
برگزاری همزمان: سراسر کشور

دبیر:
هاشم میرزاخانی (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران)

شورای سیاست‌گذاری:
جواد شمقدری، هاشم میرزاخانی، محمد درمنش، حمید بهمنی، هوشنگ توکلی و روح‌اله شمقدری

شورای برگزاری:
مژگان زرگر (معاون جشنواره‌ها، امور بین‌الملل، بازرگانی و سرپرست روابط عمومی)، سعید ربیعی (معاونت آموزشی و فرهنگی)، مجید اکبرشاهی (مدیر تولید و پشتیبانی فنی)، امیرحسین بیدمشکی‌پور (معاون مالی اداری و امور شهرستان‌ها) و محمد روح‌الامین (مدیر هنری)

هیات انتخاب:
داستانی: کاوه بهرامی‌مقدم، بهمن حبشی، عباس رافعی، انسیه شاه‌حسینی، مهدی فیوضی و سعید مترصد
مستند: سیاوش سرمدی، سلیم غفوری و محمدعلی فارسی
پویانمایی: بهرام جوانرودی، عبداله علیمراد و سیدعلیرضا گلپایگانی
تجربی: پوران درخشنده، امیرمحمد دهستانی و احمد کاوری
بین الملل: شهاب‌الدین عادل، مینو فرشچی و مجید شیخ‌انصاری

هیات داوری:
ملی: رضا پورحسین، رامبد جوان، بهرام جوانرودی، مرتضی شعبانی، اسفندیار شهیدی، یداله صمدی و محمدرضا گوهری
بین الملل: فرانسیسکو مانوئل‌مگاهس‌آویلا، امیلیو دلاچیسا، امیر اماری، محمدرضا اسلام‌لو، احمد نجفی، ژولیان پلیسه و سوراو سرنگی
جهان اسلام و آسیا: امیر اماری، محمدرضا اسلام لو و سوتلانا یونوسوا‌مارسیلونا

