دوره بیست وسوم

دوره بیست وسوم

بیست‌وسومین جشنواره ملی و یازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

زمان برگزاری:
۳۰ آبان –۵ آذر ۱۳۸۵

مکان برگزاری:
سینما فلسطین و سینما قیام

نام دبیر:
ناصر باکیده (مدیرعامل انجمن سینمای جوانان)

شورای برگزاری:
مژگان زرگر (مدیر اجرایی)، سعید زین‌العابدینی (روابط عمومی)، حسن دزواره (امور بین‌الملل)، محمدحسین شفایی (امور مالی‌اداری)، سیدمحمد مختاری (مدیر تولید)، مهدی نجابت (امور استان‌ها) و اکرم ورشوچی (امور بازرگانی)
برگزاری همزمان: تبریز، سنندج، زاهدان، یاسوج و رشت

هیات انتخاب:
مسابقه سینمای جوان: محسن آقالر، سعید عبدالحمیدی، رهبر قنبری، سعید مترصد و جواد مزدآبادی
مسابقه نگاه ملی: محمدرضا اصلانی، محمود زنده‌نام، بایرام فضلی، مهدی فرودگاهی و محمود گبرلو

هیات داوری:
مسابقه سینمای ملی: مهرداد اسکویی، محمدرضا اصلانی، حسن بلخاری، کامبوزیا پرتوی و مجتبی راعی
مسابقه بین‌الملل: استاورس خاساپیس، نیکلاس گیلبرگ، اکبر عالمی، لساد جموسی و جان استنلی‌وجووسکی

آثار:
سینمای ملی
مسابقه نگاه ملی
داستانی
۱- آدم معمولی (امید وفایی/ انجمن)، ۲- آشکار در پنهان (سیدجواد میرهاشمی/ سینما سیاه و سفید)، ۳- آقای کاف (عماد عقیلی/ مؤسسه سینمای فیلمسازان ستاره کویر)، ۴- آن بالا کنار جاده (مرجان اشرفی‌زاده/ مرکز گسترش)، ۵- آهسته‌تر (علی خائف/ انجمن)، ۶- المثنی (اکبر شهبازی/ اکبر شهبازی)، ۷- الو… رضا (شهرام میراب‌اقدم/ انجمن)، ۸- باد (مجتبی اسینانی/ مجتبی انسانی)، ۹- بادی که می‌وزد (امید عبداللهی/ انجمن)، ۱۰- بدون عنوان (مریم فخیمی/ مریم فخیمی)، ۱۱- بر فراز آشیانه (بهزاد رسول‌زاده/ تالش فیلم)، ۱۲- بعد از ناهار می‌نشینیم و حرف می‌زنیم (رامین پروین/ علی ملاقلی‌پور و رامین پروین)، ۱۳- پدر (هادی آفریده/ انجمن)، ۱۴- پروژه (فرخ سلطانی و علیرضا شفیعی و هوتن حق‌شناس/ فرخ سلطانی و علیرضا شفیعی و هوتن حق‌شناس)، ۱۵- پی پی مد (هادی حیدری/ هادی حیدری)، ۱۶- پیرمرد و خط (پناه‌برخدا رضایی/ مرکز گسترش)، ۱۷- پیله (بهمن شروان/ بهمن شروان)، ۱۸- توالی (حمیدرضا هنری/ مرکز گسترش)، ۱۹- تهوع (کاوه صباغ‌زاده/ مؤسسه سینمایی نیمروز)، ۲۰- جای دوست و دشمن (الهام حسین‌زاده/ الهام حسین‌زاده)، ۲۱- خاکستری (احسان میرشاه‌ولد/ انجمن)، ۲۲- خواب (خشایار طاهری/ خشایار طاهری)، ۲۳- دو متر در یک متر (کرشمه افسری/ هومن کبیری‌پرویزی)، ۲۴- دیگری … (محسن آقالر/ محسن آقالر)، ۲۵- روایت شتاب‌زده یک داستان ساده (بهرام توکلی/ بهرام توکلی)، ۲۶- ریجکت (میلاد ثابت‌کار/ میلاد ثابت‌کار)، ۲۷- زیارت (محمود غفاری/ انجمن و حوزه)، ۲۸- سریدن روی یخ نازک روز جدید (سجاد آوینی و ابوالفضل طالونی/ سجاد آوینی)، ۲۹- شهروند شماره صفر (گیتی باقری/ انجمن)، ۳۰- کلمه (طاهره حسن‌زاده/ مرکز گسترش)، ۳۱- کوهستان سفید (طاها کریمی/ مهدی همایونفر)، ۳۲- مادر (خیام مهاجری/ انجمن)، ۳۳- مادمازل (علیرضا فشاحی/ علیرضا فشاحی)، ۳۴- مترسک (ناصر ناصرپور/ ناصر ناصرپور)، ۳۵- من بر زمین سنگین شدم (طاهره حسن‌زاده/ طاهره حسن‌زاده و مرکز گسترش)، ۳۶- نگریستن (مجید حسین‌شیرودی/ مهدی نجارپیشه)، ۳۷- وی یو (حامد کلاهداری/ حامی حقیقی)، ۳۸- همه چیز برای یک مهمان (سارا بهرام‌جهان/ رسول بهرام‌جهان)، ۳۹- همه روزهای خوب (مهدی جعفری/ کانون)، ۴۰- یادداشتی بر زمان (محمد صحرایی/ محمد صحرایی)، ۴۱- یک اتفاق ساده (اردلان عاشوری/ اردلان عاشوری)