آثار:
مسابقه سینمای ملی
فیلم‌های داستانی
۱- … و دیگر هیچ نبود (محمدباقر مفیدی‌کیا/ خانه فیلم داستانی)، ۲- ۱۱=۱+۱ (سیدمحمد طباطبایی/ انجمن)، ۳- آمین (ناصر ناصرپور/ حوزه)، ۴- آن سوی بن‌بست (پوریا حیدری‌اوره/ شیرین فشندی)، ۵- آوای دلتنگی (منیژه سراج/ منیژه سراج)، ۶- ادریس (بهزاد آزادی/ بهزاد آزادی)، ۷- انتظار (گل‌نوش انتظامی/ امید کشتی‌آرای)، ۸- باد چیزی خواهد گفت (علی مردمی/ علیرضا نوروزی)، ۹- باران (امید توتونچی/ محمدجواد امانی، خانه فیلم داستانی انقلاب اسلامی و سازمان سینمای اوج)، ۱۰- بارانی که از آسمان می‌آید (سعید شاه‌حسینی/ سعید شاه‌حسینی و انجمن)، ۱۱- باشه برای بعد (امیرحسین عسگری/ مهدی مختاری)، ۱۲- بدو تا به اول خط برسی (سیدفرهاد نجفی‌فرد و حمید لاچینی/ انجمن)، ۱۳- برای او (سیدمرتضی سبزقبا/ حوزه)، ۱۴- بند ناف (مجید غلامرضایی و محمدرضا صادقی/ مرکز گسترش)، ۱۵- بوی بودنت نباشد… (سیف‌الله یزدانی/ حوزه)، ۱۶- به رنگ چادر مادرم (زهرا کاظمی‌طامه/ زهرا کاظمی‌طامه)، ۱۷- به کجا چنین شتابان (امین کریمی/ حوزه)، ۱۸- بهانه (میثم صدقی/ میثم صدقی)، ۱۹- پ‍ایان دایره (احمدرضا کرمی/ احمدرضا کرمی)، ۲۰- پرتره (بهنام عابدی/ بهنام عابدی)، ۲۱- پرواز قاصدک (ایرج محمدی‌رزینی/ موسسه تصویر شهر)، ۲۲- پژواک زندگی (هوشنگ صالحی‌پور/ هوشنگ صالحی‌پور)، ۲۳- پنتی منتو (فرخ حنیفه‌نژاد‌زیبایی و مریم فتحی‌فر/ مرکز گسترش)، ۲۴- تاکسی سفید (حسین درازی و سیدامین موسوی/ حوزه)، ۲۵- ترب‌ها در زمستان می‌رویند .. (سعید ریاحی‌فر/ سعید ریاحی‌فر)، ۲۶- تقاطع (سیدمهدی حسینی/ انجمن)، ۲۷- تکانه (امین کریمی/ انجمن)، ۲۸- تولد (جواد مولانیا/ جواد مولانیا)، ۲۹- جای خالی سکوت (فرشید قلی‌پور/ انجمن)، ۳۰- جعبه‌ها (احسان جعفری/ احسان جعفری)، ۳۱- جنون شیطان (فاطمه عصار/ فاطمه عصار)، ۳۲- جوخه (آزاد محمدی/ مسعود عظیمی)، ۳۳- چراغ خورشیدی (آیدا پناهنده/ آیدا پناهنده)، ۳۴- چسب زخم (مهدی حیدری/ مهدی حیدری)، ۳۵- چهار سفر (رسول سهرابی/ صدا‌و‌سیما)، ۳۶- حس پاک کودکی (جعفر وفادار/ یحیی وفادار)، ۳۷- حیران (مجید استکی/ مجید استکی)، ۳۸- خروج اضطراری (مهدی جعفری/ مهدی جعفری)، ۳۹- خواب زده (فرشید اخلاقی‌پور/ انجمن)، ۴۰- خوابم می‌آد … (مهران قربانی/ مهران قربانی)، ۴۱- دالان (فرخ حنیفه‌نژاد‌زیبایی و مریم فتحی‌فر/ فرخ حنیفه‌نژاد‌زیبایی و تقی برهانی‌بلسبنه)، ۴۲- دخیل (محمدعلی هاشم‌پور/ حوزه)، ۴۳- دلایل کافی (بهار للهی/ انجمن)، ۴۴- روز، داخلی، خانه (حمید شاهمرادی/ حمید شاهمرادی، حسین اسدی‌زاده و صدا‌و‌سیما)، ۴۵- روزی روزگاری در رفح (محسن اردستانی‌رستمی/ محسن اردستانی‌رستمی)، ۴۶- روزی که مدرسه می‌رفتیم (اسماعیل میرزایی / حوزه)، ۴۷- زمزمه آب (علی امیدوار/ مرکز گسترش)، ۴۸- زندگی فی البداهه (عاطفه خادم‌الرضا/ انجمن)، ۴۹- ژیوار (میلاد اسکندری/ میلاد اسکندری)، ۵۰- ساعت شش (رقیه توکلی/ روح‌اله سهرابی، انجمن سینمای تنقلاب و دفاع مقدس)، ۵۱- سایه‌ای از هیچ (شهرام بزرگی/ سازمان زندان‌ها)، ۵۲- ستاره‌ها خورشید شبند (یاسمن نصرتی/ یاسمن نصرتی)، ۵۳- سنگواره (پیمان نهان‌قدرتی/ انجمن)، ۵۴- شرق بهشت (مهدی جوزایی و الهام آقالری/ انجمن)، ۵۵- شنبه (سعید روستایی/ سعید روستایی)، ۵۶- شوق اروند (رسول سهرابی/ صدا‌و‌سیما)، ۵۷- صبا (رقیه توکلی/ رقیه توکلی و حوزه)، ۵۸- صبح زود فردا (اعظم نجفیان‌نجف‌آبادی/حوزه)، ۵۹- صحرا (مصطفی کوشکی/ مصطفی کوشکی)، ۶۰- صدای مرد (هیوا صوفیه/ هیوا صوفیه و حوزه)، ۶۱- عبور (سیدمرتضی احمدی/ انجمن)، ۶۲- عده‌ای کنار هم (احسان شادمانی/ احسان شادمانی)، ۶۳- عروس جمعه (محمد سلیمی‌راد/ انجمن)، ۶۴- عروسک (مهدی قربانی/ انجمن)، ۶۵- عطار عشق (اسرافیل شیرازی/ اسرافیل شیرازی)، ۶۶- عطش (مرتضی عدلی/ انجمن)، ۶۷- عفت (عبداله حاجی‌محمدی/ عبداله حاجی‌محمدی)، ۶۸- فرار (مهدی باقری‌آزاد/ مهدی باقری‌آزاد)، ۶۹- فیلتر (فریبرز آهنین/ فریبرز آهنین)، ۷۰- قرمز (حسین کشاورزی/ حسین کشاورزی)، ۷۱- قی قو (ایرج محمدی‌رزینی/ ایرج محمدی‌رزینی)، ۷۲- کارواش (افشین عامریان/ انجمن)، ۷۳- کافه لاته (آزاده رستادمهر/ آزاده رستادمهر)، ۷۴- کروکی یک اتفاق (الهام آقالری/ مهدی جوزایی)، ۷۵- کلاس پنجم ب (میرعباس خسروی‌نژاد/ میرعباس خسروی‌نژاد و انجمن)، ۷۶- کلاس نقاشی (مهشید حسینیان/ محمدعلی حسینیان)، ۷۷- کمی آنسوتر (نیکان نظامی/ نیکان نظامی)، ۷۸- کمی با من حرف بزن (امین محمدی‌ده‌چشمه/ حوزه)، ۷۹- کنترل (محمدهادی امینی/ حوزه)، ۸۰- کودکی (امین لطفی‌شهپر/ انجمن و جشنواره فیلم کودک و نوجوان)، ۸۱- کورسو (امید عبدالهی/ مرکز گسترش)، ۸۲- گاهی سکوت کنیم (هانیه خاکپور/ هانیه خاکپور)، ۸۳- گدا (علی مترصد/ علی مترصد و سعید مترصد)، ۸۴- گره (اعظم نجفیان‌نجف‌آبادی/ محمد آفریده)، ۸۵- گلدان (وحید بمانی/ بنیاد شهید)، ۸۶- مثل هر روز (عماد خدابخش/ محمد آفریده)، ۸۷- من (رضا دانش‌پژوه/ حوزه)، ۸۸- من و یک بسته خرما (علی غیاثی/ حوزه)، ۸۹- می‌خورد بر بام خانه (تیمور قادری/ تیمور قادری)، ۹۰- میگرن (احمد نیکفرجام/ انجمن)، ۹۱- نا تمام (علیرضا میرخانی‌ورنوسفادرانی/ علیرضا میرخانی‌ورنوسفادرانی و سهراب حاج‌هاشم)، ۹۲- ناگهان زینت… (نوید نیکخواه‌آزاد/ نوید نیکخواه‌آزاد)، ۹۳- نامه‌ای برای او (سلمان عباسی/ انجمن)، ۹۴- نزدیکتر (مجتبی اسپنانی/ مجتبی اسپنانی)، ۹۵- نغمه لاله‌های دشت (مصطفی فرهنگیان/ انجمن)، ۹۶- نیمدری (حسین عباس‌زاده/ انجمن)، ۹۷- نیمکت (محبوبه نظری/ حوزه)، ۹۸- و دوباره رویش (ابوالفضل گلفام/ حوزه)، ۹۹- هدیه آسمانی (صادق شکیبایی‌نسب/ حوزه)، ۱۰۰- همگام (ندا وطنخواه/ انجمن)، ۱۰۱- یک تا نود و نه (امید مقصودی‌خوزانی/ امید مقصودی‌خوزانی)