مستند
۱- آبان یشت (آیدا فیض‌جعفری/ آیدا فیض‌جعفری)، ۲- باد و فانوس (مجتبی حسینی/ مجتبی حسینی)، ۳- باز باد بی ترانه (امین قدمی/ وحید چاووشی و امین قدمی)، ۴- برکت (محمد دستمالچیان/ محمد دستمالچیان)، ۵- پشت آن تپه برفی (رامتین لوافی‌پور/ رامتین لوافی‌پور)، ۶- تیشتر (حسن نقاشی/ میراث فرهنگی)، ۷- تیغ و آسیاب (حسن دهقان‌کمارجی/ حسن دهقان‌کمارجی و صداوسیما)، ۸- چیزی شبیه چشمهایم (هوشنگ میرزایی/ هوشنگ میرزایی)، ۹- خانه‌های امن (مریم حق‌پناه/ مریم حق‌پناه)، ۱۰- دست سیاه، نان سفید (جواد مزدآبادی/ انجمن)، ۱۱- دیر یا زود (مرجانه دانه‌کار/ پژوهشکده ابن‌سینا و دانشگاه شهید بهشتی)، ۱۲- راند ۲۰۵ (حامد خسروی/ انجمن)، ۱۳- زعفران (عبداله حاجی‌محمدی/ صداوسیما)، ۱۴- زندگی (محمود کیانی‌فلاورجانی/ مرکز گسترش)، ۱۵- طنین کوهستان (حجت‌الله حافظی/ حجت‌الله حافظی)، ۱۶- قانا (محمدرضا عباسیان/ وحید باقرزاده)، ۱۷- قبل از طلوع (کاوه بهرامی‌مقدم/ مرکز گسترش)، ۱۸- ماریا (آبس برهان/ محسن کاسه‌ساز)، ۱۹- مالا (کوروش فرزانگان/ ارد عطارپور)، ۲۰- مدار صفر درجه (محمود رحمانی/ مراد نظری)، ۲۱- هنوز یک دوچرخه کم است (محمدعلی صفورا/ محمدعلی صفورا)

تجربی
۱- آشوب (امیرعباس رصافی/ انجمن)، ۲- او اینجاست … (نگار بهبهانی/ نگار بهبهانی)، ۳- اونا رو نمی‌شه جلوی دوربین گفت (سامان استکی/ ساوه اسدزاده)، ۴- بدون عنوان (غلامحسین میرجلیلی/ انجمن)، ۵- به سادگی یک سلام (صدف فروغی/ صدف فروغی)، ۶- پرواز در کنار صندلی قرمز (بهمن دادفر/ مؤسسه فرهنگی هنری سنا و انجمن)، ۷- پشت سر من (کیارش اسدی‌زاده/ شرکت چشم شیشه‌ای)، ۸- زنده به نرخ کشتارگاه (فاطمه احمدی/ فاطمه احمدی)، ۹- سطل بازیابی (آبتین مظفری/ آبتین مظفری)، ۱۰- سیر (جمشید عبورزاده/ جمشید عبورزاده و حوزه)، ۱۱- فاصله (شهریار پورسیدیان/ شهریار پورسیدیان)، ۱۲- کافه ۴۶۹ (عاطفه خادم‌الرضا/ عاطفه خادم‌الرضا)، ۱۳- کلوزآپ ده (اصغر جعفرنژاد/ اصغر جعفرنژاد)، ۱۴- محدوده دایره (شهرام مکری/ انجمن)، ۱۵- و آنگاه (ابراهیم جواهری/ انجمن)، ۱۶- هفت شهر عشق (بهار دولتشاهی/ بهار دولتشاهی)، ۱۷- هفت مجلس ابلیس‌کشی (امین اصلانی/ امین اصلانی)