فیلم‌های مستند
۱- آخر شاهنامه (محمد شریف‌اسلامی/ صدا‌و‌سیما)، ۲- امیلیا (روح‌اله اکبری/ فاطمه محسنی)، ۳- اینجا ایران است (وحید نویدیان/ مسعود خجسته‌نژاد)، ۴- با (روح‌اله اکبری/ فاطمه محسنی)، ۵- بازگشت یک ناوشکن (نصیر درویشوند/ مرکز گسترش)، ۶- بوی بنفشه (امید عبدالهی/ علی شهاب‌الدین)، ۷- بیداری یک رویا (حسین همایونفر/ حسین همایونفر)، ۸- پرنده فقط یک پرنده بود (حمیدرضا زینالی/ حمیدرضا عطارزاده)، ۹- پژواک سرزمین من (امیرمحمد خوارزمی/ امیرمحمد خوارزمی)، ۱۰- توکل (داود محمدی/ معصومه قاسمی)، ۱۱- جرعه‌های تاریخ (سیدمیکاییل موسوی/ سیدمیکاییل موسوی)، ۱۲- حقیقت این است، نیست (عاطفه محرابی/ عاطفه محرابی)، ۱۳- حنایی (مریم پیربند/ مریم پیربند)، ۱۴- خشت‌های آسمانی (محمدحسین زینلی‌تربتی/ محمدحسین زینلی‌تربتی)، ۱۵- خواب ابریشم (جواد تقوی/ علی شاهینی)، ۱۶- دایره شاد رنج‌ها (هیوا امین‌نژاد/ حوزه)، ۱۷- رشید (حسام اسلامی و حسین افشار/ حسین افشار)، ۱۸- رنگ و نارنگ (داریوش نیکبخت/ علی شفیعی)، ۱۹- زادگاه خورشید (محسن عباسی‌سرچشمه/ محمدرضا طایفی)، ۲۰- سایه های خاکستری (محمدرضا مهرآفرین/ محمدرضا مهرآفرین)، ۲۱- سرزمین من کجاست (مجید عیدان/ مجید عیدان)، ۲۲- سه پسر‌، دو دختر (مسعود آستانداری/ حوزه)، ۲۳- شاه‌رخ (وحید زارع‌زاده/ حسین همایونفر)، ۲۴- شیخ علی (سید‌مهدی موسوی‌برزکی/ سیدمهدی موسوی‌برزکی و انجمن)، ۲۵- شیروان دره (بهزاد مولود/ بهزاد مولود)، ۲۶- ظغال! (نوا رضوانی/ نوا رضوانی)، ۲۷- عقد آسمونی (محمد سلیمی‌راد/ محمد سلیمی‌راد)، ۲۸- کامیابی مسک (محمدصادق دهقانی/ محمدصادق دهقانی)، ۲۹- کسی به فکر جنگل‌ها نیست (یاسر طالبی/ میترا روحی‌منش)، ۳۰- کوچه مقدس (سیدجمال عود‌سیمین/ حسین افشار)، ۳۱- گوچو (محمدعلی یزدان‌پرست/ رضا صالحی و صدا‌و‌سیما)، ۳۲- مردمک (محبوبه معافی/ انجمن)، ۳۳- نفت آتش خاک (آرش کوردسالی/ محمدرضا جامعی)

فیلم‌های پویانمایی
۱- آواز شب (معین صمدی/ کانون)، ۲- آهوی گردن دراز (حسن سلطانی/ کانون)، ۳- احترام به کودک (کیانوش عابدی/ صبا)، ۴- ایستگاه (ناهید صمدی‌امین/ مرکز گسترش)، ۵- این هم پول ماهی (مرتضی احمدوند و علی حسین‌خان/ کانون)، ۶- باغِ هزاردخترون (لیلا خلیل‌زاده/ کانون)، ۷- بانمک (آرش بهنودراد/ آرش بهنودراد)، ۸- بچه همه (لیدا فضلی/ کانون)، ۹- پایان یک لبخند (رضا محمدی/ رضا محمدی و حوزه)، ۱۰- پرنیان (افروز قلی‌زاده/ افروز قلی‌زاده)، ۱۱- پست نگهبانی (برزو فرشاد/ حوزه)، ۱۲- پسران تشمال (ابوالفضل رازانی/ کانون)، ۱۳- ترازو (رامین رهبر/ رامین رهبر)، ۱۴- تصعید (شکیبا شعبانی/ مهدی خرمیان )، ۱۵- تکامل (مهدی علی‌بیگی/ مهدی علی‌بیگی)، ۱۶- توکا درقفس (مهرداد شیخان/ کانون)، ۱۷- تولد آفتاب (حامد کاتبی/ مریم چوپان‌زاده)، ۱۸- تونل (مریم کشکولی‌نیا/ انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس)، ۱۹- خط قرمز (مونا عبداله‌شاهی/ مونا عبداله‌شاهی)، ۲۰- خواب زده (حسن خراسانی/ علی مفضلی)، ۲۱- دور (بهمن طهماسبی‌پور/ انجمن)، ۲۲- دیو دیگ به سر (اصغر صفار و بابک سبحانی / کانون)، ۲۳- دیوار (مجید صبری و منصوره خطیون/ خانه پویانمایی انقلاب اسلامی)، ۲۴- راز آن درخت (معین صمدی/ کانون)، ۲۵- روباه دم بریده (سیمین تجوید/ کانون)، ۲۶- روباهی که به دنبال صدا رفت (فاطمه گودرزی/ کانون)، ۲۷- روزنه (امیر مهران/ حوزه)، ۲۸- ریسمان (توحید توانای‌رشید/ توحید توانای‌رشید)، ۲۹- زیر سایبان خورشید (سیده‌نسرین شاه‌محمدی/ انجمن)، ۳۰- سقوط (احمد تیموری/ نسیم اخوان‌ملایری)، ۳۱- سکو (امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی/ سیدمسعود صفوی)، ۳۲- سلطان موش و پنیر (علی احمدی/ کانون)، ۳۳- سیاره غمگین (هاله چهله‌زاده/ هاله چهله‌زاده)، ۳۴- شب گوسفند (امیر مهران/ مرکز گسترش)، ۳۵- عبدو و دریای سبز (مهدی خرمیان/ کانون)، ۳۶- عروسی عروسی (مهین جواهریان/ کانون)، ۳۷- کبوتر سفید کنار آینه (مریم خلیل‌زاده/ کانون)، ۳۸- کچل کفترباز (صادق جوادی/ کانون)، ۳۹- کرماندو (حامد اکرمی/ حامد اکرمی و علیرضا گلپایگانی)، ۴۰- کشاورز و خروس (پروین ‌تجویدی/ کانون)، ۴۱- کودکان دشت (سعادت رحیم‌زاده/ صبا)، ۴۲- گاز (عابدین محمدی/ عابدین محمدی)، ۴۳- لالایها (سارا نامجو/ صبا)، ۴۴- ماه مهربان (نازنین سبحان‌سربندی/ کانون)، ۴۵- ماهیگیر (نیما غضنفری/ صبا)، ۴۶- مترسک (محمدرضا عابدی/ صبا)، ۴۷- من همین جا راحتم (مقداد اخوان / مقداد اخوان)، ۴۸- من، همسرم و گاومون (آزاده معزی/ آزاده معزی و جشنواره مقاومت)، ۴۹- نبرد خلیج فارس (فرهاد عظیما/ موسسه فرهنگی اوج)، ۵۰- ننه کلاغه و روباهه (محمدعلی سلیمان‌زاده/ کانون)، ۵۱- وال استریت (فرنوش عابدی/ صبا)، ۵۲- وقتی درخت… (سارا خلیلی/ جشنواره جهانی هنر مقاومت)

فیلم‌های تجربی
۱- ۱۳۷ (جمشید قدرتی‌کشه/ علیرضا قدرتی‌کشه)، ۲- این بار از پا به خواب می‌روم (بابک حاجی‌آقابیگی/ بابک حاجی‌آقابیگی)، ۳- بالا (محمدرضا حق‌نگهدار / علیرضا یوسفی)، ۴- پارادیزوی من (مهدی تنگستانی / انجمن)، ۵- پیاده‌رو (عباس عمرانی‌بیدی/ انجمن)، ۶- خانواده چندصدنفری (فرشید اخلاقی‌پور/ مرکز گسترش)، ۷- دوئتی برای دموکراسی (صالح پورکشکولی/ انجمن)، ۸- ردپای زندگی (فاطمه دست‌مرد/ منصور چمنی)، ۹- سرنگ (تی‌یام یابنده/ تی‌یام یابنده)، ۱۰- سی فور (بهروز باقری/ گروه بدلکاران رها)، ۱۱- شریان (مرتضی حسینی‌گلکار/ حامیم)، ۱۲- فراتر از هرمنوتیک (مسعود برخورداری/ مسعود برخورداری)، ۱۳- قرمز، مارمولک و آقا و خانم اسمیت (حسن خمسه/ انجمن و حوزه)، ۱۴- کوکی. پنجه. شیار (کورش شیرالی‌عبدی‌زاده و حسین حجتی‌نژاد و احسان زیورعالم/ حسین حجتی‌نژاد)، ۱۵- مدار بسته (کیومرث صمدی‌طاری/ محمد آفریده)، ۱۶- مونولوگ (کاوه قهرمان/ انجمن)، ۱۷- میز شام (امید صفایی‌زیبا/ امید صفایی‌زیبا)، ۱۸- نگاه (حنانه غضنفری/ حوزه)، ۱۹- نوار ویدئو (حسین شاعری/ حسین شاعری)، ۲۰- هشت ضلعی (عباس داودی/ انجمن)، ۲۱- یکی باید اونو ساکت می‏کرد (محمد‌ابراهیم شهبازی/ محمد‌ابراهیم شهبازی)