پویانمایی
۱- بوف (حسین مرادی‌زاده/ حسین مرادی‌زاده)، ۲- بهانه هجوم (هومن ربیعی/ مؤسسه فرهنگی هنری موج نو)، ۳- بی‌خوابی (محمدجمال محمدپور/ محمدجمال محمدپور)، ۴- پرواز (جلال نعیمی‌ساکنه/ جلال نعیمی‌ساکنه و صداوسیما)، ۵- پرواز (فرخنده رضاپور/ انجمن)، ۶- پله پله تا ماه … (توران کولیوند/ توران کولیوند و صداوسیما)، ۷- تولد (هدی مکرمی)، ۸- تیرباران (سیدعباس شفیعی/ سیدعباس شفیعی و حوزه)، ۹- حقیقت پرواز (مسعود عارفی/ بهزاد مظاهری)، ۱۰- دو مرد، دو خر (داریوش طاهری/ داریوش طاهری)، ۱۱- رنج (ماشاالله محمدی/ ماشاالله محمدی)، ۱۲- صفر درجه (امید خوش‌نظر/ فرهت فیلم)، ۱۳- طعمه (ناصر مرآتی/ مرکز گسترش)، ۱۴- قلب کوچک (پژمان علی‌پور/ پژمان علی‌پور)، ۱۵- گریز (سلمان باهنر/ گروه پویانمایی بچه‌های نون)، ۱۶- ماه (علی‌اکبر فرشباف/ مرکز گسترش)، ۱۷- مجالی بی‌رحمانه اندک (حسین کرمی‌افشار/ محسن کرمی‌افشار)، ۱۸- محبوبه ( علی‌اصغر رسولی/ نشانه روز)، ۱۹- من اونو می‌خوام (هدی مکرمی/ صداوسیما)، ۲۰- مورچه‌ها (پیمان براهین/ مرکز گسترش)، ۲۱- نامیرا (فرهاد علیزاده/ فرهاد علیزاده و صداوسیما)، ۲۲- نوعی دیگر بودن (ماشاءالله محمدی/ ماشاءالله محمدی)، ۲۳- ولایت (سیدمحمود صائمین/ ایرج سعدی و صداوسیما)، ۲۴- هوای تازه (محمد رضاپور/ محمدرضاپور و صداوسیما)، ۲۵- یادمان باشد (میردولت موسوی/ انجمن)