مسابقه سینمای بین‌الملل
فیلم‌های داستانی
۱- ۰/۹۰ (مانوئل الکید)، ۲- زندگی بداهه (عاطفه خادم‌الرضا)، ۳- ۱۱=۱+۱ (سیدمحمد طباطبایی)، ۴- یک دقیقه پیش (آلفونزو نوگورولز)، ۵- یک پیاده روی طولانی (جان وارزگی)، ۶- یک فیل روسی در اتاق (تانیا اندروز)، ۷- ابراهیم (جیمز روبرتسون)، ۸- عفو عمومی (رائول لوپزاکیوریا)، ۹- عطار عشق (اسرافیل شیرازی)، ۱۰- آنین (بوریس بلومنتال)، ۱۱- قرار ملاقات (کیز ال‌اترکچی)، ۱۲- شوق اروند (رسول سهرابی)، ۱۳- خاکستر‌ها (جیون جویاکس)، ۱۴- کمک برای خودکشی (آگوستین کزاه)، ۱۵- چمدان (دنیس تانوویچ)، ۱۶- بهاری (احمد قونیمی)، ۱۷- بین ادیسون و تسلا (میرسیا بابین)، ۱۸- آن سوی زمین بایر (دنیل ویرتبرگ)، ۱۹- پسربچه های بزرگ (پاسکال گراوانت)، ۲۰- بونا ناکس (جین فردریک‌ایردیکنز)، ۲۱- جعبه‌ها (احسان جعفری)، ۲۲- عروس جمعه (محمد سلیمی‌راد)، ۲۳- کارواش (افشین عامریان)، ۲۴- شاخص: ۶۰ درجه شمالی، ۲۱ درجه شرقی (ورا لهتولا)، ۲۵- عفت (عبداله حاجی‌محمدی)، ۲۶- نزدیکتر (مجتبی اسپنانی)، ۲۷- کنترل (محمدهادی امینی)، ۲۸- قی قو (ایرج محمدی‌رزینی)، ۲۹- دالان (فرخ حنیفه‌نژادزیبایی و مریم فتحی‌فر)، ۳۰- دخیل (محمدعلی هاشم‌پور)، ۳۱- دالیا (شاکساوان عبدالله‌قاضی)، ۳۲- رقاص (لیز لوباتو)، ۳۳- پرواز قاصدک (ایرج محمدی‌رزینی)، ۳۴- روز ناشنوا (آناس خلف)، ۳۵- جنون شیطان (فاطمه عصار)، ۳۶- شرق بهشت (مهدی جوزائی و الهام آقالری)، ۳۷- انگاوا –بالکن آفتابی (شان کانی)، ۳۸- دلایل کافی (بهاره للهی)، ۳۹- اعدام (سیریل دلتر)، ۴۰- حرف آخر (اندرو مارش)، ۴۱- سنگواره (پیمان نهان‌قدرتی)، ۴۲- چهارفصل (الکس مومچو)، ۴۳- چهار سفر (رسول سهرابی)، ۴۴- چهار دیواری سارایوو (ندیم گوچ)، ۴۵- شبح در ماشین (الیور کریمپس)، ۴۶- کورسو (امید عبدالهی)، ۴۷- گوآنگ (شیو چوان‌کوئک)، ۴۸- نگهبان بهشت (دیپتی خورانا)، ۴۹- حنین (عصامه باواردی)، ۵۰- تولد مبارک (کاترین فری)، ۵۱- قایم باشک (چوئی سی‌یانگ)، ۵۲- هسو جی پشت پرده (توماس ریو)، ۵۳- درد گرسنگی (ریچارد لگاسپی)، ۵۴- ازت متنفرم (رافا روجاس‌دیز)، ۵۵- آی نان (ماسیج بوسجانسکی)، ۵۶- یاسیس (استاوورولا گرمانکوکویسینی)، ۵۷- فلسفه یخ (الیویر هیگینز)، ۵۸- ماهی وار (لویس بلدا)، ۵۹- در شکاف زمان (دیوید لورنز)، ۶۰- لبافی هندی (انسگار اهلرز)، ۶۱- بیکران (مارکو لیائو)، ۶۲- پاکی روح (ولید سلحاب)، ۶۳- خواب زده (فرشید اخلاقی‌پور)، ۶۴- نهم ژانویه (ماکز چیکو)، ۶۵- جوآن (داتیا ریموند)، ۶۶- فقط یک کلمه (راچگو جازیک)، ۶۷- ضربه ی مرموز (یه سئوهانگ)، ۶۸- دختر مارمولکی (چویی سی‌یانگ)، ۶۹- عشق در اولین نگاه (مارک پلین)، ۷۰- صدای مرد (هیوا صوفیه)، ۷۱- روئیت نیمه ماه (هو این)، ۷۲- خاطرات ویوه (فابریک متیئو)، ۷۳- اظهار عشق صبحگاهی (لوئیس سرز)، ۷۴- درجه حرارت آب (داون چانگ)، ۷۵- موسی (اکاوز تونیچ)، ۷۶- سکوت (رزان یاسیلباس)، ۷۷- همسایه، همسایه (جیافرای دیگوی)، ۷۸- اولاپارو (سونیا میریم)، ۷۹- روزی روزگاری در رفح (محسن اردستانی‌رستمی)، ۸۰- اپرای بامزه (هالینا دایرشکا)، ۸۱- فرصت در میزند؟ (وینسنت سنگ)، ۸۲- شهر مسخره (کاریج گودویل)، ۸۳- تصویری از هایتی (جیووانی فانتونی‌مودنا)، ۸۴- سوراخ شده (میشل ریتسمنزبرگر)، ۸۵- بازسازی (کریس تامکینز)، ۸۶- کوتاه (آنجلو کرتلا)، ۸۷- طرف جاده (محمد معاتی)، ۸۸- خواهر (کلارا کرت)، ۸۹- درب کشویی (دیوید کلسو)، ۹۰- چراغ خورشیدی (آیدا پناهنده)، ۹۱- زندگی بداهه (عاطفه خادم‌الرضا)، ۹۲- جوخه (آزاد محمدی)، ۹۳- استروسکوپی (زاسیو بانو)، ۹۴- هنوز منتظرت هستم (کلمنت ریر)، ۹۵- نکته فنی (اون توماس)، ۹۶- پاکسازی عظیم (سباستین دفرانس)، ۹۷- نیشکر (راسلان باتیسکی)، ۹۸- باربر صندلی (طارق خلیل)، ۹۹- سالن رقص شیطان (هنریک مارتین)، ۱۰۰- درب (الساندرو کوبیوچیوتی)، ۱۰۱- مرد فرانسوی (ژان دکخه)، ۱۰۲- مسئول تشییع جنازه (اد کارتر)، ۱۰۳- مونتلئون کبیر (جوائو لیتائو)، ۱۰۴- وقت نهایی (روا نظر)، ۱۰۵- فندک (حیثم حاجی)، ۱۰۶- مامان (فرید اسماعیل)، ۱۰۷- ارکیده (سیروس نشواد)، ۱۰۸- اصول طرد (لوئیجی اسکاگلیونه)، ۱۰۹- سر و صدای بنغازی (باکو تورز)، ۱۱۰- استراحت یعنی سکوت (پاول هجبوتسکی)، ۱۱۱- ربات ستاره (جرومی دیبوسچو)، ۱۱۲- تجسس (ستین باسک)، ۱۱۳- وزش دوم (سرگی سیس)، ۱۱۴- آوای باران (آیگول باکانووا)، ۱۱۵- کارگاه (چین تانگساکولساتاپورن)، ۱۱۶- دزدان (هیلیون لالی)، ۱۱۷- با هم (باریس کوراک)، ۱۱۸- رفت و آمد (لئوناردو کاریگلینو)، ۱۱۹- پرو کن (الکساندر روسویچ)، ۱۲۰- ناپدید (بارتوز روهلیک)، ۱۲۱- جهش ایده‌ها (کاترینا کونستانتوپولو)، ۱۲۲- انتظار زیر باران (برنی یائو)، ۱۲۳- قبل از مبارزه چه آرزویی برایت کنم؟ (سوفیا بابلوئانی)

فیلم‌های مستند
۱- ۱۰۱ (لوئیس مینارو)، ۲- ۳۸,۵ (گریگروز دبوسکی)، ۳- آسینوس (مارچلو‌دیدیمو سوزو‌ویرا)، ۴- بیداری یک رویا (حسین همایونفر)، ۵- موسیقی چرخشی برای دوازده ویلنسل (اگنس پادرول‌سوردا)، ۶- امیلیا (روح‌اله اکبری)، ۷- امروز و فردا (فابریک ماین)، ۸- ماشین قلعی فرانک (سلیمان نانایاف‌یبواه)، ۹- نگهبان ارواح (ریچارد امنگی)، ۱۰- هزینا (اکسل سالواتوری‌سینز)، ۱۱- خانه ای مرتب (هدویکا لاواکووا)، ۱۲- فقدان شاهد (هیون وو)، ۱۳- کوه پدرال (مارسلی دی‌آکوینا)، ۱۴- نام من شهروند مصری است (آیدا اسکلاپفر)، ۱۵- چادر نشین (مولدویست آرتیکپای)، ۱۶- یادداشت هایی از زیر زمین (لوکاس دمگنسکی)، ۱۷- بذله اودیسه (الکس اورا)، ۱۸- صد سال خاموشی (روبرتو لوزانو)، ۱۹- یک طرفه- سفر توارگ (فبیو کاراماسچی)، ۲۰- فرصت شعر (دنیل لنگ)، ۲۱- رشید (حسام اسلامی و حسین افشار)، ۲۲- بازگشت (کریستف کدلوبوسکی)، ۲۳- راجر زندگی واقعی ابر قهرمان (کتی مکدونالد)، ۲۴- خواب ابریشم (جواد تقوی)، ۲۵- جرعه‌های تاریخ (سیدمیکاییل موسوی)، ۲۶- شب برفی (پیارات پیاپونگ‌ویوات)، ۲۷- ذهنت رو به زبان بیار (عماد علی‌عباس)، ۲۸- مارپیچ (کریس تیرینک)، ۲۹- به من بگو کجا ایستاده ای (آنجا ریس)، ۳۰- پرنده فقط یک پرنده بود (حمیدرضا زینالی)، ۳۱- هویت آبی (مامین باریس)، ۳۲- رقص زمان (کریستین اسپنسر)، ۳۳- بهشت بانوان (مایا لارگوت)، ۳۴- زندگی و روح مس (چنگ یانگ‌ونگ)، ۳۵- بی نام (لیسا کوردونتس)، ۳۶- بوی بنفشه (امید عبدالهی)، ۳۷- بلیطی ازطرف عزرائیل (عبدالله القول)، ۳۸- میلیون ها تن اشتیاق (کورینا شوینگربرایلی)، ۳۹- ویکتور (جارل سرنسیو)، ۴۰- نور زمستان (اسکول اریکسن)

فیلم‌های پویانمایی
۱- تاریخچه مختصری از جشنواره بین المللی انیمیشن انسی (جوریس کلرته)، ۲- دیدگاه مختلف (کریس اوهارا)، ۳- یه کم خودکشی (آنا‌‌لیلی امیرپور)، ۴- آکربلتز، جادوگر و مفتش عقاید (سیزار اربینا‌ویتوریا)، ۵- آلین دانکن (لام هو)، ۶- شلیک بزرگ (موریس هیوولین)، ۷- زاد روز (جاری وارا )، ۸- دیگ بخار (ایوان ویرا)، ۹- بانمک (آرش بهنودراد)، ۱۰- آخرین مهلت (پائول دی‌هربمنت)، ۱۱- شغل رویایی (گیل پیانان‌سانتسیری)، ۱۲- آواز مرغ، سس شکارچی (پاسکیل هکیوت)، ۱۳- والس آتش (مارک منیجر)، ۱۴- گلوکز (میهای گرک)، ۱۵- دست ها (پایوتر فرمن‌کویچ)، ۱۶- داستان بندر (یوایچی ایتو)، ۱۷- طوطی قهرمان همراه با یک سگ (مارسین سلاوک)، ۱۸- خانه قایق بادبانی بود (سینا کوزار)، ۱۹- خانه (احمد صالح)، ۲۰- کرماندو (حامد اکرمی)، ۲۱- کین (آتلیر کالکتیف)، ۲۲- قوم و خویش (آتلیر کالکتیف)، ۲۳- اجازه بده کلکته شکفت زده ات کند (پریانکا رانگتا)، ۲۴- آتش را روشن کن (میشل بلامی)، ۲۵- برادر کوچک زمستان (چارلوت والترت)، ۲۶- پیکر کوچک پلاستیکی (سامو ساما)، ۲۷- سنگ قبر کوچک (بنژامین لیمونریه)، ۲۸- نگاه کن (جاستین کلیبر)، ۲۹- لالایی (پایوتر دامالا)، ۳۰- چوب بر (پاول دبسکی)، ۳۱- من، همسرم و گاومون (آزاده معزی)، ۳۲- ننه کلاغه و روباهه (محمدعلی سلیمان‌زاده)، ۳۳- در راه (لوسیا ارنکوا)، ۳۴- یأس پرتقالی (جان بانانا)، ۳۵- تکامل (مهدی علی‌بیگی)، ۳۶- واقعیت (اوروزکو ویکتور)، ۳۷- خط قرمز (مونا عبداله‌شاهی)، ۳۸- رودخانه سرخ (استفانی لانساک)، ۳۹- انعکاس (جوسلین بایلی)، ۴۰- حق فروش مجدد (پیر امانوئل‌لیت)، ۴۱- روز ریو (اسویلن دیمیترو)، ۴۲- قایق کوچک، تی شرت را پر کنید (پیر امانوئل)، ۴۳- ضربه محکم خورشید (مارشال فونتان)، ۴۴- غروب آفتاب گل (یوآن یوآن‌هو)، ۴۵- انیمیشن توقیف شده (کم رزیتر)، ۴۶- روزنه (امیر مهران)، ۴۷- گروه (خوزه لوئیس‌گونزالس)، ۴۸- درخت آبنبات (سامناس پال)، ۴۹- این هم پول ماهی (مرتضی احمدوند و علی حسین‌خان)، ۵۰- اشتباه بزرگ (اندرس برسلسن)، ۵۱- پرنده کوچک و برگ (لنا وون‌دورن)، ۵۲- نوازنده پیانو (ایشیا کوانوا)، ۵۳- راز آن درخت (معین صمدی)، ۵۴- تصعید (شکیبا شعبانی)، ۵۵- ساحره ۲ –تروریست ها (تامک باگی‌اسکی)، ۵۶- رودخانه تندر (پیر هبرت)، ۵۷- تونل (مریم کشکولی‌نیا)، ۵۸- خرس (رینیس پیترسونز)، ۵۹- ورونیکا (مارک میشل)، ۶۰- ما هیچ بلیطی نداریم (جی‌آن بائو)، ۶۱- نهنگ (آنکیت لاو)، ۶۲- چرا دایناسور ها ناپدید شدند؟ (ایسائو دارما)