مسابقه سینمای جوان
داستانی
۱- ۱۳برابر نیست با۳ (احسان مختاری‌فر/ عبدالله خاکسار و آموزش و پرورش)، ۲- آخرین ایستگاه شب (سعید نجاتی/ انجمن)، ۳- آرام چشمهایت را باز کن (رضوان وحدتیان/ رضوان وحدتیان)، ۴- اگه قراره آدم بد بیاره (مهران خواجه‌حق‌وردی/ مهران خواجه‌حق‌وردی)، ۵- ایستگاه امتحان (جواهر غافلی/ جواهر غافلی)، ۶- بعد از جنگ (بهنوش زرندی/ بهنوش زرندی)، ۷- بن‌بست مهربان (نرگس آبیار/ نرگس آبیار)، ۸- بود و نبود (فرهود بحری‌کرمی/ فرهود بحری‌کرمی و تارا فیلم)، ۹- به اندازه یک سیگار (ساسان سلیمانی/ ساسان سلیمانی)، ۱۰- بهار اندک (روح‌الله بهرامی/ انجمن)، ۱۱- پاگرد آخر (عبدالله قهری/ انجمن)، ۱۲- پایه بوق (جواد حاج‌شریفی/ انجمن)، ۱۳- پدر (محمدحسین مهدویان/ محمد مهدویان و فاطمه ابراهیم‌زاده)، ۱۴- پشت در رسیدم بگم کی هستم؟ (شهاب آب‌روشن/ انجمن)، ۱۵- پله‌های تاریک (علی حشمتی‌سعادتی/ آموزشکده فنی‌حرفه‌ای سماء)، ۱۶- پنجره (موسی علیجانی/ موسی علیجانی)، ۱۷- پیشگوی آخرین بشر ناامید (حامد فارسی/ انجمن)، ۱۸- پیغام‌بر (هادی شریعتی/ انجمن)، ۱۹- تداخل (کامبیز قبادی/ انجمن)، ۲۰- تنها صداست که ماندنی است (آبتین حشمتی/ حوزه)، ۲۱- جشن تکلیف (علی خسروی/ علی خسروی)، ۲۲- جیغ سرد (مهسا صدرعاملی/ آموزش و پرورش)، ۲۳- چند طبقه پایین‌تر (پویا پارسامقام/ محمدصادق پارسامقام)، ۲۴- خانم و آقای داودی (ناهید شمس/ انجمن)، ۲۵- خانه اجدادی (سیدمرتضی سبزقبا/ سیدمرتضی سبزقبا)، ۲۶- خلوت (احمد رمضانی/ احمد رمضانی و آموزش و پرورش)، ۲۷- داستان باورنکردنی و غم‌انگیز مردی که در کاناپه فرو رفت (مریم زنگنه/ حوزه)، ۲۸- داستان سرنوشت (رضا صالحی‌نجف‌آبادی/ رضا صالحی‌نجف‌آبادی)، ۲۹- در (مهدی دانش‌رفتار/ انجمن)، ۳۰- در لابه‌لای باد (تقی اسفندیار/ تقی اسفندیار)، ۳۱- دومان (سیدرضا موسوی/ صابر فرزانه‌منش و صداوسیما)، ۳۲- روزی که مادرم شدم (فایسال سویسال/ انجمن)، ۳۳- سه متر و ۵ دقیقه زیاده روی (مرتضی فرشباف)، ۳۴- شاید جایی دیگر (داود جلیلی/ انجمن)، ۳۵- شب با قدم‌های کوتاه (رضا نوروزی‌گوهر/ انجمن)، ۳۶- شبی گرم (محبوبه معافی/ امین معانی و مؤسسه سینمایی تصویرگستر)، ۳۷- شکلک (امیر شبگیر/ انجمن)، ۳۸- طبقه آخر (سجاد امیریزدانی/ سجاد امیریزدانی)، ۳۹- عشق، یک روایت غمگین (ابراهیم ایرج‌زاد/ ابراهیم ایرج‌زاد)، ۴۰- فردا روز خوبیه (بهرام کاکاسلطانی)، ۴۱- فریاد سکوت (علیرضا فرد/ علیرضا فرد و روایت فتح)، ۴۲- قتل در کافی شاپ (بنفشه زارعی‌محمودآبادی/ بنفشه زارعی‌محمودآبادی)، ۴۳- کرشندو (عادل تبریزی/ عادل تبریزی)، ۴۴- لحظه رقصیدن فرفره‌ها (بهاره للهی/ انجمن)، ۴۵- مستانه (سیده‌معصومه حجازی/ انجمن)، ۴۶- مهمان بابا (نوشین معراجی/ انجمن)، ۴۷- و آنگاه عشق (سعید اسعدی/ انجمن)، ۴۸- و من چقدر از تمام چیزهای خوب خوشم می‌آید (مهری رحیم‌زاده/ انجمن)، ۴۹- وصیت پدر (سیامک کاشف‌آذر/ سیامک کاشف‌آذر و حکیم ثمودی)، ۵۰- هنگام (آرمان فیاض‌مجتهدی)
مستند
۱- اسیر ۵۷۱۸۷ (وحید زارع‌زاده/ زهرا مشتاق)، ۲- افسونگر ساسانی (مهدی باقری/ هیلاج)، ۳- بازار نیته (محمد رمضانی/ صداوسیما)، ۴- بازگشت (طیبه نادری و طاهره نادری/ مهدی نادری و استودیو اتاق پشتی)، ۵- تحدید (رضا قاضی/ صداوسیما)، ۶- جایی برای زندگی (هادی رحیم‌دل/ انجمن)، ۷- دودکش جن (فاطمه بابازاده/ انجمن )، ۸- روی ابرها قدم بزن (بهناز تاجیک/ سامان سالور)، ۹- زن، زنگ، عروسی (علی شاهیده/ علی شاهیده و انجمن)، ۱۰- سروا (فاطمه حیدری/ فاطمه حیدری)، ۱۱- سلام حزب‌الله (محمدحسین مهدویان/ حبیب والی‌نژاد و روایت فتح)، ۱۲- شاطر (جمال شیرازیان/ حوزه)، ۱۳- فرش چوب (عبدالرحمن میرانی/ مؤسسه هنرسرای قانون)، ۱۴- ماه بر بام (علیرضا جهانی‌فر/ حمید موسوی)، ۱۵- من پرتغالی هستم (میثم قائدی/ میثم قائدی)، ۱۶- من فقط ایدز دارم (علیرضا دهقان/ علیرضا دهقان و مزرعه فیلم)، ۱۷- نقش سفید (علیرضا سلیمانی/ انجمن)، ۱۸- هاتف (نسیم بهادری/ نسیم بهادری)

تجربی
۱- آخرین برداشت (آسیه بحرانی/ انجمن)، ۲- از کنار هم می‌گذریم انگار … (عثمان محمدی/ انجمن)، ۳- اکبر میلیون دلاری (پژمان تیمورتاش/ انجمن)، ۴- اگه یه روز زنا … (جمشید محمدی/ نوید محمودی)، ۵- انتشار گنجشک (ابراهیم پشت‌کوهی/ انجمن)، ۶- بگذارید به آنجا بازگردم (حامد هیبت‌الهی/ حامد هیبت‌الهی)، ۷- پدرخوانده (رضا سیادت و پیمان شریف‌نیا/ رضا سیادت)، ۸- پستوی خالی (علی بیات/ طاهره براتی‌نیا)، ۹- ترس و لرز (مریم راز/ فرهت فیلم)، ۱۰- تماس بی‌پاسخ (فرخ حنیفه‌نژاد/ انجمن)، ۱۱- جنبش آخر (امیرحسین افتخارپذیرایی/ انجمن)، ۱۲- حضور (سیدمحسن احمدی/ انجمن)، ۱۳- در … (مینو ایرانپور/ مینو ایرانپور)، ۱۴- دیاری نادیار (عطا سلیم‌پور/ عطا سلیم‌پور)، ۱۵- زمان صفر (بهزاد پیشکار/ انجمن)، ۱۶- زندگی صدا (محمدرضا محقق/ انجمن)، ۱۷- کاغذهای سفید و مدادهای تراشیده (بهاره رجبی/ بهاره رجبی)، ۱۸- کف (علی اسدالهی/ علی اسدالهی)، ۱۹- گوج گنو (احسان رضایی‌تازیانی/ انجمن)، ۲۰- ملاقات خصوصی (ساسان جوادنیا/ نیلوفر جوادنیا)، ۲۱- نبرد۳ (آریا آروندی/ حسین مهاجرانی)، ۲۲- نوشتن داستان (علیرضا ایزدی/ علیرضا ایزدی)، ۲۳- هی سینما…! (سیدحمیدرضا منتظری‌پور/ سیدحمید منتظری‌)

پویانمایی
۱- المپیک (خلیل صدیقی/ هیوا کیانی)، ۲- پروانه‌ها برای چه پرواز می‌کنند (محسن صالحی‌فرد/ محسن صالحی‌فرد)، ۳- تریبون آزاد (سجاد فروغی/ سجاد فروغی)، ۴- تنهام (بهاره صفایی‌فر و احمد احسان و امیر شاهسوار/ حوزه)، ۵- چیزی مثل … (مریم خلیل‌زاده/ مریم خلیل‌زاده)، ۶- خوشحال باش مهمون داری (سمانه ممتازمند/ سمانه ممتازمند)، ۷- دوران (مصطفی توفیقی‌کاشانی/ گروه طراحان نگاه)، ۸- روز هفتم (خلیل صدیقی/ هیوا کیانی)، ۹- سرباز صلح (ماه‌ملک‌سادات طباطبایی/ )، ۱۰- سیب (فتانه بلوریه/ فتانه بلوریه)، ۱۱- شعور (حسینعلی مظلوم و محمدعلی هاشمزهی/ حسینعلی مظلوم و محمدعلی هاشمزهی)، ۱۲- قورباغه (محمود مختاری و طبسی و ملایی و پیریایی/ محمود مختاری)، ۱۳- کالئیدوسکپ (مهرداد رضایی/ مهرداد رضایی)، ۱۴- کراوات کتانی (فرزانه زینلی/ انجمن)، ۱۵- کلاف (شهرام بیگی/ حسن لیت)، ۱۶- کلونگ (امید نقیبی‌نسب/ انجمن)، ۱۷- وقتی زیاد می‌نالید (فرببرز پوریاری/ )

بخش ویژه
پیامبر اعظم (ص)
۱- ۱۳برابر نیست با۳ (احسان مختاری‌فر/ عبدالله خاکسار)، ۲- آب و گل (محمدعلی صفورا/ مرکز گسترش)، ۳- پیغام‌بر (هادی شریعتی/ انجمن)، ۴- خشم زیبا (محمود نوری/ محمود نوری)، ۵- ذوالجناح (محمدرضا وطن‌دوست/ محمدرضا وطن‌دوست)، ۶- زندگی زیباست (سیدعباس سجادی/ سیدعباس سجادی)، ۷- سیرت نیکو (سیدعلی میرهاشمی/ شرکت سینمایی سیاه و سفید)، ۸- شصت و سه (شهناز سلیمانی/ انجمن)، ۹- عکس یار (شهران باقری و منصوره قدیری/ علی‌اکبر بکتاشیان)، ۱۰- فانوس کبیر (محمدرضا طاهری/ وحید چاوش)، ۱۱- قاصد (محسن صالحی‌فرد/ مرکز گسترش)، ۱۲- قربانی (پناه‌برخدا رضایی/ انجمن)، ۱۳- نامه (مریم اورنگ/ انجمن)، ۱۴- نگار (کریم عظیمی/ مژگان فرزانه و صداوسیما)، ۱۵- هفت شهر عشق (بهار دولتشاهی/ بهار دولتشاهی)، ۱۶- یه گردش کوچولو در چت‌روم (عباس فتحی‌اشکانی/ انجمن)
بخش چشم‌انداز سرزمین زیبای ما
۱- آخرین رقص کلکت (مازیار امیری/ انجمن)، ۲- آواز چگور (فریدمسعود اسماعیل‌پور/ انجمن)، ۳- از ساحل کوتاه تا قله دریا (کوروش گرمساری/ انجمن)، ۴- اینانا (سودابه مجاوری/ مرکز گسترش)، ۵- بندر لافت (منعم قاعدی/ منعم قاعدی و هادی مختاری)، ۶- به سوی درخت زندگی (محسن رمضان‌زاده/ محسن رمضان‌زاده)، ۷- بهشت خاموش (امیر شمخانی/ امیر شمخانی)، ۸- بی‌بی گرد (محمود فتح‌نیا/ انجمن)، ۹- پیرمرد و قلعه (حسین ریگی‌لادز/ انجمن)، ۱۰- ترانه تاکستان (محمد خزاعی/ انجمن)، ۱۱- ترانه‌ای برای ارواح کوهستان (بهرام توکلی/ انجمن)، ۱۲- حریم (علی شاهیده/ علی شاهیده)، ۱۳- دام (فرشاد فدائیان/ انجمن)خارج از مسابقه، ۱۴- درخت پارسیک (حسن نقاشی/ فرهنگستان هنر)، ۱۵- دره انار (مرضیه کثیری/ مرضیه کثیری)، ۱۶- رقص عشق (بهزاد خداویسی/ انجمن)، ۱۷- زعفران (عبداله حاجی‌محمدی/ صداوسیما)، ۱۸- ساز و سوز (زهرا جعفری/ انجمن)، ۱۹- شروه، نوای دل (مسعود میمی/ انجمن)، ۲۰- عروس ایل (کیومرث درم‌بخش/ سیدمحسن طباطبایی)، ۲۱- کچه (علیرضا جهانی‌فر/ انجمن)، ۲۲- مشی و مشیانه (حسن نقاشی/ انجمن)، ۲۳- مهر زمین (حسن دهقان/ صداوسیما)، ۲۴- میلکان (مینو کیانی/ مرکز گسترش)، ۲۵- نقش (سعید شاه‌حسینی/ سعید شاه‌حسینی و سیدعباس سجادی)، ۲۶- نوروز (حسن دهقان‌کمارجی/ فرشاد فرشته‌حکمت)، ۲۷- هرمزگان دیار حرا (سعید رسولی‌چیذری/ حمید رسولی‌چیذری)