فیلم‌های تجربی
۱- هزار و یک شروع غلط (مایکل پاولو)، ۲- لعنت (جاستینا پودورنی)، ۳- شریان (مرتضی حسینی‌گلکار)، ۴- آرتور فلشه (ساموئل هرکول)، ۵- فراتر از هرمنوتیک (مسعود برخورداری)، ۶- حس کنجکاوی می‌کشد (ساندر ماران)، ۷- میز شام (امید صفایی‌زیبا)، ۸- گلف افراطی (دیوید آگوست)، ۹- فلورسنت (اتین دی‌مسی)، ۱۰- هلیگو (اتین دی‌مسی)، ۱۱- بیعت (نیکلاس کانتنت)، ۱۲- افق (پول نگوسکیو)، ۱۳- شکاف (حسین مرت‌اروردی)، ۱۴- سفر به کوه‌های کره ماه (آویو رور)، ۱۵- موجود دوست داشتنی (دلانی لیما)، ۱۶- ماشین (جاستینا پودورنی)، ۱۷- ماهیگیری لوفونتن (کارین پکانن)، ۱۸- آینه (اما رز)، ۱۹- مونولوگ (کاوه قهرمان)، ۲۰- سرزمین هیچ کس (دیویسون فیوزا)، ۲۱- عالی؟! (استفان رنگیت)، ۲۲- پیوسته (کارولین روکز)، ۲۳- گذشته درب و داغون (بوریس ورلوف)، ۲۴- ایستاده و ارائه (خوان کاراسکال)، ۲۵- مراحل (کلمنز راس)، ۲۶- یکشنبه (دوان هاپکینز)، ۲۷- همگام (مکس هاتلر)، ۲۸- سازنده‌ها (مریم استین)، ۲۹- سونیفیکیشن خلیج مورکمب (نیل بوینتون)، ۳۰- خط زمانی (مارتین جله)، ۳۱- مبهم (سلیمان دمیرل)، ۳۲- آب (روزالیا دیمیتروا)، ۳۳- ما نفت خواهیم شد (میهای گرچو )

بخش‏های جنبی
بهترین بهترین‌ها (مرور آثار برتر دوره‌های گذشته) / مروری بر فیلم‌های فیلمسازان استان‌های ساحلی / آثار منتخب فیلمسازان سه دهه (۶۰-۷۰-۸۰) / مرور سینما بیداری / سینمای کودک/ گزیده بخش بین‌الملل جشنواره ۲۸ / جشنواره جشنواره‌ها (گزیده‌ای از بین‌الملل جشنواره ۲۵ تا ۲۸) / مرور برترین‌های تجربی ایران و جهان ۲۰۱۱ / مرور برترین‌های پویانمایی ایران و جهان ۲۰۱۱ / مرور فیلم‌های کوتاه انگلستان / مرور فیلم‌های کوتاه برزیل / مرور فیلم‌های پویانمایی فرانسه / مرور فیلم‌های پویانمایی آلمان / مرور فیلم‌های پویانمایی جهان / مرور فیلم‌های برتر جشنواره‌های بین‌المللی کوتاه ۲۰۱۲ / دنیای پیرامون / مرور فیلم‌های کشورهای عضو اکو و مسلمان

بزرگداشت:
طهماسب صلح‌جو و سعید مترصد

برگزیدگان:
در بخش فیلم با موضوع چشم‌انداز سرزمین زیبای ما
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به بهزاد مولود برای فیلم مستند شیروان دره از اردبیل
نامزدها: زادگاه خورشید (محسن عباسی‌سرچشمه)، بوی بنفشه (امید عبدالهی)، جرعه‌های تاریخ (سیدمیکاییل موسوی) و اینجا ایران است (وحید نویدیان)

در بخش فیلم با موضوع پرتو ایمان
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به داوود محمدی برای فیلم مستند توکل از ساری
نامزدها: نفت آتش خاک (آرش کوردسالی)، و دیگر هیچ نبود (محمدباقر مفیدی‌کیا) و ساعت ۶ (رقیه توکلی)

در بخش فیلم با موضوع چراغ راه
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به سلمان خورشیدی و امیر محمدزاده برای فیلم پویانمایی سکو از تهران
نامزدها: خواب ابریشم (جواد تقوی)؛ نفت آتش خاک (آرش کوردسالی) و بازگشت یک ناوشکن (نصیر درویشوند)

در بخش فیلم استعداد جوان با موضوع داستانی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به بهنام عابدی برای فیلم پرتره از تهران
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به حسین کشاورزی برای فیلم قرمز از بوشهر
نامزدها: روز داخلی خانه (حمید شاهمرادی) و ادریس (بهزاد آزادی)