مسابقه سینمای بین‌الملل
۱- آتش ناپاک (کلودیو بوزاتلو)، ۲- آخرین روز دسامبر (بگدان آپتری)، ۳- آخرین رویا (جیسن نیلسن)، ۴- آرایشگر انعطاف‌پذیر (میلا نیبنداس)، ۵- آرنه (مروی یانکنن)، ۶- آن بالا کنار جاده (مرجان اشرفی‌زاده)، ۷- آنجا بایست! (فدریک تاشو)، ۸- الو … رضا (شهرام میراب‌اقدم)، ۹- با من پیر شو (آلبرتو مورنو)، ۱۰- بادیه نشین اصیل (کارولین کامیا)، ۱۱- بدون عنوان (آنژا برین)، ۱۲- بدون عنوان (غلامحسین میرجلیلی)، ۱۳- بر سر دو راهی (بوریس‌پاول کانن)، ۱۴- بسته پستی (تیل نوواک)، ۱۵- بیش از حد (عمار قطینه)، ۱۶- بیهوشی (اسکو کاس)، ۱۷- پرتگاه مرد نابینا (ایزابل هرگوئرا)، ۱۸- پروانه‌ها (ماکس یاکوبی)، ۱۹- پژواک (پقیه متئو)، ۲۰- پسرک و دریا (توماس دونلا)، ۲۱- پیرمرد و خط (پناه‌برخدا رضایی)، ۲۲- تاریخ (ماثیو مور)، ۲۳- تبرزنی (گرانت لاهود)، ۲۴- تقاطع (جوئل پیزینی)، ۲۵- تنها (کورین گارفین)، ۲۶- توروالدو و درخت کریسمس (میشل زیبر و یاکوب شو)، ۲۷- جنگ در همسایگی (پتر پلیتزر)، ۲۸- چرخش در استوانه (یورگ واگنر)، ۲۹- حریم (علی شاهیده)، ۳۰- خداحافظی از فانوس دریایی (اریک اسمیت‌میر)، ۳۱- خروجی ۲ (یاون‌‌‌ساک شین)، ۳۲- در بند کشیدن جزر و مد (کاترینا مک‌فرسن)، ۳۳- در نزدیکی (تورستون دروسلر)، ۳۴- دست سیاه، نان سفید (جواد مزدآبادی)، ۳۵- دندان درد (سیراکان آبرویان)، ۳۶- دنیای ماهواره‌ای (مارتین هکمن)، ۳۷- دود (ولادیمیر پروویچ)، ۳۸- دود اسلحه (لوکاس تورتورو)، ۳۹- دوربین و زندگی (شهیدو۲۲امان ‌بدل)، ۴۰- رنج (ماشاالله محمدی)، ۴۱- روز رختشویی (اشتفان برونر)، ۴۲- رهبر ارکستر (گزا ام.تث)، ۴۳- زایش (دیوید داونز)، ۴۴- زندگی ساکن (سینثیا مدانسکی)، ۴۵- زیر برگها (استفانو چیودینی)، ۴۶- زیر زمین (لوک مارشو)، ۴۷- سر و صدا (مارتین اشمیت)، ۴۸- سگ (دنیل لانگ)، ۴۹- سوامی اومکاراندا (آرتور گابریسیاک)، ۵۰- سوشی ژاپنی (کنجی تاناکا)، ۵۱- سونات استرلیایی (کریستینا گالو)، ۵۲- سیاه نگار (سیمون نیکلس)، ۵۳- سیرک اکسفورد (استین گیتن)، ۵۴- شهر مورچگان (اینگ‌-‌مینگ‌چانگ)، ۵۵- شیوه ناپدید شدن (کیم کیه‌هون)، ۵۶- صف (کیمو یلاکاس)، ۵۷- صفر درجه (امید خوش‌نظر)، ۵۸- طبق عادتشان (گالینا آداموویچ)، ۵۹- غذای سوشی اصیل (پتری هاگنر)، ۶۰- فائوستو کپی (آنتونیو پوکه)، ۶۱- قایق کاغذی (جمال سوییسی)، ۶۲- قلب سخن‌چین (آنت یونگ و گئورگ داشوبر)، ۶۳- قوطی سیگار (توماس ماتشچاک)، ۶۴- گل برای پدر (فیلیپ کیپفر)، ۶۵- ما به تو وفاداریم (میشائیل کخ)، ۶۶- ما که هستیم؟ (بئاتریس پولت)، ۶۷- ماهی (مارک اسکروبکی)، ۶۸- مخفیانه (سیلون ریگولت)، ۶۹- مدار صفر درجه (محمود رحمانی)، ۷۰- ناهمگون (بابی پیرز)، ۷۱- نیمه دوم (ساعد ابوحمود)، ۷۲- وظیفه‌ی مرگ (یوهان پولفورت)، ۷۳- هدف (دیمین ننو)، ۷۴- هدیه (جسیکا لانگفورد)، ۷۵- هیدروماتوپوئتیکن (آندریاس یورگنسن)، ۷۶- یخچال (انریکو فورنس)، ۷۷- یک موضوع پیچیده (آلیس نلسن)، ۷۸- یک نفر اضافی (برخا کوباگ)، ۷۹- یکشنبه بعد از ظهر (گایا ادوچیو)

فیلم‌های آسیا
۱- آخرین مسابقه (الکس گابای)، ۲- او اف دابلیو ،قهرمانان یا دیوانگان جدید (نوریل ام‌‌جاریتو)، ۳- حجاب (فحد شیخ)، ۴- خرمن (ارافونگ راکساساد)، ۵- ده ساله (وانگ چیاوی)، ۶- رقصان در باد (مایتم ریدها)، ۷- سایه و باد (آرین آینان‌ارسلان)، ۸- سوارکار خردسال (یولی آندرای)، ۹- کفش‌های گمشده (سانیف اولک)، ۱۰- محک (ریوو لاها)، ۱۱- من عرب هستم (محمدهادی توحیدی‌مقدم)، ۱۲- هرج و مرج (جی یهانگ)

بخش‌های جنبی:
مرور آثار برگزیده جشنواره فرهنگی، هنری امام رضا (ع)/ مروری بر تولیدات فیلم کوتاه حوزه هنری۸۵-۱۳۸۴/ مروری بر فیلم‌های مدرسه ملی سینما، تلویزیون و تئاتر لودز لهستان/ مروری بر فیلم‌های کوتاه کشورهای اکو/ مروری بر فیلم‌های کوتاه یونیکا
مرور بر آثار یک فیلمساز: جواد مزدآبادی
مرور بر آثار یک فیلمبردار: تورج اصلانی