در بخش تصویربرداری
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به محمد فکوری برای فیلم داستانی باد چیزی خواهد گفت از ارومیه
نامزدها: احسان کفاش (جعبه‌ها)، تورج اصلانی (قی‌قو)، علی‌محمد قاسمی (صبح زود فردا) و وحید بیوته (ستاره‌ها خورشید شبند)

در بخش تدوین
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به امید توتونچی برای فیلم داستانی باران از تهران
نامزدها: بهروز باقری (سیفور)، ابوذر حیدری (و دیگر هیچ نبود)، وحید زارع‌زاده (شاهرخ) و فواد جاودان (شنبه)

در بخش صدا
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به وحید مقدسی برای صدابرداری فیلم داستانی کمی آنسوتر از تهران
نامزدها: پیمان واحدی (سیفور)، محمدحسین خوشبیان و علیرضا منصوری (باران)، آرش قاسمی (روزنه)، سعید نیکوکار و سیدمهدی ثباتیان (زادگاه خورشید) و وحید مقدسی و سیدعلیرضا علویان (کمی آن سوتر)

در بخش فیلمنامه
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به سعید روستایی برای فیلم داستانی شنبه از تهران
نامزدها: اعظم نجفیان‌نجف‌آبادی (صبح زود فردا)، امیر داساگر (باران)، مونا عبداله‌شاهی (خط قرمز) و علی کلانتری (روزنه)

در بخش تحقیق و پژوهش فیلم مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می شود به محمدعلی یزدان‌پرست برای فیلم گوچو از کاشان
نامزدها: جرعه‌های تاریخ (سیدمیکاییل موسوی) و بازگشت یک ناوشکن (نصیر درویشوند)

در بخش مجری طرح یا تهیه‌کننده
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به فیلم ۱۱=۱+۱ برای بهترین اجرای طرح از اصفهان
نامزدها: محمدرضا جامعی (نفت، آتش، خاک)،گروه بدلکاران رها (سی فور)، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی (بازگشت یک ناوشکن)، معصومه قاسمی (توکل)، محمدجواد امانی، خانه فیلم داستانی انقلاب اسلامی و سازمان سینمای اوج (باران) و خانه فیلم داستانی (و دیگر هیچ نبود)

در بخش فیلم تجربی
دیپلم افتخار اهدا می‌شود به بهروز باقری برای فیلم سی‌فور از تهران
نامزدها: خانواده چند صد نفری(فرشید اخلاقی‌پور)، مونولوگ (کاوه قهرمان)، قرمز مارمولک خانم و آقای اسمیت (حسن خمسه) و پیاده رو (عباس عمرانی‌بیدی)

در بخش فیلم پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به امیر مهران برای فیلم روزنه از تهران
نامزدها: خط قرمز(مونا عبداله‌شاهی)، ترازو (رامین رهبر)، کرماندو (حامد اکرمی)، سکو (امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی)

در بخش فیلم مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به وحید زارع‌زاده برای فیلم شاه‌رخ از تهران
نامزدها: گوچو (محمدعلی یزدان‌پرست)، پژواک سرزمین من (امیرمحمد خوارزمی)، نفت آتش خاک (آرش کوردسالی)، جرعه‌های تاریخ (سیدمیکاییل موسوی) و بازگشت یک ناوشکن (نصیر درویشوند)

در بخش فیلم داستانی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۵۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می‌شود به علی مردمی برای فیلم باد چیزی خواهد گفت از ارومیه
نامزدها: انتظار (گل‌نوش انتظامی)، باران (امید توتونچی)، صبح زود فردا (اعظم نجفیان‌نجف‌آبادی) و شنبه (سعید روستایی)

در بخش جانبخشی در آثار پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ریال اهدا می‌شود به حسین ملایمی انیماتور فیلم خط قرمز از تهران
نامزدها: ترازو (رامین رهبر)، روزنه (امیر مهران)، کرماندو (حامد اکرمی) و نبرد خلیج فارس (فرهاد عظیما)

توضیحات:
– برای چهارمین دوره متوالی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور به جشنواره پیام داد.
– برای اولین بار جشنواره همزمان در سراسر کشور برگزار شد.
– به دلیل افزایش آثار، هیأت انتخاب فیلم‌های داستانی در دو گروه سه نفره، آثار این بخش را انتخاب کردند.
– نشریه روزانه باعنوان فیلم کوتاه به سردبیری وحید سعیدی و کاتالوگ به سردبیری مسعود نجفی منتشر شد.
– کارگاه‌‌‌های آموزشی با عنوان سینمای مستند ایده تا پیش‌نویس فیلنامه (مهرداد اسکویی)، ایده تا فیلمنامه (رسول صدرعاملی)، نورپردازی، فیلمبرداری و تصویربرداری (علیرضا زرین‌دست)، تدوین (حسین زندباف) و پروسه تولید جلوه بصری (بهرام جوانرودی) برگزار شد.
– نشست‌های تخصصی جشنواره با حضور مدیران جشنواره‌های پورتو پرتغال، فیلم مستند اسماعیلیه مصر، ریور ایتالیا، سئول کره، سه قاره آفریقای جنوبی، تامپره فنلاند، فیلم‌های نژادی بلگراد صربستان، فیلم کوتاه تهران و موسس شبکه لینک تی وی و مدیر مرکز فیلم یونان برگزار شد.
– منوچهر اکبرلو، عزیزاله حاجی‌مشهدی، طهماسب صلح‌جو، رامتین شهبازی و هادی مقدم‌دوست به‌عنوان منتقد در جلسات نقدوبررسی فیلم‌ها حضور داشتند و علی علایی اداره جلسات را برعهده داشت.
– مراسم افتتاحیه در پردیس ملت و اختتامیه به کارگردانی محمد پرویزی در تالار وحدت برگزار شد.
– ۱۰۷ کشور در این دوره شرکت داشتند.
– تیزر و گزارش تصویری توسط آرش رصافی و برنامه‌های تلویزیونی توسط ابوذر حیدری ساخته شد.

طراح پوستر:‌
کیانوش غریب‌پور