برگزیدگان:
مسابقه نگاه ملی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ ریال برای فیلمنامه فیلم «روایت شتاب‌زده از یک داستان کوتاه با پایان خوش» به بهرام توکلی از تهران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ ریال به آقای محمدرضا عباسیان به خاطر پژوهش فیلم مستند «قانا» از تهران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۷۰۰۰۰۰۰ ریال به عنوان بهترین پویانمایی به فیلم پویانمایی «محبوبه» ساخته علی‌اصغر رسولی از تهران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۷۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین مستند به فیلم مستند «مدار صفر درجه» ساخته محمود رحمانی از اهواز
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۷۰۰۰۰۰۰ ریال به عنوان بهترین فیلم داستانی به فیلم داستانی «کوهستان سفید» ساخته طاها کریمی از بانه
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۳۰۰۰۰۰۰ ریال به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم تجربی «محدوده دایره» ساخته شهرام مکری از تهران
جایزه ویژه هیات داوران به خاطر طراحی و روایت مدرن و تعبیرگر تصویر از یک متن ادبی مدرن ایرانی اهدا شد به فیلم «بوف» ساخته حسین مرادی‌زاده از تهران
جایزه ویژه هیات داوران به خاطر جلوه‌های ویژه و تکنیک‌های بصری در خلق روایتی مدرن از درام ذهنی زندگی امروز اهدا شد به فیلم «پرنده» ساخته آقایان فرخ سلطانی، علیرضا شفیعی وهومن حق‌شناس از تهران
برگزیدگان سینمای جوان نیز به شرح زیر هستند
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به آقای موسی علیجانی برای فیلمنامه فیلم داستانی «پنجره» از رشت
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به آقای روح‌اله بهرامی برای کارگردانی فیلم «بهار اندک» از قم
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به آقای هومن بهمنش برای تصویربرداری فیلم «عشق یک رویات غمگین» از اصفهان
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم «نوشتن داستان» ساخته علیرضا ایزدی از میامی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین پویانمایی به فیلم «چیزی مثل …» ساخته مریم خلیل‌زاده از تهران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین مستند به فیلم «بازارنیته» ساخته محمد رمضانی از اراک
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین فیلم بخش سینمای جوان اهدا شد به فیلم داستانی «بهار اندک» ساخته روح‌اله بهرامی از قم
جایزه ویژه هیات داوران و مبلغ ۷۰۰۰۰۰۰ به عنوان بهترین به خاطر ظرافت روایت مینیمالیست تصویری- صدایی و نقش فضا و اشیاء در رابطه عاطفی انسانی به فیلم داستانی «پنجره» ساخته موسی علیجانی از رشت
در بخش ویژه پیامبر اعظم (س) تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال به فیلم داستانی «زیارت» ساخته محمود غفاری از زنجان اهدا شد
در بخش چشم‌انداز زیبای سرزمین من فیلم «درخت پارسیک» ساخته حسن نقاش از تهران تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰
برگزیدگان بخش بین‌الملل عبارت‌اند از
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به عنوان بهترین فیلم پویانمایی «بسته پستی» ساخته تیل نوواک از آلمان
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵۰۰ یورو به عنوان بهترین فیلم تجربی به فیلم «تقاطع» ساخته جوئل تیزینی از برزیل
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به عنوان بهترین فیلم مستند به فیلم مستند «طبق عادتشان» ساخته گالینا آداموویچ از روسیه سفید
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به عنوان بهترین فیلم داستانی به فیلم داستانی «سیرک آکسفورد» ساخته استبن گیتن از انگلستان
جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «هدیه» ساخته جسیکا لانگفورد از اسکاتلند و «بدون عنوان» ساخته آنیا برین از نروژ
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰ یورو به فیلم «بر سر دوراهی» ساخته بورمیس پاول‌کانی از هلند به عنوان بهترین فیلم بخش بین‌الملل
برگزیدگان بخش آسیا پاسفیک
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو برای کارگردانی فیلم سوارکار خردسال ساخته یولی آنداری از اندونزی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به عنوان بهترین فیلمنامه به آقای محمدهادی توحیدی‌مقدم برای فیلمنامه فیلم «من عرب هستم» از ایران
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۴۰۰۰ یورو به فیلم «سایه و باد» ساخته اینان ارسلان از ترکیه به عنوان بهترین فیلم بخش آسیا پاسفیک هستند
جایزه برگزیده بخش ویژه در جستجوی حقیقت نیز به تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به فیلم «یکشنبه بعد از ظهر» ساخته گایا ادوچیو از جمهوری چک اهدا شد

توضیحات:
– فرانسه با ۱۸۳ فیلم ارسالی در میان ۷۸ کشور شرکت کننده پررنگ ترین حضور را داشت.
– به مناسبت پیروزی حزب‏اله در جنگ ۳۳ روزه، نمایشگاه عکسی از آثار یلدا معیری و مهدی قاسمی در سینما فلسطین برپا شد و غرفه ای هم به محصولات فرهنگی حماس اختصاص پیدا کرد.
– جایزه بزرگی با عنوان درجستجوی حقیقت به فیلم هایی که به مقام والای انسان و معنویت می پردازند اختصاص پیدا کرد.
– با توجه به نامگذاری سال به نام پیام اعظم (ص)، بخشی با این عنوان باحضور ۱۵ فیلم برگزار شد.
– ۱۷ سازمان دولتی و غیردولتی در برگزاری این دوره مشارکت داشتند.
– نشریه روزانه باعنوان نگاه به سردبیری عباس حبیبی و کاتالوگ به سردبیری حسن معظمی‏گودرزی منتشر شد.
– کارگاه آموزشی تخصصی چشم‌انداز زیبای سرزمین ما توسط همایون امامی در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
– تیزر این دوره توسط نقی نعمتی ساخته شد.
– مجید برزگر کارگردانی مراسم اختتامیه را برعهده داشت.
– فیلم‌های بخش بین‌الملل درسینما قیام تکرار شد.

طراح پوستر:
سیدمحسن محمودی